DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Dacia Sandero Stepway 0.9TCe, Curiozitate

einstein1984
post 25 Aug 2020, 09:03
Post #31


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




un logan diesel cu tl4 ar fi fain totusi


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 25 Aug 2020, 09:41
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.096
Joined: 10 May 20




Probabil, dar eu sunt foarte multumit de al meu Sandero Stepway diesel TS4.
In 3 ani doar revizii si in rest "apa (ma rog motorina), talpa si bataie".
Iar EasyR-ul se comporta ireprosabil.

This post has been edited by Gil26: 25 Aug 2020, 09:46


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alfabit
post 25 Aug 2020, 11:09
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 447
Joined: 26 September 09




QUOTE(Gil26 @ 25 Aug 2020, 05:13)
...
si mai ales rescris softul. La o alta marca acestea costau vreo 700-800 euro, la Easy-R cred ca softul e chiar mai dificil de rescris.
Iar daca nenea acela de la dezmembrari (ce aduce si "fier vechi" din GB) este asa de priceput ar modifica doar softul (si poate nu ar mai fi nevoie de "conversie").
...
*



Nu rescrie/modifică nici un fel de soft, exclude ecu AT 119 și înlocuiește ecu injecție 120 cel care schimbă info cu 119. Oricum nu are ce face cu 120 de MT așa că îl refolosește și BCM împerecheat cu el și cheile. Vorbim bineînțeles de motorizări similare, să nu se înțeleagă aiurea.

"Reconfigurare" cel mult pentru TB din AT în MT altfel aprinde led pană electronică de nu primește cadre CAN de la 119.

Poate să schimbe serigrafia de la TB GB la Ro să dea viteza in km/h nu in ml/h dar e mult de muncă, așa se menține TB original de Ro.



--------------------
Dacia patru cilindri 201x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
georgstelsib
post 25 Aug 2020, 11:42
Post #34


Membru


Group: Members
Posts: 136
Joined: 17 May 15




QUOTE(alfabit @ 25 Aug 2020, 11:09)
Nu rescrie/modifică nici un fel de soft, exclude ecu AT 119 și înlocuiește ecu injecție 120 cel care schimbă info cu 119. Oricum nu are ce face cu 120 de MT așa că îl refolosește și BCM împerecheat cu el și cheile. Vorbim bineînțeles de motorizări similare, să nu se înțeleagă aiurea.

"Reconfigurare" cel mult pentru TB din AT în MT altfel aprinde led pană electronică de nu primește cadre CAN de la 119.

Poate să schimbe serigrafia de la TB GB la Ro să dea viteza in km/h nu in ml/h dar e mult de muncă, așa se menține TB original de Ro.
*



Cred ca ai multe de spus in acest domeniu . Traim revelatia de a te cunoaste . Continua sa ne uimesti cu ale tale cunostinte . Ar fi un mare castig. Multumiri. Mi-ar placea sa te "vad" mai des.
Anuntul de pe OLX cu schimbarea cutiei si valoarea de 9 lei era doar pentru a intriga si a suscita interesul . Lamuririle erau la telefon . Nu trebuia ridiculizat.


--------------------
Dacia Logan 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
torquemada
post 25 Aug 2020, 13:02
Post #35


torquemada


Group: Members
Posts: 1.875
Joined: 17 January 05
From: Bucuresti




Injecția se poate rescrie cu o calibrare corespunzătoare noi cutii manuale (se poate rescrie o injecție de Lodgy/Dokker fără Cruise ca să îi pui cruise) - evident trebuie scule (derelek + fișierele necesare).



--------------------
DACIA Logan II 2012 / 0.9 TCe Laureate - B-xxx-xxx
Există două feluri de oameni:
1 - Cei care pot extrapola din date incomplete
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 25 Aug 2020, 16:17
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.096
Joined: 10 May 20




@ alfabit, in primul rand multumesc pentru corectare. Baietii aia care faceau conversia la "vechiturile" celelalte "povesteau" de rescriere soft (si nu inlocuiau cutia, puneau niste obturatoare in locul actuatoarelor). Acum e clar cum este la Easy-R.
Citesc de mult timp posturile tale si de pe alte forumuri (mai ales cele straine) si stiu ca ai o bogata experienta. Pentru mine este o placere sa invat lucuri noi de la cineva care chiar se pricepe si stie ceea ce scrie. Dovada si informatiile oferite acum (nu le-am gasit nicaieri pe unde am tot "rasfoit"). Toata stima si tot respectul.
Nu ma intereseaza conversia asta, dar cine doreste sa o faca are acum o imagine corecta despre ce implica, adaugate desigur la celelalte detaliate cu generozitate de @ torquemada.
Iar despre anunt cred ca este destul de limpede, omul a mers pe principiul "important e sa ma sune lumea, dupa aia mai vad eu ce si cum".

PS: iar eu chiar am savurat "glumita" aceea cu cei doi polaci buclucasi. 184.gif

This post has been edited by Gil26: 25 Aug 2020, 16:40


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alfabit
post 27 Aug 2020, 10:53
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 447
Joined: 26 September 09




QUOTE(Gil26 @ 25 Aug 2020, 16:17)
@ alfabit...
Citesc de mult timp posturile tale si de pe alte forumuri (mai ales cele straine) .
...
*



Da, mai mult pentru a exersa engleza/franceza, pe forumurile auto românești nu mă ridic la nivelul necesar, aici intru foarte rar, dincolo pe celălalt mă uit ca la soare, nici nu îndrăznesc, ....

blush.gif

This post has been edited by alfabit: 27 Aug 2020, 14:30


--------------------
Dacia patru cilindri 201x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
visceral
post 23 Apr 2023, 20:50
Post #38


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 23 April 23




Folosesc eu diagnoza bluetooth cu pic18f25k80 https://www.emag.ro/diagnoza-multimarca-blu...6/pd/D3RHQ5BBM/
Datorita softului lui eastcowboi am scapat de trepidatiile cutiei Easy-R JS3 calibrand ambreiajul. Am scris pe forumul celalalt metoda de calibrare corecta si pasii care trebuie urmati


--------------------
Dacia Sandero 2017 0.9tce EasyR JS3
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 25 Apr 2023, 05:56
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.096
Joined: 10 May 20




@ visceral sau @ pistritu cu toate clonele tale @ Dom Vasi, @ dainese1100, @ ionbumbu1, @ Logan80, @ busu 12, @ Leo0608 (si toate celelalte pe care nu le mai tin minte pentru ca nu le mai folosesti de ceva vreme), … tu NU ai cum sa scapi de trepidatii pentru ca NU ai o masina cu Easy-R JS3, ai doar multe clone si nimic altceva, cam asta ti-a scris si @ bucatzel aici:
QUOTE(bucatzel @ 8 Nov 2022, 13:21)
Nu e a lui Filip, Filip macar e in stare sa scrie corect. Stiu ca era unul care scria la fel de enervant, nu-mi aduc aminte cine era... mna, in sfarsit mi-o fi si mie utila lista de banari.
*


Sau chiar cel a carui clona (de pe celalalt forum) incerci sa o “imiti” aici folosind acest user_name:
QUOTE(georgstelsib @ 27 Jan 2022, 15:06)
Da , "cine  se  aseamana  se  aduna" . Respectiva  clona  inseamna  ca  este  tot a ta si  vine  de  pe  acelasi  IP . Le  folosesti din  lasitate  ca  sa  dai report  "sub  anonimat" : pistritu , ionbumbu1 , Logan80 , busu 12 , steliangheorghiu . Poate fac  publice  si  postarile  tale  "laudative" referitoare la  forum , moderatori  si  alti  membri .
*


Deci @ visceral tu NU ai ce ambreiaj sa calibrezi, egal cu ce soft, pentru ca NU ai JS3, ai mai creat acum o clona postand acelasi lucru in cateva topice fara rost \sens, atata tot.

This post has been edited by Gil26: 25 Apr 2023, 05:58


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 17:35
Forum Renault