DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

14 Pages « < 12 13 14 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Lovita pe trecerea de pietoni, imagini socante

Victoras2001
post 1 Feb 2009, 22:44
Post #391


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




Pai hai sa va spun io una de s-a dezghetat rahatu' din mine la trei ore dupa ce-am ajuns acasa.
Mergeam pe Calea Grivitei spre Dacia. Trec de baia Grivita. In curtile alea e plin de boarfe si puradei. Cum mergeam eu linistit (40 aveam sigur - cam multicel pentru zona aia, dar era soseaua goala), sare un puradel in cea mai mare viteza, de dupa o duba parcata, chiar in fata mea. Deci in momentul in care botul masinii mele a ajuns in paralel cu curul dubei, m-am trezit cu ala-n mijlocul parbrizului. Iar acolo stiti ca nu e spatiu. Treci razant pe langa masinile parcate. Idiotul venise din curte in cea mai mare viteza si voia sa ajunga-n curtea de vis-a-vis. Nu am avut timp nici macar sa iau piciorul de pe acceleratie. Norocul lui (si al meu) a fost ca javra asta de puradel a facut un salt teribil (s-a uitat in stanga cand a iesit din spatele dubei, numai ca m-a vazut pe mine la maxim jumatate de metru de el biggrin.gif ) si-am reusit astfel sa trec razant pe langa el. Io am oprit si asteptam sa fac pe mine, puradelul s-a oprit pe celalat trotuar, probabil asteptand si el sa faca, iar cele cateva caraitori de peste drum ramasesera fara baterii, ca nu s-a auzit cateva secunde bune niciun sunet.
Asa ca niciodata nu stii de unde sare iepurele. Si 25km/h daca as fi avut, tot il lateam bine. Raman la convingerea ca doar NOROCUL a facut sa nu se intample nimic rau. Doar NOROCUL.


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 3 Feb 2009, 01:52
Post #392


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




Deci am zis bine, in pagina trecuta. Astazi s-au montat 2 semafoare pe Kiseleff.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ecologic
post 7 Feb 2009, 06:38
Post #393


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 7 December 07




QUOTE(A l e x @ 1 Feb 2009, 14:18)
As putea si eu s-o fac pe sfantul, dar adevarul e ca, de multe ori mi s-a intamplat sa merg putin mai tare, sau sa nu ma asigur bine, sau sa nu fiu 100% atent... As vrea sa pot spune ca sunt un sofer perfect, dar nu sunt.
*



Imi aduc aminte ca acum multi ani, Vochina spunea la televizor ca in 100 km parcursi un sofer profesionist face in medie 6 greseli grave. Ca sa se intample un accident trebuie sa se suprapuna mai multi factori, unul fiind neglijenta soferului/soferitei. Desigur, fiecare trebuie sa se uite pe unde trece, mai ales cand e vorba de trecerea unei strazi. Daca tu nu te pazesti, cine sa o faca? Nu ma refer la legislatie ci la starea de fapt. Pacat pentru ce s-a intamplat, sa o ierte Dumnezeu pe acea studenta, dar si pe sofer


--------------------
Renault M3 2009/1.6 16V/Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 7 Feb 2009, 07:38
Post #394


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




QUOTE(ecologic @ 7 Feb 2009, 06:38)
Imi aduc aminte ca acum multi ani, Vochina spunea la televizor ca in 100 km parcursi un sofer profesionist face in medie 6 greseli grave.
*


Valeu muica!!! blink.gif
Inseamna ca un sofer profesionist, pe ruta Constanta - Timisoara face in medie 45 de greseli grave. excl.gif E mai mult decat aberant. Din 45 de greseli grave in 758 km e aproape imposibil sa scapi teafar. Trei greseli grave in 50km facute de un profesionist? Poate un incepator, dar nici ala... Iar daca asta e doar media, inseamna ca unii fac chiar si 10 greseli grave in 100km. blink.gif
De obicei, dupa fiecare drum lung, daca fac o greseala, cand ajung la destinatie imi vine automat in minte. Apoi stau si analizez unde am gresit si cum era bine sa fac.
Dar 45 de greseli grave, pot spune cu mana pe inima, n-am facut in toata viata. Si nu mi-am luat permisul anul asta. wink.gif

PS. Pe sofer de ce sa-l ierte? blink.gif

This post has been edited by Victoras2001: 7 Feb 2009, 07:39


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ecologic
post 9 Feb 2009, 09:33
Post #395


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 7 December 07




Prietene, a fost un studiu al Politiei, prezentat de Vochina cu mult timp in urma. Mai multe detalii nu am, dar trebuie sa ne gandim mai serios la felul cum conducem.

Iar pe sofer, sa-l ierte ca suntem crestini. Hai sa nu aruncam cu pietre, este cine sa faca treaba asta.


--------------------
Renault M3 2009/1.6 16V/Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 17 Mar 2009, 19:21
Post #396


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




soferita de Audi, prietena cu Elena Udrea de altfel cica nu s-a prezentat la nici un termen al procesului, trimitandu-si avocatul, ea se afla la 'tratament' in Germania, cica a ramas traumatizata saracuta, si cere pe aceasta cale incetarea urmaririi penale, nu ajunge ca a ramas traumatizata, mai trebuie sa o hartuiasca si prin tribunal?!


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ROK
post 1 Jul 2009, 14:36
Post #397


Membru incoruptibil


Group: Members
Posts: 226
Joined: 10 November 06
From: Bucuresti




verdict : Doi ani cu suspendare ... http://www.evz.ro/articole/detalii-articol...de-pe-Kiseleff/

This post has been edited by ROK: 1 Jul 2009, 14:38


--------------------
dacia solenza 2004 scala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 1 Jul 2009, 15:01
Post #398


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




macar daunele materiale si morale sunt destul de mari...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 1 Jul 2009, 15:23
Post #399


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




QUOTE
"Despăgubiri prea mari - susține avocatul șoferiței

Avocatul Gheorghe Dragomir, cel care a reprezentat-o în instanță pe Anamaria Straus a precizat că va ataca sentința Judecătoriei. "Probele de la dosar nu dovedesc vinovăția clientei mele. În plus, suma stabilită ca despagubiri este prea mare și depășește cadrul legal", a declarat Dragomir pentru evz.ro."


...de parca viata unui om se poate cumpara in bani...nu, nu sint mari ! suferinta parintilor este incomensurabila...

This post has been edited by george_scala_2004: 1 Jul 2009, 15:24


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
testike
post 1 Jul 2009, 18:26
Post #400


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.452
Joined: 18 March 05
From: Cluj




In cenzurat masii de tara de cenzurat
Din motive din astea iti vine sa emigrezi, nu ca ai salar mai mic, sau nu iti permiti atatea..
Mai ai ceva probleme prin spitale sau cu alte institutii de stat, si iti vine sa o intinzi instant. Incepe sa imi para rau ca nu am plecat din tara, cand aveam toate conditiile, dar poate inca nu e prea tarziu.

This post has been edited by testike: 1 Jul 2009, 18:29


--------------------
Mazda 3 2018 Prestige 2009 1.5 DCI 85CP Ambition 2004 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 1 Jul 2009, 18:58
Post #401


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Avand in vedere ca pedepsele pentru omor sunt micsorate, dar cele pentru coruptie sunt mai mari ce ne mai mira?
Ne incurajeaza la omor!
Iar asemenea verdicte numai bine nu fac justitiei!


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bulan
post 1 Jul 2009, 19:21
Post #402


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.040
Joined: 20 March 06




QUOTE(ROK @ 1 Jul 2009, 14:36)
verdict : Doi ani cu suspendare
*


Dar cam la ce va asteptati?Credeati ca o sa primeasca 15 ani la ocna?Si daca pe studenta ar fi omorat-o unu cu dacia papuc si l-ar fi pus sa plateasca aceleasi daune materiale si morale vi s-ar fi parut echitabil?
QUOTE(george_scala_2004 @ 1 Jul 2009, 15:23)
...de parca viata unui om se poate cumpara in bani...nu, nu sint mari ! suferinta parintilor este incomensurabila...
*


E lasa ca ustura si trece ca nu e primul accident de genul asta si vor mai fi fara numar pentru ca pe noi nu ne mai sensibilizeaza nimic.
Ca sa nu ziceti ca sunt sarcastic cum vi se pare faptul ca 25% din pietoni asculta muzica in casti si sunt rupti de realitate inclusiv pe trecerea de pietoni?


--------------------
a b c
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bygy007
post 1 Jul 2009, 22:56
Post #403


Membru autentic


Group: Members
Posts: 8.156
Joined: 12 May 06
From: BUCURESTI




ca politistii sint ocupati cauta sa mareasca bugetul lui BOC dind amenzi smile.gif si pe la primarii din ridicatul masinilor

This post has been edited by bygy007: 1 Jul 2009, 22:56


--------------------
LOGAN LAUREATE 1,6 GPL 2009 - B 07 BGY
din subteranele Bucurestiului
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Garett
post 2 Jul 2009, 06:05
Post #404


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.339
Joined: 4 June 05
From: Galati




Eu ma mir ca i-au dat si atat!
Ma asteptam sa mute trecerea de pietoni sau sa spuna ca victima nu era de fapt pe trecere si sa o faca scapata, suntem totusi in Rromania!
@bulan: daca o omora unul cu papucul ii dadeau cu executare, dar madam Strauss nu suporta conditiile de detentie, ca n-are unde sa-si parcheze Audi-ul.

This post has been edited by Garett: 2 Jul 2009, 06:07


--------------------
No Reno Forever
"Tara asta a avut doua dezastre din '89 incoace: Iliescu si ProTV-ul!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ROK
post 2 Jul 2009, 07:04
Post #405


Membru incoruptibil


Group: Members
Posts: 226
Joined: 10 November 06
From: Bucuresti




QUOTE(bulan @ 1 Jul 2009, 20:21)
Dar cam la ce va asteptati?Credeati ca o sa primeasca 15 ani la ocna?Si daca pe studenta ar fi omorat-o unu cu dacia papuc si l-ar fi pus sa plateasca aceleasi daune materiale si morale vi s-ar fi parut echitabil?

E lasa ca ustura si trece ca nu e primul accident de genul asta si vor mai fi fara numar pentru ca pe noi nu ne mai sensibilizeaza nimic.
Ca sa nu ziceti ca sunt sarcastic cum vi se pare faptul ca 25% din pietoni asculta muzica in casti si sunt rupti de realitate inclusiv pe trecerea de pietoni?
*



PS1:Domnul bulan in primul rand nu am facut nici un comentariu fata de subiect doar am postat rezultatul anchetei deci nu aveti de unde sa stiti la ce ma asteptam eu ....

PS2: daca pe madam audi ar fi omorat-o unu cu dacia papuc credeti ca ar fi scapat la fel?

25% din pietoni asculta muzica in casti si sunt rupti de realitate inclusiv pe trecerea de pietoni....cati soferi vorbesc la telefon in timp ce se deplaseaza cu masina? .... eu zic ca mai mult de 25% .Nu tin partea pietonilor dar in cazul asta soferul este vinovat 100% .... fata omorata era pe trecerea de pietoni .






--------------------
dacia solenza 2004 scala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rtBK
post 2 Jul 2009, 07:35
Post #406


Unique like everyone else


Group: Members
Posts: 3.955
Joined: 19 January 08
From: Bucuresti




nu stiu cu ce era vinovata din moment ce era un politist care dirija traficul. Dar ma rog... Doamne fereste sa ajungem intr-o situatie asemanatoare ( Politistul sa ne faca semn sa marim viteza si un pieton sa se arunce pe trecere ca e DREPTUL LUI... repet... Doamne fereste! )


--------------------
Renault Clio 4GT Line 2017

Trek Valencia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 2 Jul 2009, 07:48
Post #407


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




QUOTE(Garett @ 2 Jul 2009, 07:05)
Eu ma mir ca i-au dat si atat!
Ma asteptam sa mute trecerea de pietoni sau sa spuna ca victima nu era de fapt pe trecere si sa o faca scapata, suntem totusi in Rromania!
@bulan: daca o omora unul cu papucul ii dadeau cu executare, dar madam Strauss nu suporta conditiile de detentie, ca n-are unde sa-si parcheze Audi-ul.
*




avand in vedere cat a durat procesul in cazul Carmen Paunescu si cum s-a terminat, si eu sunt un pic uimit de cat de repede s-a dat un verdict si mai ales de sumele acordate drept despagubire.


eu zic sa nu va faceti iluzii cu Audi versus papuc, in Romania pentru primul accident rutier cu victime se da, de obicei, pedeapsa cu suspendare.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hellcat
post 2 Jul 2009, 07:56
Post #408


FrontYard Motorsport


Group: Moderatori
Posts: 5.628
Joined: 25 April 04
From: Dieppe




QUOTE(Smiley @ 2 Jul 2009, 08:48)
eu zic sa nu va faceti iluzii cu Audi versus papuc, in Romania pentru primul accident rutier cu victime se da, de obicei, pedeapsa cu suspendare.
*


Pai afirmatia asta intoarce discutia de la inceput...


--------------------
Renault Clio bicorp 1.4 16v 2002 expression
Commencal Premier HD1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 2 Jul 2009, 14:26
Post #409


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




pai hai sa ne uitam ce prevede legea.

Codul penal spune asa:

Art. 178. - Uciderea din culpa
Uciderea din culpa a unei persoane se pedepseste cu închisoare de la unu la 5 ani.
Uciderea din culpa ca urmare a nerespectarii dispozitiilor legale ori a masurilor de prevedere pentru exercitiul unei profesii sau meserii, ori pentru efectuarea unei anume activitati, se pedepseste cu închisoare de la 2 la 7 ani.
Când uciderea din culpa a unei persoane este savârsita de un conducator de vehicul cu tractiune mecanica, având în sânge o îmbibatie alcoolica ce depaseste limita legala sau care se afla în stare de ebrietate, pedeapsa este închisoarea de la 5 la 15 ani.
Cu aceeasi pedeapsa se sanctioneaza fapta savârsita din culpa, de orice alta persoana în exercitiul profesiei sau meseriei si care se afla în stare de ebrietate.
Daca prin fapta savârsita s-a cauzat moartea a doua sau mai multor persoane, la maximul pedepselor prevazute în alineatele precedente se poate adauga un spor pâna la 3 ani.


e clar ca a fost ucidere din culpa (e greu de crezut ca ar fi existat intentie sau premeditare) si, avand in vedere ca victima era pe trecerea de pietoni, pedeapsa este de 2-7 ani.

tot codul penal spune si asta:

Art. 81. - Conditiile de aplicare a suspendarii conditionate
Instanta poate dispune suspendarea conditionat&atilde; a execut&atilde;rii pedepsei aplicate persoanei fizice pe o anumit&atilde; durat&atilde;, dac&atilde; sunt întrunite urm&atilde;toarele conditii:
a ) pedeapsa aplicata este închisoarea de cel mult 3 ani sau amenda;
b ) infractorul nu a mai fost condamnat anterior la pedeapsa închisorii mai mare de 6 luni, afara de cazul când condamnarea intra în vreunul dintre cazurile prevazute în art. 38;
c ) se apreciaza ca scopul pedepsei poate fi atins chiar fara executarea acesteia.
...................


deci, s-ar cam incadra in conditiile suspendarii.

This post has been edited by Smiley: 2 Jul 2009, 14:27


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bulan
post 3 Jul 2009, 20:13
Post #410


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.040
Joined: 20 March 06




QUOTE(ROK @ 2 Jul 2009, 07:04)
Domnul bulan in primul rand nu am facut nici un comentariu fata de subiect doar am postat rezultatul anchetei deci nu aveti de unde sa stiti la ce ma asteptam eu ....
*


Intrebarea mea a fost retorica si se adresa tuturor celor care au postat pe acest topic.Daca am fost inteles gresit imi cer scuze ca nu am fost eu mai explicit.
Cu stima bulan

QUOTE(Garett @ 2 Jul 2009, 06:05)
Eu ma mir ca i-au dat si atat!
*


E ceva ceva i-i dadea oricine ar fi fost!Chiar daca nu o fi marcat-o pe madama cu audi moartea tinerei totusi ani buni nu va mai pune mana pe volan si oricum madama va dati seama ca a discutat si para discutat cazul cu tot cercul de cunoscuti.Ceva invataminte tot s-au tras de catre toti cei care au ascultat subiectul.

QUOTE(Garett @ 2 Jul 2009, 06:05)
@bulan: daca o omora unul cu papucul ii dadeau cu executare, dar madam Strauss nu suporta conditiile de detentie, ca n-are unde sa-si parcheze Audi-ul.
*


Cu cazier curat si fara alcool pe limba verdictul ar fi fost invariabil!




--------------------
a b c
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lights
post 10 Jul 2009, 09:05
Post #411


Membru sofisticat


Group: Members
Posts: 379
Joined: 10 May 05




Deci femeia aia a omorat un suflet pe TRECEREA DE PIETONI si primeste 2 ani cu suspendare?
Da in ce tara traim? gun3.gif
Credeti ca familia ei se bucura la bani(daca ii va primi)sau durerea e mare ca nu la mai intra copilul pe usa?


--------------------
Renault Megane 1.6 16v 2002 - Bucuresti
Lipsa de idei.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 10 Jul 2009, 09:15
Post #412


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Pai da, au fost asa de indurerati incat au cerut 250k euro, ca au de la cine.


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adip
post 10 Jul 2009, 14:52
Post #413


Banned


Group: Members
Posts: 2.177
Joined: 12 July 06
From: Melbourne, Victoria




QUOTE(lights @ 10 Jul 2009, 17:05)
Deci femeia aia a omorat un suflet pe TRECEREA DE PIETONI si primeste 2 ani cu suspendare?
Da in ce tara traim?
Nu e Romania singura tara cu pedepse blande in situatii ca asta.


--------------------
* * *
What you live with you learn.
What you learn you practice.
What you practice you become.
What you become has consequences .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
14 Pages « < 12 13 14
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 4th June 2024 - 13:18
Forum Renault