DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

49 Pages « < 37 38 39 40 41 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Discutii pe teme feroviare - Despre trenuri !, DOAR material rulant

Laurentziu83
post 15 Apr 2022, 09:04
Post #1141


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Un vagon ar trebui obligatoriu sa aiba un spatiu la un capat ori pentru persoanele cu dizabilitati, ori pentru biciclete, ori pentru bagajele voluminoase.

La noi, CFR a renuntat la acel spatiu pentru a mai pune 3-4 locuri in plus si a incasa mai multi bani. Cum la vagonul salon nu mai ai loc suficient de bagaje deasupra capului decat de cel mult 2 trollere, celelalte 2 persoane trebuie sa-si puna trollerele pe culoar, creindu-se astfel o aglomeratie de nedescris daca toate locurile sunt ocupate. Plus ca ai cuier doar pentru 2 pasageri, ceilalti 2 sa stea cu hainele pe ei...

La compartimentate, fiecare calator are loc sa-si puna troller-ul deasupra capului, are apoi inca un loc mai mic pentru bagajul de mana, are un cuier pentru haine.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 15 Apr 2022, 15:29
Post #1142


membru


Group: Members
Posts: 4.528
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Până acum nu am găsit vreun vagon salon de-al CFR-ului cu mai mult de 80 de locuri, fix cate au in configurația cu 10 compartimente de clasa a doua.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 15 Apr 2022, 23:30
Post #1143


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




Gibonu si obsesia lui cu bicla. Ce misto cand in bou vahon idi didipeaza mirosurile unul care a pedalat vreo 60 de km. La compartiment sufera maximum 7.Repet ca navetist ideal e compartimemtul. Putoare zgomotul fin bou vagon le las altora. Si cand pleci in familie sau cu amici e preferabil sa stam relaxati in compartiment imoreuna.
Alea cu banci de lemn erau aproape tote bouvagon foste clasa III. Intamplator cl. I erau aproape exclusiv compartimentate.
Imi amintesc cu greata de alea etajate unde incapea si bicla


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 21 Apr 2022, 22:55
Post #1144


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.983
Joined: 29 May 06




QUOTE(einstein1984 @ 15 Apr 2022, 09:51)
Gibonu, sincer acuma, ti se pare mai important sa cari bicilete in tren fata de a fi reteaua accesibila pentru persoane cu dizabilitati? Adica bine, pentru tine e mai important, ca de altii nu iti pasa, dar asa, pentru banii cheltuiti de cfr si operatori, care ar trebui sa fie prioritatea?


Tactica veche. Atunci cand nu ai argumente, incerci sa iti discreditezi interlocutorul [ca sa ma exprim elegant]. Care-i legatura intre bicicleta din tren si persoanele cu dizabilitati? Pe logica ta nu ar trebui sa se construisca autostrazi, drumuri express sau centuri cata vreme inca o parte din populatia RO inca isi face nevoile in fundul curtii.

Revenind, hai sa te plimb putin prin problema, ca sa vezi ca ceea ce spui nu are nicio legatura cu realitatea.

Vorbim despre vagoanele etajate ale CFR Calatori.

Primul loc in care poti pune bicicleta, fara sa deranjeze pe nimeni este chiar langa usa de acces in vagon.

30.jpg ( Size: 464.84k ) Number of downloads: 268


Sper ca ai observat ca ghidonul este aliniat paralel cu cadrul si ca roata spate este legata cu o curea de ratrapa de bara verticala din vagon. Astfel, bicicleta ocupa un spatiu minim, adica locul liber care exista sub bara orizontala. Sper ca nu vom dezbate cati calatori ar incapea sub bara orizontala.

Poza de mai sus este facuta in trenul Regio Bucuresti - Obor Constanta, intr-o zi de vineri, in octombrie 2019, pe la pranz. Adica atunci cand aglomeratia este maxima, cel putin pana la Ciulnita. Iar bicicleta nu a incomodat pe nimeni, nu s-a plans nimeni ca nu are loc in tren din cauza bicicletei.

Alt doilea loc in care poti pune bicicleta fara sa incurci pe nimeni este langa scara.

31.jpg ( Size: 408.05k ) Number of downloads: 271


Aici poti pune fara problema si doua biciclete, una cu fata, alta cu spatele. Iar cu ghidoanele aliniate paralel cu cadrul, cred ca poti pune si 3 biciclete.

Al treilea loc in care poti pune bicicleta este in spatele vagonului, langa ultima usa a trenului.

32.jpg ( Size: 348.57k ) Number of downloads: 268


Sper ca observi calea ferata care se vede pe geamul usii.

33.jpg ( Size: 279.52k ) Number of downloads: 267


Asta ca sa nu imi mai spui inca odata ca blochez o usa care oricum este blocata.

Asadar, avand in vedere cele de mai sus, ti-am aratat 3 locuri in care poti pune bicicleta in vagoanele etajate fara a deranja pe nimeni si fara a bloca usi care oricum sunt blocate.

Trecem la Sageata albastra.

35.jpg ( Size: 453.67k ) Number of downloads: 263


Si pictograma cu care trenul vine din fabrica si care, printre altele, spune ca poti lua bicicleta in tren.

36.jpg ( Size: 273.63k ) Number of downloads: 25


Bine, de cativa ani, in RO nu te mai poti urca cu bicicleta in Sageata albastra, pentru ca "asa a hotarat romanii". Sunt curios care ar fi reactia unui nemt cand i-ar spune nasul sub pictograma cu bicicleta ca nu are voie cu bicicleta in tren.

Concluzia: care este legatura cu persoanele cu dizabilitati? Cu ce le-ar incurcat o bicileta in tren pe acele persoane?

Si care sunt banii cheltuiti de CFR Calatori pentru a permite accesul, pe bani, cu bicicleta in tren? Se vede foarte bine in pozele de mai sus ca CFR Calatori nu trebuie sa faca absolut nimic, doar sa isi schimbe regulile idioate si in totala contradictie cu ceea ce se intampla in Europa. Si culmea, ar incasa si bani pentru asta [biletul pentru bicicleta].

Iar cea mai bune gluma: teoretic nu ai voie cu bicicleta in majoritatea vagoanelor etajate si nici in Sageata albastra. Practic, te intelegi cu nasul si asta e. Iar banii pentru bicicleta, in loc sa-i incaseze CFR Calatori, ii incaseaza nasii.
Adica exact aceleasi "forme fara fond" despre care vorbea Titu Maiorescu acum peste 100 de ani.

Ca sa nu mai vorbim ca, cel putin la nivel teoretic, strategii de la CFR Calatori ar vedea, prin vanzarea biletelor pentru bicicleta, ca cererea este mare, ca ar putea face niste investitii minime care se vor recupera foarte repede, etc.
Dar este ok, ramanem la intelegerea cu nasul, ca el nu este nevoit sa o raporteze iar strategii de la CFR Calatori ajung la concluzia ca nu este cerere pentru bilete de bicicleta.

22 Apr 2022, 01:15:
QUOTE(bion @ 16 Apr 2022, 01:30)
Gibonu si obsesia lui cu bicla.


Ai dreptate. Si Parlamentul european este obsedat de bicicleta. Ai detalii mai sus.

QUOTE(bion @ 16 Apr 2022, 01:30)
Ce misto cand in bou vahon idi didipeaza mirosurile unul care a pedalat vreo 60 de km.


Poti sta linistit, nu toti cei care merg pe bicicleta o fac in ritm de contratimp. Ti-as putea povesti multe pe subiectul asta, insa ar fi off-topic.

Insa, on-topic, cam asa arata trenul Regio Bucuresti Obor - Constanta, la aproximativ o ora de la plecarea din gara [in gara a venit curat].

37.jpg ( Size: 3.4mb ) Number of downloads: 33


Si asta-i varianta "pozabila".
Poze cu resturi de saorma amestecate cu un covor de coji de semnite nu am facut, ar fi afectat emotional privitorii.

This post has been edited by gibonu: 21 Apr 2022, 23:15


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 22 Apr 2022, 17:46
Post #1145


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




@gibonu: eu nu m-am plans de etajat si saloane la Regio, e normal ca nu poti cere confort la bilete de 3-4 euro pe trenuri de naveta. Da, si eu ma uit ca trenul sa aiba etajate albastre daca vreau o tura cu bicla, stiu ca gasesc loc.

Insa am mers cu etajate albastre la IR-ul Galati-Bucuresti la 66 de lei/loc+10 lei/bicicleta, adica 152 de lei m-a costat plimbarea cu WC-ul ala. Nu stiu cum sa zic, dar benzina ma costa mai putin pe aceeasi ruta... Ori daca ma costa drumul mai mult cu trenul decat cu masina in 2 persoane, nu ar trebui sa am si ceva pretentii de confort?


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 24 Apr 2022, 20:45
Post #1146


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.983
Joined: 29 May 06




QUOTE(Laurentziu83 @ 22 Apr 2022, 19:46)
si eu ma uit ca trenul sa aiba etajate albastre daca vreau o tura cu bicla, stiu ca gasesc loc.


Unde te uiti exact la vagoanele care compun trenul? Ai vreun link?

N-am spus vreodata ca te-ai fi plans de etajat si saloane la Regio.

Daca spui 10 Lei / bicicleta, cred ca te referi la perioada in care o anumita categorie sociala mergea gratis cu trenul si cand CFR Calatori avea disponibile sub 700 de vagoane de calatori [fara cele de dormit, restaurant, etc].
Si cand faceau ce puteau ca sa compuna trenurile, inclusiv cu vagoane etajate la IR.

In rest, cum am mai spus: daca ai fi platit parcarea pentru masina, poate ca ar fi fost mai ieftin trenul, chiar si pentru doua persoane.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 24 Apr 2022, 22:46
Post #1147


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Cauti pe infofer "Trenul meu" si in partea de jos iti apare pe anumite trenuri harta locurilor. Daca apare vagon cu 2 nivele, atunci e clar etajat albastru:
Capture.PNG ( Size: 593.76k ) Number of downloads: 76


Referitor la gratuitatea studentilor, eu nu eram impotriva ei, chiar ma bucuram ca studentii pot vedea tara moka din impozitele mele. Problemele apareau pentru ca nu exista politie TF.



--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 24 Apr 2022, 23:06
Post #1148


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.983
Joined: 29 May 06




@Laurentziu83

Multumesc pentru infofer.

Care-i legatura intre numarul scazut de vagoane al CFR Calatori si politia TF?


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 26 Apr 2022, 09:47
Post #1149


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




N-am zis nimic de numarul scazut de vagoane.

Ziceam doar ca, daca politia TF ar fi existat si ar fi dat amenzi pentru coji de seminte pe jos si urcat cu picioarele pe scaune, altfel ar arata vagoanele, indiferent daca s-ar plati biletul sau nu.

Dar la noi nu se deschide dosar penal nici pentru bombardarea trenurilor cu pietre si spartul geamurilor, ce pretentie sa ai pentru gunoaie?


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 28 Apr 2022, 21:20
Post #1150


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.983
Joined: 29 May 06




@Laurentziu83

Mai exista politie TF in trenuri? Ca nu i-am mai vazut de foarte mult timp.

Imi aduc aminte, cum acum vreo 30 de ani, cel putin in trenurile de lung parcurs, exista politie TF, compusa din 2 politisti si 4 jandarmi, militari in termen. Si stateau cu nasii, intr-un compartiment de clasa de II de 8 locuri.
Si mai patrulau pe rand prin tren, cate un politist si 2 jandarmi.

Cat despre amenzi, este corect ce spui. Insa asta doar in teorie, ca in practica alta este realitatea.

Lansez oricul invitatia de a parcurge intr-o zi de vineri, la pranz, traseul Bucuresti Obor - Ciulnita. Va vedea o alta lume, in care:
- nasii fumeaza in tren, de pasageri nu mai vorbesc;
- usa [teoretic atumata] a trenului se deschide in mers, dupa ce in prealabil se trage semnalul de alarma, oricum dezactivat;
- usa se deschide pentru ca un pasager sa incerce sa arunce din tren o teava de fier de 4 m lungime [am postestit asta in topicul despre Canalul Dunare - Marea Neagra];
- convestatii pasagerilor sunt de genul "i-am dat 5 ani de blestem";
- cojile de seminte se scuipa direct pe jos unde se amesteca cu resturi de saorma luata de la Dragonul Rosu;
- etc.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 1 May 2022, 23:40
Post #1151


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.983
Joined: 29 May 06




Sambata, 30.04.2022

Santierul noii statii de metrou Tudor Argezi [pe M2, dupa statia Berceni]

10.jpg ( Size: 309.26k ) Number of downloads: 154
11.jpg ( Size: 245.29k ) Number of downloads: 149


Pozitia exacta a capatului dinspre centura a noii statii.

01.jpg ( Size: 91.65k ) Number of downloads: 149


Si distanta de vreo 700 m dintre capatul dinspre centura a noii statii si centura Bucuresti, pe unde se spune ca va trece si viitoarea centura feroviara a Bucurestiului.

02.jpg ( Size: 139.94k ) Number of downloads: 149


Se intampla sa stie cineva care este motivul pentru care statia asta a fost amplasata la 700 de metri distanta de viitoarea centura feroviara?


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 2 May 2022, 07:28
Post #1152


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Din acelasi motiv pentru care statia de la Otopeni e infundata, cu un singur fir, doar 2 fire in gara, fara posibilitatea de largire si neelectrificata: de tampiti.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 2 May 2022, 21:48
Post #1153


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.983
Joined: 29 May 06




@Laurentziu83

Daca nu era combinatia lui Platini, cu Euro imprastiat prin toata Europa ca sa mai obtina niste voturi de la "desculti" precum noi sau azerii, nu mai pupam noi azi tren la Otopeni.

Indiscutabil ca trenul spre aeroport se putea face mai bine. Dar, cum ar spune un clasic in viata "atata s-a putut".

Ca intre timp a venit pandemia si combinatia lui Platini a fost singura varianta posibila de organizare, e alta problema.



--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 4 May 2022, 21:37
Post #1154


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.983
Joined: 29 May 06




Mai avem si vesti bune in peisajul feroviar romanesc.

"Începând din 03.05.2022 este permis accesul bicicletelor în trenurile Regio Călători cu următoarele tarife:
1-70 km - 5 lei/bicicletă
peste 70 km - 10lei/bicicletă
"
Sursa: https://regiocalatori.ro/wp-content/uploads...-3-mai-2022.pdf

Pentru comparatie, in majoritatea trenurilor CFR Calatori, bicicleta costa 30 Lei pentru distanta 0 - 100 km.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 29 Jun 2022, 14:46
Post #1155


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.908
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




https://bugetare-participativa.pmb.ro/view/78 proiect de conservare si retaruarer a uui tramvai "romanesc din anii 80, puteti vota pentru bugetare


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 24 Jul 2022, 12:43
Post #1156


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.065
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




Vagon pentru transportul auto. Intra 4 masini sus si 4 jos.


Attached thumbnail(s)
20220724_111123.jpg ( Size: 4.08mb ) Number of downloads: 206


--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 28 Jul 2022, 22:25
Post #1157


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Multi cer ca aceste vagoane sa intre in circulatie, insa nimeni nu se intreaba si cat ar cere cefereul/masina, pe langa biletele de IR ale pasagerilor.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 31 Jul 2022, 23:37
Post #1158


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.983
Joined: 29 May 06




@Laurentziu83

Pana la pretul biletului se pune problema de cat timp ar face trenul pentru o traverare a RO, de exemplu de la Satu Mare la Constanta.

Ca fapt divers, ideea se aplica cu succes de austrieci, prin serviciul Night Jet al OBB cel putin pe bucatile Viena - Livorno sau Viena - Hamburg.
Adica urci seara la Viena cu masina sau motocicleta in tren iar dimineata esti la Hamburg sau la Livorno, dupa un somn bun in vagonul de dormit.

Mai multe detalii, inclusiv poze: https://www.nightjet.com/en/angebote/automotorrad

Pentru ca pe austrieci, nemti sau italieni i-a dus capu' sa dezvolte calea ferata. Pe romani inca nu-i duce capu' la asta.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 1 Aug 2022, 09:44
Post #1159


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Trenul nu face prea mult comparativ cu beneficiile aduse: sui masina in tren la Satu-Mare azi la pranz, apoi te sui la vagonul de dormit/cuseta cu ceva haleala si 3 beri, mananci/bei, etc, seara te culci si dimineata cobori masina din tren la Constanta. Parca suna mai bine decat sa conduci 12 ore pe drumurile romulanesti.

Intrebarea e cat va cere CFR-ul pentru acest serviciu, cat timp imi cere mie 30 de lei/bicicleta pe 50 de km cu Desiro de la Sercaia la Cartisoara?

100 de euro/sens cumva? Mai pui 192 de lei locul de adult+120 de lei de copil, la o familie cu 1 copil iese 504 lei trenul+inca 500 de lei masina, adica vreo 1000 de lei/sens ca sa duci masina la mare. Dus intors, 2000 de lei aka 400 de euro. Mai pui si cat te costa benzina ca sa ajungi la garile ce permit accesul auto in tren, pentru ca nu se poate in toate (momentan nu se poate nicaieri, dar sa zicem...).
Ideea e buna, dar cati ar da banii acestia?

PS: sistemul se aplica si in Finlanda pe ruta Helsinki-Kolari (capatul CF in nordul Finlandei), scutindu-se aproape 1000 de km de condus.

This post has been edited by Laurentziu83: 1 Aug 2022, 09:47


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 1 Aug 2022, 23:09
Post #1160


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.983
Joined: 29 May 06




@Laurentziu83

Am tot spun pe aici: CFR-ul iti cere 30 Lei per bicicleta pentru sub 100 km distanta ca sa te gonesca cu bicicleta din tren, ca sa te descurajeze sa incerci sa iei bicicleta in tren.

Ca sa nu mai vorbim ca Desiro vine din fabrica cu pictograma de loc pentru bicicleta. Insa CFR a decis ca pictograma respectiva nu mai este valabila.

Cat despre vagonul de carat masini, cred ca deocamdata este la stadiu de vis indepartat.

Stii vreo gara publica [nu cea din uzinele Dacia sau Ford] care sa fie dotata cu rampa de urcat masina in tre?


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 2 Aug 2022, 08:37
Post #1161


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Era la Eforie sud, nu stiu daca mai e functionala insa.

Referitor la transportul masinii pe tren, costurile pentru a pune acest vagon in circulatie sunt destul de mari, incluzand aici motorina consumata ca sa tragi un vagon de cateva zeci de tone la gol si cu inca vreo 20 de tone de incarcatura pe el. Plus ca nu vad de ce ar fi subventionat acest serviciu.

This post has been edited by Laurentziu83: 2 Aug 2022, 08:40


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 2 Aug 2022, 09:19
Post #1162


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




La ce ar fi util un astfel de serviciu?
In afara de cateva cazuri izolate, la ce ti-ar trebui masina pe litoralul romanesc, odata ajuns acolo?
Ca in Statiunile de care stiu eu, Hotelurile sunt la 5-10 minute de mers pe jos de plaja, ai restaurante, etc.
De plimbat intre statiuni e oricum un cosmar.
Deci te duci cu trenul Satu-Mare - Mangalia, te opresti in Eforie, si aia e.

Rumanul baga 800 km pana in Gretili, deci ar putea si pana in Eforie

This post has been edited by dizzy: 2 Aug 2022, 09:20


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 2 Aug 2022, 09:23
Post #1163


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




In mod cert s-ar usura/scurta drumul pana la "grețili" daca ar dormi noaptea in timp ce ii ajunge masina in Eforie.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 2 Aug 2022, 09:26
Post #1164


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Din pdv logistic, mie mi se pare o greseala sa bagi Satu-Mare ---> Gretili cu masina.
Si mai trebuie sa gasesti 20-50-100 de masini cu acelasi drum, dispusi sa dea 1000+1000 de lei pt asta, ca sa merite.
Deja la banii astia, mai bine iei vartoplanul, ajungi in 4+4 ore in loc de 2+2 zile, si inchiriezi masina 3 zile pe acolo sa te fatai.

This post has been edited by dizzy: 2 Aug 2022, 09:27


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 2 Aug 2022, 09:27
Post #1165


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Pai tocmai, ca pana acum le-a fost "incomod" sătmărenilor sa mearga la "grețili" cu masina.

2 Aug 2022, 09:30:
L.E.
La OBB din ce vad pe site zice ca pretul pentru loc de masina pentru un drum pana in D incepe de la 39.90. Si pare full pentru ca incerc sa caut un bilet si desi zice ca sunt curse zilnice, nu gasesc niciun loc disponibil.

This post has been edited by MuciX: 2 Aug 2022, 09:30


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 2 Aug 2022, 09:37
Post #1166


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




de amuzament
https://distanta.ro/satu-mare/40.778770,24.709520
O da prin Serbia, Macedonia, Grecia, nu pe la noi! smile.gif)


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 2 Aug 2022, 09:37
Post #1167


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




QUOTE(dizzy @ 2 Aug 2022, 09:26)
ajungi in 4+4 ore
*


- 1 ora drumul pana la aeroport, sa fii sigur
- 2 ore minim daca ai bagaj de cala. Probabil inmultesti cu 1.5 daca ai si copil/i
- nu exista zbor direct din SM pana in Creta, de exemplu, cel mai scurt gasit de mine dureaza 8h45m la dus si 8h55 la intors. Dar asta nu este si cel mai ieftin, acolo mai cresti timpul pe drum
- 1 ora minim la intors, sa iti iei bagajele, treci de vama
- 1.5 ore drumul acasa (nu stiu cum e in SM, dar in B mai stateai juma de ora sa gasesti un taxi/uber ultima data cand am avut placerea)


P.S. ca idee, biletele gasite de mine pentru octombrie costa +400 euro bucata. Daca pui 4 insi asta insteamna spre 1650 euro. Nu mai spui ca vei vrea sa mananci "cat timp zbori" si probabil o vei face la pret de terminal de avion. Si odata ajuns acolo, daca vrei sa fii mobil, va trebui sa inchiriezi masina/scuter/rișcă/etc.

This post has been edited by MuciX: 2 Aug 2022, 09:41


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 2 Aug 2022, 09:46
Post #1168


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




QUOTE(MuciX @ 2 Aug 2022, 10:37)
- 1 ora drumul pana la aeroport, sa fii sigur
- 2 ore minim daca ai bagaj de cala. Probabil inmultesti cu 1.5 daca ai si copil/i
- nu exista zbor direct din SM pana in Creta, de exemplu, cel mai scurt gasit de mine dureaza 8h45m la dus si 8h55 la intors. Dar asta nu este si cel mai ieftin, acolo mai cresti timpul pe drum
- 1 ora minim la intors, sa iti iei bagajele, treci de vama
- 1.5 ore drumul acasa (nu stiu cum e in SM, dar in B mai stateai juma de ora sa gasesti un taxi/uber ultima data cand am avut placerea)
*



ora catre aeroport, depinde de momentul zilei, de exemplu in mijlocul noptii calculez 30 minute - in timpul zilei e peste o ora in Bucuresti; In Satu Mare, habar nu am , dar hai sa zicem ca spre 45 min - 1 ora pare rezonabil;
2 ore minim se pot scadea spre 1h45min , chiar 1h30min; Nu vad de ce trebuie sa adaug prea mult timp suplimentar pt copii; Daca sunt bebei, hai ca mai inteleg dar copiii peste 2 ani nu au nevoie de timp suplimentar; Calatoresc cu ai mei de cand aveau 2 ani fiecare si nu au nevoie de timp in plus; Ba chiar ii ia mai repede la control acte si bagaje;
Habar nu am de zboruruile de linie Satu-Mare Creta , dar pe perioada concediilor , sunt de obicei chartere care te duc direct la destinatie;

Ora de luat bagaje +control acte la intors e cam pe acolo;
1,5 ore de ajuns in Buc poate fi corecta, daca aterizezi pe la ora 17; Acum poti veni cu trenul pana in Gara de Nord si de acolo cu metroul ; Poate si si numai o ora sau mai putin daca te lasa autobuzul de aeroport aproape de casa;
In Satu-Mare, probabil ca trebuie mai putin, ca n-am fost pe aeroportul ala;

Tot ca idee, nu m-as baga la un astfel de drum Satu-Mare ---- Gretili cu masina. Cui ii place, ii doresc drum bun!


This post has been edited by dizzy: 2 Aug 2022, 10:05


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 2 Aug 2022, 10:08
Post #1169


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Zici ca n-ai zburat recent, ai? smile.gif

E haos pe aeroporturi, greve, lipsa personal, bagajele ajung dupa cateva ore, daca mai ajung, etc.

Nu mai spun ce deliciu e sa dai de cineva in fata ta la security care nu intelege intru totul ce inseamna "toate lichidele din bagaj".

2 Aug 2022, 10:09:
QUOTE(dizzy @ 2 Aug 2022, 09:46)
Tot ca idee, nu m-as baga la un astfel de drum Satu-Mare  ---- Gretili cu masina. Cui ii place, ii doresc drum bun!
*


Pai nici eu, doar ziceam ca un tren de genul mentionat mai sus poate face drumul ceva mai comod.

Dar parca tu ziceai ca e o tampenie sa faci naveta la birou cu trenul si sa lucrezi in timpul asta, nu? Scuze daca fac eu confuzie.

This post has been edited by MuciX: 2 Aug 2022, 10:09


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 2 Aug 2022, 11:40
Post #1170


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Am fost cu avionul in Iunie, ultima oara, impreuna cu sotia si cei doi copii, lucrurile s-au desfasurat relativ normal pe Otopeni si la destinatie; Ne-au ajuns si bagajele, si la dus si la intors , etc. Nu a fost mai bine sau mai rau ca alta data;

Daca ar trebui sa fac naveta zilnic cu trenul 2-3 ore dus si 2-3 ore intors, da, mie mi se pare o tampenie si eu nu as face-o. 4-6 ore pierdute pe drum, ca sa economisesc 2-300 euro la chirie ( ca parca era ceva cu Bruxelles versus Paris) e prea mult, viata e prea scurta pt asta; Daca altii vor, le urez succes.

Da, da, io eram biggrin.gif am gasit textul , de acum un an :
"
La început susțineați că vin fericiții din Bruxelles până în Paris cu trenul că sa muncească.
Asta însemna 4 ore pe zi cu trenul adăugate la cele 8+1 ore de munca.
In continuare mi se pare o pierdere de timp , program de biropat, sa faci asta. E dreptul tau sa muncești așa. Cele 4 ore zilnic pot fi folosite la ceva mai productiv sau mai relaxant.

Acum ați schimbat povestea, că de fapt muncesc in tren.
Daca nu sunt legați de vreun loc, de ce sa nu lucreze confortabil de acasă , la birou, cu un ecran de 27-32-34, tastatura comoda, in loc sa stea in tren si sa se holebeze intr-un 15'' ? Sa vina de 3 ori pe luna la birou că sa discute ce nu se poate discuta la telefon?
"
si
"
Oricum ai lua-o, mi se pare usor stupid sa-ti fwti 4 ore pe zi pe tren.
Dar, daca esti fan tagadam tagadam, n-ai decat
"
Inca o data, nu m-as opune sa faca altii treaba asta, doar ca nu e pt mine;

Asta in conditiile in care in acest moment fac naveta sapatamanal 4-5 ore dus si 4-5 ore intors pt un proiect; primul si ultimul, ca altul nu mai fac in conditiile astea; Ii las pe altii sa se afirme;

This post has been edited by dizzy: 2 Aug 2022, 12:42


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DaciaClub - Reno Bot
post Reguli topic / Topic rules
Post #


Mesaj automat









InnoTrans - Berlin - 18.09.2018
...


--------------------
Go to the top of the page
49 Pages « < 37 38 39 40 41 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 10:06
Forum Renault