DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Povestea Finlandeza, Laguna 2.1 1.8 16v 2002

Delu
post 27 Jan 2015, 13:35
Post #31


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 4 December 14




Salut, revin cu noutati.
Undeva pe la mijlocul lui decembrie a reaparut problema cu eroare electrica. Evident fiind in prejma sarbatorilor si din comoditate nu m-am grabit sa curat din nou contactele mufelor de la ECU. Am trait cu problema, de fiecare data cand aparea eroare, scoateam masa de la baterie pentru a reseta calculatorul. Insa in ultimul timp masina deja incepuse sa mearga foarte prost, dade in nas/intrerupea. Asa ca am curatat cele trei mufe. Problema pare remediata pentru moment. Sper sa tina, pentru ca am vazut ca toate garniturile de etansare de la mufe sunt impuscate/rupte... Va trebui sa gasesc o solutie pt a izola acolo. Probabil ceva silicon.

PS. Un lucru foarte important, problemele au inceput sa apara odata cu cresterea umiditatii si scaderea temperaturilor.


--------------------
Renault Laguna II GrandTour 2002 1.8 16v Authentique - NET-825
Peugeot 307 2005 1.6 16v
VW Lupo 3L 2000 1.2 TDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Delu
post 5 Mar 2015, 17:32
Post #32


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 4 December 14




Salut, revin cu noutati.

Acum 2 saptamani am revenit din concediu, am fost 10 zile in Laponia, dintre care 4 le-am facut pe drum. Drumul a fost superb, dar cam obositor, mai ales ca am fost cu fetita care are 1.5 ani.
Am luat-o pe ruta Turku-Tampere-Jyvaskyla-Oulu, unde am dormit o noapte, iar a 2-a zi am plecat catre Kevo pe ruta Oulu-Rovaniemi-Ivalo-Kevo unde am stat la Institului pt Cercetari Subarctice Kevo.
Harta

In total am facut aprox. 2800km in ~44h si am consumat ~200L de benzina. Masina nu mi-a facut nici un fel de problema pe drum. M-a surprins placut lucrul asta pentru ca mi-a facut destul de multe probleme cu contactele de la ECU si cam aveam o teama ca nu cumva sa ma lase in drum prin pustietatea aia de Laponie, unde sunt mai multi reni decat oameni. Insa probabil pentru ca am fost intr-o zona ceva mai uscata, contactele au rezistat biggrin.gif.

Drumul putea fi facut ceva mai rapid, insa fetita cerea o pauza de o ora cam la trei ore de mers, iar la nord de Inari drumul a fost acoperit de gheata si muuuuult mai ingust (ceva ca, ca in UK) fata de drumurile din sud blink.gif (probabil ca vara sunt ceva mai late cand dispare "peretele" de zapada). Astfel condusul in Laponia este absolut nebun, distantele sunt f mari, deci nu iti permiti sa mergi cu 60km/h, limita de multe ori este 100km/h si mergi cu 100 pe drum acoperit cu gheata (de aia toate masinile sunt echipate cu crampoane), iar cand din fata vine o masina o masina cu gabarit mare iti cam ti respiratia. Plus ca pe drum sunt foarte multi reni, care sunt incapatanati si nu se dau de pe carosabil ci prefera sa alerge in fata masinii. Mi s-a intamplat sa alerg un ren cam 2-3 km, pana cand m-am oprit in speranta ca va iesi de pe carosabil daca nu il mai alearg. Dupa 5 minute, l-am gasit odihnindu-se in zapada, langa drum. In Finlanda sunt foarte mult accidente fatale in care renii si elanii sunt loviti, iar majoritatea acestora sunt noapte, asa ca tot drumul am cascat bine ochii.

Voi reveni cu mai multe fotografii si detalii, pana atunci un mic teaser:
Lapland_part_2_07.jpg ( Size: 97.7k ) Number of downloads: 170
Lapland_part_2_05.jpg ( Size: 93.26k ) Number of downloads: 182
Lapland_part_2_11.jpg ( Size: 64.65k ) Number of downloads: 174
P2201290.jpg ( Size: 130.42k ) Number of downloads: 177

Golanul asta si cu fracsu erau in plimbare pe sosea:
Lapland_part_2_16.jpg ( Size: 84.86k ) Number of downloads: 177


This post has been edited by Delu: 5 Mar 2015, 17:47


--------------------
Renault Laguna II GrandTour 2002 1.8 16v Authentique - NET-825
Peugeot 307 2005 1.6 16v
VW Lupo 3L 2000 1.2 TDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kum
post 5 Mar 2015, 17:43
Post #33


Banat


Group: Banned
Posts: 2.408
Joined: 19 January 05
From: Galati




Uau! Ce frumos tre' sa fie... wub.gif


--------------------
Laguna 2.0T 2006 - GL-15-...
Sa te fereasca al de sus de prostu' ajuns in functie.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th June 2024 - 03:48
Forum Renault