DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

67 Pages « < 28 29 30 31 32 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Duster sau mai bine alta masina, povesti, povestiri, pareri, ganduri

tavi_ro
post 22 Oct 2013, 18:42
Post #871


Membru autentic


Group: Members
Posts: 868
Joined: 11 September 05




Multam @Squirrel pentru clipa de "remember". Imi aduc aminte cum mergeam prin albia Teleajenului cu "batranul" Aro ca "voda prin loboda", vibra masina aia din cauza cardanului descentrat mai ceva ca picamerul. Nu mai zic ca portierele erau legate cu sfoara ca nu era chip sa mai stea inchise cu propriul sistem de inchidere. Ca erau atat de grele incat daca iti veneau peste mana ziceai ca nu ai avut noroc in viata. Dar mergea saraca masina. Acu m-ar durea sufletul (si punga) sa merg prin albii de rauri cu dustericiul.
Ce vremuri....


--------------------
Duster Laureate 2012-1.6 16V, 4x4, GPL Tomasetto Stag4 Q-Box plus
Logan Laureate 2005-1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tavi_ro
post 28 Oct 2013, 19:06
Post #872


Membru autentic


Group: Members
Posts: 868
Joined: 11 September 05




QUOTE(adailton_ms @ 28 Oct 2013, 14:21)
Tavi, eu cred ca esti  cam prea dur sau prea intrasigent cu masina.
....Sau intr-o lume a plasticariilor si reducerilor de tot felu' nu consonezi cu ea
*



Dan,
te rog sa citesti calm si cu atentie ce scriu deoarece ai ceva pareri gresite despre mine, te rog deasemenea sa faci abstractie de parerile unor anumite persoane.....

O sa iti raspund aici deoarece "acolo" era o arie tehnica. Am vazut ca pe acest forum comentariile care sunt off-topic sunt pur si simplu sterse fara ca adminii (le multumesc pe acesta cale) sa se streseze prea tare, sau sa te acuze de cine stie ce idiotenii. Mai zic ceva de agramati..?
Nu sunt nici prea dur nici prea intransigent cu masina. Eu fac doar o paralela intre cele 2 masini pe care le am in in dotare. Loganul pret de achizitie 8000 euro, dusterul 16500 euro. Diferenta de consum, in oras intre 2 si 6l, afara cam 2l. Sunt doar 2-3 locuri unde nu puteam sa ajung cu loganul in cei 20000km care ii are dusterul acum. Merita cei 8500 euro diferenta ?
Tu ii dai sus si tare ca iti lipseste integrala, CHIAR ITI LIPSESTE ? Ca aia cu intalnirile si ramasul in namol ca nu ai 4x4 chiar e ....in fine fiecare cu parerea lui. Mai bine ai fi fericit de consumul ala mai scazut. Cand o sa ajungi la varsta mea poate o sa fii si tu un pic mai critic, si poate nu asa dispus sa arunci cu banii...
Nu inteleg ce e asa grozav la acesta masina precum nu inteleg ce ai tu cu steagul ala pe care il " fâlfâí " peste tot. In schimb excursiile tale pe munte imi "incita" imaginatia. Pacat ca stai atat de departe.

Acum, la cei 20 mii km impliniti dustericiul merge linistit in legea lui. Pe care numai el o intelege.
Relantiul instabil cand e rece (noroc cu resoftarea ca i-au pus baietii "capac" la 2000 de ture ...se tura singura de "zurlie"), zgomotul in habitaclu care devine din ce in ce mai mare, consumul care contrar parerilor nu a scazut niciodata, zgomotele cele mai diferite in masina si sub masina, ambreiajul care "zgaltaie masina", chiar nu inteleg ce naiba a patit ca nu face la fel tot timpul, faptul ca la 130km/h persoana din spate trebuie sa strige ca sa aud ce zice si inca stau foarte bine cu auzul, mai nou si pretul de revanzare deosebit de scazut caracterizeaza acesta masina. Fiabilitatea e ok, nu s-a stricat nimic pana acum. Imi place sa conduc acesta masina dar din pacate nu cad in"extaz" ca nu am de ce.
Asa cum am zis de atatea ori, o masina decenta la un pret prea mare.
Merita sa o cumperi daca nu te "spetesti" muncind din greu pentru cei 16-20 mii de euro. Poate sunt eu cam carcotas dar asta e. Ma uit totusi cam lung in "gradina concurentei" sau chiar la un logan Ph2....
Eu unul contrar aparentelor SUNT MULTUMIT de acesta masina ( dar nu "dau pe afara" de atata multumire).

This post has been edited by tavi_ro: 28 Oct 2013, 19:59


--------------------
Duster Laureate 2012-1.6 16V, 4x4, GPL Tomasetto Stag4 Q-Box plus
Logan Laureate 2005-1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adailton_ms
post 30 Oct 2013, 09:56
Post #873


Membru incepator


Group: Members
Posts: 90
Joined: 19 April 13
From: Targu-Mures




QUOTE(tavi_ro @ 28 Oct 2013, 19:06)
Dan,
te rog sa citesti calm si cu atentie ce scriu deoarece ai ceva pareri gresite despre mine, te rog deasemenea sa faci abstractie de parerile unor anumite persoane.....

O sa iti raspund aici deoarece "acolo" era o arie tehnica. Am vazut ca pe acest forum comentariile care sunt off-topic sunt pur si simplu sterse fara ca adminii (le multumesc pe acesta cale) sa se streseze prea tare, sau sa te acuze de cine stie ce idiotenii. Mai zic ceva de agramati..?
Nu sunt nici prea dur nici prea intransigent cu masina. Eu fac doar o paralela intre cele 2 masini pe care le am in in dotare. Loganul pret de achizitie 8000 euro, dusterul 16500 euro. Diferenta de consum, in oras intre 2 si 6l, afara cam 2l. Sunt doar 2-3 locuri unde nu puteam sa ajung cu loganul in cei 20000km care ii are dusterul acum. Merita cei 8500 euro diferenta ?
Tu ii dai sus si tare ca iti lipseste integrala, CHIAR ITI LIPSESTE ? Ca aia cu intalnirile si ramasul in namol ca nu ai 4x4 chiar e ....in fine fiecare cu parerea lui. Mai bine ai fi fericit de consumul ala mai scazut. Cand o sa ajungi la varsta mea poate o sa fii si tu un pic mai critic, si poate nu asa dispus sa arunci cu banii...
Nu inteleg ce e asa grozav la acesta masina precum nu inteleg ce ai tu cu steagul ala pe care il " fâlfâí " peste tot. In schimb excursiile tale pe munte imi "incita" imaginatia. Pacat ca stai atat de departe.

Acum, la cei 20 mii km impliniti dustericiul merge linistit in legea lui. Pe care numai el o intelege.
Relantiul instabil cand e rece (noroc cu resoftarea ca i-au pus baietii "capac" la 2000 de ture ...se tura singura de "zurlie"), zgomotul in habitaclu care devine din ce in ce mai mare, consumul care contrar parerilor nu a scazut niciodata, zgomotele cele mai diferite in masina si sub masina, ambreiajul care "zgaltaie masina", chiar nu inteleg ce naiba a patit ca nu face la fel tot timpul, faptul ca la 130km/h persoana din spate trebuie sa strige ca sa aud ce zice si inca stau foarte bine cu auzul, mai nou si pretul de revanzare deosebit de scazut caracterizeaza acesta masina. Fiabilitatea e ok, nu s-a stricat nimic pana acum. Imi place sa conduc acesta masina dar din pacate nu cad in"extaz" ca nu am de ce.
Asa cum am zis de atatea ori, o masina decenta la un pret prea mare.
Merita sa o cumperi daca nu te "spetesti" muncind din greu pentru cei 16-20 mii de euro. Poate sunt eu cam carcotas dar asta e. Ma uit totusi cam lung in "gradina concurentei" sau chiar la un logan Ph2....
Eu unul contrar aparentelor SUNT MULTUMIT de acesta masina ( dar nu "dau pe afara" de atata multumire).
*



Salut Tavi,
Da, ai dreptate. Probabil din cauza varstei si a super entuziasmului meu, mai dau si cu bata in balta. Nu te cunosc....ca tot ne contrazicem pe forum, ba de una ba de alta, nu inseamna ca ne cunoastem.
Uite, iti propun o chestie foarte serioasa, daca vrei...chiar vreau sa ne cunoastem, undeva la munte, unde vad ca iti place si tie sa mergi.
Poate facem un traseu, mai scurt, 3-4 ore dus intors, 2-3 ore. Locatia o poti alege tu, iar eu vin cu sotia in acel loc. Poate mai aduc 2-3 persoane si facem o tura frumoasa. Muntele e frumos toamna spre iarna.
Poate...si te poti gandi la acest aspect, masina asta, nu Dacia Duster, in general, ci masina personala, te-a scos din ceva mai problematic, decat aspectele negative, tehnice ale problemei.
Dar sunt lucruri pe care omul nu le poate zice direct unei peroane, in fata, daramite pe un forum, sunt chestii personale, sunt chestii de suflet.....
Bun........referitor la ce auzi si simti tu in Duster Benzinar nu o sa mai comentez. In primul rand nu am varianta pe benzina. Apoi, bine ca nu am integrala, ca o stricam de mult........sad.gif
Un singur lucru ma deranjeaza, in postul tau, nu te mai lua de steagul national, este foarte aiurea ca un roman sa se ia de alt roman ca poarta steagul national sau mai grav sa nu inteleaga de ce il poarta cu el.Uite iti dau eu raspunsul: sunt patriot, nationalist sau cum vrei sa ii spui. Lasa-i pe altii, de alte nationalitati, de care am parte din plin sa se ia de acest lucru.
Nu este locul sa discutam de aceste aspecte.
Te astept pe munte, pentru o lume mai buna!

This post has been edited by adailton_ms: 30 Oct 2013, 10:15


--------------------
Dacia Duster 2011 - MS10JHF
.....de meserie...calator....

"Hai Fetito!"-Ioan Dicezare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tavi_ro
post 30 Oct 2013, 18:25
Post #874


Membru autentic


Group: Members
Posts: 868
Joined: 11 September 05




Salut Dan, salutare all,
am intrebat doar ce faci cu steagul nu altceva. Nu m-am luat nici de tine si nici de steag. Pe aici pe la noi steagul romanesc ramane la locul lui, nimeni nu se agita, nimeni nu contesta valoarea sau pozitia lui in societate. Si nimeni nu umbla cu el in spinare. Se pare ca in zona de unde esti sunt alte interese, iar steagul e un subiect sensibil si fierbinte.
Sincer imi pare rau ca am pus aceasta intrebare, si imi cer scuze daca ai inteles altceva.
Steagul tau e chiar foarte frumos, iti urez sa te bucuri din plin de el, si sa il plimbi pe unde ai chef "fara sa se mai ia nimeni de tine".
Multumesc pentru invitatie, poate intr-un week-end ne intalnim la "o poteca de munte".
Cu stima,
Tavi





--------------------
Duster Laureate 2012-1.6 16V, 4x4, GPL Tomasetto Stag4 Q-Box plus
Logan Laureate 2005-1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tavi_ro
post 4 Nov 2013, 17:36
Post #875


Membru autentic


Group: Members
Posts: 868
Joined: 11 September 05




Salutare all,
Week-end-ul 26-27 octombrie a fost cu "peripetii".
26 octombrie 2013 O plimbare cu "gasca" la Tamina. Traseu de 1h si ceva maruntis pe forestiera (pe jos) sau 45 de min direct prin padure. Plimbarea a debutat cu ceva teama deoarece pe toate blog-urile acest traseu este tratat ca fiind unul in care o intalnire de gradul 3 cu mos Martin este aproape inerenta. Incertitudinea a durat fix 10 min deoarece am intalnit un reprezentant de la "exploatarile forestiere", cazat de 3 saptamani in padure, care a afirmat ca nu a auzit/vazut animalutul in discutie. Combinat si cu 3 ATV-uri turate la maxim care fugeau de ziceai ca ii alearga o turma de ursi, am concluzionat ca traseul e super "safe". Asa ca am mers fara nici cea mai mica grija la cascada. Copii au trecut unii si de 4 ori pe traseul cu cascada, e destul de usor, doar un pic de atentie, un traseu mult mai usor decat la 7 scari.
La intoarcere am avut si marea surpriza, un prieten din grup a pierdut cheile de la masina. Si cum se innopta am hotarat sa revenim a 2 -a zi sa cautam cheile, traseul are doar 6km dus....Si cum mai scurtasem si prin padure...

http://www.flickr.com/photos/taviro/sets/72157637039023665/

27 octombrie 2013 Am plecat devreme, din pacate biata nevasta a dormit doar 2 ore ca a fost schimbul 3. Am ajuns pe traseul de intrare spre Tamina unde unul din prieteni a apelat la ceva "traditii batranesti" ca sa ne ajute la gasirea cheilor. Care "descantece" au functionat atat de bine incat in 10 min am gasit cheile, spre uimirea tuturor. Jos palaria in fata traditiilor stramosesti. Acum fiind devreme am hotarat (cu acordul nevestei) sa facem o tura la Prapastia Ursilor din masivul Piatra Mare , cu intrare in traseu din Dambul Morii, si intoarcere prin 7 scari. Cam 5 ore si ceva cu tot cu pauze si masa.
A fost un traseu foarte frumos, merita din plin. Canionul 7 scari era inchis pentru modernizare asa ca am ocolit un pic pe langa el, din cate am auzit acum s-a modernizat si deschis, asa ca doritorii se pot intoarce chiar prin canion. Va recomand cu caldura acest traseu. Peisajele sunt spectaculoase. Nu mai zic ca nevasta a adormit in masina pe drumul de intoarcere...

http://www.flickr.com/photos/taviro/sets/72157637082428653/

2 noiembrie 2013 O plimbare pe varful Postavarul, ziua prea scurta incepe sa ne faca probleme. Asa ca am preferat urcarea cu telecabina, si coborarea pe jos (cam 2 ore). Peisajul extrem de frumos (vederea din varf) dar zona si-a pierdut farmecul de "zona virgina" Totul are un aspect prea comercial. Merita pentru o plimbare lejera.

http://www.flickr.com/photos/taviro/sets/72157637297680843/

Sa zic si 2 cuvinte de dusterici, Ploiesti-Poiana Brasov si retur + Ploiesti-Bucuresti (Cotroceni) si retur, 350km, consum 7.4. Viteza max 100km/h. Super multumitor.

Drumuri faine tuturor,
Tavi

This post has been edited by tavi_ro: 4 Nov 2013, 19:25


--------------------
Duster Laureate 2012-1.6 16V, 4x4, GPL Tomasetto Stag4 Q-Box plus
Logan Laureate 2005-1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 4 Nov 2013, 17:46
Post #876


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




cu dusteru nu ai incercat sa ajungi pe postavaru? drumul rosu e deschis circulatiei auto?


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tavi_ro
post 4 Nov 2013, 18:02
Post #877


Membru autentic


Group: Members
Posts: 868
Joined: 11 September 05




Nu am incercat, drumul forestier este foarte bun si se urca lejer cu dusterul (personal cred ca e interzis accesul cu masini pe drumul rosu). Nu am vazut decat o Niva si o motocicleta Am pus o poza cu ceva "indicatii" la sfarsitul pozelor de pe flickr (in setul cu postavarul din link-ul de mai sus). Vezi si tu ce intelegi de acolo.

This post has been edited by tavi_ro: 4 Nov 2013, 18:11


--------------------
Duster Laureate 2012-1.6 16V, 4x4, GPL Tomasetto Stag4 Q-Box plus
Logan Laureate 2005-1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tavi_ro
post 11 Nov 2013, 14:19
Post #878


Membru autentic


Group: Members
Posts: 868
Joined: 11 September 05




9 Noiembrie 2013 O plimbare in Bucegi pe traseul Piatra Arsa, Babele, Costila. Plimbarea a durat cam 6 ore cu ceva pauze. Vant foarte puternic sus la releu, cativa metrii a reusit sa ma ia pe sus. Peisajul spectaculos. Un traseu destul de usor recomandat mai spre vara sau cand vantul nu bate atat de tare.

http://www.flickr.com/photos/taviro/sets/72157637550935184/

Drumuri faine tuturor.


--------------------
Duster Laureate 2012-1.6 16V, 4x4, GPL Tomasetto Stag4 Q-Box plus
Logan Laureate 2005-1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tavi_ro
post 14 Nov 2013, 08:44
Post #879


Membru autentic


Group: Members
Posts: 868
Joined: 11 September 05




Astazi dustericiul m-a dezamagit profund. Am fost nevoit sa franez brusc la "teribila" viteza de 60km/h. Cu toate ca distanta pana la masina din fata era destul de maricica frana de pe dusterici a functionat super prost. A intrat ABS-ul, a "carait" de 3 ori dupa care cred ca s-au blocat rotile sau ceva de genul, am avut senzatia ca eram intr-o sanie. A trebuit sa trag tare de volan stanga ca sa nu il pocnesc pe cel din fata.
Urata treaba. S-a comportat exact ca loganul la care nu am ABS.
Asfaltul perfect uscat.
O mare bila negra din partea mea.
Apropo ABS-ul ala nu trebuie sa "caraie" tot timpul pana se opreste masina la o franare brusca cu pedala scoasa prin podea ?


--------------------
Duster Laureate 2012-1.6 16V, 4x4, GPL Tomasetto Stag4 Q-Box plus
Logan Laureate 2005-1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_dsn
post 14 Nov 2013, 08:47
Post #880


Membru autentic


Group: Members
Posts: 730
Joined: 14 September 07
From: Cluj-Napoca




Eu asa stiu ca ar trebui abs-ul sa caraie pana la oprirea completa si ar fi trebuit sa intervina si AFU.


--------------------
Kia Ceed SW 1.4 TGDI 2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
robbie_ro
post 14 Nov 2013, 09:56
Post #881


-----------------------


Group: Members
Posts: 459
Joined: 25 June 07




Zgomotul apare cand rotile se blocheaza, din cauza ca sistemul ABS deschide niste supape pentru micsorarea presiunii din sistemul de franare. Daca rotile nu se blocheaza, nu caraie nimic.

Off topic: ABS-ul nici nu intra, nici nu iese, el e permanent activ.

This post has been edited by robbie_ro: 14 Nov 2013, 09:57


--------------------
Dacia Logan 2007, Laureate Plus
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tavi_ro
post 14 Nov 2013, 10:51
Post #882


Membru autentic


Group: Members
Posts: 868
Joined: 11 September 05




Cand era masina mai noua am franat brusc undeva pe la 80-90km/h cand mi-a sarit un caine in fata ABS-ul precum si frana de urgenta "au intrat / iesit/ functionat corect", masina s-a oprit impecabil. Chiar eram superincantat de calitatea sistemului de franare.
Azi totusi ceva nu a functionat bine, ce anume nu stiu ca nu ma pricep la valve, pistonase sau mai stiu eu ce. Cert e frana a refuzat sa mai "presteze" ca acum un an.
La passat caraitul isi facea destul de des prezenta, pe zapada insa cu rotile blocate nu se auzea nici un sunet. Nu mai zic ca la o franare de urgenta la 130km/h masina s-a comportat admirabil si a carait pana la oprire. Oricum paralela dintre cele 2 masini e "deplasata". La duster caraitul isi face prezenta foarte rar si numai la franele bruste, sau cel putin asa face doar la dusterul meu.
Sa inteleg ca o echipare cu discuri pe puntea spate ar fi mai de calitate ?

This post has been edited by tavi_ro: 14 Nov 2013, 10:54


--------------------
Duster Laureate 2012-1.6 16V, 4x4, GPL Tomasetto Stag4 Q-Box plus
Logan Laureate 2005-1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gangara
post 14 Nov 2013, 11:26
Post #883


Membru autentic


Group: Members
Posts: 876
Joined: 30 October 07




O echipare cu discuri spate sub nici o forma nu aduce minuni. Tie nu ti a carait pentru ca rotile NU s au blocat. Apasa tu pedala mai tare si o sa observi tu ca o sa caraie fara pb. Mai conteaza si starea placutelor si discurilor.


--------------------
Renault Megane 2011/E2 - rosii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4x4
post 14 Nov 2013, 12:03
Post #884


Übermensch


Group: Members
Posts: 3.394
Joined: 24 March 07




QUOTE(tavi_ro @ 14 Nov 2013, 10:51)
La duster caraitul isi face prezenta foarte rar si numai la franele bruste, sau cel putin asa face doar la dusterul meu.
*



Asta inseamna ori ca ai tractiune buna (cauciucuri foarte bune, asfalt bun, presiune scazuta in pneuri), ori nu incetinesti suficient de brusc (discuri, placute slabe, posibil aer in sistem).

Asta tine mult si de cum aplici frana, la o aplicare rapida dar progresiva nu ar trebui sa blochezi rotile.

Daca spui ca initial ai simtit o deccelerare puternica, dupa care masina a mers sanie e posibil ca ABS-ul sa fi considerat ca rotile sunt gata sa se blocheze si nu te-a mai lasat sa franezi in continuare.

Pentru linistea ta, poti sa te duci la service sa iti faca un test pe standul de franare.

This post has been edited by 4x4: 14 Nov 2013, 12:03


--------------------
W S S
Attere Dominatum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tavi_ro
post 14 Nov 2013, 12:39
Post #885


Membru autentic


Group: Members
Posts: 868
Joined: 11 September 05




Daca ABS-ul a hotarat ca rotile sunt pe punctul de a se bloca si a slabit franele atunci se explica de ce nu se mai oprea masina. Oricum impresia mea e ca a slabit prea mult frana din moment ce masinile din fata s-au oprit, e drept ca si ei au franat puternic, dar eu am ajuns pe contrasens ca sa nu ii lovesc. In conditiile in care de la apasarea primara a franei (adica incercarea mea de a o scoate prin podea) si pana la prima masina erau cam 10-15m poate si mai mult. In conditiile in care aveam aceeasi viteza ca ei si am franat in aceeasi fractiune de secunda ca ei. In general ma tin la o distanta destul de mare fata de masinile din fata si folosesc frana normal fara sa abuzez de ea.
Oricum o sa ii fac si un test pe stand.
Initial a "carait" de 3 ori cu decelerare puternica dupa care a "alunecat", exact senzatia cand pleaca masina la vale pe noroi si tu apesi cat poti pe frana degeaba. Eu am zis ca s-au blocat rotile si a alunecat dar se pare ca tot ABS-ul e cu decizia finala.
Credeam ca ABS-ul calculeaza franarea optima prin acele scurte blocaje ale rotii via "caraiala"...

This post has been edited by tavi_ro: 14 Nov 2013, 12:53


--------------------
Duster Laureate 2012-1.6 16V, 4x4, GPL Tomasetto Stag4 Q-Box plus
Logan Laureate 2005-1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
robbie_ro
post 15 Nov 2013, 10:10
Post #886


-----------------------


Group: Members
Posts: 459
Joined: 25 June 07




ABS-ul nu "considera" nimic, si nici nu calculeaza, aia e treaba ESP-ului, el se ocupa de traiectoria masinii. ABS-ul doar deblocheaza rotile cand nu se mai rotesc.
Verifica eficacitatea sistemului de franare daca ti se pare ca masina nu franeaza destul de ferm.


--------------------
Dacia Logan 2007, Laureate Plus
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 15 Nov 2013, 11:31
Post #887


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Poate ai discurile sau placutele oxidate, murdare, grasimite.
Baga o curatare temeinica a lor plus o curatare tamburi si o curatare repartitor.
Daca nu mai ai multa carne pe placute schimba-le si pe alea.



--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
robbie_ro
post 15 Nov 2013, 13:18
Post #888


-----------------------


Group: Members
Posts: 459
Joined: 25 June 07




QUOTE(dizzy @ 15 Nov 2013, 11:31)
Baga o curatare temeinica a lor plus o curatare tamburi si o curatare repartitor.
*



Modelele cu ABS nu au repartitor.


--------------------
Dacia Logan 2007, Laureate Plus
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tavi_ro
post 15 Nov 2013, 17:05
Post #889


Membru autentic


Group: Members
Posts: 868
Joined: 11 September 05




Dupa ce am studiat pe net ABS-ul ar fi trebuit sa lucreze ca in clipul de mai jos:
#t=31

Faptul ca a "carait" doar de 3 ori si apoi a dat faliment denota (dupa teoria mea) o functionare defectuoasa a lui. Ce se intampla cand AFU intra peste ABS ?
Partea buna din functionarea sistemelor a fost faptul ca am putut sa controlez masina in plina franare, chiar daca acest fapt a dus la intrarea pe contrasens. Sunt SIGUR ca daca sistemele ar fi lucrat corect in 15m la 60km/h masina ar fi trebuit pe asfalt curat sa se opreasca. Sau poate sunt prea optimist privind spatiile de franare...la Duster.
Masina are doar 20 de mii de km, si cauciucurile arata foarte bine (CONTINENTAL CROSSCONTACT LX ).

This post has been edited by tavi_ro: 15 Nov 2013, 17:35


--------------------
Duster Laureate 2012-1.6 16V, 4x4, GPL Tomasetto Stag4 Q-Box plus
Logan Laureate 2005-1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGDBZ
post 16 Nov 2013, 01:02
Post #890


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.487
Joined: 8 July 09
From: BZ




Daca ABS-ul nu ar fi functionat rotile s-ar fi blocat si nici directie nu ai mai fi avut.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulian_1976
post 16 Nov 2013, 02:52
Post #891


Membru incepator


Group: Members
Posts: 77
Joined: 30 October 12




Cauta o parcare goala si incearca acelasi scenariu,poate era o pelicula de ulei,poate,pompa abs este infundata,poate tambrii spate au o problema etc sunt prea multi de poate.

This post has been edited by iulian_1976: 16 Nov 2013, 02:53


--------------------
Audi A4 1.8i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 16 Nov 2013, 08:31
Post #892


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




In 15m nu opresti de la 60km/h, poate in vreo 25-30m. Parerea mea este ca te-ai panicat, ai franat brusc, ABS-ul te-a speriat si ai ridicat piciorul de pe frana.
Fa urmatoarea treaba:
Pe o strada goala, ruleaza cu 60 km/h, pui frana in dreptul unui stalp si vezi pana unde se opreste complet. Intre doi stalpi sunt 25m. Mai adaugi 5-10m pt reactia umana.
Poate era un pic de mazga, un pic de nisip, antigel, etc. Eu zic sa incerci frana si daca e in standard las-o in pace. Altfel schimba ce e dus si isi revine.


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 16 Nov 2013, 11:08
Post #893


-


Group: Members
Posts: 21.892
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(tavi_ro @ 15 Nov 2013, 17:05)
Dupa ce am studiat pe net ABS-ul ar fi trebuit sa lucreze ca in clipul de mai jos:
#t=31

Faptul ca a "carait" doar de 3 ori si apoi a dat faliment denota (dupa teoria mea) o functionare defectuoasa a lui. Ce se intampla cand AFU intra peste ABS ?
Partea buna din functionarea sistemelor a fost faptul ca am putut sa controlez masina in plina franare, chiar daca acest fapt a dus la intrarea pe contrasens. Sunt SIGUR ca daca sistemele ar fi lucrat corect in 15m la 60km/h masina ar fi trebuit pe asfalt curat sa se opreasca. Sau poate sunt prea optimist privind spatiile de franare...la Duster.
Masina are doar 20 de mii de km, si cauciucurile arata foarte bine (CONTINENTAL CROSSCONTACT LX ).
*


Modelul asta de cauciucuri l-am ales eu pentru alta masina si se comporta foarte bine. Sunt foarte silentioase. Cand intra afu, pedala se duce usor la fund si masina franeaza. O senzatie ca si cand franezi cu stangul...

This post has been edited by IRONICK: 16 Nov 2013, 11:09


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iszy
post 16 Nov 2013, 20:50
Post #894


Membru autentic


Group: Members
Posts: 509
Joined: 17 April 10
From: Cluj




Parerea mea:
1. N-ai apasat destul de tare. Daca apasai AFU te punea cu nasul in bord.
2. A intervenit totusi nitica alunecare ca a intrat ABS-ul, cit a ciriit n-ai de unde sa stii ca nu este sesizabil. Intr-adevar senzatia este ca pedala de frina slabeste dar este mai eficient; bineinteles nu trebuie panicat si trebuie apasat si mai tare ( usor de zis ). Reconsidera distanta de frinare conform celor spuse mai sus si in functie de asta poti decide daca manevra de panica spre sensul opus a avut rost. Manevra este deosebit de periculoasa. Daca erai in alunecare ( cf. ABS ) ESP-ul ( plus ciriit ) este cel care ti-a permis sa faci manevra altfel mergeai sanie cu ABS. Cursuri la Titi Aur, piste umede, antrenament...timp...controlul si educatia reactiilor...


--------------------
Dacia DUSTER 1,5 DCi 110 HP 4 x 4 2012/Laureate
' Intilnirea - un inceput; a ramine impreuna - un avans; a conlucra - un succes ' (Henry Ford)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 16 Nov 2013, 21:33
Post #895


-


Group: Members
Posts: 21.892
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(Iszy @ 16 Nov 2013, 20:50)
Parerea mea:
1. N-ai apasat destul de tare. Daca apasai AFU te punea cu nasul in bord.
2. A intervenit totusi nitica alunecare ca a intrat ABS-ul, cit a ciriit n-ai de unde sa stii ca nu este sesizabil. Intr-adevar senzatia este ca pedala de frina slabeste dar este mai eficient; bineinteles nu trebuie panicat si trebuie apasat si mai tare ( usor de zis ). Reconsidera distanta de frinare conform celor spuse mai sus si in functie de asta  poti decide daca manevra de  panica spre sensul opus a avut rost. Manevra este deosebit de periculoasa. Daca erai in alunecare ( cf. ABS ) ESP-ul ( plus ciriit ) este cel care ti-a permis sa faci manevra altfel mergeai sanie cu ABS. Cursuri la Titi Aur, piste umede, antrenament...timp...controlul si educatia reactiilor...
*

Pedala de frana nu slabeste cand functioneaza ABS-ul. Nu trebuie sa se lase absolut deloc. Iar cand intra AFU, simti cum iti trage pedala de sub picior, nu ca slabeste.

This post has been edited by IRONICK: 16 Nov 2013, 21:56


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iszy
post 16 Nov 2013, 21:54
Post #896


Membru autentic


Group: Members
Posts: 509
Joined: 17 April 10
From: Cluj




Am spus ' senzatia '...io cel putin asa am simtit efectul, adica mai pe sleau apesi si masina totusi avanseaza....


--------------------
Dacia DUSTER 1,5 DCi 110 HP 4 x 4 2012/Laureate
' Intilnirea - un inceput; a ramine impreuna - un avans; a conlucra - un succes ' (Henry Ford)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tavi_ro
post 17 Nov 2013, 15:09
Post #897


Membru autentic


Group: Members
Posts: 868
Joined: 11 September 05




Multumesc pentru sfaturi, ramane sa fac cateva teste si eventual sa o bag pe stand.
Am mai studiat pe google ceva impresii referitoare la franele dusterului si din pacate am gasit multe impresii negative referitor la acest subiect. Inclusiv ceva teste facute de nemti dar si de francezi tot cu rezultate nu prea bune. Cat despre speriat...dupa 26 de ani de condus aproape zilnic reflexele sunt de baza...nu prea mai ai timp de alte sentimente. Consider ca functionarea mai mult sau mai putin eficienta a ABS-ului poate impreuna si cu ESP-ul, dar si spatiul destul de mare fata de masinile din fata mi-a permis sa deviez controlat de la traiectorie, si astfel sa evit o coliziune. Eram mai fericit daca decelerarea initiala isi pastra forta (atunci cand a "carait"), si nu se slabea ulterior. AFU din pacate a uitat sa isi faca datoria. Am vaga impresie ca AFU intra doar cand apesi cu o anumita viteza pe frana. Eu am apasat progresiv pe frana pana am vazut ca masinile din fata au inceput sa "serpuiasca" moment in care am apasat cat se poate de tare pe ea.
Cunosc foarte bine cum reactioneaza o masina fara ABS in care la o franare puternica masina isi pastreaza traiectoria originala (in cel mai bun caz) si face complet abstractie de incercarile tale de a roti volanul. In acea situatie cea mai buna solutie e sa slabesti frana si vei recapata controlul asupra directiei, dupa o "smucitura" zdravana (foarte greu sa realizezi asa ceva mai ales cand vezi ca te indrepti spre un sant sau mai stiu eu ce).
In alta ordine de idei ieri am mers cu 2 taxiuri, loganuri, benzina, unul avea 345 000 celalalt 350 000 mii km, amandoua au fost dotate cu gaz de noi. Probleme motorizare: unul din ele a avut cureaua de distributie rupta mult mai devreme decat trebuia, bineinteles s-au dus ceva elemente din motor, supape distruse, etc.Loganul numarul 2 nu a avut nici cea mai mica problema cu motorul. Cat despre instalatiile pe gaz amandoi au avut probleme diverse dar nu grave sau care sa necesite investitii substantiale in reparatii, probleme datorate in special din cauza calitatii gazului, nu am intrat in amanunte.

This post has been edited by tavi_ro: 17 Nov 2013, 15:14


--------------------
Duster Laureate 2012-1.6 16V, 4x4, GPL Tomasetto Stag4 Q-Box plus
Logan Laureate 2005-1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tavi_ro
post 23 Nov 2013, 23:10
Post #898


Membru autentic


Group: Members
Posts: 868
Joined: 11 September 05




23 decembrie 2013 o deplasare Ploiesti - Bucuresti Regie si retur. Dupa chestia cu franele mi-am schimbat complet stilul de conducere. Imediat s-a simtit in consum.
Deci Ploiesti - Otopeni consum 6.8. La intoarcere, cand am oprit masina in parcare consumul era de 7.2 . Intoarcerea din Bucuresti a fost superfaina, muzica de pe Romantic FM, noapte, pozitia inalta la volan, viteza osciland intre 70 si 90 max o adevarata PLACERE in conducerea "agregatului". Nu mai zic ca incalzirea este cu adevarat excelenta. Cand ma gandesc la cat de greu se incalzea vechea masina si ce frig trageam in ea.... Trebuie sa rezolv neaparat problema cu genunchiul drept care e agresat la greu de bordul masinii, adica de muchia ascutita care se afla exact la jumatatea rotulei.
Azi am facut plinul, pret benzina Petrom 5.65. NU mai zic ce pret era la motorina ca e de speriat. Ne asteapta zile grele....

This post has been edited by tavi_ro: 23 Nov 2013, 23:33


--------------------
Duster Laureate 2012-1.6 16V, 4x4, GPL Tomasetto Stag4 Q-Box plus
Logan Laureate 2005-1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cris06
post 24 Nov 2013, 22:05
Post #899


Mester


Group: Members
Posts: 597
Joined: 7 October 08
From: Iasi




"23 decembrie 2013" Vezi ca timpul ti-a luat-o inainte!
Daca idiotii din guvern impun scumpirea carburantilor, GPL-ul va fi mai mult decat cautat. Problema e ca instalatia costa si, mai mult, pretul gazului va creste si el. Vom vedea. Momentan sunt si eu "gpl-ist" insa, contrar spuselor multora se pare ca merita investitia.


--------------------
Daewoo TF19Y Cielo Exe Plus, E3/ GPL BRC 24-11 SEQ/ 2006 - IS.06.---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tavi_ro
post 28 Nov 2013, 20:42
Post #900


Membru autentic


Group: Members
Posts: 868
Joined: 11 September 05




@Iszy baga si tu pozele alea pe picasa/flickr ceva ca nu am chef sa mai imi fac cont pe minunea aia patronata de nenea ingineru' pentru care "distinctia in exprimare" e SF (vai de capetele noastre unde a ajuns facultatea asta).Nu pot sa inteleg cum unii se lauda cu asa ceva, dar nimic nu mai e de mirare in tara asta. Multumesc.
In ciuda diferendelor dintre noi apreciez locurile, "dieselul", pozele si uneori critica (aka batut campii ...scuze pt expresie... smile.gif sper sa nu "pui la suflet" ).

In alta ordine de idei dustericiul merge brici. Dupa resoftarea de acum 6 luni nu a mai dat niciodata rateuri la pornire. Si inainte a dat doar 2 sau 3 rateuri intr-un an de zile. Daca mai e cineva din Ploiesti ce consum are strict in oras la banzinar? La mine e ciudat, sta cam la 8.8% (cf CB) la un stil de mers "cu incetinitorul". Nu mai zic de cozile infernale de pe pod dar si de semafoarele complet aiurite din oras. Pot sa zic ca ma bucur la maxim de caldura, partea care nu imi place e ca miroase a plastic incins. Baga caldura prea multa.
Motorul se incalzeste cam in 5 min la 4 linii, in conditiile in care plec imediat de pe loc.
Superfaina masinaria.
Am facut un test de frane pe zapada, ABS-ul "caraie" imediat si continuu. Masina se opreste...ea stie cand.... Vad ca si becul de la ESP a prins viata, se aprinde mult mai rapid comparativ cu iarna trecuta.
PS: @cris06 ai dreptate, sunt cu gandul la concediul din decembrie, la frumusetea si farmecul sarbatorilor de iarna.

This post has been edited by tavi_ro: 28 Nov 2013, 21:20


--------------------
Duster Laureate 2012-1.6 16V, 4x4, GPL Tomasetto Stag4 Q-Box plus
Logan Laureate 2005-1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
67 Pages « < 28 29 30 31 32 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th May 2024 - 01:20
Forum Renault