DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

14 Pages « < 6 7 8 9 10 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Lovita pe trecerea de pietoni, imagini socante

einstein1984
post 28 Mar 2008, 21:13
Post #211


fan Dacia


Group: Members
Posts: 20.026
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Si la stiri si pe aici vad ca se invoca intr-o fericire "nepasarea" si "ignorarea".
Ce vroiati oameni buni sa-i faca? Sa o arunce in masina si sa o duca la spital? Le murea in masina (poltistii oricum erau pe moto parca). Nu avea nimeni de la locul faptei cunostintele si echipamentele necesare sa o ajute.
twingoo, dupa un accident ca asta nu te duce din camera de urgenete la un alt spital pentru operatii.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
afh
post 28 Mar 2008, 21:35
Post #212


!!!!


Group: Members
Posts: 142
Joined: 11 November 04




QUOTE(einstein1984 @ 28 Mar 2008, 21:13)
  Ce vroiati oameni buni sa-i faca?
*


de exemplu, să se apropie de victimă și să întrebe: mă auzi? te doare ceva?
iar când venea salvarea se comunica, de exemplu, că victima nu a răspuns, că în perioda până la sosirea salvării victima a fost sau nu inconștientă...etc...

e cumva prea mult???


--------------------
toyota corolla sedan 2010
nu face niciodată ceva pentru prima oară!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cata70
post 28 Mar 2008, 21:35
Post #213


Membru autentic


Group: Members
Posts: 537
Joined: 1 September 05




Este o tragedie ,intradevar, insa observ ca s-au spus fel de fel de pareri la ceea ce ar fi trebuit sau nu sa faca unii sau altii.Ma rog, a-ti da cu parerea butonand tastele, este mult mai simplu decat a face ceva concret intr-o atare situatie daca ai fi la locul si momentul respectiv.S-a sustinut ,contrar celor sustinute insusi de useri -medici de profesie,ca victima trebuia transportata oricum la spital(asadar miscata ) pana la sosirea ambulantei asadar creind toate conditiile agravarii starii victimei,oricum si asa critica,dupa cate s-a vazut,din pacate. Nu era vorba de a scoate victima dintr-o masina ce arde,de exemplu,situatie urgenta,la care nu ar fi fost alternative .Cred ca politistii respectivi,nu ar fi putut ajuta prea mult victima,gravitate ranilor nepermitand interventia unor persoane fara pregatire de specialitate.Ma intreb,daca presupunand totusi ca unul din acesti politisti ar fi stat langa victima, chiar si inutil ,stirea ar fi fost la fel tratata ?
Risca cineva sa fie ,la o adica ,acuzat ca a agravat prin interventia sa,fie involuntar manat de cele mai bune intentii,starea victimei ?


--------------------
Toyota Avensis 2013
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 28 Mar 2008, 21:38
Post #214


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




Si totusi se mai aude ceva ? Au ars-o pe femeie sau nu ? Ca la ce masina avea, nu m-ar mira sa mute trecerea in alta parte pentru a o scoate vinovata pe victima...


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
twingooo
post 28 Mar 2008, 21:44
Post #215


Membru de partid din Republica Ceha


Group: Members
Posts: 747
Joined: 13 October 06
From: Ceska Republika, Praha 4




scriu cu caps:ALOOOOOOO!3(TREI)SPITALE LA 5 MINUTE DISTANTA DE LOCUL IN CARE S-A PRODUS NENOROCIREA!CULOAR DE CIRCULATIE SECURIZAT!FITI OAMENI BUNI ONTOPIC!alta chestie foarte interesanta si offtopic:daca masina ardea sau la naiba orice alta deformare mecanica...il/o indreptatea pe cel/cea cu initiativa sa o scoata si sa o transporte la spital si in felul asta sa creasca sansele de supravietuire insa in cazul asta nu?!


--------------------
Renault Espace 2.0 dci 2007, Privilege
mens sana in corpore barosano!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cata70
post 28 Mar 2008, 22:04
Post #216


Membru autentic


Group: Members
Posts: 537
Joined: 1 September 05




1. Tine mai degraba de modul cum s-au miscat cei de la dispecerat,ambulanta et c.
2. Cred ca daca masina ardea erai indreptatit sa scoti victima (daca era posibil,evident)din masina,cu toate riscurile(fiind vorba de secunde,doar)...In legatura cu transportul la spital,depinde de situatia victimei,asa cum s-a mai spus.

This post has been edited by cata70: 28 Mar 2008, 22:08


--------------------
Toyota Avensis 2013
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FlorinG
post 28 Mar 2008, 22:13
Post #217


Membru autentic


Group: Members
Posts: 332
Joined: 11 December 06
From: Bucuresti




Dacă pe noi șoferi de ocazie, amatori care va-să-zică ne obligă să avem trusa aceea de prim ajutor, ei, p***ția chiar nu poate să facă nimic, nu au cunoștințe de prim ajutor sau nu pot să asigure ztransportul la o unitate medicală când la nici 10 min. ai un spital cu regim de primiri urgențe și.... deja mă bâlbâi de nervi .... e un om, un suflet care nu poate cere ajutor. Dacă un criminal este considerat nevinovat până nu i se dovedește implicarea (vinovăția), victima ce greșeală capitală a făcut. Circul pe așa zisele străzi ale patriei de 20 și mai bine de ani dar nu mi-aș dori să fiu în pielea celei de la volan.... o putea să doarmă ?


--------------------
Reno*Opel Clio 1.5dCi 80CP, 2006 Opel Astra Clasic III, 2013
Să vrei și nu te poti schimba!
PNA Mio C520 EEU+T
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xcss
post 28 Mar 2008, 22:20
Post #218


Born to Be Epic


Group: Members
Posts: 1.669
Joined: 24 August 07




Domnilor... totusi... mai usor cu transportul asta la spital in tartareata Politiei... S-a scris aici deja de nenumarate ori, nu ai de unde sa stii daca victima are sau nu o fractura cervicala, si daca o misti risti sa-i sectionezi maduva spinarii si s-o lasi in cel mai bun caz paralizata... Si nu cred ca in dotarea obligarorie a masinilor de politie intra si o minerva...


--------------------
- - -
Mit der Dummheit kämpfen Götter selbst vergebens.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kukuruz
post 28 Mar 2008, 22:51
Post #219


Membru


Group: Members
Posts: 127
Joined: 4 June 04
From: Bucuresti




Dar despre autoarea accidentului, madama cu Audi, nimic?
Se va incerca oare musamalizarea cazului, caci tocmai citesc pe alt forum cum ca ar fi vorba de o persoana f.f.f. importanta:
QUOTE
Autoarea accidentului este Anamaria Costache, numele anterior casatoriei fiind Straus. D-na este director general al Heinrig Impex S.R.L.
Firma Heinrig detine zeci de duty-free-uri si este importator unic al Davidoff in Romania. Reprezentantul german al nemtilor in Romania este dl. Henry Rismont, actionar al Midocar (unic importator al VW si Audi in Romania).
Sotul doamnei prezumtiv autoare a accidentului este dl. Marian Costache (o cautare pe google ne indica multi Costache la M.I.R.A.).
Asa ca iata de ce se pune batista pe tambal.
sursa: link



--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tzepesch
post 28 Mar 2008, 23:05
Post #220


Japan Jupan


Group: Members
Posts: 2.403
Joined: 22 June 05
From: Bucuresti




sa moara unu din coloana oficiala,, sa vedem in cate minute vine masina?


--------------------
Dacia DELTA GALIDI Station Wagon 1982 - 1310 - 4VIT. - B-xx-xxx
De ce caraie cioara in zbor? ... Schimba vitezele

Toyota Auris 2L D-4D Luna Plus +
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 28 Mar 2008, 23:09
Post #221


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




QUOTE
Autoarea accidentului este Anamaria Costache, numele anterior casatoriei fiind Straus. D-na este director general al Heinrig Impex S.R.L.
Firma Heinrig detine zeci de duty-free-uri si este importator unic al Davidoff in Romania. Reprezentantul german al nemtilor in Romania este dl. Henry Rismont, actionar al Midocar (unic importator al VW si Audi in Romania).
Sotul doamnei prezumtiv autoare a accidentului este dl. Marian Costache (o cautare pe google ne indica multi Costache la M.I.R.A.).
Asa ca iata de ce se pune batista pe tambal.

nu crede.gif doh.gif

This post has been edited by Victoras2001: 28 Mar 2008, 23:10


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
twingooo
post 28 Mar 2008, 23:18
Post #222


Membru de partid din Republica Ceha


Group: Members
Posts: 747
Joined: 13 October 06
From: Ceska Republika, Praha 4




cred ca incet incet aluneca spre teoria conspiratiei...


--------------------
Renault Espace 2.0 dci 2007, Privilege
mens sana in corpore barosano!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CIPTUNING
post 28 Mar 2008, 23:28
Post #223


Membru autentic


Group: Members
Posts: 891
Joined: 22 November 05




"Respectul" pentru viata incepe din Codul Rutier: cand trece o ambulanta esti obligat SA TE DAI LA O PARTE din calea ei iar daca trece o coloana oficiala esti obligat sa OPRESTI IN AFARA CAROSABILULUI...NU ESTE CORECT si sa-i ia naiba cu toata coloana lor oficiala. Cu toate riscurile eu fac exact invers. showfinger.gif


--------------------
SLZ SCALA - BZ 04 XLZ
"Religia-o frază de dânșii inventată
Ca cu a ei putere să vă aplece-n jug"
Eminescu- Imparat si proletar ;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
J o h n n y
post 28 Mar 2008, 23:35
Post #224


Membru autentic


Group: Members
Posts: 538
Joined: 12 April 05
From: Cluj






Asta asa e, ambulanta si pompierii ar fi normal sa aiba prioritate zero si abia apoi coloanele oficiale....


--------------------
Ford Focus 2 TDCI 2005 Ghia 109 CP
Simplicity is the ultimate sophistication!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aphophis
post 28 Mar 2008, 23:42
Post #225


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




QUOTE(wolfin @ 28 Mar 2008, 15:21)
in SUA politistii nu au voie sa intervina medical. acolo este alta situatie. in 5 min ajung si pompierii si paramedicii ca doar au fire lane pe mijlocul strazii.

unde mai pui ca fire hause-urile si statiile paramedic sunt amplasate in oras sa ajunga la intervale minime pe zona repartizata. ehe, acolo curge apa calda de mult.

in fine.sa ne fereasca d-zeu pe toti. sa ii fie tarana usoara . sad.gif

nu m-am uitat la filmulet. nu am vrut.
*




hmm.. pe un alt forum am primit link-ul asta: http://nwi.com/articles/2007/08/19/news/la...33c000a15f7.txt .. nu stiu cum sta treaba la nivel national


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 28 Mar 2008, 23:47
Post #226


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




Din cate mai tin eu minte, in codul rutier scrie ca girofarul rosu e cel mai "fortos". Adica te obliga sa opresti masina pe dreapta. Pompierii parca d-ala au. Cel albastru te obliga sa incetinesti si sa dai prioritate.
Dar nu asta e problema.
Coloana oficiala are unda verde pe tot parcursul traseului, in timp ce masinile de salvare si pompieri sunt obligate sa dea din coate prin circulatia infernala.


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
twingooo
post 28 Mar 2008, 23:48
Post #227


Membru de partid din Republica Ceha


Group: Members
Posts: 747
Joined: 13 October 06
From: Ceska Republika, Praha 4




de dragul de a posta nedocumentat, desi google e un instrument MOCA si la indemana, fac dizertatii pe teme total necunoscute!ia de te uita?!aphophis cum a gasit informatia?
putere=informatie!


--------------------
Renault Espace 2.0 dci 2007, Privilege
mens sana in corpore barosano!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BlaueCorsa
post 28 Mar 2008, 23:57
Post #228


Membru cu Prafuitor


Group: Members
Posts: 1.097
Joined: 6 October 03
From: Socola Tower, Iasi




Chiar mi-e rusine de tara asta. Un om a fost lasat sa moara ca un caine. Nu a stat nimeni macar sa o incurajeze sau sa o tina de mana. CPR chiar nu stia nimeni? Cand am facut eu scoala de soferi era obligatoriu sa faci si cateva ore de prim-ajutor. Simplu ca A-B-C (Airway-Breathing-Circulation).
Mi-e scarba.


--------------------
Dacia / Renault Duster / Captur 2018 Confort / 2015 Authentique
Mon amour, tu es la lumière de mes jours...
sans numéro! sans numéro! sans numéro!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GoGu
post 29 Mar 2008, 00:13
Post #229


Prea de la tara


Group: Moderatori
Posts: 1.970
Joined: 14 August 03
From: Iasi




CPR (masaj cardiac) nu stiu cat de bine prinde cuiva facut mototol... (coaste rupte, alea, alea..).

Si, ca o paranteza, iata in ce lume tampita traim: http://www.mykp.co.uk/default.asp?id=277&t...e,%20Get%20sued?

Nu-i asa ca nu-ti mai vine sa te repezi sa ajuti (mai ales ca din nepricepere chiar poti omori pe respectivul...)?

This post has been edited by GoGu: 29 Mar 2008, 00:14


--------------------
Renault Scenic 1.5dCi recolta 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
twingooo
post 29 Mar 2008, 00:18
Post #230


Membru de partid din Republica Ceha


Group: Members
Posts: 747
Joined: 13 October 06
From: Ceska Republika, Praha 4




QUOTE(cata70 @ 28 Mar 2008, 22:04)
2. Cred ca daca masina ardea erai indreptatit sa scoti victima (daca era posibil,evident)din masina,cu toate riscurile(fiind vorba de secunde,doar)...In legatura cu transportul la spital,depinde de situatia victimei,asa cum s-a mai spus.
*


citezi gresit din context!am incercat sa spun ca moralitatea, parerea mea, in situatiile astea dispare si important in economia momentului e viata in pericol.


--------------------
Renault Espace 2.0 dci 2007, Privilege
mens sana in corpore barosano!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GoGu
post 29 Mar 2008, 00:29
Post #231


Prea de la tara


Group: Moderatori
Posts: 1.970
Joined: 14 August 03
From: Iasi




The law requires you to give reasonable assistance to injured persons. For example, you may need to call an ambulance, take the injured person to a doctor or hospital, or give first aid-if you know how.

If you are not trained in first aid, do not move someone who is badly hurt; you might make the injury worse. However, you should move someone who is in danger of being hurt worse or killed-even if you do make the injury worse.

To avoid additional collisions, try to warn other motorists that an accident has occurred. Placing flares
on the road, turning on your car's hazard lights and lifting the engine hood are good ways to warn oncoming traffic.

Arrange to get help for any injured persons, and try not to panic.

Sursa: http://www.personalinjurylawcal.com/faq.html#2.

Do not rush in. Take stock of the situation. Your own safety has top priority. Sometimes it is better to do nothing other than notify the emergency services. [...] If possible do not move injured people, treat them where they lie. If you must move people be extremely careful. Many neck ad spine injuries are made worse by moving the casualty.

Sursa: http://www.roadsafetyni.gov.uk/index/educa...us-firstaid.htm

Normal ca trebuie sa dai primul ajutor unde este cu putinta, daca situatia te depaseste mai bine te abtii, cam asta ar fi morala...


--------------------
Renault Scenic 1.5dCi recolta 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BlaueCorsa
post 29 Mar 2008, 00:51
Post #232


Membru cu Prafuitor


Group: Members
Posts: 1.097
Joined: 6 October 03
From: Socola Tower, Iasi




OK, printre toti indivizii aia nu era nici unul care sa stie manevre de resuscitare (desi am dubii in privinta asta). Dar macar sa stea langa victima? Sa o incurajeze? Era mai important sa se certe cu politistii...

Acum doi ani am fost martor la un accident urat, dar fara urmari grave. Un Matiz s-a rasturnat in spatele meu, pe soseaua ce leaga Tg. Neamt de E85. Cel putin 5 masini au oprit sa si nu pentru ca pasagerii sa se uite, ci ca sa se asigure ca victimele sunt in regula. Cei din Matiz au scapat cu contuzii minore si cu o sperietura groaznica. Am considerat atunci ca mai exista sanse ca locuitorii acestei tari sa se civilizeze.

Anul trecut, incercand sa evit un cal aparut noaptea undeva dupa Bacau am derapat urat si m-am ales cu un cauciuc dejantat. O duba apartinand unei firme din Pascani a oprit imediat, s-a asigurat ca suntem in regula, si a ramas cu noi pana a aparut Politia. A spus ca masina lui e mai mare si ca ne protejeaza. Nu stiu nici cum il cheama pe acel sofer, pentru ca a plecat cand a venit Politia (dupa ce a intrebat daca nu e nevoie sa ramana ca martor), spunand ca e normal ceea ce a facut. Dar ii doresc tot binele din lume.

Si, cu toate acestea, astazi un om moare cu zile. Fara ca macar sa stea cineva langa el. Cu riscul de a ma repeta, mi-e scarba.


--------------------
Dacia / Renault Duster / Captur 2018 Confort / 2015 Authentique
Mon amour, tu es la lumière de mes jours...
sans numéro! sans numéro! sans numéro!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GoGu
post 29 Mar 2008, 01:03
Post #233


Prea de la tara


Group: Moderatori
Posts: 1.970
Joined: 14 August 03
From: Iasi




Ca n-a stat nimeni langa ea am spus si eu mai sus ca e regretabil...

Oricum, repet, putini sunt "cap limpede" in situatiile astea, ori se blocheaza, ori actioneaza exagerat.

Cat despre intubari cu pixu' si alte manevre dintr-astea care le vezi in filme, executate de neprofesionisti, nu stiu ce sa zic. Poate unu' reuseste si e declarat erou, in timp ce alti 10 reusesc doar sa scurteze chinurile victimei...


--------------------
Renault Scenic 1.5dCi recolta 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mircea Visan
post 29 Mar 2008, 07:54
Post #234


Membru incepator


Group: Members
Posts: 97
Joined: 3 March 04
From: Bucuresti




Ori cat am vorbi si am discuta, un lucru este cert. Nimic nu o mai poate aduce pe fata inapoi. Vad ca parerile sunt impartite. Cand si cum poti sa dai ajutor, fara sa faci rau victimei este greu de spus. Dar macar sa stai langa victima si sa o incurajezi puteam sa facem. Chiar daca ai impresia ca nu te poate auzi.
Vina !!!! O purtam toti. Stiu cum se merge pe acel sector. Rar sunt persoanele care merg sub 60. Toti mergem la limita legii, de parca ne grabim toti sa mergem dincolo. Toti ne cumparam masini mari, grele, daca se poate 4x4 si mergem mai mult in oras cu ele. Este dreptul fiecaruia sa isi cumpere orice masina vrea, dar atentie !!! responsabilitatea creste odata cu tipul masinei. A nu se intelege ca daca ai o masina mica ai responsabilitatea scazuta.

Toti avem probleme, dar este bine sa le lasam acasa. Cat costa sa punem putin piciorul pe frana inainte de o trecere, de o intersectie, cand vedem ca unul a gresit (barem sa il ajutam sa iasa din incurcatura). Noi ce facem ????? Parca suntem la cursa cenzurat.


Am si eu un copil, care este bolnav dupa masini (ca si tasu). Ma gandesc cu groaza la viitorul lui. PE CE BARICADA O FI !!! (inculpat sau victima, in viata)

Cu respect
Mircea Visan



--------------------
Dacia Duster Laureat 4x4 1.5dci 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvan_3asy
post 29 Mar 2008, 09:23
Post #235


membru cu permis :D


Group: Members
Posts: 569
Joined: 3 August 06




Cum ziceam politistu in afara de a da din maini ca un papagal nu stie sa faca nimic, iei ne impun noua trusa medicala si extintor si iei nu au facut absolut nimic, isi vedea de meserie, ca venea tariceanu. daca o sa-mi ceara vreun gabor trusa il scuip in ochii si il bandajez din cap pana in picioare.
Ziceam intr-un post anterior ar fi trebuit instruiti pentru chesti minore, trebuia sa tina victima de vorba sa-i puna capu in asa fel incat sa aiba o respiratie usoara...
Deacord cu cei ce au zis de ambulanta si pompieri (grad 0), pentru niste spurcati de demnitari sa ma arunc in santz sa le fac loc? nici de-al naibi...

This post has been edited by razvan_3asy: 29 Mar 2008, 09:26


--------------------
Dacia Logan 2008 Laureate 1.4 benzina :X
B-50-HCR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mafone
post 29 Mar 2008, 09:48
Post #236


Membru


Group: Members
Posts: 194
Joined: 15 November 07




Heh, ca sa mai descretim putin fruntile, ma iau si eu dupa colegul nostru de forum ssilviu si zic : nu "iei" ci "ei". radmasa.gif
Noi vorbim vorbe acum, sunt prea multe variabile la un astfel de accident ca un simplu "tablagiu" sa isi asume responsabilitatea de a muta victima. Se pare ca victima era cu adevarat ranita foarte rau. Nu se putea face nimic, aici ma refer la oamenii obisnuiti. Nu ma indoiesc de faptul ca, daca in trafic exista un medic s-ar fi oprit, insa un om obisnuit nu avea ce sa faca. Oricum, in asemenea cazuri victima trebuie lasata sa respire. Gresit a fost ca nu a tinut-o nimeni de mana, nu a incercat nimeni sa vorbeasca cu ea, nici acei asa-zisi oameni de bine care nu faceau altceva decat sa vocifereze si nici un politist. Dar intrebati-va si raspundeti cinstit: "Voi ce ati fi facut?" Nu raspundeti aici, ci raspundeti-va voua, veti vedea ca oricat ati incerca sa va mintiti, majoritatea veti raspunde cum nu va asteptati. Probabil multi dintre noi am fi trecut pe acolo, cainand victima, dar nefacand nimic.


--------------------
Renault Scenic Conquest 1.9 130cp Orange Cayenne 2008 4 iulie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mauru007
post 29 Mar 2008, 10:38
Post #237


sir


Group: Members
Posts: 437
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti




Problema din punctul meu de vedere este intarzierea cu care a ajuns ambulanta la locul accidentului. Multe persoane mor cu zile din cauza intarzierii cu care ajunge ajutorul medical calificat la locul incidentului. Cred ca va mai aduceti aminte de ambulanta care a plimbat un bolnav pe la mai multe spitale si pina la urma a lasat bolnavul pe strada sa moara ca un caine. Sau ambulante care ajung la un bolnav dotate cu o targa si un algocalmin, fara medic etc. Am sunat mai demult la 112 dupa o ambulanta care nu a ajuns la mine nici dupa 4 ore. Oricum dupa 2 ore de asteptare am sunat la BGS si in 8 min au fost la mine. Am apelat la ei pina acum de vreo 5 ori, pentru mine cel putin nu mai exista decat servicii medicale private, dai un ban (si nu e o suma mare) dar ai siguranta ca primesti ajutor la timp.
Soferita de pe Audi in loc sa stea cu bratele incrucisate si sa raspunda reporterilor "inca nu a murit " mai bine suna la toate servicii private de ambulanta din Bucuresti, poate ajungeau mai repede la fata locului sa acorde primul ajutor.
Sunt curios ce se intampla daca victima nu era proiectata pe margine drumului. Cred ca atunci militinenii ar fi pus mina de la mana sa o mute din drum ca doar urmau sa treaca oficialii.
Lege tampita care supenda dreptul la viata si egalitatea intre oameni pentru ca trece coloana lui peste prajit, pot sa te faca praf pe trecerea de pietoni pentru ca aveau girofarul in functiune si si nu au limita de viteza in oras. Siguranta demnitarilor (desi nu am avut atentate in Romania dupa al doilea razboi mondial) e pe primul loc.


--------------------
Ford Focus 2002/Ghia - vl
Ford Focus Sedan 1.6 I 101 CP / Ford Fiesta 2009 1.4 diesel
Bucuresti/Salajan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bulan
post 29 Mar 2008, 13:20
Post #238


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.040
Joined: 20 March 06




Daca in anul de gratie 2008 la 19 ani de la revolutie inca mai exista atata manie populara si proletara impotriva celor bogati inseamna ca suntem mai comunisti decat varfurile de lance pe care le-am dat jos in '89.
Domnilor!!!Cei care se casatoresc si urmeaza sa faca copii nu fac nici un curs nu dau nici un examen si nu obtin vreo diploma.Pietonii la fel nu tu cursuri nu tu examen nu tu diploma.Care va sa zica ne nastem parinti si pietoni calificati.Soferii de bine de rau fac o scoala dau un examen circula cu o masina inmatriculata si toate astea sunt legiferate strict.Nu puteti sa negati ca legea este clar partinitoare in favoarea pietonilor.Daca aceasta lege ar fi redus numarul accidentelor nu ar fi fost nimic de comentat.Insa aceasta lege este proasta si i-a facut pe pietoni sa sfideze INSTINCTUL DE CONSERVARE!!!
Condoleante familiei?Nu!De ce???Pentru ca dupa inmormantarea victimei toti cei care vor participa la funeralii vor pleca spre case ca din pusca uitand cum a murit victima si la prima trecere de pietoni vor face cum au facut toata viata.Va rog sa nu comenati acest ultim aspect intrucat eu locuiesc la etajul 9 si am vedere panoramica spre cimitir spre statiile de tramvai de pe bulevard cu trecerile de pietoni aferente si am vazut toata viata faze de faze.


--------------------
a b c
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvan_3asy
post 29 Mar 2008, 13:22
Post #239


membru cu permis :D


Group: Members
Posts: 569
Joined: 3 August 06




Scoate-ti dumneavoastra o lege, am sa fiu primu cu diploma.
ps: sa fim seriosi tara noastra se numeste ROMANIA.


--------------------
Dacia Logan 2008 Laureate 1.4 benzina :X
B-50-HCR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
HellRaiser
post 29 Mar 2008, 20:07
Post #240


Oameni suntem, printre animale traim!


Group: Members
Posts: 87
Joined: 2 January 08
From: Bucuresti; Titan City




QUOTE(razvan_3asy @ 29 Mar 2008, 13:22)
tara noastra se numeste ROMANIA.
*


Si ce legatura are ? Poate ar trebui sa intelegem ca de la noi incepe tot. Si ar trebui sa pricepem ca o ducem asa tocmai din cauza noastra. P.s. de rahat sunt ocupantii si conducerea tarii, putea sa se numeasca si Canada.


--------------------
Dacia 1310 L 1996 - B - 72 - ***
---===*** Inca astept un raspuns concret*De ce doar pe amenzile mele scrie pretul corect ? ***===---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
14 Pages « < 6 7 8 9 10 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 5th June 2024 - 05:03
Forum Renault