DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Poveste .. cu service-uri

Liviu
post 7 Oct 2003, 12:12
Post #1


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Ieri (Luni) dimineata eram in Service-ul Dacia din Iasi cu un amic sa isi faca revizia de 30.000 Km. DSN-ul lui este iesit din garantie.

Asa ca domnul mecanic a sugerat zambind sa se treaca in acte numai schimbul de ulei restul urmand sa fie "platit" la dumnealui personal. M-a revoltat atitudinea de nu se poate.
L-am intrebat ce se intampla daca se cere sa se treaca in acte REVIZIE 30K? Raspunsul a venit prompt : " Pai nu vezi ce ocupat sunt ???? Evident ca nu am timp sa fac o revizie de 30K !!" sad.gif .....

Alaturi, un coleg de suferinta cu o DSN (nu am idee cine era persoana dar era in service cu o problema) suferea o operatie de schimbat pivotii. Acestia (pivotii) erau dati jos cu CIOCANUL .. cand am intrebat de ce nu se foloseste o presa mi s-a raspuns: "Dar stai dumneata sa dai jos pivotii cu presa ??? Dumneata stii cat dureaza sa ii dai jos cu presa ???? Este mult mai rapid cu ciocanul !!! " .... am ramas fara cuvinte.

Afara .. in curte .. un "fericit" proprietar cu o SLZ cumparata in mai anul asta ... statea de vorba cu electricianul despre cum face el sa isi rezolve actuatorul dreapta fata care CARAIE ... (credeam ca au rezolvat problema asta la SLZ) ... Raspuns: " Aaaa .. pai se repara!" ... Eu nu m-am mai putut abtine si m-am bagat in discutie. Am inceput de fapt sa vorbesc cu proprietarul Solentzei si i-am dat indicatii cum sa ceara SCHIMBAREA actuatorului si sa sune la Vocea Clientului si ca daca nu se rezolva in 10 zile lucratoare sa mearga mai departe dand telefon la ANPC ... si tot restul ... Cand dom' electrician a auzit ce ii spuneam aluia cu SLZ ... mi-a zis (fara sa se uite la mine) :" Dar dumneavoastra nu aveti treaba ??? Poate ca ne deranjati !!! De ce nu mergeti la masina dumneavoastra sa ne lasati pe noi in pace??? " ... la faza asta m-am crizat rau de tot si l-am intrebat cu ce il deranjez daca stau de vorba cu proprietarul masinii .. la care imi spune : " Nu conteaza .. ne deranjati si gata ... va rog sa plecati de aici .. mergeti la masina dvs. si gata !".

Ei bine .. am plecat .. am pus mana pe mobil si am sunat la 0248500000 unde am povestit totul de-a fir in par ... Rezultatul : Azi am fost sunat de o doamna de la V.C. care m-a intrebat daca imi sustin in continuare reclamatia ca ei urmeaza sa trimita la Service un fax cu reclamatia si ca or sa ia masuri in priviinta asta !!!!

Concluzie : Daca va nemultumeste ceva in service sau daca serviciile prestate sunt sub orice critica .... VA ROG ... sunati si dezvaluiti ce si cum ... caci altfel nu o sa pupam noi niciodata servicii de calitate !!!

Hai bafta ca acum m-am descarcat !!!


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 7 Oct 2003, 13:05
Post #2


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




Liviu, acum ca te-ai descarcat, iti spun eu ca am trecut de citeva ori prin service Dacia Bucium (cred ca de ala vorbesti), chiar daca ai fi insistat, presa tot n-ai fi gasit. Eu cunosc un mecanic de acolo (din fericire e baiat tinar si inca needucat in spiritul Dacia) care a umblat tot service-ul dupa o cheie de desfacut planetara (trebuia sa-mi schimbe burduful) si pina la urma a rupt 3 chei tiganesti (dintr-alea sudate) de mi s-a facut mila de el si i-am dat tot eu spray pentru deblocat piulite.
Maistrul se uita la mine ca la masini straine cind am scos spray-ul din portbagaj.
Dupa primele 2 chei rupte vroiau sa ma trimit la Service-ul Opel ca aia au cu ce desface.
laugh.gif


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 7 Oct 2003, 13:11
Post #3


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Da .. bine .. inteleg ca nu aveau cheie ... dar tu ai sunat la VC sa le zici ca astia de la Service nu au "aparatura" necesara prestarii serviciilor care ei sustin ca le pot oferi ???? Banuiesc ca NU !!!!


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 7 Oct 2003, 13:24
Post #4


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




te facusi al dracului nenicaaaaaaaa!!!!!! laugh.gif
ce pretentii ai si tu....
chei, prese...
maine-poimaine vrei sa stranga suruburile cu cheia dinamometrica
ce pretentii..
cat tupeu...


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LucescuC
post 7 Oct 2003, 13:34
Post #5


Calaret


Group: Members
Posts: 1.300
Joined: 1 August 03
From: Iasi




Salut Liviu!
Eu nu inteleg cum ati putut sa mergeti la SAD,cu atat mai mult cu cat ai spus ca masina nu mai e in garantie deci trebuie sa platiti tot.
Cred ca SAD IAsi e cel mai prost service autorizat din Moldova,daca nu din tara,si asta nu e numai parerea mea. icon_evil.gif
Daca vrei un service dacia f bun,mergeti in piatra-neamt,eventual citeste
la topicul "Revizie 20k km"
Telefonul la VC nu te va ajuta la nimic,am sunat si eu si nu am rezolvat nimic.Suntem in Romania!
In rest numai bine!


--------------------
Renault , Honda Clio symbol 1.5 dci, Transalp 600 V 2003, 1998 - GL-05-XLN, IS-80-LCG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 7 Oct 2003, 16:04
Post #6


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




Ete na, io zic ca Liviu a procedat foarte bine. Daca toti am face ca el poate ca s-ar diminua mult magariile astea din servisuri. De ce sa fii nevoit sa mergi in alt oras ca sa-ti faci revizia la masina?! Bravo Liviu, pe bune. Uneori si io as fi avut ce spune la VC (de pilda ultima oara cand am fost la Meridian nu aveau mastic si mi-au lasat folia aia de pe usa in vant ca n-au avut cu ce s-o lipeasca de usa). N-am sunat, am zis hai sa nu fac circ pt. atata lucru. Insa e inadmisibil sa nu ai kestii d-astea elementare. Io zic ca asa trebuie sa procedam cu toii.


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GoGu
post 7 Oct 2003, 22:46
Post #7


Prea de la tara


Group: Moderatori
Posts: 1.970
Joined: 14 August 03
From: Iasi




heheee...la Bucium ai fost sigur (nu ca in alta parte ar fi mai bine...). Mie imi plac acolo "reclamele" alea din anii '60-'70 de pe pereti...
Cu revizia, drept sa-ti spun, mecanicul ala te sfatuia bine...
De ex. eu am prins rev. de 20k km dupa expirarea garantiei...si m-am dus ca tolomacul acolo si am zis ca vreau revizie..si revizie mi-au facturat...de mi-a sunat apa in cap. Iar, practic, au schimbat ulei/filtru, filtre aer si benzina...ATAT!!! aaa si un simulacru de verificare a nusce kestii..verificare constand in tras/impins/invartit fiecare roata si mergeeee!!!
Am incercat io timid..da' reglaj farur, verificat aia, ailalta si tot ce mai scria prin manual ca se verifica...S-au uitat la mine cu scarba/mirare...ia uite si boul asta ce cucuri vorbeste....
Acu..ca vine rev. de 30k mi-am invatat lectia...ma duc si zic ca vreau schimb de ulei si negociez cu nenea restul kestiilor.....
Pe de alta parte am avut si experiente pozitive mla Bucium...mi-au schimbat o planetara (in garantie) pe care la ICS nu voiau sa mi-o schimbe din motiv de burduf crapat.
Oricum service-ul si (majoritattea) mecanicilor de acolo is de tot (cenzurat)ul (mizerie, tzarani, cretinul ala mic de la poarta care te fura la facturare..atentie.... frig, jeg, sobolani, bube, mucigaiuri si noroi).
Ce pot sa spun...well done, Liviu!


--------------------
Renault Scenic 1.5dCi recolta 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 8 Oct 2003, 10:07
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




super bine liviu, macar de ar face juma' dintre noi lucrul asta...ce juma, macar o treime...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 8 Oct 2003, 14:26
Post #9


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




QUOTE
Acu..ca vine rev. de 30k mi-am invatat lectia...ma duc si zic ca vreau schimb de ulei si negociez cu nenea restul kestiilor....

Da de ce? Nu mai incurajati bai fratilor tipu asta de atitudine a mecanicilor. Mai bine te duci la alt servis sau si mai bine te duci la ei cu telefonu in mana, cum n-au facut ceva ce scrie in carte ca trebuie facut la revizie, harsht, telefon la VC. Asa, de langa nea miel, sa te auda si ala cum il reclami. icon_evil.gif icon_evil.gif icon_evil.gif


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 8 Oct 2003, 14:36
Post #10


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




Si Ashu crezi ca daca il reclami il doare (doar daca esti in garantie si atunci te doare pe tine daca nu se rezolva.) Eu am vorbit cu cei din service Dacia si mi-au zis ca ei (palmasii) iau doar 10% din tariful operatiunii. Restul intra in buzunarul maistrului, inginerului, directorului etc.
De unde vrei sa aiba tragere de inima.
De asta e preferabil sa te intelegi cu mecanicul direct sau sa-ti cauti un service particular serios (Gogu ma mira ca la ICS ai avut probleme, stiu ca este unul din cele mai bune service-uri din Iasi).


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 8 Oct 2003, 14:45
Post #11


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




Pai io sper sa-l doara. Ca daca VC "pedepseste" in vreun fel servisu respectiv, sefii din servis il iau pe el de ureke. La o adica daca castiga putin, faptu ca ii taie din salariu il afecteaza si mai mult. Sau daca-l da afara nu cred ca-i convine. Ma gandesc si io... poate ca-s prea visator si in realitate nu se intampl nimik. Nu-sh ce sa zic, macar merita incercat decat asa, sa perpetuezi fara sa cracnesti aceste practici mizere din Romania.
Da tu de ce zici servis particular serios? Mai exista de stat?


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 8 Oct 2003, 15:12
Post #12


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




Service de stat, asa le zic io la fostele serviceuri Dacia.
Chestia cu datul afara e de vis. Pai sefii de la serviceurile astea nu stiu cum s-ai aduca pe mecanici, la ritmul la care pleaca.
Poate prin capitala se mai misca ceva (ca e ANPC mai aproape) dar in provincie e o linisteeee.

La service particular serios ma gindesc la serviceurile Opel, Renault, Skoda care au si cu ce, si de unde, si cind...


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GoGu
post 8 Oct 2003, 23:01
Post #13


Prea de la tara


Group: Moderatori
Posts: 1.970
Joined: 14 August 03
From: Iasi




Paul, ICS-ul e de fapt un cotetz in fundul curtii unde stau 3 nefericiti...restul halelor apartin Open Service care bucurosi preiau orice chestie pe bani...cand aud de garantii..te trimit in fundu' curtii la ICS...
Ashu, nu ai ce face...am inceput si eu ca tine cu usturimi de matze/cautat in Pagini Aurii pe Smith&Wesson etc. Nu rezolvi nimic..eventual te alegi si cu masina facuta la mantuiala...
In service-ul ala am o mica "pila" si ma duc acolo pentru ca am cat de cat la cine merge... si mi-e frica sa ma arunc in gura lupului pin alte parti pe la cine stie ce mesteri mai ales ca miza e destul de mare..si nu-mi permit "experimente" ....
In RSR functioneaza perfect dictatura proletariatului ... adica oricum tot prostu-i sef...n-are rost sa te pui cu el (cu toate ca simt ca fac ulcer cand am de-a face cu el...)
PS..de fiecare data cand ies din service simt nevoia sa spal masina..nu stiu de ce :x


--------------------
Renault Scenic 1.5dCi recolta 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 9 Oct 2003, 08:30
Post #14


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




Gogu, de fapt la Open Service ma refeream. ICS pentru mine nici nu exista. Nu am garantie asa ca trebuie sa scot banu. Iar daca tot il scot macar sa stiu pe ce il dau (ca dupa ultima experienta cu planetara la Dacia Bucium nici nu mai vreau sa trec pe acolo, desi am si eu prieteni prin zona).


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BX_master
post 10 Oct 2003, 00:58
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 27 July 03
From: Lyon-FR




Salut!
De doi ani am masina in Franta si de doi ani pot sa spun ca am tot fost pe la vreo patru-cinci service-uri prin Lyon. Exact ca in Romania: te trateaza cu scirba, uita de ce ai adus masina in service, te fura de te rupe la factura, te lasa sa pleci cu problema nerezolvata, bineinteles dupa facturarea unei ore de munca = inspectie inutile etc. Imi pare rau ca nu am un scanner sa va postez niste simulacre de facturi cu ce bazaconii au putut ei sa scoata. Nu o zic ca sa va consolez, dar mecanicii din lumea intreaga m-am convins ca au toti acelasi calibru: ori a facut generala cu tine sau cu tac-tu' si atunci iti repara masina parfum si te previne si din timp daca e ceva de schimbat/remediat, daca nu te cunoaste personal si la sentiment, atunci te rezolva in scirba si te mai si rupe la portofel. Fara exceptie, in toate garajele din Lyon prin care am trecut (Peugeot, Citroen, Norauto, Feu Vert, Speedy) am avut acelasi tratament. Sa nu va mai spun ce greturi au prietenii mei care au masini noi, in garantie si la care se codesc sa schimbe cite ceva de iti vine sa innebunesti. De exemplu la Peugeot stiu caz de radiator si planetara in garantie pentru care s-au mincat ore bune de discutii pentru schimb gratuit...Nu stiu daca e vorba numai de francezi si marcile franceze, dar am impresia ca nici celelalte marci nu sunt mai breze (am cazuri concrete in reprezentanta la BMW la Lyon Vaise in care l-au lasat pe om sa plece cu clima pulbere in Romania la un BMW 535 TDI ca sa i-o descopere la Brasov la BMW...). Ideea e ca te fac sa le cumperi masina, dupa ce ai dat paraua te priveste cum te descurci. Mi-e cam scirba de sistem. Cred ca o sa dau un anunt zilele astea pe net: "Tinar sofer caut prietenie cu mecanic auto. Ofer relatii sexuale cu pervesiuni contra reparatii pe bune la autoturism." :cry: ...
Curaj tuturor!


--------------------
We tried to assemble a useful collection of tips and ideas to help our fellow Citroënthusiasts to get the most out of their cars while keeping the dreaded repair costs at bay.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 10 Oct 2003, 09:27
Post #16


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif Bafta cu anuntu! laugh.gif Auzi, da' poate se intampla asa ca si francezii sunt popor de oameni latini, descurcareti de-ai nostri :wink: La nemti o fi la fel? (ma refer la servisurile din Germania, nu la servisurile de masini nemtesti din Franta)


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 10 Oct 2003, 09:56
Post #17


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Eu m-am dus sa-mi schimb placutele de frina in Germania , la A.T.U. De masina s-a apucat un super-mecanicul viitorului, care chiar stia meserie. Cert este ca omul a intrat brusc in pauza de masa (ca toti nemtii), lasindu-mi masina pe 3 sferturi nerezolvata. A venit un ...haladit de mecanic, mai prost ca N. Luciu si C. Pasarina la un loc, care mi-a termina restul de treaba in.... 3 ore (mentionez ca "baiatul destept" mi-a terminat de dat jos etrier, schimbat placute, gresta etrier in 10 minute, lasindu-i "Fraierului" sa puna suruburile la loc). Dupa ce mi-a pus si a doua roata la loc, i-am aratat boului ca nu-mi pusese SIGURANTELE LA PLACUTE. A tinut sa ma asigure ca nu este nevoie, ca alea sunt un fel de ornamente acolo, n-au nici o legatura cu siguranta........ :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: Dupa ce m-am certat cu el 15 minute, in momentul in care mi-a zis ca el nu da iar etrierul jos pentru atita lucru, m-am dus la seful de garaj. Din pacate, aveam un mare handicap din start, limba germana avind foarte multe necunoscute pentru mine. In cele din urma, seful de garaj mai avea putin si-l lua la palme pe bou si mi l-a trimis pe mecanicul care-si terminase de mult masa si se hlizea in momentul de fata, uitindu-se la caznele mele cu mult mai prostul sau coleg. Asta desteptu', la indrumat pe dobitoc ce si cum, dupa care a plecat in treaba lui. Dar, de ce sa plec eu linistit de acolo ???? A venit cu alta snoava... Dom'le, e masina prea veche si trebuie sa schimbati etrierul, ca nu mai revine, uitati-va si dvs., freaca placutele pe disc.... plin de spume (se inchisese si Aldi intre timp, deci nu ratasem aprovizionarea alimentara saptaminala) nu-mi dau seama de ce freaca si ii las pe prostovani sa vina cu un ditamai c;lestele si sa traga ca disperatii de etrier. MI-au aratat ca merge cit de cit, drept pentru care am plecat acasa. Autostrada, 140 - 160, 22 km, ajung in fata blocului si parchez masina. Ma grabeam ca trebuia sa inceapa Dinamo - Rapid sau ceva de genul.... Cind ma dau jos din masina, iesea un fum din roata de nu era adevarat...cind ma uit mai bine.....capacul incepuse sa se topeasca (eram pe rotile de iarna)....... Ce sa le mai zici, ce sa le mai ceri ? Toti o apa si un pamint...... Unu' de la IPSO m-a amenintat acu' 2 zile ca-mi anuleaza garantia la SLZ, ca n-a putut sa se tina dupa mine intre Scinteia si Baneasa si ca eu am SLZ si el Passat....auzi povesti extreme....


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 10 Oct 2003, 16:05
Post #18


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




QUOTE
Salut!
De doi ani am masina in Franta si de doi ani pot sa spun ca am tot fost pe la vreo patru-cinci service-uri prin Lyon. Exact ca in Romania: te trateaza cu scirba, uita de ce ai adus masina in service, te fura de te rupe la factura, te lasa sa pleci cu problema nerezolvata, bineinteles dupa facturarea unei ore de munca = inspectie inutile etc.


hmmm..... pe mine si supernova mea ne-au tratat OK la service in Grenoble.... singura treaba a fost ca tot ziceau de doua ore de manopera la ceva ce dura 0,5 ore in realitate si care in normele de lucru de la serviceul Dacia scrie ca se face intr-o ora.... dar dupa ce le-am explicat chestia asta, au taxat o ora smile.gif... am inteles insa ca pe acolo se pune o ora din oficiu diagnoza/inspectia... in cazul meu, eu am insistat ca vreau fix operatia aia si nu altceva.... dar altfel s-au comportat f amabil si mi-au tinut masina in service doar de dimineata pana seara....si inca ceva.... programare de pe o zi pe alta... azi m-am dus sa vorbesc, a doua zi m-au primit....dar am insistat ca-s turist si nu pot sta dupa programarea lor....ca altfel ma programau peste o saptamana

iar de lucrat au lucrat bine....

in schimb am vazut la un garaj FeuVert ca se lucra tot cu ciocanul ca la noi...dar aia nu se baga la sistemul de injectie sau alte chestii mai grele


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 10 Oct 2003, 16:17
Post #19


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




ok
- > schimbat bec proiector dreapta fata timp efectiv de lucru 5 minute
- > uns macara usa dreapta fata timp efectiv de lucru 10 minute

timp de stat EFECTIV in service -> 120 de minute icon_evil.gif


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 5th May 2024 - 15:51
Forum Renault