DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Probleme cu frâna dreapta față

bleumineral
post 30 Mar 2011, 20:32
Post #1


Român și neștiutor


Group: Members
Posts: 167
Joined: 2 May 09




Salutare la toată lumea.
Mai zilele trecute am făcut schimbarea încălțărilor la mașina mea am dat "bocancii" jos și am pus "adidasii".Dând roțile jos m-am uitat așa și la plăcuțele de frână. La roata din stânga plăcuța de pe exterior are cam 12 mm de ferodo pe ea, cea din interior cam 10, asta așa aproximativ că doar nu am dat cu șublerul. Am deja peste 50000 de km făcuți cu ele fără nicio exagerare le-am schimbat la 42000 odată cu pinionul de-a 5-a și acum am 924sutenuștiucât oricum peste 50000 făcuți. La roata din dreapta, plăcuțele sunt vizibil mai uzate cam 8-9 mm ferodo pe cea din exterior și mai puțin pe cea din interior (discul nu este uzat nici unul nici altul) pistonașul de la etrier este mult scos în afară față de roata din stânga.
Ce spuneți de asta s-ar putea să fie blocat pistonașul și trebuie să demontez etrierul și să-l spăl? Am mai făcut chestia asta la vechea Dacia și cred că nu e mare filozofie diferă doar sistemul de prindere, că la Dacia era cu două siguranțe lamelare și un arc lamelar și aici e prins cu șurub (de etrier vorbesc), de spălat se spală cu apă, cu garniturile cred că e ceva mai complicat că dacă cumva curge apoi trebuie să le schimb
Întrebarea este oare mai sunt și alte cauze care ar duce la problema asta? Din cauza ABS-ului sau altceva?
Mie sincer să fiu îmi cam scârțâia roata din dreapta față când puneam frână dar cu totul aleator la primele frâne dimineața apoi nu...
Mulțumesc și aștept păreri.


--------------------
Dacia Logan 1.4 mpi gpl 2007 Laureate - -***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bleumineral
post 8 Jul 2011, 10:23
Post #2


Român și neștiutor


Group: Members
Posts: 167
Joined: 2 May 09




Cred că am găsit cauza pocniturilor. Plăcuțele de frână au pe ele nituite cu un material plastic alte plăcuțe cu datele tehnice. E... alea se dezlipiseră și pocneau, era un joc între etrier și plăcuța de frână propriuzisă. Le schimbai acum pusăi altele noi și dădui o tură prin parcare așa să așez frânele și văd că nu mai pocnește. Urmează s-o mai observ și s-o mai ascult.
De menționat că am avut pe ea NUMAI plăcuțe de origine. Primele m-au dus 42000 astea 61000. Cea de interior de la roata din dreapta era uzată aproape la blană mai avea pe ea 3,5 mm de ferodo, celelalte mai merg, două dintre ele, exterioara dreapta și interioara stângă mai au 6-7 mm de ferodo și exterioara stângă are 12 mm de ferodo pe ea. La schimbul celălalt dacă se uzează tot așa le împerechez și le montez tot pe astea și mă mai duc cel puțin 20000 de km.
Acum următoarea chestie trebuie să mă descurc de saboți.


--------------------
Dacia Logan 1.4 mpi gpl 2007 Laureate - -***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victorine
post 15 Jul 2011, 22:07
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.987
Joined: 20 April 05
From: Timișoara




Incearca o aerisire, nu e normal sa ai diferente asa de mari de uzura de la o roata la alta pe fata. Probabil iti trage si volanul dreapta in timpul franarii. Si daca tot te deranjezi cu aerisit si completat lichid de frana, poti sa schimbi linistit si lichidul. Eu am facut treaba asta in service la reprezentanta si cu tot cu testul de frane obligatoriu care a urmat a fost 70 lei. Rezonabil as zice. + 1L lichid de frana TRW 26 lei.


--------------------
Toyota Auris Touring Sports HSD 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bleumineral
post 17 Jul 2011, 12:48
Post #4


Român și neștiutor


Group: Members
Posts: 167
Joined: 2 May 09




M-am gândit și eu că e ceva în neregulă cu uzurile astea neuniforme, poate că pistonașul de la etrierul din dreapta a rămas cândva blocat și de aia s-a uzat mai mult plăcuța de pe dreapta interior. De tras dreapta nu trage, niciodată n-am avut asemenea probleme. Am s-o observ și am să acționez în consecință.


--------------------
Dacia Logan 1.4 mpi gpl 2007 Laureate - -***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nikuniku
post 17 Jul 2011, 13:01
Post #5


Nu ne tragem din maimuță,dar ne îndreptăm cu pași repe


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 14 January 11
From: bucuresti




bleumineral daca nu ai ABS pe masina,ia verifica sa nu ai cumva repartitoru blocat,da jos mansonu de cauciuc de pe el si pune pe cineva sa apese pe frana,sunt 2 tamburuse care trebuie sa se miste 1.5-2 mm daca nu se misca niciunu e blocat,de aici si uzura neuniforma a placutelor,daca ai ABS trebuie sa faci o aerisire a insatalatiei de franare sau mai bine inlocuiesti tot lichidu de frana,pui DOT 4,nu romanesc,in fabrica folosesc Texaco


--------------------
opel zafira f75 1.6-16valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bleumineral
post 18 Jul 2011, 17:06
Post #6


Român și neștiutor


Group: Members
Posts: 167
Joined: 2 May 09




Vă mulțumesc tare mult pentru sugestii, de fapt și în carnetul de întreținere zice că la 3 ani trebuie să schimbi lichidul de frână. Cred că nu atât din cauza eventualeleor bule de aer din circuit cât datorită faptului că își pierde proprietățile pe care trebuie să le aibă. Curând trebuie să-i fac și ITP-ul am să văd atunci cum ține frâna pe fiecare roată și asta o să-mi dea mai multe puncte de reper.
Am ABS pe ea.

This post has been edited by bleumineral: 18 Jul 2011, 17:06


--------------------
Dacia Logan 1.4 mpi gpl 2007 Laureate - -***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bleumineral
post 21 Jul 2011, 18:42
Post #7


Român și neștiutor


Group: Members
Posts: 167
Joined: 2 May 09




Am făcut ITP-ul am trecut fără probleme. L-am întrebat pe nenea de acolo dacă sunt diferențe mari între frâne la roțile din față și mi-a zis că sunt, dar nesemnificative,(mai mici de 5%).


--------------------
Dacia Logan 1.4 mpi gpl 2007 Laureate - -***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariusciprian78
post 23 Jul 2011, 23:42
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 497
Joined: 2 August 08




vreau si eu o parere si un sfat la probl mea:am un mcv din 2007 cu abs si de curand am obs ca pe stanga fata placuta de pe exterior este tocita aproape de tot iar cealalta de pe interior este ca si noua.am aerisit-o i-am dat cu un spray si nimic tot se aude un scartait si parca la franare trage stanga.
sa fie pistonasu de la etrier blocat?ce-i de facut in cazu asta?!macanicu mi-a recomandat ca daca este pistonasu blocat ca ar fi mai bine sa schimb etrieru cu totu ca ar costa mai putin decat sa schimb garniturile sau cum le zice.
astept parerile si sfaturile voastre la problema mea.


--------------------
ARO ARO 1999 L25 - B224ARO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MyKe89
post 24 Jul 2011, 00:26
Post #9


Membru RFG


Group: Members
Posts: 3.013
Joined: 16 December 07
From: Bucuresti




Mai degraba culisante blocate.


--------------------
'23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BZN
post 24 Jul 2011, 08:56
Post #10


Itan convins


Group: Members
Posts: 3.590
Joined: 29 January 08
From: Rucar / Bucuresti




Corect, pistonasul actioneaza ambele placute, deci nu poate fi din cauza lui. Si eu tot ghidajele le-as suspecta.


--------------------
Tico 0,796 6v, 1998 /Logan 1,598 16v, 2009 . - AGXXMAV / AGXXVAB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th May 2024 - 11:56
Forum Renault