DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

102 Pages « < 17 18 19 20 21 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Antifonare capotă, inclusiv blană, pedalier

klaus
post 19 Jan 2006, 10:59
Post #541


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Ia uite, mai frate, si eu care crezusem ca am muncit degeaba cand am mers cu masina matale si se auzea ca in a mea....
Pai tu facusi acolo o treaba si mai cu simt de raspundere decat mine...
Nu as vrea sa ma gandesc cum ti-ar fi sunat esapamentul ala nout fara aceste mici masuri de securitate sonora 04.gif


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VeNoM386
post 19 Jan 2006, 11:08
Post #542


Membru autentic


Group: Members
Posts: 330
Joined: 7 September 04
From: Bucuresti




QUOTE(Codrin @ 18 Jan 2006, 23:43)
Alubandul se pune in interior, si daca consideri necesar, pasla peste el.
Ca format, sunt role de 10 m lungime si 10 sau 20 cm latime.
*




De curiozitate, cu ce l-ai lipit de tabla ?


--------------------
Citroen C4 Champion 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 19 Jan 2006, 12:19
Post #543


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.515
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




QUOTE(VeNoM386 @ 19 Jan 2006, 12:08)
De curiozitate, cu ce l-ai lipit de tabla ?
*


O față a lui este autoadezivă (este posibil să existe aluband și fără adeziv).
Cel mai bine se presează cu o rolă, nu prea lată, să poți presa și în zonele mai "înguste".


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VeNoM386
post 19 Jan 2006, 14:53
Post #544


Membru autentic


Group: Members
Posts: 330
Joined: 7 September 04
From: Bucuresti




Vreau sa-mi iau o blana de motor ca pe modele diesel, dar ma gandesc sa nu fie probleme la vara, sa nu se supraincalzeasca motorul. O izolare cum a facut Codrin as vrea si eu, dar din pacate nu am unde sa fac asa ceva, nu am garaj si in spatele blocului ...
Nu exista firme/persoane particulare care fac asa ceva ?


--------------------
Citroen C4 Champion 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Codrin
post 19 Jan 2006, 18:32
Post #545


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.364
Joined: 7 January 05
From: Bucuresti




Parca n-a mai zis-o nimeni, dar ca om patit: lasati descoperite gaurile de prindere ale scaunelor sau gauriti imediat alubandul si pasla.

Mie unul mi-au iesit peri albi cand am bagat suruburile prin pasla si aluband 251.gif

VeNoM386, ai PM

This post has been edited by Codrin: 19 Jan 2006, 18:32


--------------------
Mazda . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_slz
post 19 Jan 2006, 22:47
Post #546


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.162
Joined: 17 July 05
From: BUCURESTI S6




Cat te-a costat tot alubandu....5-6 role cred eu ca ai pus....dar zi-ne tu....
E interesant ce ai facut...


--------------------
dacia Astra H Cosmo 2008 - b xx sef
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Codrin
post 20 Jan 2006, 09:14
Post #547


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.364
Joined: 7 January 05
From: Bucuresti




Au intrat 3 role, 2 de 10cm si una de 20, 1.7 milioane in total;


--------------------
Mazda . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 20 Jan 2006, 10:20
Post #548


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Sa mentionam ca la codrin sunt 2 straturi pe podea...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Codrin
post 20 Jan 2006, 10:24
Post #549


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.364
Joined: 7 January 05
From: Bucuresti




Si a mai si ramas de pus in portbagaj pe jumatate de placa sub boxe rolleyes.gif


--------------------
Mazda . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stefan19
post 23 Jan 2006, 13:17
Post #550


Membru incepator


Group: Members
Posts: 89
Joined: 15 September 04
From: Constanta




Poate cineva sa vina cu preturi recente pe metru patrat ( mp ) la materialele prezente pe piata noastra ( pentru antifonare, insonorizare ) ?
O simpla lista cu preturi la dynamat, caliber, aluband, stinger, teroson, .... de la firme care livreaza sau instaleaza ? Cat mai concis, doar preturi nu si opinii... tongue.gif


--------------------
Dacia Logan Ambition - CT-XX-STE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laurentiu78
post 23 Jan 2006, 13:32
Post #551


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 27 September 05




Domnilor intrebari intrebatoare : de ce lipeste domnul din Germania asa ceva pe usa(oare elimina el rezonanta data de difuzoare si nu numai..!) ; oare alubandu' e suficient de "gros-subtire" pentru a fi aplicat si pe usi ?
Daca aplica cineva pe usi sa ne arate si noua sa nu ramanem......, de fapt sa ne zica daca "simte ceva" diferente fata de nimic inainte.
Din "experienta" mea pot spune ca am montat difuzoare si am astupat toate "aerisirile" usii fata/spate cu banda aluminizata si se pare ca nu mai suna a "sunet obosit" (poate ziceti ca e offtopic dar incerc sa fac o legatura intre sunet si o ameliorare a zgomotului) icon_mrgreen.gif
PS: Io am ceva cu astia care scrie cu pleonasm si incorect matematic si care bate campii pe acest forum fara a face ceva concret decat de a trancanii si jigni pe alti care CULMEA chiar fac treaba.

Attached thumbnail(s)
96.jpg ( Size: 93.13k ) Number of downloads: 314


--------------------
Dacia Logan 1.4 Mpower Laurete Plus 2007
DACIA nu a fost, nu este si nu va fi facuta pentru liniute!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Codrin
post 23 Jan 2006, 13:53
Post #552


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.364
Joined: 7 January 05
From: Bucuresti




Alubandul are fix 1 mm grosime, nu cred sa fie mai subtire decat ceea ce ai folosit tu. Asteptam caldura sa continuam si pe usi smile.gif

Nu si pe esapament tongue.gif

dsc005701sa.th.jpg dsc005717zi.th.jpg

This post has been edited by Codrin: 23 Jan 2006, 14:09


--------------------
Mazda . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 23 Jan 2006, 13:57
Post #553


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




1.Un fel de blana deja am pus si mi-am antifonat de doua ori portbagajul + sub bancheta spate . Am gasit in sfarsit si mocheta laterala portbagaj si am de gand sa mai fac niste modificari imediat ce se mai incalzeste .
2.Vreau sa pun si eu un fel de aluband , dar mi se apre enorm de scump . Am asistat la instalarea de Dynamat intr-un Megane si la muzica din usi s-a observat o imbunatatire , dar in rest parerea mea a fost ca omu' a dat banii degeaba . Eu vreau sa o isonorizez pe suprafete mai mari si nu cu benzi de 10 cm , ci cel putin 25-30 cm .
3.Pentru cei care si-au pus cheder la capota , intrebarea mea este pe care le-au pus , pentru ca eu vad si laterale si fata . Din fabrica pe care le-a avut ???
In Bucuresti stiti un centru unde sa gasesc materiale pentru isonorizare din care sa am ce sa aleg si la niste preturi bune ?
4.E cineva care a cumparat mai mult fonomin si mai are de vanzare ???


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
erica
post 23 Jan 2006, 14:39
Post #554


Membru


Group: Members
Posts: 123
Joined: 5 July 05




Pana la urma...care este cel mai bun material pentru antifonare?Importanta este calitatea nu pretul materialului.Merci.


--------------------
Ex-Dacia Logan Preferance 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_slz
post 23 Jan 2006, 14:51
Post #555


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.162
Joined: 17 July 05
From: BUCURESTI S6




De ce vreti voi neaparat cel mai bun material? Folositi ce e bun si ieftin, nu cel mai bun si normal cel mai scump....ca doar unde va credeti tongue.gif .

Apoi va mai ganditi si la cazul in care loviti masina sau sunteti loviti de altul si trebuie sa inlocuti o usa , ceva acolo. Ce faceti? Sariti la gatul celui care v-a lovit pt ca asigurarea nu va despagubeste materialel suplimentare inglobate in conserva?


Alubandului i-ar sta mai bine pe tabla exterioara a usii. Pe fata interioara as lipi altceva. wink.gif



--------------------
dacia Astra H Cosmo 2008 - b xx sef
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Codrin
post 23 Jan 2006, 14:58
Post #556


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.364
Joined: 7 January 05
From: Bucuresti




QUOTE(erica @ 23 Jan 2006, 14:39)
Pana la urma...care este cel mai bun material pentru antifonare?Importanta este calitatea nu pretul materialului.Merci.
*


Legat de dynamat (dynaliner) care se zice ca ar fi cel mai bun. 4 mp, cam cat am folosit eu pana acum in aluband, ar duce pe la 6 milioane, cu mentiunea ca pentru lipire verticala mai este necesar un spray adeziv. In josul paginii mai este Extremeliner, care la aceleasi dimensiuni este 'doar' 22.5 milioane. Partea de montaj la domnii undeva la 4 milioane usile, tavanul si podeaua.

Estimativ minim 7 milioane materialele, pe care altii au dat sub 2, iar de manopera nu mai vorbim. Ce-si face omul cu mana lui. . . 04.gif

Dintr-odata a devenit foaarte important pretul, nu?


--------------------
Mazda . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
erica
post 23 Jan 2006, 15:05
Post #557


Membru


Group: Members
Posts: 123
Joined: 5 July 05






Dintr-odata a devenit foaarte important pretul, nu?
*

[/quote]
Nu...deloc biggrin.gif


--------------------
Ex-Dacia Logan Preferance 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 23 Jan 2006, 21:00
Post #558


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




domnule george_slz_care_n-ai_rabdare_sa_citesti_ce_am_scris:

mai scriu inca o data, cred ca am scris pe aproape fiecare pagina a acestui topic (data viitoare scriu cu litere de-o schioapa) ideea cu chederul mi-a venit dupa ce am vazut ca asa ceva exista la cielo (este unul mai finut, la modelele produse in Coreea) si apoi am vazut ca este o margine sub capota pe care se poate prinde un cheder... m-am jucat intimplator cu o bucata de la un cheder vechi de usa si surpriza! s-a potrivit...

rolul este de a-mi proteja "blanita" de apa cu noroi venita de la cei ce ruleaza in fata mea pe sosea murdara (ca in zilele acestea) Chederul nu ajuta (nu am zis niciodata chestia asta) la eliminarea zgomotelor (a vibratiilor, poate, dar a zgomotelor nu...)

Capota aceea nu ar face zgomot din vibratii decit daca s-ar atinge in mod direct de alte parti metalice...

Inca ceva, domnule jiji_solentzaru' : loganul NU are tampoane reglabile ptr capota, are niste tampoane cauciucate si atit... nu arcuri, nu reglabile ! Asa ca mai documenteaza-te , diferenta intre solenza si logan este mare...



Si daca vrei o parere a unui om dezinteresat, ia legatura cu dl. Trufasu Bogdan, membru al acestui forum, pe care l-am plimbat intr-o seara cu machineta mea cu viteze intre 0 si 160km/h si turatii intre 1000 si 6000 rot/min, apoi am facut o plimbare similara si cu masina dinsului, netratata dpdv fonic... sa-ti spuna dinsul ce si cum cu alubandul, ca daca zice initiatorul topicului, zice prostii...



Cum spuneam, mare e gradina ta , Doamne... poarta larg deschisa, multe specii si specimene circula prin preajma...


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 24 Jan 2006, 15:24
Post #559


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Mai am si eu nevoie rapid de niste preturi la Aluband de 10 cm latime si 10 m lungime ! Vreau sa cumpar si nu stiu daca e bun pretul . Folia bituminoasa o face treaba buna sau nu ? ( ca e mai ieftina ) Aluband-ul vostru are aluminiu numai pe o parte ???

This post has been edited by marius80_eugen: 24 Jan 2006, 15:25


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 24 Jan 2006, 15:27
Post #560


-


Group: Members
Posts: 21.911
Joined: 19 April 05
From: Romania




Deruleaza si tu 29 de topice inapoi si o sa gasesti pretul la aluband.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 25 Jan 2006, 14:31
Post #561


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Merci pentru amabilitate , dar cele 29 de posturi sunt vechi , iar eu am avut nevoie de un pret actualizat . Oricum , va spun ca am gasit aluband ( sac ) . Acum abia astept sa vina ceva caldura sa ma apuc de treaba . Daca as mai gasi si niste pasla ( dar mai iefin ) fonomin sau ceva asemanator , as rezolva problema isonorizarii .
Cu ce as putea umple golul din aripa ? ( dintre aripa si usa , pe interior )

This post has been edited by marius80_eugen: 25 Jan 2006, 14:31


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 25 Jan 2006, 14:45
Post #562


-


Group: Members
Posts: 21.911
Joined: 19 April 05
From: Romania




29 de posturi inseamna 17 Jan 2006, 11:39. Daca tu crezi ca o saptamana ...
PS. Chiar nu ne intereseaza ca ai gasit aluband si cat costa ( sac ).

This post has been edited by IRONICK: 25 Jan 2006, 14:58


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 26 Jan 2006, 11:59
Post #563


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




fiti ma seriosi... ne intindem pe jde pagini din cauza unor blambeci care se baga in seama aiurea... eu unul as propune inchiderea, dar nu e treaba mea asta... motivul: s-au expus destule solutii, s-au enumerat materiale, costuri, modalitati de montaj, etc. de caterinca ne putem tine in alta parte...

LE : marius eugen, daca te intereseaza cu adevarat, mergi oleaca pina la repr den braven si afli cu exactitate pretul... sau dai un telefon. mai la deal, pe topic, sunt toate metodele de contactare a firmei den braven.

This post has been edited by Dsign: 26 Jan 2006, 12:01


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 26 Jan 2006, 21:23
Post #564


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




as dori sa mai adaug ceva, tot pt marius eugen (ca poate informatia cu pisla e veche, si ii e lene omului sa faca o plimbare prin tirg) : pisla de mai multe feluri gasesti ( tot ) in tirg. preturile difera in functie de mufarina clientului si de abilitatea acestuia de a negocia.


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 27 Jan 2006, 01:25
Post #565


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Stiu pasla din targ , este pe la 1,5 m letime si costa 250.000 m lat . ( prea mult ! ) Nu-mi place si decat pasla din aia prefer fonomin . Apropos , am trecut azi pe la firma si se pare ca are un balot de vre-o 86 mp . Care e interesat sa ne strangem mai multi si sa luam tot , ca altfel nu vrea sa dea pe bucati ... ( cretina femeie , chiar merita reclamatiile unora ) .


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
erica
post 27 Jan 2006, 08:28
Post #566


Membru


Group: Members
Posts: 123
Joined: 5 July 05




M-ar interesa fonominul.De cat ar fi nevoie pentru izolarea intregii masini?


--------------------
Ex-Dacia Logan Preferance 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 27 Jan 2006, 16:35
Post #567


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.515
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




QUOTE(marius80_eugen @ 27 Jan 2006, 02:25)
......Nu-mi place si decat pasla din aia prefer fonomin . .....
*


A mai încercat cineva să facă chestia asta cu fonomin-ul, dar s-a lăsat păgubaș.... Citește aici: http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=30608&hl=fonomin


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 27 Jan 2006, 23:28
Post #568


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Am fost eu in Cotroceni , la reprezentanta lor . Dupa 5 minute de inghetat la poarta ( nu am intrat ca are un dulau gen ciobanesc ) am intrat si mi-a spus ca are doar un balot de 84 ( sau 86 ) metri si ca nu vrea sa taie din el ca e greu . ??? I-am spus ca vin cu inca 2-3 persoane si masuram noi si taiem si ca nu trebuie sa ridice ea nimic si tot nu a vrut . Era suparata ca cei de la fabrica nu au vrut sa-i dea si baloturi mai mici si de asta nu vrea sa vanda bucati mai mici . Tot balotul venea pe la 2.200.000 aproximativ / 84 mp . Deci ar iesi super la pret , aproape de 10 ori mai putin din pretul paslei din targ . Dar cum facem cu nebuna ???
Ne gasim vre-o 4-5 sa-i luam un balot ??? Eu as folosi vre-o 7-8 metri , dar as cumpara mai multi , nu-i problema . Care sunteti amatori ???


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
erica
post 28 Jan 2006, 07:40
Post #569


Membru


Group: Members
Posts: 123
Joined: 5 July 05






Ne gasim vre-o 4-5 sa-i luam un balot ??? Eu as folosi vre-o 7-8 metri , dar as cumpara mai multi , nu-i problema . Care sunteti amatori ???
*

[/quote]
Eu as lua 20mp.Problema e ca sunt din Cluj.S-ar putea trimite prin posta cu plata ramburs?


--------------------
Ex-Dacia Logan Preferance 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 29 Jan 2006, 02:32
Post #570


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Imi pare rau sa va dezamagesc , dar am ajuns la concluzia ca fonominul , pasla , buretele ( clasic ) si materialele asemanatoare nu lasa tabla sa respire . Azi am isonorizat portbagalui , contra-aripile si altele. Cand am ajuns la sofer si la pasager , am reusit sa scot bradutii si cand incerc sa ridic mocheta observ ca pasla groasa de sub ea ( 4-5 cm ) era inghetata pe o suprafata de 20 x 30 cm aprox . Apa nu imi intra in masina si oricum de cat nu a mai plouat / nins a trecut destul . Deci materialul nu a lasat tabla sa se usuce si a ramas imbibata cu apa .
Am schimbat chederul la portbagaj si pe cel vechi l-am instalat la capota si la polita mobila ( la Solenza ) . Am folosit Aluband , antifon cauciucat , mocheta , silicon , PowerTape , cheder . Zgomotul a scazul foarte mult pe spate , iar la motor aproximativ 10 % la turatii mici si cam 20 % la turatii de peste 4000 rpm . A scazut foarte mult zgomotul motorului in exterior , adica se aude mai tare din spate decat din fata motorul . Trebuie sa va spun ca am si un fel de izolare a capotei cu PFE aluminizata + silicon si a contribuit si asta cu putin .


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
102 Pages « < 17 18 19 20 21 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 4th June 2024 - 01:43
Forum Renault