DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Aerisire frane, ......

bmf_panzer
post 15 Aug 2009, 22:07
Post #31


membru tit-tiri


Group: Members
Posts: 113
Joined: 27 October 08




pentru aerisitoare rupte daca nu aveti unde sa le faceti sau nu aveti scule (bormasina) si sunteti din bucuresti va recomand la gara de est fix langa trecerea cu calea ferata 15 lei ...le scoate cu autogenu


--------------------
Dacia 1310 1987 tlx - B 22 CJP
... luxu' de pe pamant ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
the fast and furious
post 15 Aug 2009, 23:16
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 588
Joined: 3 October 06
From: Bucuresti





Finete , finete dar nu imi dau seama cat de chirurg sa fii , incercand sa subtiezi aerisitorul sa nu strici filetul din etrier sau sa strici gaurica din etrier pe care etanseaza conul din capul aerisitorului.
Am incercat sa scot si eu un aerisitor rupt cu un burghiu extractor dar nu am reusit decat sa macin aerisitorul.
Am renuntat fiindca eram la tara si imi era teama sa nu stric filetul si sa ma complic cu achizitionarea altui etrier. . Acum a ramas acolo un canal de aprox 0.8mm ( sper sa nu sara cea mai ramas din aerisitor la o frana violenta ).

Ceva detalii ai despre metoda asta cu autogenul de a scoate aerisitorul ?
Nu se va topi si etrierul cand face contact cu autogenu ? ohmy.gif


--------------------
Dacia / Opel - Berlina / Astra Classic - 1999 / 2006 - B -- ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bmf_panzer
post 15 Aug 2009, 23:58
Post #33


membru tit-tiri


Group: Members
Posts: 113
Joined: 27 October 08




nu stiu ce temperatura avea flacara (oricum nu mare) dar etrierul e din aluminiu si aerisitorul e dintrun material oricum slab ....a incalzit aerisitorul (care era rupt un pic sub nivelul etrierului ) si a sudat metal pe el ,a pus vaselina si dupa cu patentu' , a iesit fericire mare (omu a incercat de vreo 3 ori pana a iesit schema ) etrieru nu a avut nici pe dreacu' folosind limbajul de rigoare.. iam pus garnituri noi piston nou si merge ca uns ...............iar pentru cei care vor sa scape cu aerisitoarele nerupte in etrier recomand flacara aragazului pe etrier si wd40 picurat nu dat direct pe etrier (fiind ca diferenta de temp e mare intre spray si etrier) sau vasi



This post has been edited by bmf_panzer: 16 Aug 2009, 00:01


--------------------
Dacia 1310 1987 tlx - B 22 CJP
... luxu' de pe pamant ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 30th May 2024 - 22:10
Forum Renault