DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Trosnit frana fata

andri1940
post 22 Jun 2011, 09:55
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.741
Joined: 23 March 08
From: Pitesti




Salut!
Fara suparare, dar mai sus ti s-a explicat clar despre ce e vorba. Am pus si poze cu etrierul desfacut sa iti dai seama ca pistonasul nu mai revine lin, ci in hopuri, din cauza garniturilor si a mizeriei si ruginei.

Incearca sa cureti pistonasul si sa pui garnituri noi la etrier. Daca nu merge nici asa, alt etrier...


--------------------
Renault Laguna 2 1.8 16v Dynamique 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
canea_dragos
post 22 Jun 2011, 11:49
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 660
Joined: 13 April 09
From: Bucuresti




Salutare!

Are dreptate andri1940. Fa ce ti-am zis cu totii si o sa vezi exact daca se poate remedia problema sau trebuie alt etrier, dar eu ma indoiesc ca-ti va trebui alt etrier. Precis are mizerie pistonasul si nu mai culiseaza lin, ci in hopuri, acele hopuri fiind sacadarile simtite in pedala de frana, respectiv trosnirile.

De asemenea nu uita sa dai jos bavura de pe discuri si sa pui acele sigurante la placute!


--------------------
DACIA SOLENZA 2004 Confort - PH 88 CDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 23 Jun 2011, 22:12
Post #33


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.708
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Eu am pus in urma cu multi ani, la sectiunea TUTORIALE - cum se schimba placutele de frana.

Agrafele alea din capul placutelor sunt esentiale. Daca nu le puneti cum trebuie.... cum va asteptati sa mearga bine masina ????
Sper ca gaseste cineva link-ul de la topic-ul meu.

Consider ca problema e data de o greseala de montaj. Parerea mea...


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristio_79
post 23 Jun 2011, 22:16
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.334
Joined: 28 September 05
From: CONSTANTA




Daca nu se monteaza bine, bagi placutele cu ranga si cu ciocanul. Nu intra decat daca fortezi foarte tare. Si placutele vor sta tepene in portetrier.


--------------------
Citroen / Peugeot C3 / 308 SX 1.4 HDI 2005 / Allure 1.5 BlueHDI 2020
Mai traiti? Bine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
axenia alexandru
post 24 Jun 2011, 08:38
Post #35


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 17 December 10





Salut,


Pistonasele sunt ok, au fost curatate, garniturile de la etriere au fost schimbate acum vreo 2 luni, dar am sezizat azi ca nu mai trosneste mereu, doar cand calc pedala de frana mai puternic. Uneori trosneste, unerori Nu. Trosnitul nu este permanent, Discurile sunt schimbate anul trecut nici 10000 Km nu am facut cu ele. Placutele sunt noi, acele agrafe care se pune la fiecare placuta sunt pune.


Devine cam enervanta aceasta problema, am fost la 2 mecanici care se pricep, si amandoi mi-au spus ca totul este ok. Nu isi dau seama la ce ar putea sa fie acel trosnit.

Multumesc,

Sper sa descopar odata acest mister, care nu prea imi da pace!!!



--------------------
Dacia Solenza Confort 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
para06
post 24 Jun 2011, 10:15
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 898
Joined: 14 March 10
From: CONSTANTA




Si la mine a revenit sunetu , dupa ce am schimbat pistonasele nu sa mai auzit . am facut vreo 3000km de cand le-am schimbat pana acum


--------------------
DACIA SOLENZA 2003 - CT92PAR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 28 Jun 2011, 11:42
Post #37


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.708
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Agrafele acelea nu se pun oricum. Au si ele o anumita pozitie...

Hai ca ma ofer voluntar sa fac un workshop - hands-on -- si sa vedem ce nu e in regula.
Daca veniti la mine la bloc, putem mesteri impreuna. Stau in nordul orasului Bucuresti. Va bagati ?


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 29 Jun 2011, 08:30
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




QUOTE(axenia alexandru @ 20 May 2011, 14:39)
Bucse bara stabilizatoare l-am schimbat si ce acelea, dar pivoti nu . Sa fie de la pivoti?
*


Daca sta pe loc si apasa pe frana si tot se aude , ce treaba au bara stabilizatoare si bucsele cu frana ?

La mine troznitura se aude si se simte din pompa , nu de la etrieri . Cand se aude de la etrieri si se simte cand tii mana pe roata este de la bavura si de la placute .
Voi incerca sa schimb lichidul de frana si apoi o sa vad daca mai face al fel . Nu s-a umblat niciodata la pompa de frana , in peste 100.000 km , doar am schimbat lichidul .


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
axenia alexandru
post 29 Jun 2011, 10:49
Post #39


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 17 December 10





La mine trosnitul de aude din etriere. Voi schimba pistonasele, sa vedem daca va mai trosni.


O zi buna,


P.S. - Cat costa un pistonas?

Multumesc.


--------------------
Dacia Solenza Confort 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiu87
post 29 Jun 2011, 12:02
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 593
Joined: 18 March 08
From: Resita




Curatati si ungeti penele cu vaselina , nu foarte multa vaselina , doar cat sa culiseze etrierul mai usor pe aceste pene. Trosnesc din cauza asta .La fiecare apasare de fana etrierul culiseaza cativa mm .Daca nu sunt unse , normal ca frecarea este mai grea si fac zgomote.
De fiecare data ziceti ca problema provine din pistonase . Nu zic , e foarte bine sa curarati pistonasele din cand in cand , in felul asta preveniti blocarile acestuia , uzura prematura a discurilor/ placutelor datorita nefunctionarii corespunzatoare a acestuia , dar macar incercati si curatarea penelor si ungerea lor.Ve ti fi uimiti !
Nu am schimbat doar un set de placute pana acum, ci zeci de seturi pe diferite masini .


--------------------
Dacia Solenza Rapsodie 2003 - Numar de Caras
"In aceasta lume nimic nu este sigur in afara de moarte si taxe"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
axenia alexandru
post 29 Jun 2011, 13:03
Post #41


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 17 December 10





Salut,


Cu cata vasilina sa ung cele 4 pene? le voi unge si pe o parte si pe alta Ovidiu87 ? Eu nu prea ma pricep sincer.

Multumesc frumos Ovidiu87. Id de mess se poate? s tinem legatura despre aceasta problema?



--------------------
Dacia Solenza Confort 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiu87
post 29 Jun 2011, 14:42
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 593
Joined: 18 March 08
From: Resita




penele se scot afara , se curata bine si apoi "se sterg " cu vaselina astfel incat sa isi faca rolul in culisarea etrierului pe portetrier.

ovidiu87_us e idu.



--------------------
Dacia Solenza Rapsodie 2003 - Numar de Caras
"In aceasta lume nimic nu este sigur in afara de moarte si taxe"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
inamicu
post 29 Jun 2011, 14:56
Post #43


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 20 August 08




salut am si eu o intrebare la cat se face segmentarea motorului la solenza am 240.000 de km si am auzit ca ar cam trebui sa o fac sid aca stie cineva cam cat ar ajunge....


--------------------
dacia solenza 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 29 Jun 2011, 15:10
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




ovidiu - nu mai da astfel de sfaturi cu vaselina pe etrier ! Daca acele pene se curata bine , NU este nevoie de asa ceva . Eventual se schimba penele , dar in nici un caz sa dau cu vaselina si alte materiale lubrifiante pe sistemul de franare . Etrierele se incalzesc f tare si este de ajuns o picatura sa ajunga pe disc si apoi frane canci si nu se curata prea usor . La motoare si bicle cu frane pe disc scapi f greu de lubrifiantul ajuns pe placute sau discuri .

inamicu - intreaba in topicurile respective , nu in asta , aici se trateaza alt subiect . Poti incerca in topicul de piese auto si intrebi de un set motor , altfel , daca esti din Bucuresti , faci o vizita in Vitan si intrebi la acele magazine sau la reprezentanta , pentru ca nu au multi astfel de piese pe stoc .


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
axenia alexandru
post 29 Jun 2011, 15:18
Post #45


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 17 December 10






Deci pana la urma ce ma sfatuiti? sa schimb pistonasi sau cele 4 pene?


De unde gasesc pene noi pt etrier?


Multumesc frumos.


--------------------
Dacia Solenza Confort 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiu87
post 29 Jun 2011, 15:57
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 593
Joined: 18 March 08
From: Resita




Nu te contrazi mariuse , era doar o parere , VOI FACETI CUM VRETI . Sfatul meu ramane acelasi sa "stergeti" penele cu vaselina , Nu sa aruncati cu ulei pe discuri.
Am vazut ca se practica metoda asta si in reprezentanta dacia(resita) din intamplare cand am fost la un schimb de distributie.
Ca fapt divers , un strop de ulei/ vaselina , se curata de pe disc in maxim 2 franari ( degresat complet) .Cu toate ca , doar daca ungi un pic penele , nu va curge vaselina valuri de pe ele pe disc.

Spor la treaba coforumisti , macar unu daca faceti operatiunea , dati un reply aici sa ne lamuriti daca dispare TROSNITURA .


--------------------
Dacia Solenza Rapsodie 2003 - Numar de Caras
"In aceasta lume nimic nu este sigur in afara de moarte si taxe"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sir Andrew
post 29 Jun 2011, 21:06
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 534
Joined: 11 December 07
From: Galati




Simplu. Schimba bieleta antiruliu...si ai sa fii un om fericit. Am trecut prin asta.
Vezi topicul http://www.daciaclub.ro/Bataie-si-zgomote-...t142473-s0.html.
La mine se manifesta cand plecam de pe loc si cand opream. Membrana e uzata atingand fier pe fier.

This post has been edited by Sir Andrew: 29 Jun 2011, 21:08


--------------------
Dacia Logan 2011/Prestige/1,6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiu87
post 29 Jun 2011, 21:38
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 593
Joined: 18 March 08
From: Resita




Solenza nu are bieleta antiruliu. Cred ca numa asta mai trebuia schimbata smile.gif)
Bieleta rasucita , suport central motor , bieleta antirasturnare , bieleta antibasculare , toate inseamna acelasi lucru , cel la care te refereai tu .

Daca asta ii era defecta , astfel incat sa trosneasca , i se misca schimbatorul foarte tare la plecari de pe loc , frana de motor , ceea ce nu cred ca e cazul.

Ps : Vorba lu' marius_eugen , Daca sta pe loc si apasa pe frana si tot se aude din etrieri , ce treaba are bieleta rasucita cu frana ?

This post has been edited by ovidiu87: 29 Jun 2011, 21:45


--------------------
Dacia Solenza Rapsodie 2003 - Numar de Caras
"In aceasta lume nimic nu este sigur in afara de moarte si taxe"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ostilu84
post 29 Jun 2011, 21:55
Post #49


Membru


Group: Members
Posts: 188
Joined: 16 December 07
From: Dragasani , Valcea , Romania




Am schimbat eu penele cu altele noi si nu mi-a disparut trosnitura. In schimb cand am uns penele putin , am uns putin, mai mult sterse cu vaselina si placutele in zona unde apasa pistonasele si am scapat de acest trosnet. SWi la mine facea acest zgomot si pe loc, foare suparator, dealtfel.


--------------------
Dacia Solenza 2004 - VL-43-***
Sa te fereasca Dumnezeu de cei care au doar convingeri si nici o indoiala! (Tudor Octavian)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 30 Jun 2011, 08:06
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Oare acolo unde ungeti nu se pune praful si mizeria si in timp mai rau se gripeaza ? daca se curata / degreseaza corect acele pene , va fi metal pe metal curat si nu are de ce sa se mai blocheze . Acele troznituri se aud cateodata din cauza ca acele pene au facut grade si impreuna cu mizeria , nu lasa placutele sa lucreze continuu , ci numai in trepte , mai ales dupa ce se incalzeste etrierul . Daca veti curata corespunzator , acele grade dispar si cursa placutelor de actiune si revenire va fi lina .

QUOTE(Sir Andrew @ 29 Jun 2011, 21:06)
Simplu. Schimba bieleta antiruliu...si ai sa fii un om fericit. Am trecut prin asta.
Vezi topicul http://www.daciaclub.ro/Bataie-si-zgomote-...t142473-s0.html.
La mine se manifesta cand plecam de pe loc si cand opream. Membrana e uzata atingand fier pe fier.
*



Zgomotul se aude si cand stai pe loc in multe cazuri . Asa ca nu are de-a face cu bieleta anti-ruliu . Exista , cateodata se apre ca se numeste si bieleta ati-rasturnare si este intre caroserie si cutia de viteze . Eu am schimbat-o anul trecut parca . Daca la tine acel gzomot era de acolo , la altii sunt alte zgomote tot de troznituri care sunt din alte parti .
La mine pana acum cativa ani era din cauza bavurii discurilor , dupa inca 6 luni a fost de la placute , acum este de la pompa si ii voi schimba lichidul si ii voi face o aerisire . Trebuie sa faceti diferenta intre zgomotele cu masina in miscare si cele stationare .


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sir Andrew
post 30 Jun 2011, 14:01
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 534
Joined: 11 December 07
From: Galati




Si eu am schimbat bieleta anul trecut si am mai schimbat-o anul asta. Nu mai sunt cum erau. Asa ca eu tot de la aia cred ca e. Si ai sa te lamuresti cand ai sa schimbi bieleta.

This post has been edited by Sir Andrew: 30 Jun 2011, 14:02


--------------------
Dacia Logan 2011/Prestige/1,6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 1 Jul 2011, 11:25
Post #52


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.708
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti





Deci :
Penele alea sunt facute dint-un metal ce rugineste foarte usor. Asa ca daca nu le dati un un strat foarte superficial de WD40 sau vaselina, ele vor rugini in MAXIM cateva zile !!!
Pentru Marius : dupa operatiunea asta poti sa le si stergi cu un servetel, ca sa fii tu convins ca nu va curge vreo ceva pe disc.

Cineva mai sus zicea ca acele pene culiseaza cativa mm la fiecare apasare --- ei, nu e chiar asa, culiseaza doar pe masura ce se uzeaza placutele. Dar tot trebuie sa aiba o anumita mobilitate, intr-adevar.
Mare atentie la agrafele din capul placutelor ! Partea lor mai lata trebuie sa fie spre spatele masinii ! Daca le puneti invers... nu va fi bine deloc.

Stefan


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
para06
post 9 Jul 2011, 21:22
Post #53


Membru autentic


Group: Members
Posts: 898
Joined: 14 March 10
From: CONSTANTA




am scoz azi penele , le-am curatat dar zgomotul tot nu a disparut . incep sa ma satur de solenza


--------------------
DACIA SOLENZA 2003 - CT92PAR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
axenia alexandru
post 11 Jul 2011, 10:11
Post #54


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 17 December 10





para06,


La mine trosnea cand puteam frana, am schimbat placutele, am curatat acele
pene, trosnitul nu a disparut, discurile sunt aproape noi, dupa un timp iar a dat placutele jos am curatat din nou acele pene, si le-am pus la loc, acum numai trosneste la orice franare numai cand apas frana mai puternic, cine stie? Ma gandeam sa schimb pistonasii, dar astept sa vad cum se mai manifesta in continuare.


Te tin la curent.


O zi buna,


--------------------
Dacia Solenza Confort 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
para06
post 18 Jul 2011, 10:01
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 898
Joined: 14 March 10
From: CONSTANTA




Alte ideei despre ce sar putea sa fie ?


Vreau sa plec la munte in curand si nu vreau sa imi trosneasca frana tot drumu + ca nici frana nu tine asa cum trebuie cand trosneste


--------------------
DACIA SOLENZA 2003 - CT92PAR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
shade4free
post 18 Jul 2011, 15:42
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 353
Joined: 23 March 10
From: ......




QUOTE(para06 @ 18 Jul 2011, 10:01)
Alte ideei despre ce sar putea sa fie ?     
Vreau sa plec la munte in curand si nu vreau sa imi trosneasca frana tot drumu + ca nici frana nu tine asa cum trebuie cand trosneste
*



Si mie imi trozneau franele..Am curata penele,am dat jos surplusul ala de pe disc ,am rezolvat problema,pe moment.in 2000 de km a inceput sa trozneasca iar.
Si tot veni timpul de schimbat discuri...le-am schimbat,placute noi,si cred ca deja am facut vreo 4000 nu se mai aude nimic,iar frana este beton. asta a fost rezolvarea la mine


--------------------
... scala ..... - ........
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
para06
post 18 Jul 2011, 17:35
Post #57


Membru autentic


Group: Members
Posts: 898
Joined: 14 March 10
From: CONSTANTA




deci discuri noi


--------------------
DACIA SOLENZA 2003 - CT92PAR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
canea_dragos
post 22 Jul 2011, 10:00
Post #58


Membru autentic


Group: Members
Posts: 660
Joined: 13 April 09
From: Bucuresti




La mine mai nou nu trosneste nimica, dar merg infrante rotile din fata. Am pus zilele trecute mana pe discuri dupa ce am mers vreo 60 km doar prin Buc si erau atat de incinse ca in momentul cand am pus usor un deget pe ele m-au fript, plus ca si miroseau a incins, se simtea din masina.

In curand am sa cumpar noi garnituri de etrier si sa-i desfac sa vad ce D-zeu sta blocat acolo si cred ca schimb si placutele ca desi au vreo 6000 km scartaie ca naiba.

Inca ceva, cat era grosimea minima la discuri, cumva 19 mm?

This post has been edited by canea_dragos: 22 Jul 2011, 10:01


--------------------
DACIA SOLENZA 2004 Confort - PH 88 CDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
para06
post 22 Jul 2011, 10:07
Post #59


Membru autentic


Group: Members
Posts: 898
Joined: 14 March 10
From: CONSTANTA




garniturile de la etrier sunt frectii , o sa fie din pompa , ori ii pui o saiba intre axu de la pedala de frana si pompa , ori cumperi alta:D e vreo 120 ron , de origine


--------------------
DACIA SOLENZA 2003 - CT92PAR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
canea_dragos
post 22 Jul 2011, 13:18
Post #60


Membru autentic


Group: Members
Posts: 660
Joined: 13 April 09
From: Bucuresti




para06 nu are nici o treaba pompa de frana cu problema mea. Mi-am adus aminte cand am schimbat placutele ca au intrat cam greu in portetrier. Am sa curat bine cu peria de sarma penele si am sa ma asigur ca intru frumos placutele de frana.

Saiba aia de care zici cu ce ajuta? Cumva nu revine complet axul pedalei sau ce? Nu vad rostul acelei seibi din moment ce pompa functioneaza perfect normal.


--------------------
DACIA SOLENZA 2004 Confort - PH 88 CDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 7th June 2024 - 01:22
Forum Renault