DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Noul cod rutier/amenzi cu puncte

Alex2k4
post 31 Aug 2004, 18:32
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 140
Joined: 11 January 04
From: Bucuresti




Am auzit la stiri ca urmeaza sa se introduca soon. Din ce am retinut : exista in dotarea politistilor tichete de amenda care reprezenta jumatate din amenda. 2-3 puncte insemana 540000 lei si o primesti pentru depasire cu intre 10 si 20km/h.Tot 2-3 puncte erau si la trecerea pe rosu sau peste linia continua, daca nu am inteles eu gresit.
La fiecare 10km/h in plus mai cresti o categorie la amenzi astfel ca la 31-40 km/h peste vei luat 6 puncte. La 15 ramai fara carnet.
Completati/corectati si voi.
Prima observatie , din ce au dat la stiri, ar fi ca nu ar mai fi amenda minima/maxima pentru aceeasi gresala. Se pare ca sunt toate fixe. Chiar asa e?


--------------------
Dacia 1310 Li - B-xx-KIR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragOn
post 31 Aug 2004, 18:35
Post #2


Fost deținător Dacia (1310, Liberta, Solenza)


Group: Members
Posts: 692
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




Nu sunt chiar fixe, au zis că amenda e între x și y puncte. Un punct egal z lei.


--------------------
VOLKSWAGEN PASSAT TDi 131CP/2002 - B xx UEX
Never drive faster then your angel can fly !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Slider
post 31 Aug 2004, 18:59
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.279
Joined: 5 December 03
From: Cernavoda




Eu am inteles ca un punct valoreaza... :shock: ...270.000 lei...la 15 puncte harst carnetu' si devii pieton. Da' nu au spus si pentru cit timp


--------------------
LOGAN Ambiance - CT-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 31 Aug 2004, 19:47
Post #4


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




30 de zile. daca pe perioada urmatorilor 2 ani mai acumulezi 15 puncte in interval de 6 luni creste la 60 de zile.
dar sper ca pentru bautura sa il ia mult mai mult (sau de tot).


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Slider
post 31 Aug 2004, 20:12
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.279
Joined: 5 December 03
From: Cernavoda




Corect! Pentru bautura harst de tot! Anulat definitiv!


--------------------
LOGAN Ambiance - CT-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragOn
post 31 Aug 2004, 20:19
Post #6


Fost deținător Dacia (1310, Liberta, Solenza)


Group: Members
Posts: 692
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




QUOTE
Corect! Pentru bautura harst de tot! Anulat definitiv!


E o veste foarte bună!


--------------------
VOLKSWAGEN PASSAT TDi 131CP/2002 - B xx UEX
Never drive faster then your angel can fly !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Slider
post 31 Aug 2004, 20:25
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.279
Joined: 5 December 03
From: Cernavoda




Veste?? Nu ii nici o veste! Eu asa as propune!


--------------------
LOGAN Ambiance - CT-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madalina
post 31 Aug 2004, 20:55
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 8 November 03
From: Bucuresti




Si la bautura depinde: daca a baut o bere, nu i-l anulezi de tot, dar daca bea un litru de tarie, i-l anulezi de tot.

Cred ca cel mai bine ar fi sa creasca un pic limita pt alcolemie, sa poti bea o bere, dar daca ai depasit limita asta, sa iti anuleze permisul.


--------------------
Toyota/Opel Yaris/Corsa - B00ooo
cu fular de steaua in galeria lui dinamo :-)))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FiveThreeFive
post 31 Aug 2004, 21:29
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 232
Joined: 26 June 03
From: Bucuresti




QUOTE
Si la bautura depinde: daca a baut o bere, nu i-l anulezi de tot

Iti place berea, Madalina?


--------------------
ex- Dacia 1310 Break , on the road: 1988-2003 , scrapped: 2010
VIN# UU1R13300J0056523. User formely known as "old1310".
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragOn
post 31 Aug 2004, 21:34
Post #10


Fost deținător Dacia (1310, Liberta, Solenza)


Group: Members
Posts: 692
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




Eu nu-s de acord nici cu o bere!


--------------------
VOLKSWAGEN PASSAT TDi 131CP/2002 - B xx UEX
Never drive faster then your angel can fly !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alex2k4
post 31 Aug 2004, 21:35
Post #11


Membru


Group: Members
Posts: 140
Joined: 11 January 04
From: Bucuresti




Nu cred ca e o idee buna...ai baut...anulat! Sunt destule persoane care dupa o bere nu mai au chiar reactii rapide. Depinde de fizicul fiecaruia si daca mai si e unul sensibil si nu are nimic in stomac sunt sanse sa-l ameteasca ceva chiar si o simpla bere.


--------------------
Dacia 1310 Li - B-xx-KIR
Dacia 1310 Li - 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 31 Aug 2004, 21:45
Post #12


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




Da ma, de la o bere borasc imprastiat pe geamul masinii in timp ce caut disperat cu ambele picioare pedala de frana :vmad: E absurd, daca ies la pranz la un restaurant sa nu pot sa beau o bere sau un pahar de vin. La greutatea si experienta mea :wink: o bere e fix nimic. Facem pariu si concurs de reflexe, ce vreti voi, si va arat ca asa e. E adevarat ca oamenii sunt influentati in mod diferit de alcol, dar de aici pana la a afirma ca o bere e prea mult... Io din cate stiu in tarile civilizate e voie o cantitate mica de alcol in sange, cat sa nu te afecteze. Dar iarasi noi suntem mai destepti si stim mai bine cum sa facem legile.


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
Ramas bun, ne vedem pe alt forum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragOn
post 31 Aug 2004, 21:50
Post #13


Fost deținător Dacia (1310, Liberta, Solenza)


Group: Members
Posts: 692
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




Ashu, e adevărat ce zici și sunt de acord, dar gândește-te cum e românul... o bere... încă una și-ncăuna... și uiteașa... :drunksinging:


--------------------
VOLKSWAGEN PASSAT TDi 131CP/2002 - B xx UEX
Never drive faster then your angel can fly !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MariusI
post 31 Aug 2004, 22:38
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 344
Joined: 24 March 03
From: Bucuresti




QUOTE

Ashu, e adevărat ce zici și sunt de acord, dar gândește-te cum e românul... o bere... încă una și-ncăuna... și uiteașa...  


Pai de-aia s-a inventat alcoolmetrul smile.gif
Eu resimt greu de tot chestia cu bautul. In ultimii x ani foarte rar am baut o bere (nu mai zic de vin !) in oras, pentru ca din motive de lipsa de timp sau nevoie de alergat intotdeauna sunt cu masina. Asa ca as fi foarte fericit daca ai avea voie sa bei o bere.

In alta ordine de idei, am vazut recent un documentar pe Descoperi unde au luat doi insi, unul nedormit de 24h si altul baut (rezonabil) si i-au pus sa conduca pe o autostrada, masurand iesirile din banda si depasirea vitezei legale. Concluzia testului a fost ca cel obosit a condus mult mai periculos decat cel baut..


--------------------
Solenza Scala
Dixit.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 1 Sep 2004, 00:29
Post #15


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




etilotest.

si tot pe descoperi a fost un documentar in care niste subiecti erau pusi sa conduca dupa o anumita cantitate de alcol, destul de putina. faza e ca uni nu aveau probleme. dar multora le-au scazut reflexele.
ashu eu te cred ca tu n-ai probleme cu o bere da mai sunt 10 pe langa tine care au. ce facem??? dam lege ca se poate o bere si riscam mult sau dam lege anti alcool la volan si mai scapam de niste belele daca incepem sa o si aplicam.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mache
post 1 Sep 2004, 08:34
Post #16


Chibiț autorizat


Group: Members
Posts: 109
Joined: 25 May 04
From: Bucuresti




Articol din ziarul "Adevarul"

"Puncte-amenda si puncte de penalizare pentru soferii contravenienti

* Deputatii au decis ca, la 15 puncte de penalizare acumulate in 6 luni, unui sofer sa i se suspende permisul de conducere * Amenzile vor fi date tot in puncte, un punct fiind echivalat cu 10 la suta din salariul mediu pe economie (270.000 lei) * Politistii pot incasa, din nou, amenzile

Sanctionarea soferilor contravenienti se va face, in curand, dupa noi reguli. Sistemele de sanctionare cu puncte-amenda si puncte de penalizare vor intra in vigoare, potrivit solicitantilor, cel mai probabil la inceputul anului urmator. In ceea ce priveste penalizarea prin puncte, politia a mai incercat sa o aplice, in urma cu un an, dar fara succes. Soferii care acumulau, intr-un an, 15 puncte de penalizare erau sanctionati cu suspendarea permisului. Dupa cateva zile de "experiment", agentii de circulatie si-au dat seama ca munceau in zadar. Degeaba puneau "betisoare" de penalizare in caietele, daca datele nu erau implementate si centralizate informatic. In urma semnalului tras de ziarul nostru, Guvernul a suspendat, in vara anului trecut, aplicarea punctelor de penalizare. Acum, cand legislatia rutiera este reanalizata, in Parlament, a fost din nou pusa in discutie problema punctelor. Astfel, in forma in care au fost adoptate recent de deputati, penalizarile cu puncte au fost restructurate. Din cele 138 de cazuri de penalizare au ramas doar 32, insa politistii ne-au asigurat ca, de fapt, a fost vorba doar de o reformulare, pe fond, cazurile de penalizare fiind aceleasi. Pentru abaterile minore (6 cazuri), precum folosirea telefonului mobil, nefolosirea centurii de siguranta sau depasirea vitezei legale cu 11-20 km/h, soferii vor primi 2 puncte. Cu trei puncte vor fi penalizati soferii care opresc nejustificat in trafic, stationeaza neregulamentar sau depasesc viteza legala cu 21-30 km/h. Neacordarea de prioritate, depasirea vitezei legale cu 31-40 km/h sau conducerea fara lumini si semnalizare pe timp de ceata, ploi ori ninsoare abundenta se sanctioneaza cu 4 puncte de penalizare. Portia de 6 puncte de penalizare o pot lua soferii care nu respecta semnalele agentilor de cale ferata, refuza verificarea starii tehnice a autovehiculului, depasesc viteza legala cu 41-50 km/h ori stationeaza sau parcheaza pe autostrada, in alte locuri decat cele amenajate. Termenul de 1 an a fost inlocuit cu cel de sase luni, ca si limita a perioadei in care soferul penalizat cu 15 puncte ramane fara permis. Surse din cadrul MAI ne-au declarat ca, de aceasta data, politistii sunt si se simt pregatiti sa aplice sistemul penalizarilor cu puncte. Agentii de circulatie care vor constata contraventiile si vor acorda puncte de penalizare vor preda datele din teren unor operatori. Acestia introduc informatiile in baza informatica de date si le trimit nou-infiintatei Directii Regim Permise de Conducere si Inmatriculari Auto. Comisarul-sef Mihai Stancu, seful noii structuri, ne-a asigurat ca sistemul informatic a fost bine pus la punct si a fost testat cu succes, pentru a nu risca sa inregistreze un nou esec. Pe de alta parte, legislatia rutiera va cuprinde un alt element de noutate: punctele-amenda. Este vorba despre sanctionarea soferilor contravenienti cu puncte-amenda, valoarea unui asemenea punct fiind de 10 la suta din salariul minim pe economie, ceea ce ar insemna, in prezent 270 mii lei. Amenda maxima va fi 20 de puncte, pentru persoanele fizice, si 100 de puncte, pentru cele juridice. Amenzile de circulatie vor putea fi platite pe loc politistului care a constatat savarsirea contraventiei, a decis, luni seara, Camera Deputatilor, care a modificat astfel Ordonanta de urgenta privind circulatia pe drumurile publice. In cazul in care amenda este platita pe loc, soferul sanctionat achita doar jumatate din minimul prevazut de lege. Aceasta reducere se va aplica si pentru amenzile platite in termen de 48 de ore. In plus, deputatii au decis ca amenzile de circulatie nu trebuie incasate doar de unitatile CEC sau ale Trezoreriei, ele urmand sa poata fi achitate si la banci sau oficii postale, intr-un cont unic. Actul normativ adoptat de Camera Deputatilor, care modifica ordonanta Guvernului privind circulatia pe drumurile publice, va fi supus si dezbaterii in Senat, urmand a fi, apoi, promulgat de seful statului. In calendarul stabilit de parlamentari, legea ar trebui sa fie publicata in Monitorul Oficial in cursul acestei luni. Este posibil, insa, potrivit unor surse judiciare, ca aplicarea punctelor-amenda si de penalizare sa se amane pana la inceputul anului viitor."
Dan CARBUNARU


--------------------
Dacia 1310 TLX 1990 - B-18-X...
"Și dacă-mi spune cineva cum ar pute să hie mai ghini, mă las de tăti, mă duc acolo, mă întorc înapoi, mă iau și pi mini..." - "Eu beu", Pavel Stratan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SilviuB
post 1 Sep 2004, 09:20
Post #17


Membru de BUKOWINA


Group: Members
Posts: 281
Joined: 19 August 04
From: Suceava-Bukowina




Bai fratilor, astia (parlamentarii din camera derutatilor si cea a senililor) nu sunt conectati la realitate. Cred ca au fixat amenzile raportat cu veniturile lor si nu cu cele ale prostimii din care din pacate fac parte si cei mai multi dintre noi. Eu unul nu am luat nici o amenda in 4 ani de soferie, si cred ca nu m-ar afecta nici la buget prea tare o amenda de 1,2 sau 3 puncte (exagerez putin, la cei 5 mil salar si bonuri, si nu sunt casatorit si nici nu am copii, pot spune ca sunt privilegiat sa castig atat la aproape 23 de ani care ii fac peste 1 luna), dar ce face unul care are 2-3 copii si castiga cam 5 mil pe luna, si trebuie sa plateasca intretinere si alte celea ???
Deci, concluzia mea este ca asa niste amenzi sunt aberante in conditiile unor castiguri lunare pe care le stim cu totii ca nu sunt tocmai apropiate de cea mai saraca tara din vestul Europei. Asa ca, in cazul in care se va ajunge la castiguri lunare cat de cat apropiate de vest mai putem vorbi de asemenea aberatii de amenzi!!! :vmad: :vmad: :vmad: :vmad: :vmad: :vmad: :vmad: :vmad: :vmad: :vmad: :vmad:


--------------------
VW POLO 2005 - 8XSYL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_i
post 1 Sep 2004, 09:36
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 67
Joined: 28 January 04
From: Bucuresti




OK, de chestia cu punctele stiam de acum un an cate ceva, aflasem ce si cum. Insa, in noua forma a proiectului, mie mi-au atras atentia doua chestii:

- "...depasirea vitezei legale cu 11-20 km/h..." - Deci se legifereaza faptul ca daca depasesti cu pana la 10km/h viteza nu-ti face nimic?
- "Amenzile de circulatie vor putea fi platite pe loc politistului care a constatat savarsirea contraventiei" - Oare de ce s-a renuntat la treaba asta cand s-a renuntat?!?


--------------------
RENAULT Symbol - b-45-...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
haky
post 1 Sep 2004, 09:46
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 292
Joined: 23 May 03
From: Oradea




Articolul din COTIDIANUL de astazi:

Din septembrie, puncte-amenda pentru soferi

Soferii vor primi puncte-amenda raportate la salariul minim brut pe economie, iar politistii vor avea la ei tichete de amenda cu valoare fixa, in urma aplicarii, in scurt timp, a noului sistem de sanctiuni contraventionale auto. Deputatii au stabilit, luni, la dezbaterea proiectului de lege privind circulatia pe drumurile publice, ca amenzile auto sa fie intre o zecime din salariul minim si doua salarii minime pe economie. Acest sistem de punctaj va fi introdus dupa luna septembrie. Minimul amenzii contraventionale pentru soferi va fi de 10% din salariul minim pe economie - 270.000 de lei, echivalentul unui punct, daca este platita pe loc. Daca nu este platita pe loc, amenda minima, conform noului Cod rutier, este echivalentul a doua puncte. Amenda maxima va fi de 20 de puncte in cazul persoanelor fizice, iar, pentru firme, amenzile maxime pot atinge o suta de puncte. Cumularea a 15 puncte face ca permisul soferului sa fie suspendat timp de 30 de zile. Punctele se anuleaza la sase luni de la constatarea contraventiei. Cele mai mici amenzi (doua sau trei puncte) se dau, intre altele, pentru nesemnalizare la schimbarea directiei, nepurtarea centurii de siguranta, nerespectarea culorii galbene a semaforului, lasarea libera a volanului in timpul conducerii. 9-20 de puncte se pot incasa pentru conducerea unui vehicul cu defectiuni la frana sau directie sau cu termenul inspectiei periodice expirat. In toate cazurile, amenda poate scadea la jumatate daca este platita pe loc. Pentru a fi aplicat, actul normativ trebuie sa treaca si de Senat, dupa care sa fie promulgat de seful statului. (F.S.)


--------------------
Fost: Dacia Solenza Scala, 2003; Actual: Opel ASTRA CLASIC II ; Mio C250, miomap v3.3 cu skin Riks v1.0
O zi buna tuturor. Ceau
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 1 Sep 2004, 10:27
Post #20


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Sa facem ca la americani, un fel de sobriety test. te verfica cu etilotestul si vede daca ai sub limita maxima admisibila, dupa care iti afce testul de sobrietate. Chaiar daca ai baut putin dar nu esti in stare sa treci testul, bye-bye. Daca poti trece testul, bravo tie. Nu toata lumea are aceeasi rezistenta la alcool si cam toti isi stiu limita. Daca stii ca nu rezisti macar la o bere, nu o bea, chiar daca legea sa spunem ca ti-ar permite.

Bogdan_i, chiar sia cum daca depasesti viteza cu pana la 10 km/h multi nu iti fac nimic. In toate tarile se mai accepta o abatere a vitezometrului care nu depaseste 10 km/h daca functioneaza corect.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clr
post 1 Sep 2004, 11:28
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.729
Joined: 24 February 03
From: Bucuresti




QUOTE
Bai fratilor, astia (parlamentarii din camera derutatilor si cea a senililor) nu sunt conectati la realitate. Cred ca au fixat amenzile raportat cu veniturile lor si nu cu cele ale prostimii din care din pacate fac parte si cei mai multi dintre noi. Eu unul nu am luat nici o amenda in 4 ani de soferie, si cred ca nu m-ar afecta nici la buget prea tare o amenda de 1,2 sau 3 puncte (exagerez putin, la cei 5 mil salar si bonuri, si nu sunt casatorit si nici nu am copii, pot spune ca sunt privilegiat sa castig atat la aproape 23 de ani care ii fac peste 1 luna), dar ce face unul care are 2-3 copii si castiga cam 5 mil pe luna, si trebuie sa plateasca intretinere si alte celea ???
Deci, concluzia mea este ca asa niste amenzi sunt aberante in conditiile unor castiguri lunare pe care le stim cu totii ca nu sunt tocmai apropiate de cea mai saraca tara din vestul Europei. Asa ca, in cazul in care se va ajunge la castiguri lunare cat de cat apropiate de vest mai putem vorbi de asemenea aberatii de amenzi!!!  :vmad:  :vmad:  :vmad:  :vmad:  :vmad:  :vmad:  :vmad:  :vmad:  :vmad:  :vmad:  :vmad:

Toata lumea stie ca situatia este grea, insa rolul amenzii eu il vad in sensul de a te determina sa nu mai faci nu? Daca valoarea ei nu ma afecteaza prea tare altadata voi face la fel nu? E adevarat ca omul de rand se chinuie sa - si intretina familia, dar nu ar trebui sa fie primul care sa se gandeasca la consecinte inainte sa incalce regulamentul? Oricine a mai gresit o data fara sa vrea, insa pentru unii e un adevarat "hobby" sa circule dupa ureche. Ceea ce ma doare pe mine insa nu e faptul ca amenzile sunt mari sau mici, ci faptul ca nu se vor aplica pentru cine trebuie. Rar intalnesti un Garcea care sa nu se inmoaie daca este stimulat ...


--------------------
Ex Renault Megane 2003
Cand ai încercat totul si nimic nu a mers, citeste instructiunile de folosire

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 1 Sep 2004, 11:42
Post #22


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Mai oameni buni....iar e chitantierul la politai!
Chestia asta nu va bucura?


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 1 Sep 2004, 12:37
Post #23


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Eu chiar dau din coada...
Ce coruptie in politia de circulatie? Acu sa vedeti...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
litza
post 1 Sep 2004, 12:44
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 813
Joined: 27 August 03
From: Bavaria, DE




Parca scria ca poti plati aceasi suma (juma din minim) in 48 de ore la banca/CEC/trezorerie. Deci daca ai dubii de corectidudinea lui poti sa nu platesti la politai.

Pe de alta parte e mai ieftin sa achiti pe loc (de obicei fara chitanta) si tara tot de rapa se duce, si garcea nu se va dezminti in veci.

Ar trebui sa le puna camere video pe toate masinile de politie si sa-i oblige sa le tin permanent pornite ca la americani. Si orice amenda/oprire masina se da in fata camerei de luat vedei pt eliminarea oricarui dubiu.

Si acum sa ne trezim la realitate: chestia asta nu o sa se intample la noi nici in 30 de ani ! sad.gif


--------------------
Dacia Solenza 2003-2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 1 Sep 2004, 12:51
Post #25


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Ete canci...
Si daca imi da amenda in fata camerei de politie ce?
Ca io sopocaiesc cu ala acolo si el imi da amenda pt depasire cu 11 km /h si de fapt eu aveam 180 in oras....biiiiggg deaaalll!


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
litza
post 1 Sep 2004, 12:54
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 813
Joined: 27 August 03
From: Bavaria, DE




Daca camera merge non-stop in concordanta cu radaru, apare si viteza care ai avut-o tu pe caseta.

Orice sistem poate fi trisat, sunt convins de asta.


--------------------
Dacia Solenza 2003-2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 1 Sep 2004, 14:00
Post #27


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




QUOTE
Bai fratilor, astia (parlamentarii din camera derutatilor si cea a senililor) nu sunt conectati la realitate. Cred ca au fixat amenzile raportat cu veniturile lor si nu cu cele ale prostimii din care din pacate fac parte si cei mai multi dintre noi. Eu unul nu am luat nici o amenda in 4 ani de soferie, si cred ca nu m-ar afecta nici la buget prea tare o amenda de 1,2 sau 3 puncte (exagerez putin, la cei 5 mil salar si bonuri, si nu sunt casatorit si nici nu am copii, pot spune ca sunt privilegiat sa castig atat la aproape 23 de ani care ii fac peste 1 luna), dar ce face unul care are 2-3 copii si castiga cam 5 mil pe luna, si trebuie sa plateasca intretinere si alte celea ???
Deci, concluzia mea este ca asa niste amenzi sunt aberante in conditiile unor castiguri lunare pe care le stim cu totii ca nu sunt tocmai apropiate de cea mai saraca tara din vestul Europei. Asa ca, in cazul in care se va ajunge la castiguri lunare cat de cat apropiate de vest mai putem vorbi de asemenea aberatii de amenzi!!!  :vmad:  :vmad:  :vmad:  :vmad:  :vmad:  :vmad:  :vmad:  :vmad:  :vmad:  :vmad:  :vmad:

Auzi dar tu ai idee cat era amenda minima pana acum?? Se pare ca nu, iti zic io: 600k, 300k platiti in 48 de ore. Acuma au facut un punct 270K, deci 135K in 48 de ore. Asa ca se pare ca au micsorat amenzile, nu le-au marit, nu vad de ce te isterizezi atat. Cam cat ai vrea sa fie o amenda, 50 de mii? 30 de mii? O ciunga? O cutie de chibrituri?


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
Ramas bun, ne vedem pe alt forum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 1 Sep 2004, 14:54
Post #28


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Cred ca este o confuzie la mijloc, si anume amenda minima este de UN PUNCT (UN PUNCT = jumate din minim).
Deci cel mai putin se poate plati echivalentul unui punct (pe romaneste, amenda minima e 2 puncte, si platesti un punct pe loc)


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 1 Sep 2004, 14:56
Post #29


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




Pai si UN PUNCT este 270.000, ceea ce e mai putin decat 300.000, cat era pana acum. De ce ne lamentam atunci?!


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
Ramas bun, ne vedem pe alt forum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luxcor
post 1 Sep 2004, 15:09
Post #30


Acaru' Păuna


Group: Members
Posts: 272
Joined: 18 February 03
From: Bucuresti - Dorobantzi




ca co nd uc em ca be z me ti ciii


--------------------
Hyundai TUCSON 2,7 V6 AT 190 CP GLS 4WD Premium - 2007 - B 07 LUS
Batrân, bolnav și cu nervii la pamant ... ultimii 20 trecura mai repede ca primii 20 ... ardeti cât puteți ...
Ex: 1300, 1310, Supernova, Solentza
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 23:46
Forum Renault