DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

14 Pages « < 9 10 11 12 13 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Laguna si Latitude dispar, noul Megane in 2015

VladSoare
post 20 Dec 2015, 21:10
Post #301


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(mezym @ 20 Dec 2015, 18:04)
Am spus TCE 200, adica motorul de 1.6 si 200 de cai, ca e mai rapid decat orice Mondeo.
*

Ai zis orice Mondeo. Asta-l include și pe cel de 240. Or să susții că o mașină de dimensiuni și greutate echivalente poate să fie mai rapidă cu patruzeci de cai în minus, e o naivitate.

QUOTE(mezym @ 20 Dec 2015, 18:04)
Pai motorasul de 1.6 si 200 de cai iti ingroapa Ecoboost-ul de 203 cai cu 1,1 secunde, iar pe cel de 240 de cai cu 0,3 secunde.
*


De al meu nu știu, poate că așa o fi, dar pe ăla de 240 îl îngroapă doar în visele umede ale Renaultului.
Dar bine, fie cum zici tu. Ai dreptate. Reno e miezul. Caii francezi sînt mai grași și sînt hrăniți cu jar. Iar cutia de la Ford este atît de jalnică, de concepție 1940 toamna, încît doar ea singură anulează patruzeci de cai. Așa e, ai dreptate. O să-mi arunc Biblia de la capul patului și-mi pun broșurile Renault în locul ei. biggrin.gif

This post has been edited by VladSoare: 20 Dec 2015, 21:13


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mezym
post 21 Dec 2015, 11:58
Post #302


Mandru proprietar de Fluence Privilege 1,6 16v 2010


Group: Members
Posts: 430
Joined: 29 December 13




Mai, baiatule, uita-te in cele doua brosuri de prezentare, Mondeo si Talisman, si ai sa vezi ca astea sunt cifrele.

Mondeo 240 face suta in 7,9 secunde, Mondeo 203 in 8,7, Talisman TCE200 in 7,6. Si tot in 7,9 secunde face si al tau cu tot powershift-ul lui, atata poate Ford, ti-l ingroapa si p-ala.

Se vede de la o posta ca esti hater! Ba postezi mizerii ca ar fi probleme cu motorul M5Mt, ba producatorii mint in detaliile tehnice ale motoarelor, ba ca motorul si caii, ba cuplu, acum treci la o generatie de nici nu mai este in productie. Eu am vorbit de masini noi, nu de unele ce nu se mai vand!

Si mai vezi ca rablele de Mondeo au 1.564 de kg, in ambele variante de putere 2.0 ecoboost, pe cand un Talisman TCE 200 are doar 1.430 de kg. Ce zici, nici asta nu conteaza, nu?

Apropos, M3 nou este mai rapid decat M3 vechi. Are nu doar un motor mai mic, de 3 litri, ci si mai putini cilindri, 6 in loc 8, si cu toate astea are mai multi cai, e mai rapid, consuma mai putin. Si acolo e trucaj ordinar? Si acolo e mai placut sau mai bun la condus cel vechi fata de cel nou?

This post has been edited by mezym: 21 Dec 2015, 12:13


--------------------
Megane II Sedan Fluence 1.6 16v Expression 2006/ 1.6 16v Privilege 2010 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 21 Dec 2015, 12:14
Post #303


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




QUOTE(mezym @ 21 Dec 2015, 11:58)
Si acolo e trucaj ordinar?
*


Masonii


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 21 Dec 2015, 14:59
Post #304


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Ce imi place mie sa privesc cum unu' care are ford il sustine iar celalalt care are reno, isi sustine marca. Take a step back boys!

Consider ca un talisman 1.5dci e mai mult decat suficient ptr 90% din soferi, insa eu zic mai mult..90% din timp nu ai nevoie de mai mult.
Am detinut pe laguna 3 fix motorul asta care m-a purtat fara sa simt ca am nevoie de mai mult in orice conditie de trafic sau drum. Singura data cand am simtit limitarea, a fost in germania... Dar cati km am mers pe acolo fata de normal? F. putin!
Pe rahaturile noastre de drumuri, pe DN-uri era suficient sa faci o depasire, iar pe autostrazi, cu 140km/h e fix la fel. Inclusiv la munte pe la ranca pe la d-astea, era super ok. Consum mic, servisare usoara....deci win win.

Vrei sfortza? ia o masina din clasa mai mica! Ma mai amuza comparatii gen bentley vs ferrari radmasa.gif


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Modus
post 21 Dec 2015, 15:01
Post #305


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.482
Joined: 21 August 08




sa vad eu cum urca un Talisman de 1.5 dCi pe Transrarau incarcat la maximum. Chiar sunt curios. Pana una alta, detest motoarele slabe. Daca e sa iti iei un Talisman, il iei cu 1.6 TCE de 200 de cai benzina ca sa simti ca traiesti, nu sa fii un babalac toata viata.


--------------------
Renault Clio GTLine 1.5 dCi EDC 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 21 Dec 2015, 15:03
Post #306


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




cine esti si ce ai facut cu modus?


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 21 Dec 2015, 15:09
Post #307


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




I-ati ma un 6.0 W12 pe talisman sa traiesti periculos! radmasa.gif

Rahatul ala de 1.5dci era de regula plin ochi, iar pe la ranca nu era chiar asfaltat....si n-am murit si nici nu m-am sfortzat...

Habar nu aveti ce inseamna motoare mari si/sau puteri mari, dar ...bigger is better! I-ati talismanul cu cel mai mare motor si binenteles ca o sa-l iei in rate, de dai pe o masina cat un apartament cu 3 camere iar dupa aia te zgarmani in c#r sa faci rost de bani sa bagi benzina si sa o duci la service...
Aaaa...exista rate si la astea...

Nu au fost astia prosti cand au scos masini cu motoare mici...sunt romanii prea fuduli!


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Macione
post 21 Dec 2015, 15:20
Post #308


Membru cu RS


Group: Members
Posts: 820
Joined: 17 June 09
From: Bucuresti






--------------------
Nissan Renault CLIO/RS Nissan Xtrail Tekna 2015 , Juke Nismo RS 2016 - B 169 RRS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 21 Dec 2015, 15:26
Post #309


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




QUOTE(Modus @ 21 Dec 2015, 16:01)
sa vad eu cum urca un Talisman de 1.5 dCi pe Transrarau incarcat la maximum. Chiar sunt curios. Pana una alta, detest motoarele slabe. Daca e sa iti iei un Talisman, il iei cu 1.6 TCE de 200 de cai benzina ca sa simti ca traiesti, nu sa fii un babalac toata viata.
*



Cum sa urce, cam ca un tce200 ca au acelasi cuplu de 260. Ba chiar dci110 il are disponibil la o turatie putin mai joasa.


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreist
post 21 Dec 2015, 15:45
Post #310


betiv fumator consumator de porc


Group: Members
Posts: 819
Joined: 24 November 14




Eu as putea trai cu puterile gen 1.5 dCi si autostrazi, atat timp cat nu sunt, the bigger the better. As putea trai nu inseamna neaparat mi-as lua.


--------------------
Renault W209/R129/Symbol M113/K9K 702
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 21 Dec 2015, 16:21
Post #311


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(mezym @ 21 Dec 2015, 11:58)
Mai, baiatule, uita-te in cele doua brosuri de prezentare, Mondeo si Talisman, si ai sa vezi ca astea sunt cifrele.

Am contestat eu vreodată chestia asta? Am zis eu vreodată că n-ar fi astea cifrele din broșuri? huh.gif

QUOTE(mezym @ 21 Dec 2015, 11:58)
Apropos, M3 nou este mai rapid decat M3 vechi.
are mai multi cai, e mai rapid

Bingo! Aici e șpilul. Știu că subtilitățile limbii române sînt dificil de priceput, dar chiar și așa, între "mai mulți" și "mai puțini" e o diferență substanțială.

QUOTE(dantes @ 21 Dec 2015, 14:59)
Ce imi place mie sa privesc cum unu' care are ford il sustine iar celalalt care are reno, isi sustine marca. Take a step back boys!

Eu nu susțin nici o marcă. Întîmplarea a făcut ca onorabilul nostru coleg să se lege de o marcă pe care cu totul întîmplător o dețin și eu. Ar fi putut spune că Talismanul e mai rapid decît orice Audi, iar eu tot la fel i-aș fi răspuns, cu toate că detest marca aia.
Eu n-am susținut niciodată că Ford ar fi miezul, dar sînt pe-aici unii care cred asta despre Renault. Foarte bine, sînt liberi s-o creadă, la urma urmei e o credință la fel de bună ca oricare alta. Că te închini la o pictură strîmbă, sau la niște oase, sau la o poză din broșura Renault, cam tot aia e. biggrin.gif

This post has been edited by VladSoare: 21 Dec 2015, 16:23


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 21 Dec 2015, 16:32
Post #312


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




pentru o clipa ma speriasem si de tine, la faza cu biblia.


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 21 Dec 2015, 16:39
Post #313


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




biggrin.gif


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 21 Dec 2015, 23:16
Post #314


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




QUOTE(b76bgaarh @ 21 Dec 2015, 16:03)
cine esti si ce ai facut cu modus?
*



Cred ca e posedat sau ceva de genul asta, clar nu e el. In 2778 de postari nu s-a mai vazut sa puna la indoiala renaulu. smile.gif


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai2005
post 1 Jan 2016, 18:24
Post #315


Membru


Group: Members
Posts: 133
Joined: 11 July 15




Salut,
Consider achizitia unui Talisman. Am citit cu interes parerile celorlalti despre Talisman. In unele ma regasesc si eu.
Designul exterior mi se pare unul foarte reusit. La interior este elegant(peste Bmw 3,4) insa cred ca se putea mai bine:
- prefer o consola centrala clasica - nu tableta aia gen Tesla
- indicatoarele de bord le prefer analogice si nu acel lcd viu colorat. Preferam ceva simplu si functional.
- prea multa gadgeterie, vreau o masina nu un gadget pe roti

Am vazut masina pe viu la o reprezentanta Renault, m-am urcat in ea, am vazut portbagajul. Arata mai bine ca in poze, e masiva, impunatoare, roti de diametru mare.
- accesul inauntru este facil nu tb sa ma aplec ca la Laguna 3 sau mai rau Bmw seria 3,4
- scaunele fata sunt mari, gen fotolii (chiar si pt mine care nu sunt chiar slab ma pot misca dintr-o parte in alta a scaunului)
- ambianta eleganta, placuta
- portbagaj mare, impresionanta adancimea
- spatiu cu roata de rezerva pe fundul portbagajului (ze germans au renuntat la "prostii" de astea din pacate)

Sunt fost posesor(60.000 km) de Laguna 3 facelift, 1.5 dci, "champion edition"o echipare de mijloc(gps, volan, schimbator, pedalier sport). O masina f calitativa(materiale, executie), fiabila(doar o pozitie spate pe led schimbata pe garantie). Acum a trecut la parintii mei.

Momentan posed un Bmw 420d Gran coupe, RWD, MT. Dinamica exemplara, motor puternic si capabil. Totusi ii lipseste ceva: eleganta interioara si parca as prefera ceva mai mult spatiu.

Ca optiuni de achizitie m-am oprit la Talisman si Mazda 6 facelift. Am programat deja testdrive-uri cu ele. Nu consider ca optiuni VAG(Passat, Superb) pentru probleme de calitate (motoarele TFSI + alte "bagatele") si pt ca au fost prinsi cu "ocaua mica" (ce incredere sa mai am). Hyundai. Toyota, Honda - nu sunt pregatit inca pentru masini spatiale/zburatoare.

Marea problema pe care o am cu Talisman:
- transmisia manuala oferita doar pe motoarele mici. Din diferite motive(control mai fin/precis, fiabilitate pe termen lung, placerea de a conduce) prefer manuala. Voi testa totusi motorul de 1.6 dci 130 cp + MT, ii dau o sansa poate se dovedeste zvelt.

OFERTE concrete:
- Renault Talisman Intens 1.6 dci 130cp + MT , interior piele -32 mii (taxe incluse). S-ar putea un 10 procente reducere din cate am inteles, nu e sigur. (Nu am ales 4control. suspensii adaptive pt o mentenanta mai usoara/economica)
- Mazda 6 2.0 benzina 6MT 163cp Skydrve Premium edition (Tech pack, metal paint, navigatie) 27 mii (taxe incluse). Aici am avut reducere deja 3500.

Am ales benzina la Mazda 6 datorita problemelor cu regenerarea DPF pe dieselurile Mazda.
M-am urcat intr-o 6 in showroom, calidatea fabricatiei pare mai atenta ca in Talisman. Designul e orientat mai spre sport, ceva in genul Bmw. Totusi bordul pare putin cam simplu/banal pt gustul meu. O parere proasta mi-o lasa si sunetul de trantit tabla/usa de aragaz atunci cand inchizi portiera. Pozitia de condus putin cam sus (chiar si cu scaunul dat la minim). Probabil m-am invatat eu cu cea f joasa de la Bmw.

Le voi testa pe amandoua. Ma intereseaza:
- motorul sa fie vioi (ma indoiesc la 1.6 130) sa n-am emotii la depasiri cand vin prin Romania
- sa aiba o tinuta de drum decenta - putin ruliu dar sa si absoarba bine denivelarile
- sa fie relaxanta/odihnitoare la drumuri lungi
O sa fie complicat, 420d marcheaza solid la cele 3 capitole(suspensie stock). Depasirile le faci fara emotii, pozitia din scaun f jos (gen kart) e surprinzator de odihnitoare la drumurile lungi, echilibrata stabila pe viraje dar absoarbe bine si denivelarile. Plus feedbackul din volan, priceless.

Va voi tine la curent cu rezultatele testelor.

This post has been edited by mihai2005: 1 Jan 2016, 18:30


--------------------
Honda Civic Type R GT 2019 - nr 1234
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreist
post 5 Jan 2016, 14:24
Post #316


betiv fumator consumator de porc


Group: Members
Posts: 819
Joined: 24 November 14




Sunt curios de 1.6 200hp daca apuci sa-l conduci iar dieselul cu 2 turbine ar trebui in teorie sa fie "responsive".

This post has been edited by andreist: 5 Jan 2016, 14:51


--------------------
Renault W209/R129/Symbol M113/K9K 702
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai2005
post 6 Jan 2016, 07:48
Post #317


Membru


Group: Members
Posts: 133
Joined: 11 July 15




QUOTE(andreist @ 5 Jan 2016, 14:24)
Sunt curios de 1.6 200hp daca apuci sa-l conduci iar dieselul cu 2 turbine ar trebui in teorie sa fie "responsive".
*


Da si benzinarul asta ar fi interesant mai ales ca nu exista filtru de particule, reardere gaze arse (sper) pt a se depune pe supapele de admisii. Sunt curios si cum se impaca cuplul relativ redus fata de dieseluri. Totusi e un motor nou cred si sunt putin circumspect.

Am vorbit ieri cu reprezentantul de vanzari si mi-a spus ca pt moment au disponibil pentru test doar Talisman Initiale 1.6 160cp (biturbo cum spuneai) 4control si suspensie adaptiva. Cred ca voi anula testul deoarece:
- ce e mai important, motorul si cutia - automata nu sunt cele vizate de mine. Sunt sigur ca twin turbo are un raspuns bun dar in final voi conduce varianta de 130cp care se va comporta diferit.
- suspensia as fi preferat sa fie stock pentru a vedea capacitatile masinii; plus ca estimez o manopera mai ridicata pt mentenanta suspensiei adaptive
- as fi vrut sa fac o comparatie intre 4control si fara; unele persoane gasesc acest sistem putin ciudat, mai ales la viteze mari. De fiabilitate am auzit lucruri bune pe unde am citit.
Clar ca ar creste sansele / usor pretul de revanzare daca o iau ("fully loaded" ca sa ma expr americaneste) dar o iau pentru nevoile mele, nu pt al 2,3-lea proprietar.

Pot sa mai astept, nu-i graba. Ca e acum cu o posibila reducere de 10%, ca e mai incolo fara, nu-i bai. Nu sunt presat de timp, am varianta curenta pe care o conduc.
Banuiesc si o tactica/smecherie a celor de la vanzari (se intampla la majoritatea marcilor) - sa bage clientului sub nas o varianta de top (pliante prezentare, showroom, testare). Cand o cumperi constati ca iti lipsesc lucruri elementare precum bancheta spate rabatabila (a patit asta un cunoscut care si-a cumparat Bmw 320d F30). Altui cunoscut, dealerul Bmw ii propunea drive test cu M3 GTS in conditiile in care el vroia doar un amarat de 320d (F30 Care incepe de la 30k euro (316d) si aia cheala cu jante otel de 15" si capace de plastic).

This post has been edited by mihai2005: 6 Jan 2016, 07:51


--------------------
Honda Civic Type R GT 2019 - nr 1234
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 6 Jan 2016, 11:16
Post #318


Membru


Group: Members
Posts: 4.195
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




QUOTE(mihai2005 @ 6 Jan 2016, 08:48)
- as fi vrut sa fac o comparatie intre 4control si fara; unele persoane gasesc acest sistem putin ciudat, mai ales la viteze mari. De fiabilitate am auzit lucruri bune pe unde am citit.
Eu unul conduc Leguma mea cu 4Control de 2 ani si 3 luni, iar principalul atu al masinii este sistemul 4Control. Sincer nu ma vad cumparand urmatoarea masina fara un astfel de sistem.

Dar, intr-un drive test nu o sa iti dai seama de capabilitatile sistemului ci doar de o parte: o sa te surprinda cat de usor intorci masina de 4.85m in orice situatie (parcare, strada, etc.). Dar comportamentul la viteze mari de 160-200km/h nu o sa-l dibui intr-un drive test nici daca o sa mergi eventual cu vitezele alea. Vei simti masina doar dupa mai multe drumuri la viteze mari, cand te vei fi obisnuit cu comportamentul ei. Pentru ca da, este diferit de al sistemelor clasice. Acum ca unii catalogheaza "ciudat" ceva ce e diferit e treaba lor. smile.gif

Merita mai mult de 1700EUR cat este ca optiune. Parerea mea. blush.gif


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 6 Jan 2016, 12:07
Post #319


Membru


Group: Members
Posts: 4.437
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




160-200? Cat de des mergi cu vitezele alea?


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kum
post 6 Jan 2016, 12:54
Post #320


Banat


Group: Banned
Posts: 2.408
Joined: 19 January 05
From: Galati




QUOTE(IRONICK @ 8 Mar 2015, 22:43)
LoganSigur, du-te si baga la frecat niste rugina. La pachet cu plafonul mucegait. De fiabil ce a fost.

De ce nu Renault? Pentru ca VW Passat!

[attachmentid=1627985190]
*



Ma scuzati, acum am vazut si eu.
radmasa.gif
Sa va explice danut cum arata Passat-ul lui din 2008. E plin de rugina: aripile, capota, plafonul... 2008, da? Si fostu' meu Logan, dn 2005, are cateva puncte.
In rest nu ma pronunt, da' la faza cu rugina... a fost total.


--------------------
Laguna 2.0T 2006 - GL-15-...
Sa te fereasca al de sus de prostu' ajuns in functie.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 6 Jan 2016, 14:51
Post #321


Membru


Group: Members
Posts: 4.195
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




QUOTE(St @ 6 Jan 2016, 13:07)
160-200? Cat de des mergi cu vitezele alea?

Destul de rar: 200Km/h o data la 3 luni si cu 160Km/h o data la 2-3 saptamani.

Dar sistemul 4Control te ajuta foarte mult si la viteze sub 160Km/h, inca de la 5-10Km/h cand pleci de pe loc.


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bacu
post 7 Jan 2016, 13:16
Post #322


Membru Privilegiat


Group: Members
Posts: 1.956
Joined: 11 May 06
From: Luxembourg




QUOTE(mihai2005 @ 1 Jan 2016, 18:24)
Salut,
Consider achizitia unui Talisman. Am citit cu interes parerile celorlalti despre Talisman. In unele ma regasesc si eu.
Designul exterior mi se pare unul foarte reusit. La interior este elegant(peste Bmw 3,4) insa cred ca se putea mai bine:
- prefer o consola centrala clasica - nu tableta aia gen Tesla
- indicatoarele de bord le prefer analogice si nu acel lcd viu colorat. Preferam ceva simplu si functional.
- prea multa gadgeterie, vreau o masina nu un gadget pe roti

Am vazut masina pe viu la o reprezentanta Renault, m-am urcat in ea, am vazut portbagajul. Arata mai bine ca in poze, e masiva, impunatoare, roti de diametru mare.
- accesul inauntru este facil nu tb sa ma aplec ca la Laguna 3 sau mai rau Bmw seria 3,4
- scaunele fata sunt mari, gen fotolii (chiar si pt mine care nu sunt chiar slab ma pot misca dintr-o parte in alta a scaunului)
- ambianta eleganta, placuta
- portbagaj mare, impresionanta adancimea
- spatiu cu roata de rezerva pe fundul portbagajului (ze germans au renuntat la "prostii" de astea din pacate)

Sunt fost posesor(60.000 km) de Laguna 3 facelift, 1.5 dci, "champion edition"o echipare de mijloc(gps, volan, schimbator, pedalier sport). O masina f calitativa(materiale, executie), fiabila(doar o pozitie spate pe led schimbata pe garantie). Acum a trecut la parintii mei.

Momentan posed un Bmw 420d Gran coupe, RWD, MT. Dinamica exemplara, motor puternic si capabil. Totusi ii lipseste ceva: eleganta interioara si parca as prefera ceva mai mult spatiu.

Ca optiuni de achizitie m-am oprit la Talisman si Mazda 6 facelift. Am programat deja testdrive-uri cu ele. Nu consider ca optiuni VAG(Passat, Superb) pentru probleme de calitate (motoarele TFSI + alte "bagatele") si pt ca au fost prinsi cu "ocaua mica" (ce incredere sa mai am). Hyundai. Toyota, Honda - nu sunt pregatit inca pentru masini spatiale/zburatoare.

Marea problema pe care o am cu Talisman:
- transmisia manuala oferita doar pe motoarele mici. Din diferite motive(control mai fin/precis, fiabilitate pe termen lung, placerea de a conduce) prefer manuala. Voi testa totusi motorul de 1.6 dci 130 cp + MT, ii dau o sansa poate se dovedeste zvelt.

OFERTE concrete:
- Renault Talisman Intens 1.6 dci 130cp + MT , interior piele -32 mii (taxe incluse). S-ar putea un 10 procente reducere din cate am inteles, nu e sigur. (Nu am ales 4control. suspensii adaptive pt o mentenanta mai usoara/economica)
- Mazda 6 2.0 benzina 6MT 163cp Skydrve Premium edition (Tech pack, metal paint, navigatie) 27 mii (taxe incluse). Aici am avut reducere deja 3500.

Am ales benzina la Mazda 6 datorita problemelor cu regenerarea DPF pe dieselurile Mazda.
M-am urcat intr-o 6 in showroom, calidatea fabricatiei pare mai atenta ca in Talisman. Designul e orientat mai spre sport, ceva in genul Bmw. Totusi bordul pare putin cam simplu/banal pt gustul meu. O parere proasta mi-o lasa si sunetul de trantit tabla/usa de aragaz atunci cand inchizi portiera. Pozitia de condus putin cam sus (chiar si cu scaunul dat la minim). Probabil m-am invatat eu cu cea f joasa de la Bmw.

Le voi testa pe amandoua. Ma intereseaza:
- motorul sa fie vioi (ma indoiesc la 1.6 130) sa n-am emotii la depasiri cand vin prin Romania
- sa aiba o tinuta de drum decenta - putin ruliu dar sa si absoarba bine denivelarile
- sa fie relaxanta/odihnitoare la drumuri lungi
O sa fie complicat, 420d marcheaza solid la cele 3 capitole(suspensie stock). Depasirile le faci fara emotii, pozitia din scaun f jos (gen kart) e surprinzator de odihnitoare la drumurile lungi, echilibrata stabila pe viraje dar absoarbe bine si denivelarile. Plus feedbackul din volan, priceless.

Va voi tine la curent cu rezultatele testelor.
*




Parerea mea este sa mergi pe seria 3 facelift, daca nu vrei sa regreti ulterior! laugh.gif

Asta in cazul in care sunt si alte motive (ex financiare) pentru care ai considera o mazda sau un renault...


--------------------
Honda CRV 2017 Executive Sensing 1.6 iDtec 9AT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OVIDIUS
post 7 Jan 2016, 13:42
Post #323


bogat în valori simple


Group: Members
Posts: 1.719
Joined: 14 February 05
From: Orasu' lui Bucur




Poate vrea ca masina sa arate si bine...


--------------------
Renault Laguna 2.0 T 2007 / Dinamique + Twingo 1.2 16v 2004
Chiar si ziua de luni poate aduce minuni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreist
post 7 Jan 2016, 13:44
Post #324


betiv fumator consumator de porc


Group: Members
Posts: 819
Joined: 24 November 14




Probabil vrea spatiu mai mare...


--------------------
Renault W209/R129/Symbol M113/K9K 702
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 7 Jan 2016, 16:09
Post #325


Membru


Group: Members
Posts: 4.195
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




QUOTE(OVIDIUS @ 7 Jan 2016, 14:42)
Poate vrea ca masina sa arate si bine...
Cred ca ai citit ca are in prezent un seria 4 gran coupe. rolleyes.gif


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 7 Jan 2016, 16:16
Post #326


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




si eu am visat azi noapte un maybah da tot la reno visez ziua.


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Modus
post 7 Jan 2016, 16:16
Post #327


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.482
Joined: 21 August 08




QUOTE(kum @ 6 Jan 2016, 12:54)
Ma scuzati, acum am vazut si eu.
radmasa.gif
Sa va explice danut cum arata Passat-ul lui din 2008. E plin de rugina: aripile, capota, plafonul... 2008, da? Si fostu' meu Logan, dn 2005, are cateva puncte.
In rest nu ma pronunt, da' la faza cu rugina... a fost total.
*




QUOTE(Bacu @ 7 Jan 2016, 13:16)
Parerea mea este sa mergi pe seria 3 facelift, daca nu vrei sa regreti ulterior!  laugh.gif

Asta in cazul in care sunt si alte motive (ex financiare) pentru care ai considera o mazda sau un renault...
*




QUOTE(madhorsefuzzy @ 7 Jan 2016, 16:09)
Cred ca ai citit ca are in prezent un seria 4 gran coupe.  rolleyes.gif
*



Talisman e o masina care arata foarte foarte bine. Arata cel putin la fel de bine ca Mazda 6, Passat si nu vad de ce ar fi mai urata decat un seria 3/4, etc.


--------------------
Renault Clio GTLine 1.5 dCi EDC 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 7 Jan 2016, 16:21
Post #328


Membru


Group: Members
Posts: 4.195
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Pentru ca d.p.m.d.v. Talisman arata mai putin bine ca un Seria 4 gran coupe.
Despre Mazda 6, Passat sau Seria 3 nu ma pronunt.


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai2005
post 7 Jan 2016, 20:51
Post #329


Membru


Group: Members
Posts: 133
Joined: 11 July 15




Caut masina pt ca vreau mai mult spatiu, eleganta interioara fata de seria 4.

- am auvt o seria 3 pre facelift (F30, motor N47 ) ca masina temporara. Sincer sper c-au refacut suspensia la facelift, ca era trist de tot cum se balansa. Pot spune ca seria 4 ca feeling e o masina diferita, putin mai joasa, ceva mai lata; se simte mult la tinuta de drum, sta lipita, e ca un kart, unde intorci volanul acolo se pune. Dezavantaj ca inaltimea interioara e cu aprox 10 cm mai mica fata de seria 3. Oricum e greu sa renunt la seria 4, la cum se conduce e addictive. Iti vine sa-i treci cu vederea micile neajunsuri.

- ca design interior/exterior Talisman e mai elegant(cam cel mai din clasa medie cred). Seria 4 e altceva, are un aer mai sportiv, nu arata rau. Doar ca la interior e prea sportiva(muchii ascutite)/austera pt gustul meu. Plus spatiul care e oarecum limitat(ceva mai generos totusi mai ales pe latime fata de seria 3).

- Renault(in ultimii ani) si Mazda au venit cu o calitate f buna + fiabilitate. De ex pot spune ca materialele din interior de pe Laguna nu erau cu nimic mai prejos decat la seria 3/4. La fel si finisajele.
- am rezerve fata de 4control, sa nu amplice cumva pierderile de directie la viteze mari (carosabil alunecos).

- cred ca Mazda 6 are o alura mai sport, nu are eleganta lui Talisman

Am ajuns la Talisman, Mazda 6 eliminand altele:
- VAG - sunt probleme cu dieselurile, motoarele TFSI s-au cam facut de basme, fiabilitate nu tocmai buna
- Mercedes - nu e stilul meu, cam ostentativ.
- Bmw seria 5 (incepe cu cateva mii mai mult decat seria 4), mi se pare cam obosita ca design, nu arata deloc zvelt, pare pt persoane maidegraba mai mature. Ca sa arate, sa se miste bine, e nevoie de pachetul M (cu suspensia adaptiva) si niste jenti de 19.
- Toyota, Honda - le-am scos din schema, designul ala de nava spatiala nu ma inspira
- Opel - am auzit o multime de povesti horror din ultimii ani, direct de la utilizatori; no way



This post has been edited by mihai2005: 7 Jan 2016, 20:59


--------------------
Honda Civic Type R GT 2019 - nr 1234
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 8 Jan 2016, 09:15
Post #330


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Sa iti cumperi azi masina de peste 30.000 de euro fara sa iti cumperi automata e ca si cum ti-ai lua masina fara clima automata, geamuri electrice sau ABS. Scuzele suna la fel: clima automata imi da dureri de cap, mai bine dau eu la manivela iar ABS pot sa fac si singur din picior.


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
14 Pages « < 9 10 11 12 13 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 4th June 2024 - 07:01
Forum Renault