DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> balta in masina, chedere neetansate la portiere

marius80_eugen
post 13 Mar 2006, 14:36
Post #61


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




In dimineata asta m-am trezit cu apa pe covorasul din dreapta fata . Numai acolo . Adica a picat exact de pe suportul de prindere al bordului din partea dreapta pe covoras . Nu apucase sa o ia pe langa .. deci aproximativ 300 ml de apa . Am simtit exact suportul de prindere al bordului din dreapta jos ud si putin din portiunea de jos a bordului tot uda . In stanga nu am gasit nimic in neregula . Eu am curatat exact la meserie tot ce inseamna comaprtimentul aerotermei si al rezervorului de stropit si al stergatoarelor si nici cele doua furtunase de evacuare nu sunt infundate si am ps si eu plasa de tantari pe spatele patratelor de intrare a aerului in compartiment ... era mizerie ca la balamuc de la fostul proprietar chiar si in locul filtrului de polen . ( ca el parca masina sub un copac , crezand ca ii face bine )
Am auzit mai devreme ca exista mai multe furtunase de evacuare a apei si va rog sa-mi specificati mai exact unde se gasesc ele ( in afara de cele doua din lateralele compartimentului aerotermei ) !!! unsure.gif

Offtopic Concluzie : decat sa aveti probleme cu mizeria de la climatizare si din multe alte locuri , cu infundarea furtunaselor si mai ales decat sa aveti probleme cu excrementele pasarilor din copaci pe vopsea , mai bine faceti tratament cu ceara bine la masina si apoi o lasati departe de copaci si pasari , fie chiar si in soare . Ideal ar fi un loc la umbra ... dar decat sub copaci , mai bine lipsa !


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 13 Mar 2006, 15:41
Post #62


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(paulica @ 12 Mar 2006, 21:23)
Daca vreti sa mai dati jos parbrizul Auto sealant de la DenBraven. Este negru si acetic. Daca NU vreti sa-l mai dati jos PU windscreen 60 tot de acolo este poliuretanic si tot negru.
*


Auto sealentul este pentru parbrize in cheder.
PU windscreen-ul este pentru parbrize lipite si eu nu l-as recomanda pentru parbrize in cheder


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B-53-SDP
post 13 Mar 2006, 23:35
Post #63


1.6 16v E5 + GPL


Group: Members
Posts: 489
Joined: 12 March 06




Pentru marius80 eugen : sunt 4 furtunase de evacuare al apei din compartimentul aerotermei 4 la numar 2 de care sti si mai sunt inca 2 pe la mijlocul compartimentului. Daca ridici capota la motor si te uiti in partea stanga a ta dupa filtru de aer o sa vezi un furtunas si la fel si in dreapta ta tot dupa filtru de aer. Sper ca am reusit sa scriu in asa fel incat sa te descurci. smile.gif


--------------------
Dacia Logan Laureat
1.6 16v E5+ GPL On the street, drive safely and reponsibly and wear the seatbelt !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fun-e23
post 20 Mar 2006, 19:11
Post #64


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 5 February 06
From: Bucuresti




Am si eu o problema acvatica.
Dupa ultimele ploi a inceput sa miroasa a "delta Dunarii" in masina.
Mirosul venea din portbagaj, mocheta si tot ce aveam pe acolo erau fleasca.
Eu am impresia totusi ca nu de la ploaie era asa ci de la condensul care s-a facut atunci, ca pe oale erau burbonele de apa.
Va rog!!!! dati-mi si mie un sfat ce sa fac sa scap de miros si sa nu mai suport


--------------------
Renault Megane 1.5 80cp 2003
SOLENZA = CEA MAI BUNA DACIE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florinc
post 20 Mar 2006, 20:33
Post #65


Membru autentic


Group: Members
Posts: 478
Joined: 16 January 04
From: Bucuresti




QUOTE(klaus @ 13 Mar 2006, 17:41)
Auto sealentul este pentru parbrize in cheder.
PU windscreen-ul este pentru parbrize lipite si eu nu l-as recomanda pentru parbrize in cheder
*



Ai idee unde pot gasi in Bucuresti Auto sealant?
Multam

This post has been edited by florinc: 20 Mar 2006, 20:34


--------------------
Opel/Dacia Vectra B/Solenza - .
Opel Vectra B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B-53-SDP
post 21 Mar 2006, 01:07
Post #66


1.6 16v E5 + GPL


Group: Members
Posts: 489
Joined: 12 March 06




[quote=fun-e23,20 Mar 2006, 19:11]
Am si eu o problema acvatica.
Dupa ultimele ploi a inceput sa miroasa a "delta Dunarii" in masina.
Mirosul venea din portbagaj, mocheta si tot ce aveam pe acolo erau fleasca.
Eu am impresia totusi ca nu de la ploaie era asa ci de la condensul care s-a facut atunci, ca pe oale erau burbonele de apa.
Va rog!!!! dati-mi si mie un sfat ce sa fac sa scap de miros si sa nu mai suport

Problema ta nu cred ca este datorita condensului. Cat condens sa faca ca sa iti miroase a balta in masina ? Ca sa scapi de miros scoti mocheta din porbagaj pentru ca aia miroase si speli un pic pe acolo si eventual pui si tu un odorizant in masina si sa speram ca nu mai miroase. Eu zic ca sunt doua variante de ai gasit alea fleasca: ori iti intra apa pe la chedarul lunetei ori pe la chederul haionului asta trebuie sa verifici tu.


--------------------
Dacia Logan Laureat
1.6 16v E5+ GPL On the street, drive safely and reponsibly and wear the seatbelt !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fun-e23
post 23 Mar 2006, 21:38
Post #67


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 5 February 06
From: Bucuresti




Merci frumos.
Eu sper sa fie condens, dar vom vedea acum ca se anunta ploi.


--------------------
Renault Megane 1.5 80cp 2003
SOLENZA = CEA MAI BUNA DACIE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B-53-SDP
post 24 Mar 2006, 17:05
Post #68


1.6 16v E5 + GPL


Group: Members
Posts: 489
Joined: 12 March 06




Salut! Am mai scris eu despre asta da nu mi-a raspuns nimeni. Azi dimineata dupa ploaia de aseara am gasit apa in masina in stanga. M-am uitat si am vazut ca este o tabla care este sudata de stalp si pe deasupra si pe dinafara si pe dinauntru este silicon sau mastic ce o fi el. Cred ca acea tabla este sudata in puncte si pus mastic sau silicon la greu pe langa si cred ca s-a cam dus si trebuie inlocuit. Pe exterior este chiar in spatele spalatorului de parbriz asa ca tre sa il dau jos sa curat pe acolo si sa pun niste silicon dc tot o sa mai curga pe unde ar mai putea sa curga ?
P.S Zic ca pe acolo curge pentru ca se plelinge pe stalp trece de maneta de deschis capota motorului .
A mai patit cineva asa ?
Ajutati-ma si pe mine va rog
Multumesc mult ! sad.gif


--------------------
Dacia Logan Laureat
1.6 16v E5+ GPL On the street, drive safely and reponsibly and wear the seatbelt !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TAZ_TASMANIA
post 24 Mar 2006, 20:15
Post #69


Membru incepator


Group: Members
Posts: 54
Joined: 3 November 03
From: IS




Am mai scris aici:
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...post&p=17056974
Sigur e din spatele borcanului. Dupa cum spuneai - fa operatia:

QUOTE(B-56-SDP @ 24 Mar 2006, 17:05)
Pe exterior este chiar in spatele spalatorului de parbriz asa ca tre sa il dau jos sa curat pe acolo si sa pun niste silicon dc tot o sa mai curga
*



Pune silicon (eu am pus mastic si totul e OK dar cred ca e mai bun siliconul):
- la imbinarea dintre tabla dinspre pedalier si cea pe care este spalatorul de parbriz
- la imbinarea dintre tabla de pe partea cu aripa si cea pe care este spalatorul de parbrizi si sper sa nu mai ai probleme.


--------------------
TOYOTA COROLLA 2008 - IS-XX-TAZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B-53-SDP
post 24 Mar 2006, 21:48
Post #70


1.6 16v E5 + GPL


Group: Members
Posts: 489
Joined: 12 March 06




Multumesc mult Taz! Maine la prima ora o sa ma duc cu ea intr-un garaj si o sa fac operatia "IZOLAREA IMBINARILOR PROST FACUTE DE FABRICA" si sper sa nu mai am probleme. Vad ca nu sunt singurul care are problema asta.
MULTUMESC MULT ! smile.gif


--------------------
Dacia Logan Laureat
1.6 16v E5+ GPL On the street, drive safely and reponsibly and wear the seatbelt !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristi.r
post 26 Mar 2006, 11:17
Post #71


Membru ... din cand in cand


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 14 March 06




Salut ! Sper sa nu deranjez ! Membru incepator ! Scuze daca s-a mai scris asa detaliat si nu am fost atent ...

Marea gaselnita e folia lipita pe interiorul usii (intre fata interioara de tabla si ornamentul mare de plastic al usii, cu maner, buzunar, etc). Acea folie are rolul de a proteja impotriva prafului, pe bune, zis de Vocea Clientului.
Daca va uitati mai bine, la usile din fata, in dreptul difuzorului mai are o bucata de folie care este lipita in partea de sus a gaurii aleia mari, pe exterior si bagata in interior, care ar trebui sa dirijeze apa cumva inspre acele gauri din partea de jos a portierei.
Ideea este buna insa aplicarea ei este cat se poate de proasta, deoarece zona aia este traversata si de firul de la inchiderea centralizata, care mai este si ala prins cu un colier soricel de fata interioara a usii, deci ramane un spatiu prin care apa se poate infiltra odata ajunsa in zona.
Si acum, Cooperativa Mestesugareasca: rupt totul, curatat cat se poate masticul pus de ei din fabrica, care, nu va suparati, dar este destul de bunicel, apoi facut un fel de sablon dupa usa apoi pus sac de plastic (d-ala de pui strugurii toamna in el, ceva mai gros), iar folia buclucasa (aia mica de la difuzor) lipita PE INTERIORUL gaurii si pe o lungime ceva mai mare, cu putin efort, cu mana bagata prin cealalta gaura (pe unde se baga macaraua). Firul cu pricina se va prinde inapoi cu un colier soricel (ca sa nu-l atinga macaraua si geamul) insa orificiul astfel format se va acoperi cu adeziv, pentru o etansare temeinica.
Adeziv - Loctite 5900 de la baietii din service din recuperari (cica vreo 70-80 RON tub nou de silicon de 300ml, cu tzipla de "Piese de origine Dacia"), cand se usuca se face cauciuc in cel mai pur sens al cuvantului si adera f f f bine la suprafata.
A, si inca ceva important ! Procurati-va din timp niste kestii d-alea de plastic (cleme, masele, plus un fel de ... "cui" cu gamalia f mare cu rizuri pe el in care se prinde ornamentul usii (se potrivesc de la SN) ca este foarte posibil sa le rupeti si frustrare mai mare nu este ! Sa stii ca ai facut treaba cea mai grea si te poticnesti la sfarsit ...

Slava Domnului ca pe la parbriz nu intra apa si nici pe la hayon, dar cu gaurile alea 4 din compartimentul aerotermei am avut si eu belea. Sa nu le dati jos sub nici o forma !!! Doar le desfundati !!!

Sa traiti bine !!! ... !!! ... ???


--------------------
megane diesel 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crintea1949
post 26 Mar 2006, 18:47
Post #72


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 24 April 05




Este posibil ca furtunul de scurgere a apei din incinta aerotermei sa se fi infundat cu diverse gunoaie,. Cand au fost ploile mari am dat drumul la aeroterma si mi-a intrat apa in habitaclu.Cum tot romanul ii priceput, am luat din targ o bucata de sita de aluminiu. Am decupat astfel incat am acoperit gaurile de acces al apei pe langa balamalele capotei, aluminiul modelandu-se foarte frumos , dar in prealabil ca am avut si asa ceva am desfundat furtunul de evacuare, de scurgere, este cel gros din dreptul jojei de ulei, iar bara transversala de plastic care astupă incinta aerotermei pe dedesubt am lipit sită de țânțari, astfel ca nici o frunzuliță nu mai intra in incinta aerotermei.
suscces.
Pentru ca sa nu intre apa la motor pe deasupra am luat cheder si l-am pus pe margine sub capotă, două laterale și unul frontal, astfel ca la viteza apa nu mai intra sub capota..
B33HRZ

Desfunzi matale, cureți tot gunoioul adunat sub aerotermă, care a finfundat furtunul de scurgere, am defundat cu antena care am desfacut-o fiind foarte elstica, speli matale frumos incinta, dai eventual si cu spray și apoi acoperi gaurile de langa balamalele capotei cu plasa de aluminiu care o iei din targ, se modelează ușor, apoi bara transversală de plastic are niste gauri pe care le micsorezi cu o plasă de țânțari lipită cu prenadez.
succes
B33HRZ

Observ ca iarna face condens in porbagaj, ca urmare a funcționării instalației de incalzire, iar vara ca urmare a funcționării instalației de climatizare. Cauza lipsa de căotușeală a portbagajului, atât llateral cât și partea superioară. In targ am gasit pentru lateral mască din mocheta pe care o s-o lipesc cu prenadez, iar sub capota haionului o sa cumpăr la dimensiune o bucată de mochetă.Mocheta de pe podea trebui și ia lipita pe contur ca sa previna condensul.
suces
B33HRZ

Editat de moderator: Te rog sa nu mai postezi consecutiv, ai butonul "Edit".

This post has been edited by b64chr: 27 Mar 2006, 08:39


--------------------
dacia solenza - B33HRZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristi.r
post 26 Mar 2006, 22:51
Post #73


Membru ... din cand in cand


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 14 March 06




@crintea1949, de acord cu plasa de tantari pe interiorul plasticului ala negru ca sa nu mai intre frunzele (la ce s-or fi gandit aia cand au proiectat asa partea asta ? sau poate este doar executia proasta ?)... dar cu chederele in fata si pe laterale in compartimentul motor ... da-mi voie sa ma indoiesc ... (sper sa n-o dam in mirc) . Pe acolo bate apa din greu si chederele de care pomenesti nu fac altceva decat sa retina apa. Plus de asta, chiar asa multa apa iti intra pe acolo de este neaparat nevoie sa pui cheder ? Ca si eu am mers pe ploaie torentiala urata, de nu vedeai bine in fata, stergatoare aproape inutile, dar nu repede, aprox 80 km/h si nu am avut probleme !
Cat despre portbagaj ... la fel ... hm ... nu vreau sa fac misto de tine sub nici o forma dar ... impotriva condensului este polistirenul sau rigipsul la apartamente si case, inca o data nu fac misto deloc, deloc ... te-ai gandit vreodata daca nu cumva este posibil ca acest condens sa se formeze si asa ? cu mocheta pusa ? sa vezi atunci lucrul dracului !!! ca tabla goala o lasi la soare si s-a uscat in 2 minute dar mocheta pute de te trazneste de la prima picatura de apa . Recunosc nici mie nu-mi place cand vad tabla aia dar, ... nu stiu ... m-am gandit si eu sa capitonez partile alea expuse . Oare la masinile din vest cum o fi ? poate au alt sistem de ventilatie naturala prin zonele alea ...

offtopic ! imi aduc aminte de dacia parintilor (printre ultimele berline fabricate), ploua in portbagaj de rupe, nerezolvat in garantie sub nici o forma, cu toata bunavointa baietilor din service ... "domnu', asta-i masina, n-avem ce-i face !!!" dupa ce au tras saracii de capota, chedere etc ... doamne dumnezeule ...


--------------------
megane diesel 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 27 Mar 2006, 12:55
Post #74


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Este bine sa ai cheder pus la capota de la motor ... dar nu are nici un efect contra apei , iar stropii murdari ridicati de rotile masinilor din fata oricum intra .( mai putin , dar tot intra ) Chederul iti scade f. mult zgomotul motorului in exterior , zgomotul inchiderii si cam atat !
Este bine sa-ti pui mocheta in portbagaj , dar : trebuie mai intai sa isonorizezi portbagajul cu antifon sau ce ai si abia apoi sa pui mocheta , altfel mai rau face , pentru ca se formeaza condensul sub mocheta si nu se mai usuca nici intr-o vara intreaga . Eu am dat din spate de tot pana sub bancheta din spate doua straturi de antifon si un strat de Aluband , iar pe spatele mochetei dat doua straturi de antifon si abia dupa toate astea sunt uscate se instaleaza pe masina . Asa nu mai are cum sa se formeze condensul si in nici un caz nu se formeaza pe tabla la cate straturi sunt .
mao , nu poti sa pui polistiren expandat sau rigips in masina !!! Trebuie sa vezi cum iti satisfaci necesitatile cu produsele de pe piata .
Merci B-56-SDP pentru sfat , am sa ma apuc de cautat !

This post has been edited by marius80_eugen: 27 Mar 2006, 12:56


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 27 Mar 2006, 16:01
Post #75


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




Scuză-mă că mă bag și eu în seamă (cam ca tine, de altfel): da' a întrebat cineva în topicul ăsta ce ți-ai făcut matale în portbagaj? blink.gif
Știu, știu, tu ai vrut să-l ajuți, bla, bla, totuși întrebarea mea rămâne.


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 27 Mar 2006, 19:27
Post #76


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




OFFTOPIC : Tinand cont ca : 1. titlul topicului este " Balta in masina " ;
2. un forumist , mao a spus " Cat despre portbagaj ... la fel ... hm ... nu vreau sa fac misto de tine sub nici o forma dar ... impotriva condensului este polistirenul sau rigipsul la apartamente si case, inca o data nu fac misto deloc, deloc ... te-ai gandit vreodata daca nu cumva este posibil ca acest condens sa se formeze si asa ? cu mocheta pusa ? sa vezi atunci lucrul dracului !!! ca tabla goala o lasi la soare si s-a uscat in 2 minute dar mocheta pute de te trazneste de la prima picatura de apa . Recunosc nici mie nu-mi place cand vad tabla aia dar, ... nu stiu ... m-am gandit si eu sa capitonez partile alea expuse . Oare la masinile din vest cum o fi ? poate au alt sistem de ventilatie naturala prin zonele alea ... "
3. crintea1949 a facut referire la chederele de la capota , lucru pe care l-am facut si eu chiar de curand
4. am putine cunostinte de isonorizare si ceva zile de lucru la activ in isonorizarea masinii
In urma acestor puncte am considerat ca ar fi bine sa postez si eu parerea mea .
Apoi : 1. nu trebuie sa te scuzi fata de mine pentru nimic ;
2. eu m-am baga in seama "cam ca tine , de altfel" , ci in urma punctelor subliniate mai sus ;
3.raspunsul la intrebarea ta este NU , nu m-a intrebat nimeni nimic , asa cum nici pe tine nu te-a intrebat nimeni nimic in cele 4-5 topicuri in care ai tot incercat sa faci misto de mine , sa ma combati si sa ma contrazici , sa gasesti erorile de abreviere si in care de fapt nu ai incercat sa raspunzi la nici unul din acele topicuri si ca dovada in acest topic asta este SINGURUL tau post !
4. daca esti moderator , oare trebuie sa tratezi cu " Știu, știu, ... , bla, bla" ?

ONTOPIC : Sa speram ca nu va mai ploua , ca eu tot nu am reusit sa gasesc de unde imi pica apa pe covorasul din fata dreapta . Intra pe undeva , chiar si cand am spalat masina am gasit , dar nu am cum sa inspectez locul bine ca nu e loc ... poate cand voi desface bordul ca sa scap de "greieri" , atunci sa vad si care e problema .

This post has been edited by marius80_eugen: 27 Mar 2006, 19:30


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristi.r
post 27 Mar 2006, 23:09
Post #77


Membru ... din cand in cand


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 14 March 06




@DragosP: daca era vb despre mine , scuze, nu ma mai bag , dar ma gandeam ca merge cu titlul topicului "balta in masina" !!! ca cine stie ... poate are omu' si in portbagaj atata apa de la condens ca i se formeaza balta; oricum prima mea interventie era despre folia aia din portiera si mai ales despre aia mica de sta deasupra difuzorului ... Slava Domnului ca pe la luneta si parbriz am vazut un fel de pasta neagra pusa si intre geam si cheder dar si intre cheder si tabla ...

@marius80_eugen: daca acea combinatie cu antifon si aluband se poate constitui intr-o bariera termica indeajuns de eficienta, probabil ca asa trebuie facut . Stai linistit ca nu aveam de gand sa pun rigips sau polistiren ! Speram sa nu fie interpretat drept tampenie ce am spus, pentru ca nu faceam referire directa la izolarea termica a automobilului cu polistiren, ci faceam o comparatie de genul polistiren la casa - "izolatorul X pe post de bariera termica" la masina !!! Dar, totusi, mi se pare ca e prea mare efortul sa dai doua maini de antifon si dupa aia sa mai lipesti si istoria aia de aluband ... si mai sunt si tablele alea doua verticale in parti pe care nu stiu cum sa le abordez ...

Multumesc pentru intelegere !


--------------------
megane diesel 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fun-e23
post 28 Mar 2006, 01:38
Post #78


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 5 February 06
From: Bucuresti




Off topic : cred ca avem nevoie de niste zugravi si arhitecti sa ne rezolve problema.
Ce e rau ca marius80_eugen ne explica cum a facut el in speranta de a-si rezolva problema?


--------------------
Renault Megane 1.5 80cp 2003
SOLENZA = CEA MAI BUNA DACIE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florinc
post 28 Mar 2006, 18:48
Post #79


Membru autentic


Group: Members
Posts: 478
Joined: 16 January 04
From: Bucuresti




QUOTE(marius80_eugen @ 27 Mar 2006, 21:27)

ONTOPIC : Sa speram ca nu va mai ploua , ca eu tot nu am reusit sa gasesc de unde imi pica apa pe covorasul din fata dreapta . Intra pe undeva , chiar si cand am spalat masina am gasit , dar nu am cum sa inspectez locul bine ca nu e loc ... poate cand voi desface bordul ca sa scap de "greieri" , atunci sa vad si care e problema .
*



Daca ai SLZ Clima sau Scala....sau SLZ cu AC , cel mai probabil intra apa pe la gura de aerisire\clapeta de recirculare a aerului in interior. Este pozitionata chiar desupra torpedoului...cam la 2 -3 cm.
Cheistia asta am descoperit-o sambata, can am dat jos capacul de la bord si am sarit cu furtunul pe ea. biggrin.gif


--------------------
Opel/Dacia Vectra B/Solenza - .
Opel Vectra B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B-53-SDP
post 7 Apr 2006, 17:25
Post #80


1.6 16v E5 + GPL


Group: Members
Posts: 489
Joined: 12 March 06




salut!
Am mai scris aici despre problema mea care credeam ca am rezolvat-o dar nu e asa
Azi dimineata iar am gasit apa in masina in stanga. E freasca mocheta. Din cate am observat eu se prelinge pe stalp si apoi pe mocheta. M-am bagat iar sub bord cu lanterna si acum am observat ca vine de mai de sus de imbinarea acelor table la care am pus silicon. Sunt disperat ajutati-ma si pe mine. Cred ca imi curge pe la chederul de parbriz am vazut ca au mai avutr si altii aceeasi problema cu parbrizul ce sa ii fac ? Sa ma duc la service sa imi de-a parbrizul jos si sa puna niste silicon ? Sau mai poate fii si din alta parte in afara de parbriz ?


--------------------
Dacia Logan Laureat
1.6 16v E5+ GPL On the street, drive safely and reponsibly and wear the seatbelt !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yO_
post 7 Apr 2006, 20:35
Post #81


Membru Dacia Felix


Group: Members
Posts: 528
Joined: 1 January 06
From: Târgoviște & Besançon




Dragi tovarasi de suferinta, daca va consoleaza cu ceva, aflati ca e posibil si la logan sa intre apa:
Iote ca am patit-o si euAici...


--------------------
DACIA LOGAN 2005, Préférence 1.4, rosu zgâriat. - DB-05-SLE
Si six scies scient six cypres, six cent six scies scient six cent six cypres aussi!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spiridon
post 8 Apr 2006, 18:57
Post #82


Membru autentic


Group: Members
Posts: 786
Joined: 5 May 05
From: Iasi




B-56-SDP
Silicon transparent sau negru la chedrul parbrizului si la imbinarea chederului cu tabla si intre cheder si sticla (cu o bucata potrivita din lemn de brad iti faci loc.
Si nu uita sa cureti cu o cirpa pefect curata tot pe o "surcica potrivita"


--------------------
Dacia Supernova - prima iubire, a inceput in... 2001 - IS-
inginer - frezez si programez chei, repar telecomenzi, immo off 0741024494
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B-53-SDP
post 8 Apr 2006, 21:37
Post #83


1.6 16v E5 + GPL


Group: Members
Posts: 489
Joined: 12 March 06




Multumesc pentru raspuns. O sa vad ce o sa fac pentru ca aseara cand a ploat m-am uitat sub bord in timp ce ploua si am stat in masina aproape 1 ora si nu am mai vazut sa intre pe undeva nici nu mai stiu ce sa cred daca intra apa sau nu intra apa pe la parbriz. Am studiat mai cu atentie problema si cred ca iar s-a dus naiba folia de plastic de la usa o sa mai dau odata panou de usa jos si sa vad care e treaba ca am gasit acolo apa si mocheta era uda chiar in dreptul usii. Bine ca era si sub bord o picatura de apa atunci in dimineata aia da nu curgea incat sa ude mocheta asa de tare. O sa mai vad care e problrma si o sa vad ce ii fac.
Multumesc frumos pentru raspuns da as vrea sa stiu si eu cum se da partea de sus a bordului jos e prins numai in surubulile din laterar sau mai are alte prinderi ?


--------------------
Dacia Logan Laureat
1.6 16v E5+ GPL On the street, drive safely and reponsibly and wear the seatbelt !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spiridon
post 9 Apr 2006, 11:11
Post #84


Membru autentic


Group: Members
Posts: 786
Joined: 5 May 05
From: Iasi




B-56-SDP
Pe linga folia din portiera care este prinsa cu mastic sigur intra apa, mai ales daca masina sta un pic inclinata !
Solutia este una extrem de simpla: dai folia jos si pe toate gaurile de vizitare lipesti o folie de plastic (punga ceva mai groasa- gen Metro) cu prenandez, inclusiv sub decupajele de difuzoare (lasi mai mult material si firele le bagi prin partea de jos, logic) dupa care poti pune inapoi folia originala sau nu.

Ai scapat de apa 100%, singura problema este daca vrei sa mai umbli la macara, actuator..deoarece trebuie sa rupi folia si sa lipesti alta la loc.

Nu stiu cum se scoate bordul la Solentza, dar cauta pe forum ca au mai scos oamenii bordul.

Rezolvi cu 100 k (70 k silicon, 30 k 200 g prenandez) si munca ta (faci operatiile cu lipirea pentru toate portierele si siliconeaza si luneta si... ai sa ma pomenesti (de bine, sper ?!)

This post has been edited by spiridon: 9 Apr 2006, 19:00


--------------------
Dacia Supernova - prima iubire, a inceput in... 2001 - IS-
inginer - frezez si programez chei, repar telecomenzi, immo off 0741024494
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_slz
post 9 Apr 2006, 13:34
Post #85


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.162
Joined: 17 July 05
From: BUCURESTI S6




mai sa fie.... sa lipesti cu prenandez....dar ce ti-a facut masina de te iei asa de ea...putin scoci pe folia din treptul difuzorului si gata....ce atata prenandez....

This post has been edited by george_slz: 9 Apr 2006, 13:35


--------------------
dacia Astra H Cosmo 2008 - b xx sef
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B-53-SDP
post 9 Apr 2006, 18:51
Post #86


1.6 16v E5 + GPL


Group: Members
Posts: 489
Joined: 12 March 06




spiridon
Ok am inteles o sa incerc si varianta asta asa cum spui tu sa vad ce se intampla. Cu luneta nu am probleme pe acolo nu intra apa deloc deocamdata. Multumesc frumos pentru raspuns smile.gif


--------------------
Dacia Logan Laureat
1.6 16v E5+ GPL On the street, drive safely and reponsibly and wear the seatbelt !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 10 Apr 2006, 11:50
Post #87


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




AM REZOLVAT cu balta de pe covorasul din stanga fata ! Furtunul de scurgere a apei din compartimentul aerotermei era infundat . Dupa ce l-am desfundat am turnat cateva galeti de apa si nu a mai patruns absolut nimic . Am verificat si celelalte furtunase si erau ok , iar de pe acesta ( cel mai gros ) am scos peste doi pumni de mizerie . Am sa-l bat pe fostul proprietar care avea obsesie sa parcheze sub copaci si din cauza asta am cu cateva amintiri de la aviare .

Offtopic : Mi-am spalat motorul si cu ocazia asta am descoperit cat de curat poate fi un motor de Solenza , care nu fusese curatat de peste 3 ani .


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 10 Apr 2006, 12:34
Post #88


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.708
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




QUOTE(marius80_eugen @ 10 Apr 2006, 12:50)
Offtopic : Mi-am spalat motorul si cu ocazia asta am descoperit cat de curat poate fi un motor de Solenza , care nu fusese curatat de peste 3 ani .


Daca ma gandesc bine, SLZ a fost lansata exact pe 10 aprilie 2003 deci exact cu 3 ani in urma. Deci nu prea as crede ca motorul ala al tau are peste 3 ani....

P.S. Bine ca ai rezolvat cu furtunasele alea.




--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B-53-SDP
post 10 Apr 2006, 14:38
Post #89


1.6 16v E5 + GPL


Group: Members
Posts: 489
Joined: 12 March 06




Am si eu o intrebare: unde ti-ai spalat motorul ca vreau si eu sa il spal ca e cam murdar? nu s-a intamplat nimik ? si cat te-a costat ?

Stiu ca aici este alt topic si nu despre asta e vorba dar vreau sa stiu daca exista un topic legat de consumul Loganurilor pentru ca am cautat si nu am gasit.
Scuze ca am scris despre altceva decat despre ce este vorba in acest topic. Vreau doar un link ceva .
Multumesc mult!

Te rog sa nu mai faci doua post-uri consecutive. Foloseste butonul EDIT.

This post has been edited by i96nds: 10 Apr 2006, 17:52


--------------------
Dacia Logan Laureat
1.6 16v E5+ GPL On the street, drive safely and reponsibly and wear the seatbelt !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xymzar
post 25 Apr 2006, 12:24
Post #90


Membru autentic


Group: Members
Posts: 256
Joined: 3 April 04
From: Bucuresti




De cca o saptamana nu am mai miscat masina si cand am vrut sa o scot din curte am avut o mare surpriza:de la sofer am scos mai mult de 2l de apa.
Am curatat furtunasele de evacuare din compartimentul aerotermei dar tot picura.
Exista cumva un furtun pentru evacuare a condensului de la AC?

Pun o poza sa va arat pe unde pica.Cand am dat drumul la AC a inceput sa picure si mai tare! Ce sa fie, ca ma streseaza rau de tot. Se observa si fieratania aia ruginita.
IMG_0307.JPG ( Size: 63.77k ) Number of downloads: 236


--------------------
Renault Megane II Estate 2006 / 1.5 dci-74KW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 3rd June 2024 - 19:29
Forum Renault