DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Sulina - Letea - Periprava. Cu caiacul., Cateva vorbe si mai multe poze

gibonu
post 25 May 2021, 23:54
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.982
Joined: 29 May 06




Precizare: povestea asta nu se refera strict la plimbarea cu caiacul, ci contine si alte detalii [organizare, cazare, masa, lucruri de vazut, etc] care sper sa fie utile altora, mai ales acum, la inceput de sezon turistic in Delta.
Asta este motivul pentru care am deschis acest topic separat si nu am scris poveste in topicul dedicat plimbarilor cu caiacul.

---------------------------------------------------------------------------

Hai noroc la toata lumea.

O tura cu caiacul in Delta o avea in plan de mult timp, insa pana acum doi ani eram speriat de faptul ca ma pot rataci prin labirintul de canale al Deltei si dezinformat in sensul ca imi trebuie vreun super GPS ca sa ma pot descurca.
Insa in mai 2019 am mers cu o barca cu motor intre Sulina si Chilia Veche, ocazie cu care am vazut ca [cel putin pe bucata asta] nu exista niciun labirint de canale pe care te poti rataci iar pentru orientare, Google Maps, varinata satelit, este suficienta.

Planul era sa fac tura asta anul trecut in septembrie, insa din cauze de pandemie si alte probleme personale a fost nevoie sa aman tura.
Insa anul asta a mers totul bine, am inceput in forta iesirele cu caiacul, am reusit sa fac si o iesire de 20 de km [canalul Lacul Manastirea - Dunare] pentru ca asta era distanta pe care trebuia sa o vaslesc zilnic in Delta.

Pentru o tura cu caiacul in Delta este necesara o oarecare oraganizare prealabila, lucru care nu este necesar la turele cu bicicleta sau cu motocicleta. Insa, am avut o supriza foarte placuta, in sensul ca totul s-a rezolvat rapid si mai ales online. Ca doar traim in era digitala.

Prima problema: transportul caiacul pe vasele Navrom Delta. Rezolvat aproapte instantaneu [ma rog, in 30 de minute] prin e-mail.

01.jpg ( Size: 131.65k ) Number of downloads: 573


A doua problema: biletele pentru mine, pe bucatile Tulcea - Sulina si Periprava - Tulcea. Rezolvat imediat, online.

02.jpg ( Size: 792.46k ) Number of downloads: 580


A se observa faptul ca, pentru bilete online, Navrom Delta folosete platfoma unui vanzator de bilete de spectacole.

A treia problema: permisele de acces, pentru mine si pentru caiac, in Rezervatia Biosferei Delta Dunarii. Rezolvat imediat, online.

03.jpg ( Size: 133.3k ) Number of downloads: 571
04.jpg ( Size: 180.24k ) Number of downloads: 565


Ca nu m-a intreabat nimeni de ele conteaza mai putin.

A patra problema: obtinerea avizului din partea Politie de Frontiera. Rezolvata online, de pe o zi pe alta.

05.jpg ( Size: 128.62k ) Number of downloads: 570


In cazul asta am mers pe ideea ca pescuitul prespune in primul rand accesul in zona de frontiera. Ca undita n-am avut.

M-a amuzat faptul ca Politia de Frontiera precizeaza clar ca este inutila raspunderea la un mesaj generat automat.

06.jpg ( Size: 35.61k ) Number of downloads: 52


Nici de avizul asta nu m-a intrebat nimeni la Periprava.

Asadar, cam astea au fost problemele organizatorice rezolvate online.

Miercuri, 19.05.2021

La ora 06:50 am taiat-o spre Tulcea.

07.jpg ( Size: 439.83k ) Number of downloads: 79


Drumul [A2 - A4 - DN 22] a decurs fara probleme, 4 ore si 20 de minute pana la intrarea in Tulcea.
In parcarea de la Casa Sindicatelor era disponibil un singur loc de parcare. Nu vreau sa ma gandesc care este situatia in plin sezon turistic. Daca exista sugestii de parcare in Tulcea, nu ezitati.

Plata parcarii [6 Lei pe zi]se face la aparatul automat.

08.jpg ( Size: 303.01k ) Number of downloads: 86


Initial nu am inteles de ce bonul era valabil pana luni, 24.05.2021. Apoi, la plecare m-am lamurit, duminica parcarea este gratis.

09.jpg ( Size: 534.23k ) Number of downloads: 56


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 26 May 2021, 08:27
Post #2


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.064
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




Gibi tu conduci si masina? Oaauu, o adevarata revelatie .... biggrin.gif
Glumesc, eu astept pozele din delta.
Reconfortant ca ai putut sa rezolvi online atatea tichete, aprobari samd.
Ai mai fost cu cineva?

This post has been edited by Bicicleta galbena: 26 May 2021, 08:28


--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 26 May 2021, 08:31
Post #3


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.902
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




SUna interesant. following!


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 26 May 2021, 23:58
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.982
Joined: 29 May 06




@Bicicleta galbena
Cum zicem, a venit digitalizarea peste noi.
Am fost singur in tura asta.

@einstein1984
Cel putin din punctul meu de vedere, a fost o tura foarte interesanta. Mai ales ca a fost prima tura cu caiacul [ca pana acum au fost doar plimbari].

----------------------------------------------------------

Miercuri, 19.05.2021 - Partea a II-a

O alta problema pe care trebuia sa o rezolv era cea a transportului caiacului pe uscat.
Cateva sute de metri pot merge cu caiacul pe umar, insa la tura asta avea de mers mult mai mult de cateva sute de metri pe uscat, intre parcare si debarcaderul din Tulcea, apoi catre pensiunile din Sulina si Periprava [la Letea pensiunea era chiar pe malul canalului]. Plus ca mai aveam de carat un sac de rafie in care aveam toate bagajele, plus padela. Asadar, caratul caiacului pe umar nu era o solutie.

Alt aspect pe care trebuia sa-l iau in considerare era acela ca sistemul de transport trebuia carat cu caiacul, de preferat in interior. Altfel, pe de o parte ar fi trebuit sa fac tot felul de scamatorii ca sa pot lega sistemul de transport pe caiac iar pe de alta parte, odata pus pe caiac in exterior, ar fi crescut expunerea la vant.

M-am tot uitat pe Internet si in special pe Youtube si pana la urma am gasit ceva pe gustul meu, pe principiul sovietic "simplu si eficient" si in ideea "cu cat este mai complicat, cu atat de strica mai repede".

Rezultatul final.

01.jpg ( Size: 464.56k ) Number of downloads: 91
02.jpg ( Size: 606.08k ) Number of downloads: 86
03.jpg ( Size: 552.79k ) Number of downloads: 78


Rotile sunt de bicicleta de copii, varianta fara pedale. Diametru exterior 25 cm iar cel al axului undeva pe la 3 cm. Cumparate online de la Dechatlon, 35 Lei bucata.

04.jpg ( Size: 409.41k ) Number of downloads: 77


In plus, au avantajul ca acel material alb [nu pare a fi cauciuc] este mai moale si mai maleabil, adica asigura o minima suspensie.

Axul este o coada de grebla, cumparata de la Dedeman [9,71 Lei]. Inainte de asta am incercat cu coada de la matura si cu o teava de PPR, ambele nesatisfacatoare. Coada de grebla intra la fix pe axul rotii de la Dechatlon, dupa ce am slefuit putin interiorul [avea niste striatii de plastic]. Apoi, dupa ce am taiat-o la o lungime masurata pe exteriorul caiacului, spre surpriza mea, am constatat ca coada de grebla intra la fix in interior, fara sa se miste, intre baza scaunului si peretele din spate al caiacului.

Dupa cum banuiam, lemnul nu se impaca bine cu apa. Detalii cand ajung cu povestea la Periprava.

Chinga fixa care face legatura intre coada de grebla si caiac este una dintre chingile de transport ale caiacului pe masina.

Chinga elastica [cea rosie] este de la bicicleta, o folosesc in turele mai lungi pentru prins diverse lucruri pe portbagajul spate, cum ar fi sticla de apa.

Pentru o separare intre roata si chinga / capatul cozii de grebla, aveam nevoie de niste saibe. Cum nu am gasit asa ceva, le-am confectionat singur din teava de plastic de canalizare taiata pe lungime apoi incalzita pe aragaz pentru a face trecerea de la rotund la plat. Gaura din interiorul placii de plastic: mai multe gauri date cu spiralul de lemn pe conturul cercului, apoi uniformizat cu sficul [tot de la bicicleta].

Rezultatul final.

05.jpg ( Size: 422.54k ) Number of downloads: 75
06.jpg ( Size: 471.15k ) Number of downloads: 55


Estetic nu arata prea bine insa indeplineste bine rolul de saiba.

Capetele cozii de grebla sunt asigurate cu doua curele de raptrapa, tot de la bicicleta.

Tot sistemul de carat caiacul pe uscat, odata dezmembrat, incape la fix in interiorul caiacului, in partea din spate. Parca nemtii au proiectat caiacul in baza diametrului exterior al rotilor de la Dechatlon.

Montarea / demontarea sistemului de transport pe uscat dureaza sub un minut. Iar pretul final a fost de 87 Lei [70 Lei rotile, 10 Lei coada de grebla si 7 Lei teava din care am facut sainele]. Restul componentelor le aveam deja.

Transportul pe uscat, pe falezele din Tulcea si Sulina a mers brici, aproape ca nu am simti ca trag caiacul dupa mine [in care mai erau bagajele intr-un sac de rafie si padela].

Per total sunt foarte multumit de tigania pe care am facut-o. Daca exista sugestii de imbunatatire, va rog sa nu ezitati.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 27 May 2021, 09:45
Post #5


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.902
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




pare ce trebuie inventia, dar coada de grebla nu e mai bine inlocuita cu o teava de aluminiu cu perete mai gros? Imi pare f curbata. Plus ca bag seama ca s-a udat si umflat.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 27 May 2021, 09:53
Post #6


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Coada e curbata ca sa fie centrul de greutate mai jos tongue.gif
Necesitatea e mama a 90% din inventii.
Hai cu pozele si cu restul povestii.
Cam cat de tare te utilizezi dpdv fizic la o tura de 20km, sa zicem in comparatie cu o tura de 20km cu bicicleta, de exemplu?

Cum ti se pare idea unui caiac cu pedale?

Cum intri si iesi din caiac fara sa te dai peste cap ca in desene animate?

Daca-ti trebuiesc niste roti ajutatoare de bicicleta de copil mic, zi-mi , ca ti le dau moka.

This post has been edited by dizzy: 27 May 2021, 10:53


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stolniceanulucian
post 27 May 2021, 09:58
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 360
Joined: 31 March 11




Poti folosi ca AX o teava de PPR - 20 sau 25 mm care se potriveste

O mai poti rigidiza cu ceva bagat prin ea

https://www.dedeman.ro/ro/teava-ppr-20-fira...firat/p/2010551

This post has been edited by stolniceanulucian: 27 May 2021, 09:59


--------------------
Dacia Logan 1.4 GPL Landi Renzo 2008 Preferance - BT-03-YPY
berlina 1.4 mpi GPL Landi Renzo
caravan 1.4 twinport GPL Tomaseto QBox
orlando 1.8 twinport
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 27 May 2021, 10:00
Post #8


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.902
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




"Inainte de asta am incercat cu coada de la matura si cu o teava de PPR, ambele nesatisfacatoare."


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 27 May 2021, 20:11
Post #9


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.064
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




Ia-ti din magazine si un set de pile diferite, te ajuta sa prelucrezi suprafetele alea sa arate cum trebuie. Gud giob, anyway, 'tigania' a functionat.



--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladG
post 27 May 2021, 20:57
Post #10


Membru preistoric


Group: Members
Posts: 2.386
Joined: 23 January 03
From: Bucuresti




Salutare si bine te-am regasit!
Am primit link-ul la postarea ta si asta m-a facut sa revin dupa mai multi ani pe acest forum.
Suna promitator inceputul povestii wink.gif
Legat de parcare in Tulcea, eu am folosit-o pe cea de pe malul lacului, dupa gara.
E tot cu plata, dar sunt mult mai multe locuri. Dezavantajul e distanta pana la debarcader. De regula lasam bagajele la debarcader si apoi duceam masina la parcarea respectiva.

Carucioare asemanatoare am vazut in Turul Dunarii. Le foloseau sa transporte caiacele peste baraje. Pareau insa ceva cumparat.
Astept cu interes si continuarea.


This post has been edited by VladG: 27 May 2021, 20:58


--------------------
Ex Dacia SuperNova -- - --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 27 May 2021, 21:25
Post #11


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.887
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




Eu aș face ceva care se comută imediat, în genul suspensiei de spate de Oltcit. https://youtu.be/fje61CIWm98?t=367


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 27 May 2021, 23:08
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.982
Joined: 29 May 06




QUOTE(einstein1984 @ 27 May 2021, 11:45)
pare ce trebuie inventia, dar coada de grebla nu e mai bine inlocuita cu o teava de aluminiu cu perete mai gros? Imi pare f curbata. Plus ca bag seama ca s-a udat si umflat.


Ai vreo sugestie de unde pot cumpara teava de aluminiu cu perete mai gros? M-am gandit si eu la asta, insa ce am vazut la Dedeman / simular era teava cu peretele de 1-2 mm grosime, d-aia de pus pedeaua pe ea. Plus ca trebuie sa ma incadrez intr-un diametru maxim exterior al tevii de 2,5 cm ca sa poata intra pe axul rotii iar roata sa se poata invarte.

Comparativ cu teava de PPR, coada de grebla este pefect dreapta.

Intr-adevar, s-a udat si umflat putin. Nimic tragic. Detalii cand ajung cu povestea la Periprava.

<span class='edit'>28 May 2021, 01:24:</span>
QUOTE(dizzy @ 27 May 2021, 11:53)
Cam cat de tare te utilizezi dpdv fizic la o tura de 20km, sa zicem in comparatie cu o tura de 20km cu bicicleta, de exemplu?


Nu se poate face comparatie, este alt tip de efort.
Ca sa incerc un raspuns, viteza la bicicleta este undeva pe la 18 km/h, la caiac doar vreo 5 km/h. La caiac as planifica o tura de aprox. 20 km pe zi, la bicicleta una de vreo 60 km pe zi. Asadar un raport de 3 la 1 biciclete vs caiac

QUOTE(dizzy @ 27 May 2021, 11:53)
Cum ti se pare idea unui caiac cu pedale?


Nu mi-as lua asa ceva. Scump, comparativ cu un caiac clasic. Si lipsit de de orice protectie la vant si ploaie [nu ii poti pune fustita]. Adica esti limitat doar la plimbari pe vreme calda, cand nu conteaza daca te uzi.
Poate pentru pescari o fi bun.

Cam astea sunt: https://hibiscussport.ro/categorie-produs/c...iace-cu-pedale/

QUOTE(dizzy @ 27 May 2021, 11:53)
Cum intri si iesi din caiac fara sa te dai peste cap ca in desene animate?


Caiacul meu este unul de agrement, are latimea foarte mare, adica este foarte stabil.
Intrarea / iesirea se face sprijinindu-te cu ambele maini simulan pe lateralele caiacului, astfel incat sa distribui uniform greutatea. Nimic iesit din comun, se invata repede.

QUOTE(dizzy @ 27 May 2021, 11:53)
Daca-ti trebuiesc niste roti ajutatoare de bicicleta de copil mic, zi-mi , ca ti le dau moka.


Mersi, dar nu am nevoie.

<span class='edit'>28 May 2021, 01:42:</span>
QUOTE(stolniceanulucian @ 27 May 2021, 11:58)
Poti folosi ca AX o teava de PPR - 20 sau 25 mm care se potriveste

O mai poti rigidiza cu ceva bagat prin ea


Am incercat si cu teava PPR de 25 mm [mai multl nu imi permite axul rotii].

Ne-rigidizata.

01.jpg ( Size: 504.92k ) Number of downloads: 53


Rigidizata cu o bagheta de fag de 14 mm.

02.jpg ( Size: 497.56k ) Number of downloads: 43


M-am gandit la un moment dat sa o rigidizez cu o bucata de fier beton. Dar, din cate stiu, astea se vand la bara de 6 metri lungime. Iar eu am nevoie doar de 90 cm.

Iar varinata teava PPR mai groasa [45 mm] - reductie - teava PPR mai subtire [25 mm] nu stiu cat de bine ar tine. Plus ca ar fi trebuit sa ma rog de un instalator sa ma ajute cu placa fierbinte [sau cum s-o numi soricaria aia cu care se lucreaza PPR-ul].

<span class='edit'>28 May 2021, 01:44:</span>
QUOTE(Bicicleta galbena @ 27 May 2021, 22:11)
Ia-ti din magazine si un set de pile diferite,


Pentru "saibele" facute de mine?


<span class='edit'>28 May 2021, 01:50:</span>
QUOTE(VladG @ 27 May 2021, 22:57)
Salutare si bine te-am regasit!
Am primit link-ul la postarea ta si asta m-a facut sa revin dupa mai multi ani pe acest forum.


Salutare si bine ai revenit. Si multumesc celui care ti-a dat linkul.

QUOTE(VladG @ 27 May 2021, 22:57)
Legat de parcare in Tulcea, eu am folosit-o pe cea de pe malul lacului, dupa gara.
E tot cu plata, dar sunt mult mai multe locuri. Dezavantajul e distanta pana la debarcader. De regula lasam bagajele la debarcader si apoi duceam masina la parcarea respectiva.


Mersi, foarte buna sugestia.
Nu mi se pare departe de debarcader. Oricum, pe asfalt tigania mea merge brici, nici nu simt ca trag caiacul dupa mine.


<span class='edit'>28 May 2021, 01:54:</span>
QUOTE(vis-a-vis @ 27 May 2021, 23:25)
Eu aș face ceva care se comută imediat, în genul suspensiei de spate de Oltcit.


Am uitat sa mentionez initial: tigania mea a fost gandita astfel incat sa reziste si pe nisipul de pe ulitele din Periprava. Adica ceva simplu, eficient si solid.

Sistemul gagicii din clip nu ma atage. Prea complicat de facut, ocupa prea mult loc pe exterior si prea fragil rezultatul final. Sau, si mai simplu: nu m-a fi aventurat cu sistemul ala pe nisipul Peripravei.

Iniatial am vrut sa merg pe varianta asta.

03.jpg ( Size: 70.51k ) Number of downloads: 51
04.jpg ( Size: 78.8k ) Number of downloads: 34
05.jpg ( Size: 22.62k ) Number of downloads: 32


Sursa: https://comfykayak.com/paddleboy-peanut-cart/

Insa tigania facuta de mine mi s-a parut mult mai robusta si mai simpla.
Ideea am preluat-o de pe YouTube. Cel de acolo avea un ax metalic extensibil [ca sa care mai multe tipuri de caiac] iar prinderea de ax [unde io am pus chinga neagra] omul avea un fel de jug facut din teava indoita.

This post has been edited by gibonu: 28 May 2021, 00:02


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 28 May 2021, 07:55
Post #13


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.902
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




https://www.metal-online.ro/teava-rotunda-a...-25-x-3-mm_3861 dar e la 6 m bara sad.gif vad ca exista cu perete de 3, dar populara e de 1?5 si 2 mm, are banui ca la diametrul asta e cam moale. Poate teava de 25 bagata intr-un profil patrat pus pe muchie ar fi mai rigid? Sau cum era intr-un clip mai sus, axul rigid mai sus si o chinga pe sub caiac.
Bine, asa cum e functioneaza, doar ma gandesc ca se rupe coada de grebla cand ti-e lumea mai draga (poate peste 2 ani), asta nu stiu sa evaluez.

This post has been edited by einstein1984: 28 May 2021, 09:01


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 28 May 2021, 08:57
Post #14


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Multumesc pentru raspunsuri.
Se poate inchiria pe undeva un caiac, sa vad daca ma descurc cu dansul?
Referitor la sistemul colegului vis-a-vis, il gasesc destul de simplu si eficient, dar nah, fiecare cu parerea lui. Doua blocuri de lemn, o scandura, doua bucati de teava indoita, doua roti, doua sigurante.
Imi place ca sta tot timpul fixat pe caiac.

Du0te si tu pe la santiere, poate iti da vreun muncitor o bucata de fer beton pe 10 lei.
Dar atentie ca ferul beton e greut
Dar inca o data, nu iti place, ok, nu e problema

This post has been edited by dizzy: 28 May 2021, 09:00


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 28 May 2021, 09:05
Post #15


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.898
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




https://www.dedeman.ro/bucuresti6/teava-alu...-5-mm/p/6035719

La cat de scurt e ansamblul tine 150 kg...de 1.5 mm

Chiar si teava de cupru n are probleme...datorita lungimii

La hornbach au mai multe marimi


Partea cu gauritul caiac ukui si carat ul rotilor mie nu imi suna bine.

This post has been edited by wolfin: 28 May 2021, 09:09


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b34uen
post 28 May 2021, 11:32
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 788
Joined: 12 February 07




QUOTE(dizzy @ 28 May 2021, 09:57)
Se poate inchiria pe undeva un caiac, sa vad daca ma descurc cu dansul?
*



Incearca la Comana la debarcaderul Lebada.
au si tururi cu ghid daca crezi ca te piezi pe lac.
In mod sigur te descurci, au mers baieti mei din prima si au 9 si 10 ani.

legat de teava de aluminiu folosesc eu la fundalurile foto cea cu grosimea de 3 mm si e super rezistenta

This post has been edited by b34uen: 28 May 2021, 11:44


--------------------
dacia logan 2008 ambition 1,5dci - B 92 ELL
1) Esti pe daciaclub
2) Imi citesti semnatura
4) Nu ai observat ca lipseste pct. 3
5) Tocmai ai verificat daca exista pct. 3 sau nu
6) Zambesti.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 28 May 2021, 11:49
Post #17


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.902
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




parca erau unii si pe IOR cu caiacuri.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 28 May 2021, 11:58
Post #18


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




QUOTE(b34uen @ 28 May 2021, 12:32)
Incearca la Comana la debarcaderul Lebada.
au si tururi cu ghid daca crezi ca te piezi pe lac.
In mod sigur te descurci, au mers baieti mei din prima si au 9 si 10 ani.

legat de teava de aluminiu folosesc eu la fundalurile foto cea cu grosimea de 3 mm si e super rezistenta
*



Multumesc,
Sunt convins ca baietii mei s-ar descurca din prima; la mine e mai greu smile.gif


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 28 May 2021, 12:08
Post #19


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.898
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




QUOTE(einstein1984 @ 28 May 2021, 11:49)
parca erau unii si pe IOR cu caiacuri.
*




Sunt

E club.

Daca au rezistat cu pandemia.

https://m.facebook.com/pages/category/Sport...01941990241573/

This post has been edited by wolfin: 28 May 2021, 12:16


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 28 May 2021, 12:18
Post #20


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.064
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




QUOTE(einstein1984 @ 28 May 2021, 12:49)
parca erau unii si pe IOR cu caiacuri.
*


Da, au barcile intr-un fel de depozit, ce nu stiu e daca se poate inchiria 'la liber' sau e doar pentru vreun club, ceva. N-am vazut o lista cu tarife (poate nici nu m-a interesat).

La Comana e marfa, ai unde sa te plimbi si ce sa vezi. Inclusiv serpi in apa, atentie daca e subiect sensibil.

LE deci e club acolo.



This post has been edited by Bicicleta galbena: 28 May 2021, 12:19


--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 28 May 2021, 12:36
Post #21


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.902
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




PENTRU INITIERE IN KAIAC CANOE SI SUP. PTR INFO. 0722833542 -0744.847088 pai banui ca trebui sa incerci inainte sa te inscrii in club, nu? Ziceam doar in ideea ca nu peirzi o zis a te duci pana la comana, daca te rastorni tot te vede cineva etc.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 28 May 2021, 12:39
Post #22


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.898
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




Pestii nu se pun.

Ar trebui putina curatenie..si sa continuam on topic

Scuze

This post has been edited by wolfin: 28 May 2021, 12:40


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 28 May 2021, 19:26
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.982
Joined: 29 May 06




QUOTE(einstein1984 @ 28 May 2021, 09:55)


Mersi.

<span class='edit'>28 May 2021, 21:29:</span>
QUOTE(dizzy @ 28 May 2021, 10:57)
Multumesc pentru raspunsuri.
Se poate inchiria pe undeva un caiac, sa vad daca ma descurc cu dansul?


Cu placere.
Daca vrei, da-mi pe PM numarul tau de telefon si te anunt cand mai ies cu caiacul pe lacul Tei. Vis-a-vis deja este pe lista.

<span class='edit'>28 May 2021, 21:33:</span>
QUOTE(wolfin @ 28 May 2021, 11:05)
https://www.dedeman.ro/bucuresti6/teava-alu...-5-mm/p/6035719

La cat de scurt e ansamblul tine 150 kg...de 1.5 mm

Chiar si teava de cupru n are probleme...datorita lungimii


Mersi.
Foarte tare faza cu 150 kg la grosime de 1,5 mm. Lungimea axului in cazul meu de de 90 cm.
In necunostiinta de cauza, am optat pe teava PPR cu grosimea peretelui de 4,2 mm. Iar rezultatul se vede in pozele de mai sus.

28 May 2021, 21:37:
QUOTE(b34uen @ 28 May 2021, 13:32)
legat de teava de aluminiu folosesc eu la fundalurile foto cea cu grosimea de 3 mm si e super rezistenta


Mai exact, despre ce e vorba referitor la fundalurile foto?

29 May 2021, 00:32:
------------------------------------------------------------------------

Miercuri, 19.05.2021 - Partea a III-a

Marcarea pe debarcader a plecarii fiecarui vapor.

01.jpg ( Size: 215.32k ) Number of downloads: 58


Caiacul si bagajle le-am lasat pe baza pasarelei de acces pe debarcader, am ochit-o pe o doamna cu o camasa de marinar [avea niste trese pe umar] pe care am abordat-o precum ii abordez pe nasii din tren atunci cand nu exista vagoane cu locuri pe biciclete "Buna ziua. Va rog, am si io un caiac pentru Sulina". Iar reactia doamnei a fost directa si la obiect "Pai aduceti-l".
Am multumit pentru disponibilitate, prima data am dus la vapor sacul de rafie si padela, apoi m-am intorsc cu caiacul pe umar, pe care mi s-a indicat sa-l pun pe botul vaporului, unde a stat foarte bine.

02.jpg ( Size: 315.24k ) Number of downloads: 62
03.jpg ( Size: 322.87k ) Number of downloads: 53


Biletul pentru caiac. [33 Lei comparativ cu 46 Lei pentru mine].

04.jpg ( Size: 253.61k ) Number of downloads: 55


Lucrarile serioase care se fac pe faleza Tulcei.

05.jpg ( Size: 341.19k ) Number of downloads: 50
06.jpg ( Size: 270.18k ) Number of downloads: 45
07.jpg ( Size: 257.99k ) Number of downloads: 38
08.jpg ( Size: 501k ) Number of downloads: 38


La ora 13:30 fix vaporul [Banat] s-a despins de tarm, directia Sulina.

Catamaranul [nava semi rapida] care mergea [in ziua respectiva] la Sfantu Gheorghe.

09.jpg ( Size: 301.3k ) Number of downloads: 52


Desi este identic cu "Cedeaza trecere" semnul de mai jos este "Semnal de la malul drept care balizează puncte periculoase"

10.jpg ( Size: 639.68k ) Number of downloads: 54


"Semnalul costier care indică punctele periculoase de la malul drept, este un semnal auxiliar, care marchează orice lucrare care pătrunde în albie (dig, epiu etc); el poate servi de asemenea la balizarea punctelor proeminente submersibile în perioada apelor mari."
Sursa: https://portal.rna.ro/SiteAssets/servicii/p...pe%20Dunare.pdf [pagina nr. 134]

Pe malul stang exista acelesi tip de indicator, doar ca aici triunghiul este cu varful in sus iar banda de pe margine este verde.

Siajul lui Banat.

11.jpg ( Size: 426.55k ) Number of downloads: 57


Macara plutitoare la intrarea in Sulina.

12.jpg ( Size: 243.93k ) Number of downloads: 45


Diverse marfuri care se transporta cu pasagerul.

13.jpg ( Size: 367.28k ) Number of downloads: 49


Comparativ cu anul 2019, vaporul a fost modernizat, inclusiv toaletele au trecut de la varianta WC turcesc la varianta contemporana

14.jpg ( Size: 230.1k ) Number of downloads: 54


inclusiv cu apa calda la chiuveta si uscator de maini cu aer cald. Functionale.

15.jpg ( Size: 250.79k ) Number of downloads: 52


Parte dinte locurile pentru pasageri.

16.jpg ( Size: 381.55k ) Number of downloads: 54


Referitor la Navrom Delta, am vazut un reportaj foarte interesant, culmea, la Viata Satului, pe TVR 1. Acolo se spunea, printre altele, ca navele sunt echipate cu aparatura de navigatie contemporana si ca indeplinesc standardele de siguranta de pe Rin, care par a fi cele mai dure din Europa. Motoarele navei erau Volvo - Penta.

This post has been edited by gibonu: 28 May 2021, 22:32


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 28 May 2021, 23:02
Post #24


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.898
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




Am facut niste cadre de alu ...e adevarat rectangulare/patrate...gaurite deci slabite...tin fara probleme kg multe. Fiind rotunda..deci "dublu" la torsiune. De aceea submarinele sunt rotunde si nu plate..etc

Ex...o coala a4 facuta sul si pusa o caramida pe ea...o tine. Alta forma cedeaza.

On topic.

Frumoasa excursie. Chapeau.

This post has been edited by wolfin: 28 May 2021, 23:07


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 30 May 2021, 22:26
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.982
Joined: 29 May 06




@wolfin

Multumesc.

----------------------------------------------------------------------

Miercuri, 19.05.2021 - Partea a IV-a

Intrarea in Sulina.
Uzina de apa

01.jpg ( Size: 216.8k ) Number of downloads: 49


si fosta fabrica de conserve.

02.jpg ( Size: 200.21k ) Number of downloads: 44


Vedere spre Bara Sulina.

03.jpg ( Size: 345.21k ) Number of downloads: 41


Debracadrul Navrom Delta se afla langa fostul palat al Comisiei Europene a Dunarii [CED], un fel de precursor la Uniunii Europene.

04.jpg ( Size: 418.47k ) Number of downloads: 44


azi sediul Administatie FLuviale a Dunarii de Jos [Sectia Cai Navigabile Sulina].

05.jpg ( Size: 505.95k ) Number of downloads: 44


Plus statuia "parintelui Dunarii".

06.jpg ( Size: 590.14k ) Number of downloads: 43
07.jpg ( Size: 586.52k ) Number of downloads: 41


Semnatura sculptorului.

08.jpg ( Size: 260.43k ) Number of downloads: 41


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 31 May 2021, 07:46
Post #26


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.902
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Nu se poate sa ai caiac si sa zici botul vaporului in loc de prova smile.gif


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stolniceanulucian
post 31 May 2021, 09:07
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 360
Joined: 31 March 11





Foarte fain la Sulina. Are un farmec aparte.

Dunarea mi s-a parut insa destul de infricosatoare, mai ales la bratul principal.
Nu stiu daca as avea curaj sa merg cu o barca mica singur.

Odata am incercat sa pescuim intr-un loc unde se ramifica un brat mai mic din bratul principal.
Erau niste vartejuri de nu reusea sa ajunga plumbul la fundul apei, si era o greutate maricica.



--------------------
Dacia Logan 1.4 GPL Landi Renzo 2008 Preferance - BT-03-YPY
berlina 1.4 mpi GPL Landi Renzo
caravan 1.4 twinport GPL Tomaseto QBox
orlando 1.8 twinport
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 31 May 2021, 10:52
Post #28


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.902
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Stai sa vezi daca trece pasagerul rapid pe langa tine, ala hidroglisor smile.gif
Dar totusi e plin de canale mai mici pe langa astea navigabile


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 1 Jun 2021, 00:02
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.982
Joined: 29 May 06




QUOTE(stolniceanulucian @ 31 May 2021, 11:07)
Dunarea mi s-a parut insa destul de infricosatoare, mai ales la bratul principal.
Nu stiu daca as avea curaj sa merg cu o barca mica singur.


Bratul Sulina l-am traversat cu o barca cu motor iar vaslitul spre amonte, pe langa mal, se face fara probleme. Voi detalia cand ajungem acolo cu povestea.

<span class='edit'>1 Jun 2021, 02:06:</span>
QUOTE(einstein1984 @ 31 May 2021, 12:52)
Stai sa vezi daca trece pasagerul rapid pe langa tine, ala hidroglisor smile.gif
Dar totusi e plin de canale mai mici pe langa astea navigabile


Din cate stiu, hidroglisorul ala trece odata pe zi, pe bratul Sulina.

Am inteles ca probleme mari pe canale fac in sezon cocalarii din Bucuresti si alte orase, care vin cu barcile lor, cu motoare de sute de cai putere si nu tin cont de nimic: flora, fauna, alte ambracatiuni, etc.
Ma rog, aici este si vina autoritatilor care le permit accesul cu astfel de motoare prin Delta [intampator rezervatie a biosferei, Unesco, bla-bla].

---------------------------------------------------------------------------------

Miercuri, 19.05.2021 - Partea a V-a

De la debarcaderul Navrom Delta pana la cazare a fost fix un kilometru de mers pe jos, cu caiacul dupa mine, pe care abia l-am simtit, doar a fost nevoie de doua-trei ori sa schimb mana cu care trageam de caiac.

Cazarea a fost la pensiunea Marina, in exact aceiasi camera in care am stat la tura cu bicicleta din mai 2019. Pret: 160 Lei / noapte, fara mic dejun [rezervat telefonic cu vreo 10 zile inainte de plecarea in tura].
Foarte tare mi s-a parut faptul ca in curtea pensiunii exista cate un dulap alocat fiecarei camere, probabil pentru sculele de pescuit, dulap suficient de mare incat am putut lasa acolo padela [2,20 m lungime] si sistemul ca transportat caiaicul pe uscat.

Balcon din alte vremuri, din care a mai ramas doar fierul forjat

01.jpg ( Size: 512.29k ) Number of downloads: 52


si o usa care pare ca nu a mai fost deschisa de mult timp.

02.jpg ( Size: 487.43k ) Number of downloads: 46


Masina pentru maturat strada.

03.jpg ( Size: 342.5k ) Number of downloads: 46


O cladire renovata [pe strada a II-a] care apartine Institutului de Biologie din Bucuresti,

04.jpg ( Size: 424.36k ) Number of downloads: 43


vis-a-vis de o casa in paragina.

05.jpg ( Size: 416.22k ) Number of downloads: 42


Muzeul farului vechi [inchis pentru 36 de luni, incepand din 14.05.2019 pentru restaurare].

06.jpg ( Size: 200.16k ) Number of downloads: 41


Unul dintre centrele pentru inchiriat caiace.

07.jpg ( Size: 292.63k ) Number of downloads: 40
08.jpg ( Size: 369.57k ) Number of downloads: 37


Drumul catre plaja [a se observa frecventa mare a cosurilor de gunoi]

09.jpg ( Size: 338.38k ) Number of downloads: 43


si trotuarul din lemn, care, dupa cum era de asteptat, s-a cam deterioarat.

10.jpg ( Size: 511.63k ) Number of downloads: 44


Canalul care merge spre Sfantu Gheorghe.

11.jpg ( Size: 335.09k ) Number of downloads: 41


Acum 2 ani pasarela de lemn mergea pana la linia apei marii.

12.jpg ( Size: 290.41k ) Number of downloads: 46


Eplicatia: plaja de la Sulina creste singura in latime, datorita aluviniulor aduse de Dunare si curentilor marini. Sau asta mi-au spus niste sulinezi pe plaja.

Cu picioarele in mare.

13.jpg ( Size: 270.08k ) Number of downloads: 49
14.jpg ( Size: 247.38k ) Number of downloads: 41


Pe care dracu' l-a dus capu' sa vina cu neonul pe plaja si sa-l lase acolo?

15.jpg ( Size: 755.38k ) Number of downloads: 46


Inapoi in oras.

16.jpg ( Size: 334.89k ) Number of downloads: 49


Nu puteam trece prin Sulina fara sa ma opresc la carciuma Marea Neagra. Ultima data cand am intrat intr-o carciuma a fost in septembrie 2020.
Treaba a inceput cu un storceag de sturion - nisetru [28 Lei],

17.jpg ( Size: 333.74k ) Number of downloads: 54


a continuat cu o scrimbie pe plita [30 Lei]

18.jpg ( Size: 407.76k ) Number of downloads: 50


si s-a incheiat cu un tort de biscuiti [15 Lei].

19.jpg ( Size: 375.25k ) Number of downloads: 51


Posibil ca in plin sezon turistic preturile sa fie mai mari.
Mancarea este delicioasa, servirea este rapida, chelnerii profesioniti si super de treaba. Prima data am fost la Marea Neagra in iunie 2014 si acum m-am bucurat sa vad ca standardele nu au scazut [am inteles ca in plin sezon, adica iulie si august, este cam haos si pe aici].

Noapte buna [vedere spre amonte bratului Sulina].

20.jpg ( Size: 236.3k ) Number of downloads: 57


Nu se vede prea bine in poza, insa malul stang este luminat in rosu iar malul drept este luminat in verde. Probabil astea sunt luminile de balizaj [daca asta o fi termenul corect] pentru vapoare.

This post has been edited by gibonu: 1 Jun 2021, 00:16


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 1 Jun 2021, 09:54
Post #30


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.902
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




banui ca la sulina nu au ospatari sezonieri ca la mamaia totusi. Poiate suna tamp, dar ce inseamna 75-8 ala?


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 17:43
Forum Renault