DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Altercatie in trafic

PhilipMorris
post 11 Apr 2013, 00:34
Post #31


dependent de internet banking


Group: Members
Posts: 708
Joined: 14 November 07
From: Where the streets have no name




pe multi de pe aici ii vad batuti la urmatorul incident. Rupere de cap, sparge-i mutra, da-i cu spray, numa de astea de bine. Daca un prost te provoaca, este prost. Daca ii raspunzi, atunci dupa parerea mea va trebui sa iti accepti soarta.

Vazuta de mine - un tigan la o altercatie in trafic, a asteptat cu sabia in mijlocul strazii sa vina masina cu care a avut meci. De fapt faza fusese ca tiganul depasise toata coloana de masini de la semafor, nu mai vedea culoarea semaforului, asta din spate a facut misto de el si l-a claxonat, tiganul a plecat pe rosu si da-i frane mai incolo sa scape cu viata. Buuun, el cu sabia in mijlocul strazii, masina cu claxonul era un megane cu nr de prahova. Super tare a fost ca din megane s-a dat unul jos, avea tipu muschi pusi cu lopata. Din prima l-a luat pe rromul nost, un interlop cunoscut de altfel, cu replica geniala "ce-i tigane, nu stii de gluma?" S-a terminat cu replica rromului: bah frate, bla bla bla. In fine sper sa nu claxonati vreodata nici pe unul nici pe celalalt. Spre binele vostru.

Traita de mine: claxon insistent al unui dubar (vad ca se poarta) in spatele meu. Eu cu sotia, il las, facea semne ca dispeceru in gara, ce era la gura lui pericol. Nu dau primul colt, il vad oprit in fata unei farmacii exact langa locul unde oprsem eu masina, la caminul lu asta micu'. Ii zic sotiei sa intre sa il ia pe pitic ca eu mai raman pe afara, il astept pe agarici, si cand ii spun de ce a facut ca toate alea in intersectie, dadea din colt in colt. Nu aveai ce sa vb cu el, un retard, se dezumflase tot cand a realizat ca nu mai era in duba. In fine, rosu cum era, a zis ca nu a vrut sa ma enerveze dar i se parea lui ca eu am loc, bla bla bla.
p.s Cei care au fost impuscati in trafic s-au dus pe lumea ailalta cu tot cu mandrie si orgoliu. Cum zicea un prieten mai sus, bucura-te ca esti bine acasa. Iti meriti soarta claxonand. Cred ca in loc sa claxonezi ori astepti omeneste ori scoti capul si vorbesti, de aia avem gura.


--------------------
MK2 Black panther, sexiest hatchback ever TiVCT
Dacă vrei să iti arati superioritatea și ți-e rușine ca nu intelegi cuvintele potrivite, posteaza un link.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crisolro
post 11 Apr 2013, 07:40
Post #32


Posts: 1.435.866


Group: Members
Posts: 1.884
Joined: 9 November 07
From: Bucuresti




QUOTE(Madriann @ 10 Apr 2013, 17:23)
up.gif

1. Luam amenda amandoi, el pentru tulburarea ordinii publice (a sarit la bataie), eu pentru instigare la asta (faptul ca am coborat din masina "amenintator"   wacko.gif );

*



exact ce spuneam - mai greu de demonstrat legitima aparare daca te-ai dat si tu jos la el etc.
mai usor daca vine si incepe sa te macelareasca in masina si apoi reactionezi radmasa.gif (cam naspa)
mai exista martorii care vor sau nu vor sa depuna marturie, care pot fi intimidati etc.
daca chiar esti tare-n tenis si daca ai ghiocul la tine si esti sigur ca se da jos sa te capaceasca (destul de previzibil daca are loc dupa schimburi de amabilitati in mers) si ai loc de manevra, cel mai bine il iei impreuna cu portiera lui cu tot cand incearca sa se dea jos si declari ca l-ai sifonat cand s-a dat jos fara sa se asigure rolleyes.gif ... evident, nu e un sfat si suporti consecintele etc. (vor fi zile serioase de ingrijiri medicale) cool.gif

eu as merge pe "Goosfraba" din momentul in care dai prima cheie dimineata in parcare siva spun ca nimeni nu are nevoie de astfel de probleme

This post has been edited by crisolro: 11 Apr 2013, 08:41


--------------------
Renault Clio IV Life 2015, 1.2 16V/75 cp Ford Ecosport 2018, 1.0 125cp - cu nr absolut normal
Daca vreodata ai impresia ca nu mai exista nimeni caruia sa-i pese daca mai traiesti, incearca sa nu platesti cateva rate la banca.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 11 Apr 2013, 08:56
Post #33


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.466
Joined: 1 November 04
From: sat




QUOTE(D-Ice @ 10 Apr 2013, 22:39)
Asa e cel mai bine, capul plecat, sabia nu-l taie. Istoria noastra milenara.
Pentru noi un dosar penal = tragedie, pentru smecher, un punct in plus la CV.
*



Dosarele penale se pot solutiona si cu NUP smile.gif

In rest, am avut parte de vreo doua ori de din astia care s-au dat jos si au venit la mine, unul mi-a si dat cu pumnul in geam, motiv pentru care tin un briceag de vanatoare in masina. Cine baga mana la mine pe geam si-o scoate taiata. Garantat ca s-a taiat cand a dat cu pumnul si a spart geamul.

Si ma mai pot si speria ca vine unu' amenintator, si sa nu nimeresc marsarierul ci viteza 1. rolleyes.gif


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Diac
post 11 Apr 2013, 09:32
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.011
Joined: 18 April 05
From: Bucuresti.




Cand mi-a aruncat ala cu shaorma in geam m-am bucurat ca nu avea pistol la el. wink.gif


--------------------
Renault Megane sedane/Nissan X-trail 2005/2017 Influence/Tekna - HAN/AIZ/DIA
Alexandru.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulia_boris
post 11 Apr 2013, 10:01
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 434
Joined: 17 September 10




QUOTE(Diac @ 11 Apr 2013, 09:32)
Cand mi-a aruncat ala cu shaorma in geam m-am bucurat ca nu avea pistol la el.  wink.gif
*


Uite aci corectitudine..


--------------------
Dacia Dokker Laureate 1,6.. 2016 - B 696 BUL
Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 11 Apr 2013, 13:34
Post #36


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.723
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




QUOTE(Diac @ 11 Apr 2013, 09:32)
Cand mi-a aruncat ala cu shaorma in geam m-am bucurat ca nu avea pistol la el.  wink.gif
*



Eu m-as fi bucurat ca a ramas nemancat... smile.gif


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tamango
post 11 Apr 2013, 15:41
Post #37


Biciclist


Group: Members
Posts: 1.330
Joined: 30 January 07
From: Bucuresti




Eu i-as fi multumit pentru shaorma ... free food si i-as fi cerut o Coca Cola ... rece ca ma-sa smile.gif

This post has been edited by Tamango: 11 Apr 2013, 15:42


--------------------
Suzuki Vitara 1,6 AT 2017
Confectionam fumigene direct din acordeoane ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 11 Apr 2013, 15:52
Post #38


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.444
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




ce de curajosi in spatele monitorului boxing.gif


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Diac
post 11 Apr 2013, 15:52
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.011
Joined: 18 April 05
From: Bucuresti.




Crede-ma am ramas socat si m-a bufnit râsul in acelasi timp. Si cu o scârba enorma am curatat acasa varza lipita de geam si parbriz. Daca un om a fost atat de nervos incat sa-si arunce mancarea pe geam, ce se intampla daca ala avea pistol? Ramanea fi-miu orfan?


--------------------
Renault Megane sedane/Nissan X-trail 2005/2017 Influence/Tekna - HAN/AIZ/DIA
Alexandru.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 11 Apr 2013, 16:35
Post #40


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.466
Joined: 1 November 04
From: sat




Eu am fost si in pozitia cealalta, de a iesi la unul. Eram de vina, recunosc, dar m-am aprins pentru ca m-a injurat. Trec sub tacere ce am spus si ce am facut, mi-e rusine, dar omul (cam de-o varsta cu tata), s-a urcat in masina si-a plecat. Norocul meu, pentru ca altfel aveam azi dosar penal, si nu cu NUP.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 11 Apr 2013, 17:22
Post #41


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




De la mine respekt.gif !


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 11 Apr 2013, 21:23
Post #42


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.088
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Shit happends, stati calmi !
O data, i-am luat fața unuia intr-o intersectie, in Slatina (nici macar nu era aborigen-loco, era cu nr. de Cj) - vina mea, m-am bagat inaintea lui si l-am forțat sa franeze; s-a luat dupa mine, m-a blocat in trafic si a venit la mine; am stat calm, nu m-am dat jos, am lasat geamul sa vad ce vrea, si s-a potolit cand a vazut ca nu-s pirpiriu, a lasat-o moale, ca de ce m-am bagat, ca avea prioritate. Mi-am cerut scuze, (desi si el intrase cam tare in intersectie, daca venea "legal" n-ar fi trebuit sa franeze, aveam timp suficient...), si tipul cica " Pai da, dar doamna mi-a facut semne obscene" (degetul mijlociu icon_mrgreen.gif ); "Pai si ce sa-i fac, n-am pus-o eu ?!" blush.gif
Suntem niste domni (si doamne), nu ?


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandee
post 11 Apr 2013, 21:56
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 478
Joined: 13 January 09




stii cum se rezolva o situatie ca a ta in state? cu o gaura in capul (pieptul) celui care venea amenintator spre tine! de ce nu se prea inatmpla pe acolo asa ceva? pentru ca au invatat bunul simt, sa nu blochez strada, intersectia, daca e grabit omul lasa-l sa treaca...etc. Deci, noua, asta ne lipseste BUNUL SIMT, vorbim, totusi, de alte legi, de alta cultura.

La noi ar trebui inasprita legislatia cu privire la violenta in trafic, ia stai razboinicule un an cu permisul suspendat sa te vad adunci cat de Bute esti.

This post has been edited by dandee: 11 Apr 2013, 22:02


--------------------
dacia berlina 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PhilipMorris
post 12 Apr 2013, 02:15
Post #44


dependent de internet banking


Group: Members
Posts: 708
Joined: 14 November 07
From: Where the streets have no name




QUOTE(marksman @ 11 Apr 2013, 16:35)
Eu am fost si in pozitia cealalta, de a iesi la unul. Eram de vina, recunosc, dar m-am aprins pentru ca m-a injurat. Trec sub tacere ce am spus si ce am facut, mi-e rusine, dar omul (cam de-o varsta cu tata), s-a urcat in masina si-a plecat. Norocul meu, pentru ca altfel aveam azi dosar penal, si nu cu NUP.
*



Despre ce vorbim noi aici? Si vinovat, la-i si injurat pe om, mai aveai un pic si il si bateai, chiar daca era de-o seama cu tatal tau. Meserie te halesc, matura te-nnebunesc...


--------------------
MK2 Black panther, sexiest hatchback ever TiVCT
Dacă vrei să iti arati superioritatea și ți-e rușine ca nu intelegi cuvintele potrivite, posteaza un link.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 12 Apr 2013, 06:51
Post #45


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.466
Joined: 1 November 04
From: sat




Da, au aparut si lupii moralisti din spatele tastaturii...

Ai fost cumva acolo cand s-a intamplat si stii ca "la-m" injurat sau ca am sarit la bataie? E drept ca l-am obligat sa franeze, desi avea prioritate, dar m-a vazut ca vin si a calcat-o, ca sa nu ma lase sa trec. Puteam sa trecem amandoi, dar asa am franat si unul si celalalt, a deschis geamul si m-a luat direct cu "Unde pixda ma-tii te bagi, ba tampitule?" I-am replicat ca "Tampit e tac-tu, ba!", la care a raspuns "Bai pu|a, cobor la tine si-ti fvt vreo doua!"

In rest, imaginatie vad ca ai... continuarea e simpla.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulia_boris
post 12 Apr 2013, 08:28
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 434
Joined: 17 September 10




La ce te-ai fi asteptat?


--------------------
Dacia Dokker Laureate 1,6.. 2016 - B 696 BUL
Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 12 Apr 2013, 09:04
Post #47


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.466
Joined: 1 November 04
From: sat




Bine macar ca nu s-a intamplat la Bucuresti, acolo daca se lasa cu buseala si esti vinovat risti sa te si omoare.

Pe aici cand se intampla o faza de genul celei de mai sus, in general se lasa fie cu claxon prelung, fie cu "Unde te uiti,baaa? Nu vezi ca ai "cedeaza trecerea"?", fie cu ambele. Pu|e, pixde si alte invective auzi de obicei cand se ciocnesc.

Repet, stiu ca eram de vina, dar abordarea directa cu "pixda ma-tii" si "ba tampitule" m-au scos din sarite la momentul ala. Pixdeala era de ajuns, dar na, omul fiind mai in varsta si eu nefiind un malac, a considerat ca isi permite orice, inclusiv sa coboare la mine, dar in final a avut o surpriza. Si eu am avut o surpriza, pentru ca ma gandeam ca se va lasa cu dosar penal. Din fericire si respectivul, si eu, ne-am dat seama ca am fost doi dobitoci care s-au luat la harta-n intersectie.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PhilipMorris
post 12 Apr 2013, 09:11
Post #48


dependent de internet banking


Group: Members
Posts: 708
Joined: 14 November 07
From: Where the streets have no name




greseala mea de gramatica, mi-o asum.
Mie mi-ar fi fost rusine. Era si mai batran decat tine, erai si vinovat. Tu ce ai fi facut daca situatia era alta? Din cate imi dau seama a calcat-o el cand i s-a parut ca esti ignorant, adica il vezi dar nu il bagi in seama.
In fine, am o impresie ca, in general, omului i se pare ca semnele, prioritatile si in general toate regulile de circulatie ii dau drepturi direct proportional cu valoarea masinii care o conduce.
Situatia se schimba mult atunci cand vezi un cefos cu un X6, cu banii facuti prin germania cu trafic de carne vie. Regulile brusc incep sa nu mai tina cu tine, tu nu te mai grabesti asa mult, in plus claxonul brusc nu iti mai merge, il injuri in gand si ti se pare ca te poate auzi.
Este o pilda in Biblie, acum ca tot suntem in post. Era despre un stapan care ii iarta unui angajat de-al lui o datorie foarte mare, la rugaminitile acestuia. Dar la iesirea de la stapan, prima grija a lui este sa ia alta sluga de gat pentru o suma de 10.000 de ori mai mica, sau ceva aproximativ.

This post has been edited by PhilipMorris: 12 Apr 2013, 09:14


--------------------
MK2 Black panther, sexiest hatchback ever TiVCT
Dacă vrei să iti arati superioritatea și ți-e rușine ca nu intelegi cuvintele potrivite, posteaza un link.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roland
post 12 Apr 2013, 10:11
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.704
Joined: 18 November 04




Important e ca omul sa-si dea seama cand greseste si sa incerce sa nu repete faza.

Am facut si eu multe prostii, recunosc ca am un stil de condus mai agresiv, dar respect regulile de circulatie, incerc sa nu incomodez pe altii, nu opresc in intersectii, etc...

De exemplu, problema mea e ca ma enerveaza cate unul mai nesimtit, care se incadreaza aiurea si apoi sta si tine o coloana intreaga, si ma apuc sa-l claxonez. Bine, si ceilalti fac la fel, omul o merita... Sau cate unul care vine pe sens interzis si alte specimene d-astea...

Dar, ceea ce constientizez e ca ar trebui s-o las mai moale si sa nu ma grabesc, sa astept. Asa poti evita diverse... Am vazut saptamana trecuta in Elvetia ce linistiti sunt soferii, opreau la trecere si eu mai aveam inca vreo 2m pana sa cobor de pe trotuar, nicio graba, fara claxoane, etc... Si parca traficul devine mai fluent asa...

Problema mea e ca ma enerveaza nesimtirea in conditiile in care eu incerc sa fiu corect, ma enerveaza cei care parcheaza pe trotuar si nu poti trece cu copilul in conditiile in care eu mai fac 500m sa gasesc loc de parcare, etc...

Ce trebuie inca sa invat eu e sa ma controlez si sa-mi vad de ale mele, sa am rabdare si sa nu ma implic in niciun fel de chestii care pot degenera.

This post has been edited by roland: 12 Apr 2013, 10:13


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 12 Apr 2013, 11:04
Post #50


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




QUOTE(maho @ 11 Apr 2013, 22:23)
Shit happends, stati calmi !
O data, i-am luat fața unuia intr-o intersectie, in Slatina (nici macar nu era aborigen-loco, era cu nr. de Cj)
*


slap.gif

Ai cam multe evenimente prin Slatina... acum nu dai prioritate, data trecuta era sa-ti rupi masina la denivelarea dintre Pirelli si TMK-Artrom (vezi ca e trecere de pietoni acolo si exista si semn de denivelare)...


--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 12 Apr 2013, 11:21
Post #51


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Nu cumva in Slatina se merge pe stinga? E ardelean si nu-i obisnuit cu exceptiile.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 12 Apr 2013, 11:31
Post #52


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




Eu intotdeauna merg in stanga, daca sofez.


--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 12 Apr 2013, 11:38
Post #53


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.466
Joined: 1 November 04
From: sat




QUOTE(PhilipMorris @ 12 Apr 2013, 09:11)
greseala mea de gramatica, mi-o asum.

Si eu mi-am asumat greselile.

QUOTE(PhilipMorris @ 12 Apr 2013, 09:11)
Mie mi-ar fi fost rusine. Era si mai batran decat tine, erai si vinovat. Tu ce ai fi facut daca situatia era alta? Din cate imi dau seama a calcat-o el cand i s-a parut ca esti ignorant, adica il vezi dar nu il bagi in seama.

Batranetea nu e o scuza si nici o virtute. Da, am fost vinovat, mi-am asumat vina de a nu-i fi dat prioritate si mi-a fost rusine pentru ce-am facut ulterior. Probabil si lui i-a fost rusine de cum a reactionat initial. Cand doi oameni dau sa intre pe aceeasi usa si realizeaza ca nu incap, nu e normal ca unul sa-i spuna celuilalt "Unde pixda ma-tii te bagi, ba tampitule?", nu?
"Din cate-mi dau seama..." - nu-ti dai seama de nimic, pentru ca n-ai fost acolo, ce spui tu sunt pure supozitii. Daca ti se pare ca unul te ignora, sau nu te vede, apesi pe claxon, nu pe acceleratie.

QUOTE(PhilipMorris @ 12 Apr 2013, 09:11)
In fine, am o impresie ca, in general, omului i se pare ca semnele, prioritatile si in general toate regulile de circulatie ii dau drepturi direct proportional cu valoarea masinii care o conduce.

Eu Logan, el Laguna 1 la momentul ala, n-avea masina nicio legatura.

QUOTE(PhilipMorris @ 12 Apr 2013, 09:11)
Situatia se schimba mult atunci cand vezi un cefos cu un X6, cu banii facuti prin germania cu trafic de carne vie. Regulile brusc incep sa nu mai tina cu tine, tu nu te mai grabesti asa mult, in plus claxonul brusc nu iti mai merge, il injuri in gand si ti se pare ca te poate auzi.

In general las bizonii sa treaca indiferent de masina. Doar ca uneori ma grabesc si se gaseste cate unul care tine neaparat sa treaca el primul la semafor, desi e pe banda care nu trebuie. Pe aia nu-i iert, ii las sa se descurce, ca doar is smecheri.

QUOTE(PhilipMorris @ 12 Apr 2013, 09:11)
Este o pilda in Biblie, acum ca tot suntem in post. Era despre un stapan care ii iarta unui angajat de-al lui o datorie foarte mare, la rugaminitile acestuia. Dar la iesirea de la stapan, prima grija a lui este sa ia alta sluga de gat pentru o suma de 10.000 de ori mai mica, sau ceva aproximativ.
*


Daca te referi la faptul ca individul s-ar fi putut duce la politie si era posibil sa se lase cu dosar penal, iar eu m-am luat de el pentru ca m-a injurat, n-are legatura. M-a deranjat reactia lui disporportionata, pe care o putea evita si el doar ridicand piciorul de pe acceleratie. Legal eram vinovat. Daca ne ciocneam eram bun de de plata. Moral, el a escaladat un banal incident cotidian intr-un scandal. Probabil ca daca ne ciocneam ar fi sarit la bataie.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 12 Apr 2013, 11:49
Post #54


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Nu te supara pe el, e nervos, s-au scumpit tigarile.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 12 Apr 2013, 12:06
Post #55


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




De curand, consoarta din dotare a avut un eveniment cu auto din dotare. Intersectie in cruce (intre blocuri), fara semne, ea iesea de pe strada mai ingusta. Opreste, se uita-n dreapta si pe urma porneste inainte. Zbang. Din stanga, un Logan, cu o domnisorica pirpirie la mansa.
Pirpirie-pirpirie, dar cu o gura cat o sura. Ca ea venea pe drumu' principal, ca acolo trebuia sa aiba prioritate. L-a chemat pe prietenu-sau, care a-nceput sa faca galagie, ca sa-i dea asigurarea. Jumatea mea m-a chemat, evident, pe mine.
Ajung, ma uit la individ: "Pentru ce vrei asigurarea mea?"
"Pai nevasta-ta n-a dat prioritate!"
"De ce crezi ca Loganu' avea prioritate?"
"Venea pe drumul principal"
"Daaa? Unde-i semnul?"
"Nu e semn, da' se vede clar ca-i strada mai lata"
"OK, hai la Politie, sa vedem ce permis ramane acolo pentru 60 de zile"

Dupa ce i-au saltat domnisoricii abecedarul, i-am spus si eu jumatatii mele bune ca are dreptate in intregime, dar daca se uita si in stanga, ramanea cu bara pe masina...
Iar domnisorica si cu Don Juan au aflat, astfel, despre prioritatea de dreapta.

Abia ieri am reusit sa o repar. Bara fata + far stanga + vopsit + manopera, cca 3000 de lei...

Oameni buni, de aia avem RCA, ca sa fim mai calmi la volan. Unu' greseste, asigurarea plateste. Bine ca e doar o bucata de tabla sau de plastic.


--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tince1290
post 12 Apr 2013, 12:52
Post #56


Membru cititor


Group: Members
Posts: 1.795
Joined: 19 September 08




da...de asta avem rca...insa din pacate circumstantele duc de multe ori la probleme...cea mai mare parte de vina cred ca o are infrastructura (sincer, chiar cred ca asta e problema)...pentru ca nu avem drumuri si nu avem parcari...drumurile sunt tot mai inguste din cauza masinilor parcate pe margini, tot mai multi opresc prost foartati de circumstante (lipsa unui loc)...drumul devine si mai ingust...masini sunt tot mai multe (mult prea multe pentru oraselele noastre)...intersectiile tot mai aglomerate....mai toata lumea se grabeste pentru ca tot mai multi au locuri de munca in care timpul e cea mai pretioasa resursa...apare stresul...lumea se grabeste si rezultatul il vedeti zilnic in trafic si la tv-uri...tot mai multe incidente si accidente in trafic

e bine sa ne temperam si sa lasam de la noi...eu unul sunt foarte iertator...de 2 ori mi-a fost lovita masina in parcare cu mine in ea...o data din greseala, o data din lipsa abilitatii de a conduce (era o blonda vai de fundu' ei)...plus ca probabil multi altii au atins masina in parcare...dar am lasat de la mine si nu m-am certat cu nimeni pentru asta...am fost implicat si in 2 accidente dintre care 1 a fost din vina mea...dar in ambele cazuri am vorbit omeneste, am calmat spiritele si am gasit de comun acord o solutie care sa multumeasca ambele parti...

insa...cand vad cate un coca cu masina lui taticu'...care n-are nici o grija dar merge ca un prost, incalca legea intentionat si fara motiv si se da si cocos...nu pot sa stau indiferent...scursaturile astea trebuie pedepsite...e oricum destul de dificil in traficul de la noi si fara ei...si probabil la un moment dat o sa am de suferit din cauza asta...dar sunt increzator ca nu o sa apuce nimeni sa puna mana pe mine....pentru ca din masina nu o sa cobor niciodata si daca are vreunul o tentativa sa intre pe geam plec cu tot cu el


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crisolro
post 12 Apr 2013, 13:09
Post #57


Posts: 1.435.866


Group: Members
Posts: 1.884
Joined: 9 November 07
From: Bucuresti




QUOTE(DannyY @ 12 Apr 2013, 13:06)

prioritatea de dreapta.

*



mai exista? credeam ca s-a scos
de cand conduc preponderent (ca si timp in trafic radmasa.gif , nu km) in Bucuresti, n-am observat sa se mai foloseasca si credeam ca s-a scos si nu-s io up-datat cu legea


--------------------
Renault Clio IV Life 2015, 1.2 16V/75 cp Ford Ecosport 2018, 1.0 125cp - cu nr absolut normal
Daca vreodata ai impresia ca nu mai exista nimeni caruia sa-i pese daca mai traiesti, incearca sa nu platesti cateva rate la banca.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 12 Apr 2013, 13:21
Post #58


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




S-a scos...din memoria soferului obisnuit cu semne de prioritate in 90% din intersectiile din Ro. Cand da de o intersectie fara semne, memoria ii spune ca "in general strada lata are prioritate".
Ar fi o chestie daca s-ar pune macar semnul care-ti arata ca e intersectie nedirijata...

This post has been edited by DannyY: 12 Apr 2013, 13:22


--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 12 Apr 2013, 14:27
Post #59


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.088
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




QUOTE(DannyY @ 12 Apr 2013, 12:04)
Ai cam multe evenimente prin Slatina... acum nu dai prioritate, data trecuta era sa-ti rupi masina la denivelarea dintre Pirelli si TMK-Artrom (vezi ca e trecere de pietoni acolo si exista si semn de denivelare)...
*


Pai trec cam de 4 x 2 ori pe an p-acolo, iar in Slatina si Pitesti (mai ales) am avut incidente - terminate toate cu bine, desi lumea e cam nevricoasa pe coclaurile alea.
Ala cu prioritatea a fost mult mai demult decat denivelarea. Faptul ca semnul de "denivelare" si trecerea de pietoni au aparut dupa constructie, ma incalzeste al naibii acum. Mai lipsea un semafor in campul ala (=la iesirea din localitate icon_mrgreen.gif ).


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 12 Apr 2013, 14:58
Post #60


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




Daca ai sti cati si-au rupt masinile acolo...
Bai frate, sosea libera, vizibilitate multi km, ii dai talpa si ZBANG! Groaza! Sau extaz, daca-ti place zborul cu masina...
Am vazut cel putin 6 masini care au plecat pe platforma din zona aia.

Care mai treceti prin Slatina: atentie la trecerile de pietoni din oras, daca nu vreti sa deveniti voi insiva pietoni. Cine intra cu mai mult de 2 km/h pe trecere, ramane fara masina...
Maho poate sa confirme biggrin.gif


--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
7 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 30th April 2024 - 03:40
Forum Renault