DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

11 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> GPS, sisteme de navigatie, routeplanner-e

XfileS
post 30 May 2005, 11:58
Post #61


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 22 March 05




QUOTE(micutu @ 26 Apr 2005, 09:10)
nu pe tine ... pe asarban. postasem de 2 minute ... si deja sarise la mine. eu faceam o proba pentru postarea unei poze de 10k
momentan incerc sa-mi instalez si MapPoint-ul (parca e 2002) ... dar merge greu ... de pe  ...++.
oricum, m-am linistit ... cu AR2002 ies din Romania si apoi din Ungaria  smile.gif , iar dupa, voi instala AR2005.
prin Vest voi incerca sa-mi cumpar un Pocket ... second hand.
screen shot-ul a fost facut de pe AR2002.[attachmentid=8412]
*



Ce mai zici ? Ce mai e nou ?


--------------------
Dacia Solenza - B 11 SNM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jordan
post 7 Jun 2005, 21:22
Post #62


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 7 June 05




QUOTE(XfileS @ 23 Mar 2005, 01:40)
Eu am achizitionat un GPS cu software pentru Romania si sunt ff. multumit de el.
Are harti pentru Romania la nivel de strada si costa numai 4 mil.
*



salut

am urmarit cu interes anuntul tau si tocmai cand eram lipsit de speranta am aflat ca exista si astfel de harti...............rugaminte.......vreauuuuuu.....harta buc .....sau orice alta aplicatie care are inglobat asa ceva si de ce nu eventual harta romaniei..........as prefera sa-mi dai tel. tau mobil.......please.....aici este al meu: Jordan 0727.722.585.............da-mi un beep te rog si te sun eu.

eventual sa fac o copie dupa dracia aia pe care ai cumparat-o tu.............cu bani bineinteles..............helppppppppp.


--------------------
dacia logan - b 45 pnl
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
soryn
post 12 Jun 2005, 20:04
Post #63


Membru


Group: Members
Posts: 178
Joined: 17 February 05
From: Cluj-N





Ati incercat http://route2.tiscover.com/route/names05.asp ,eu sunt multumit de el.


--------------------
renault megane 2016 - cj xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VeNoM386
post 15 Jun 2005, 09:35
Post #64


Membru autentic


Group: Members
Posts: 330
Joined: 7 September 04
From: Bucuresti




De multa vreme caut software care sa aiba si harta Romaniei.
Am gasit AND Route Europe 2005 de la www.and-route.com care stiu sigur ca e ok si costa 30 EUR + 19 EUR activarea GPS. Am o varianta mai veche, 2003 si harta Romaniei e destul de completa. Problema e ca pe mine ma intereseaza si GPS si numai varianta 2005 are asa ceva. Singura problema cu soft-ul asta e ca iti trebuie laptop. Eu caut un soft care sa mearga ori pe PDA, ori pe mobil cu Symbian.
Am mai gasit un soft de la www.gps-romania.ro , care este pentru PDA, dar nu am vazut nici o poza, nimic, mai si costa 250 EUR + TVA.

Alte variante care ar mai fi ? Ma intereseaza sa aiba si harta Romaniei.

This post has been edited by VeNoM386: 15 Jun 2005, 09:35


--------------------
Citroen C4 Champion 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 15 Jun 2005, 09:48
Post #65


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Mai e un program unguresc navisys.hu dar laba...gii nu raspund nici la mail nici la fax...


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VeNoM386
post 15 Jun 2005, 10:13
Post #66


Membru autentic


Group: Members
Posts: 330
Joined: 7 September 04
From: Bucuresti




Am gasit aici http://www.material.ro/portabile.html de vanzare PDA + AeroMap smile.gif
Le-am dat un mail, poate vand AeroMap si separat.


--------------------
Citroen C4 Champion 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 15 Jun 2005, 10:15
Post #67


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Pai de pomana..ca iti trebuie cheie de activare pt tine..si asta ti-o dau numai lab...


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
XfileS
post 15 Jun 2005, 10:46
Post #68


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 22 March 05




QUOTE(jordan @ 7 Jun 2005, 22:22)
salut

am urmarit cu interes anuntul tau si tocmai cand eram lipsit de speranta am aflat ca exista si astfel de harti...............rugaminte.......vreauuuuuu.....harta buc .....sau orice alta aplicatie care are inglobat asa ceva si de ce nu eventual harta romaniei..........as prefera sa-mi dai tel. tau mobil.......please.....aici este al meu: Jordan 0727.722.585.............da-mi un beep te rog si te sun eu.

eventual sa fac o copie dupa dracia aia pe care ai cumparat-o tu.............cu bani bineinteles..............helppppppppp.
*



salut

pentru ce anume iti trebuie harta bucurestiului , romaniei...eventual aplicatia?
Intreb ca sa-mi dau seama le ce ti-ar folosi.


--------------------
Dacia Solenza - B 11 SNM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VeNoM386
post 15 Jun 2005, 16:06
Post #69


Membru autentic


Group: Members
Posts: 330
Joined: 7 September 04
From: Bucuresti




Oricum nu il dau separat. Stiti ceva de soft-ul de la gps romania ?
As vrea sa-l vad functionand.

This post has been edited by VeNoM386: 15 Jun 2005, 16:09


--------------------
Citroen C4 Champion 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 17 Jun 2005, 15:59
Post #70


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Un prieten a avut o surpriza neplacuta cand GPS-ul l-a ghidat gresit prin Olanda. I-a zis s-o ia pe A27 in dreapta. Dar acolo era A28!!! Pana la urma a luat-o pe A27 in stanga si... surpriza... L-a trimis aiurea...

Deci chiar si cu GPS e bine sa stiti unde vreti sa mergeti. Asta ca sa cascati ochii si pe table. Mai au bug-uri si GPS-urile astea.


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laurh
post 17 Jun 2005, 21:46
Post #71


Membru autentic


Group: Members
Posts: 408
Joined: 8 December 03
From: Bucuresti




Are cineva un route planner pentru poket pc ? Care sa aiba si Romania ?
Macar un titlu ceva ?
Va rog mult ... duminica plec in concediu ... disperare mare.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 18 Jun 2005, 06:43
Post #72


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Tituri?
Pai...Tomtom!
Routeplanner si Citymaps


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 18 Jun 2005, 06:46
Post #73


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Aaaa nenea nenea!
GPS-ul nu greseste pt ca gps-ul iti spune UNDE ESTI nu pe unde tre sa o iei!
Responsabil de greseala e programul de route planner!


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
micutu
post 21 Jun 2005, 16:31
Post #74


Membru incepator


Group: Members
Posts: 94
Joined: 6 November 04
From: Bucuresti




corect


--------------------
Logan 1.6 Laureate & Ambition - B66__ & B59___
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 22 Jun 2005, 12:42
Post #75


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Asa e, ma scuzati ca am informat gresit publicul. El avea intr-adevar si un soft pe post de "Route Planner" si ala i-a zis gresit pe unde sa o ia.

GPS-ul de fapt mergea bine.

Sorry once again!!!


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
micutu
post 22 Jun 2005, 17:00
Post #76


Membru incepator


Group: Members
Posts: 94
Joined: 6 November 04
From: Bucuresti




ieri m-am intors din plimbarea anuala prin Europa.
am folosit pentru prima data un sistem GPS, format dintr-un pocket PC cu Bluetooth, un senzor GPS de la Garmin si soft-uri de la TomTom. pot sa spun ca mi-a fost de mare ajutor, putand intra fara grija in orase mari si cautand destinatii minore, care in alte conditii m-ar fi facut sa stau cuminte pe autostrada.
astfel am putut vizita castele, magazine de pescuit (pasiunea mea), aflate la o periferie de orasel mic, magazine de electronice si am putut gasi camping-uri si locuri de parcare fara nici o problema.

Traseul a fost cam asta ...

consumuri.JPG ( Size: 92.05k ) Number of downloads: 463


poate sunt mici greseli, dar in mare e corect.
viteza a fost destul de inconstanta, adaptand-o la conditiile de moment ale traficului. oricum am mers intre 110 si 130 km/h pe autostrazi.
am remarcat ca vitezometrul arata mai mult decat real ... undeva cu 8km/h mai mult la 120km/h, kilometrajul ... la fel ... cam 4% in plus ... de aici rezultand tot felul de erori ale computerului de bord.
benzina am cumparat-o de la statii aflate pe langa autostrazi, fiind ceva mai ieftina.
radare (fixe si mobile) la greu in zona Mannheim si inspre sud spre Fussen.
De la Fussen se pot vizita doua castele superbe Neuschwanstein si Hohenschwangau ale unui rege al Bavariei ... Ludwig ... si apoi un alt castel, al aceluiasi rege, langa Chiemsee (adica un lac) ... Herrenchiemsee. acestea trei merita vazute ... al treilea fiind o replica a castelului de la Versailles.
La Bruxelles am vizitat MiniEurope ... simpatica realizarea la scara redusa a unor edificii importante din tarile UE ... Atomium era inchis ...


--------------------
Logan 1.6 Laureate & Ambition - B66__ & B59___
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
XfileS
post 23 Jun 2005, 23:03
Post #77


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 22 March 05





smile.gif Bine te-ai intors
Cum s-a descurcat Loganul?
Vreau sa-mi iau si eu unul...
TomTom este cel mai bine cotat soft pentru navigare GPS.
Eu l-am cumparat impreuna cu un pocket HP si un GPS Bluetooth la pachet, insa am numai Italia.Intr-adevar pe afara intrece orice imaginatie, e perfect.
Din cand in cand se mai blocheaza pocketul....smile.gif) in rest e OK.
Probabil e de la pocket nu de la soft, pentru ca un altul Compaq nu mi s-a blocat niciodata.


--------------------
Dacia Solenza - B 11 SNM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
micutu
post 23 Jun 2005, 23:46
Post #78


Membru incepator


Group: Members
Posts: 94
Joined: 6 November 04
From: Bucuresti




eu am avut un pocket PC Asus A716, iar senzorul, un Garmin GPS 10. intr-adevar a mai fost necesar uneori sa resetez, dar sunt probleme minore. per total ... a fost SUPER ... chiar daca gresesti traseul, recalculeaza o noua ruta si te scoate la lumina smile.gif .
Loganul ... nu mi-a creat nici o problema, dupa cum a am scris, nu am mers prea tare. in schimb, am observat ca a atras atentia multora pe autostrada, care incetineau pentru a-l studia. in parcari, deseori am vazut persoane care se uitau la masina pe toate partile ... cam cum faceam eu cand eram mic si ma uitam la masinile straine din fata hotelului de la mare rolleyes.gif ... altii, mai curajosi, chiar au intrat in vorba ... cat costa? cat consuma? garantie? variante? optionale? ... etc


--------------------
Logan 1.6 Laureate & Ambition - B66__ & B59___
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zaWasp
post 29 Jun 2005, 01:00
Post #79


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 20 February 05
From: Timisoara




Umm, TomTom am vazut ca a scos TomTom Go 500, care are harti pentru Europa de Est.Dar e un GPS complet, nu doar soft.
Exista in RoutePlanner si Citymaps hartile Europei de Est? M-ar interesa pentru Romania -> Grecia.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4 - B-48-FXK
sisteme de navigatie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
XfileS
post 29 Jun 2005, 08:50
Post #80


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 22 March 05




QUOTE(micutu @ 24 Jun 2005, 00:46)
eu am avut un pocket PC Asus A716, iar senzorul, un Garmin GPS 10. intr-adevar a mai fost necesar uneori sa resetez, dar sunt probleme minore. per total ... a fost SUPER ... chiar daca gresesti traseul, recalculeaza o noua ruta si te scoate la lumina  smile.gif .
Loganul ... nu mi-a creat nici o problema, dupa cum a am scris, nu am mers prea tare. in schimb, am observat ca a atras atentia multora pe autostrada, care incetineau pentru a-l studia. in parcari, deseori am vazut persoane care se uitau la masina pe toate partile ... cam cum faceam eu cand eram mic si ma uitam la masinile straine din fata hotelului de la mare  rolleyes.gif ... altii, mai curajosi, chiar au intrat in vorba ... cat costa? cat consuma? garantie? variante? optionale? ... etc
*



Deci numai de bine despre acest Logan...Ma bucur.
De curiozitate ai probat sa vezi cum merge si celalalt GPS cu softul sau ?
Prin tara, pe afara ?
Stiu ca nu se compara cu ce ai avut tu, TomTom, etc. insa eram curios de impresie, buna sau rea, nu are importanta.


--------------------
Dacia Solenza - B 11 SNM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
micutu
post 29 Jun 2005, 11:30
Post #81


Membru incepator


Group: Members
Posts: 94
Joined: 6 November 04
From: Bucuresti




de la rau la mai bine treci usor ... foarte usor, invers e greu ... asa ca n-am incercat ...


--------------------
Logan 1.6 Laureate & Ambition - B66__ & B59___
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
XfileS
post 29 Jun 2005, 16:33
Post #82


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 22 March 05




QUOTE(micutu @ 29 Jun 2005, 12:30)
de la rau la mai bine treci usor ... foarte usor, invers e greu ... asa ca n-am incercat ...
*



OK.
Oricum nu am intentionat o comparatie pentru ca nu poate fi.smile.gif Eu care am ambele tipuri de sisteme o stiu practic.Numai cine vrea sa aiba "ceva" pentru Romania poate aprecia cat de cat aplicatia respectiva, spun ceva pentru ca aplicatii gen TomTom, etc. inca nu ofera nimic sau nu ofera suficient pentru Romania. Oricum aici e greu sa produci ceva, profesionist sau amator, sunt preturi foarte mari...de exemplu daca te duci la CONEX ELECTRONIC SRL Str Maica Domnului 48 Sector 2, si vrei sa achizitionezi un receptor GPS, indiferent, antena GPS, carcasa, piese, cabluri, depasesti cu brio 4 mil., deja antena + receptorul sunt peste 4 mil., ca sa nu discut de soft care si ala costa indiferent ca este performant sau nu.
In China toate chestiile astea costa foarte putin.Asta e.
Oricum poate ca ai fi avut o surpriza placuta, macar prin faptul ca ai fi avut o pozitie, precisa (puteai face comparatie cu TomTom), o imagine de ansablu a hartii chiar daca pentru Europa nu aveai detaliul necesar + in textbox-uri informatiile legate de pozitie smile.gif
Glumeam.
In principiu stiu cam cum sunt facute aceste softuri profesioniste, insa imi lipsesc mai multe pentru a realiza ceva la nivelul acesta, oricum prima versiune de soft de navigare pentru pocket pentru romania o sa o primesti tu, unu, pentru ca asa am vorbit si doi pentru ca sunt convins ca la cat umbli o sa o testezi bine de tot smile.gif
Numai bine

This post has been edited by XfileS: 29 Jun 2005, 16:54


--------------------
Dacia Solenza - B 11 SNM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
micutu
post 29 Jun 2005, 19:25
Post #83


Membru incepator


Group: Members
Posts: 94
Joined: 6 November 04
From: Bucuresti




sunt convins ca in momentul in care in Romania va apare un soft ... gen TomTom sau Navigon, va apare si o piata mai ieftina (si mai neagra wink.gif) pentru aparatura necesara. asa cum ii stiu pe romani, vor fi mari amatori sa utilizeze ceva care ii ajuta. sa vedem costurile ...
din cate am auzit RomaniaDigitala va costa 150E ... din pacate, nu stiu daca are si varianta pentru pocket PC. la aceasta s-ar adauga costul sistemului PPC+GPS ... care ar putea sa fie ... zic eu ... minim 250E, la preturile de acum, total 400E. pare cam mult, dar in Germania un TomTom complet costa 500 Euro la Media Markt si mai ramai si cu un PPC caruia poti sa-i dai si alte utilizari.

QUOTE(XfileS @ 29 Jun 2005, 16:33)

...  oricum prima versiune de soft de navigare pentru pocket pentru romania o sa o primesti tu ...
*



multumiri anticipate


--------------------
Logan 1.6 Laureate & Ambition - B66__ & B59___
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
XfileS
post 29 Jun 2005, 21:05
Post #84


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 22 March 05




QUOTE(micutu @ 29 Jun 2005, 20:25)
sunt convins ca in momentul in care in Romania va apare un soft ... gen TomTom sau Navigon, va apare si o piata mai ieftina (si mai neagra  wink.gif)  pentru aparatura necesara. asa cum ii stiu pe romani, vor fi mari amatori sa utilizeze ceva care ii ajuta. sa vedem costurile ...
din cate am auzit RomaniaDigitala va costa 150E ... din pacate, nu stiu daca are si varianta pentru pocket PC. la aceasta s-ar adauga costul sistemului PPC+GPS ... care ar putea sa fie ... zic eu ... minim 250E, la preturile de acum, total 400E. pare cam mult, dar in Germania un TomTom complet costa 500 Euro la Media Markt si mai ramai si cu un PPC caruia poti sa-i dai si alte utilizari.
multumiri anticipate
*



Am auzit si eu despre RomaniaDigitala, nu prea inteleg ce este.
Un obiect SDK pe care-l poti integra in propria ta aplicatie, o aplicatie independenta...O sa vedem, si aceasta romanie digitala este vectorizata cu un GPS, pentru ca harti sunt destule, insa nu pot fi utilizate in aplicatii GPS, deoarece nu au si coocrdonate, nu tin cont de curbura pamantului si pot apare erori foarte mari in anumite puncte...samd


--------------------
Dacia Solenza - B 11 SNM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
XfileS
post 1 Jul 2005, 21:56
Post #85


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 22 March 05




QUOTE(micutu @ 29 Jun 2005, 12:30)
de la rau la mai bine treci usor ... foarte usor, invers e greu ... asa ca n-am incercat ...
*



Referitor la softul de navigare pentru pocket, cel la care lucrez...as avea nevoie sa testez un modul de achizitie date de la receptorul GPS.Eu l-am probat cu GPS :Trimble SK, Trimble SQ, TomTom Bluetooth, insa nu sunt inca sigur ca functioneaza cu orice receptor GPS, adica e posibil sa nu fi tratat toate cazurile, toate sintaxele de formate RMC, etc. si cum nu pot cumpara acum receptoare GPS numai pentru a testa chestia asta, as dori ca toti cei care au POCKET PC si receptor GPS si doresc sa ma ajute sa testez chestia asta sa-mi lase adresa de email sau un ftp, pentru a intra in posesia kitului de instalare.Ar fi bun chiar un ftp free de unde poate fi descarcat de oricine.
Acest program care de fapt este un modul (gen GPS Engine de la TomTom) nu face nimic altceva decat sa achiztioneze date de la receptorul GPS si sa afiseze date: latitudine, longitudine, altitudine, data, ora, viteza...la restul inca lucrez smile.gif


--------------------
Dacia Solenza - B 11 SNM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Radduu
post 18 Jul 2005, 19:44
Post #86


Membru autentic


Group: Members
Posts: 526
Joined: 16 April 04
From: Bucuresti




unde gasesc o harta buna pt romania? in benzinarii cam care este pretul unui pliant dala? 04.gif
ca pe net nu am gasit nimic care sa imi atraga atentia

This post has been edited by Radduu: 18 Jul 2005, 19:45


--------------------
Dacia 1300 /1310 1983 - B
If you can't find something to live for, Then you best find something to die for


User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MosBabacu
post 23 Aug 2005, 09:32
Post #87


Membru incepator


Group: Members
Posts: 51
Joined: 12 April 05
From: Sibiu




Stie cineva vreun route-planner care sa "stie" ca Cenad-ul e punct de trecere al frontierei romano-ungare? Eu am incercat cu map24.de si cu viamichelin.com si ma trimit pe la sarbi sau pe la Nadlac. Mersi!


--------------------
DACIA SOLENZA 1.4 MPI - SB-00-XXX
Razvan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Eagles
post 16 Sep 2005, 09:12
Post #88


Membru incepator


Group: Members
Posts: 89
Joined: 3 August 05
From: Floreasca, București




un route planner pt bucuresti?


--------------------
Dacia Albastru Marin 2005 - Logan Laureate 1.6 - B 16 xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 16 Sep 2005, 09:49
Post #89


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




Route Planner pentru Palm (unul mai modest...m505) ?


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
micutu
post 28 Sep 2005, 22:33
Post #90


Membru incepator


Group: Members
Posts: 94
Joined: 6 November 04
From: Bucuresti




TomTom are toata Europa de vest ... eu am tot ce are TomTom. Din pacate, cei de la TomTom nu au facut nimic pentru noi si pentru alti estici.
Pentru Romania a aparut ... se pare ... doar Romania Digitala ...
Ungaria chiar nu ma intereseaza; o traversez in circa 5-6 ore si apoi ... TomTom smile.gif


--------------------
Logan 1.6 Laureate & Ambition - B66__ & B59___
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
11 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th May 2024 - 07:56
Forum Renault