DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Carminat 5000 USB Mp3, Compatibilitate Carminat 5000 - AudioConnectionBo

caesareor
post 4 Dec 2009, 14:53
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 4 December 09




Salutare!

Tocmai mi-am cumparat un Megane bicorp din 2005 cu sistem de navigatie Carminat 5000. As vrea sa instalez la acesta un Audion Connection Box dar din specificatiile acestuita am inteles ca nu este compatibil cu Carminat -ul. Acelasi lucru l-am citit si despre XCarlink 2 USB.

Sunt alte device-uri de acest gen care ar putea fi compatibile?

Marea mea nedumerire vine din faptul ca aceste device-uri se conecteaze pe interfata de CD changer. Din cate am vazut pana acum exista cel putin 2 Cd changere (facute de alpine) care functioneaza atat pe Carminat 5000 cat si pe HU normal (tunere list sau update list). Din asta deduc ca iesirea de cd changer e aceiasi la carminat ca si la HU normale. De ce Audio Connection Box-ul e compatibil doar cu Tuner/Update list?

A incercat cineva sa conecteze totusi ACB sau Xcarlink-ul la un HU Carminat 5000?

Merci!



--------------------
Renault Megane II 2005 Bicorp Emotion 1.5dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caesareor
post 13 Dec 2009, 00:16
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 4 December 09




Vad ca nu a incercat nimeni Audion Connection Boxul pe Carminat.

Atunci poate are cineva descrierea pinilor? (iesirea de CD changer)

Am cautat in manualul de service (versiunea franceza) si toti ceilalti pini sunt descrisi in afara de mufa asta pt changer. E descrisa doar ca "Raccord spécifique pour changeur de disques compacts" sad.gif


--------------------
Renault Megane II 2005 Bicorp Emotion 1.5dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DanCVA
post 13 Dec 2009, 00:44
Post #3


Membru care arde gazu'... accelerand


Group: Members
Posts: 4.262
Joined: 23 December 07
From: Bucuresti




Nu prea are lumea Carminat pe Megane, de asta nu-si da nimeni cu parerea. Incearca sa gasesti un Cd changer compatibil care sa citeasca MP3.


--------------------
Renault Megane Sedan 2007/Expression/Keyless-Go/MP3/6CD Changer/Autolights/CC/Heated seats/Tuxedo/1.6 16V - B 82 KVA
Repar oglinzile de Megane 2, Senic 2 si Clio 3.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caesareor
post 14 Dec 2009, 20:24
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 4 December 09




Singurul Cd changer de care stiu ca este compatibil (asta pentru ca am vazut pozele atasate) este un Alpine (ALPINE PART NUMBER: MH9RN02S, RENAULT PART NUMBER: 8200 084 437). Mai stie cineva vreun model?

Am mai citit prin manualul de service si la capitolul 83C montare/demontare navigatie nivel 1 (din imagini am dedus ca asta inseamna carminat 5000) spune sa se consulte schema electrica "NT 6011A" pe care nu am gasit-o in manualul electric downloadat de aici de pe forum. Are cineva schema asta?

Attached thumbnail(s)
untitled.jpg ( Size: 79.38k ) Number of downloads: 886
dsc_0039_23209.jpg ( Size: 537.06k ) Number of downloads: 1019
Picture001_4_1.jpg ( Size: 148.13k ) Number of downloads: 1004


--------------------
Renault Megane II 2005 Bicorp Emotion 1.5dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Corsar
post 6 Nov 2010, 22:59
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 1 February 09
From: Bucuresti / Pitesti




QUOTE(caesareor @ 4 Dec 2009, 15:53)
Salutare!

Tocmai mi-am cumparat un Megane bicorp din 2005 cu sistem de navigatie Carminat 5000. As vrea sa instalez la acesta un Audion Connection Box dar din specificatiile acestuita am inteles ca nu este compatibil cu Carminat -ul. Acelasi lucru l-am citit si despre XCarlink 2 USB.

Sunt alte device-uri de acest gen care ar putea fi compatibile?

Marea mea nedumerire vine din faptul ca aceste device-uri se conecteaze pe interfata de CD changer. Din cate am vazut pana acum exista cel putin 2 Cd changere (facute de alpine) care functioneaza atat pe Carminat 5000 cat si pe HU normal (tunere list sau update list). Din asta deduc ca iesirea de cd changer e aceiasi la carminat ca si la HU normale. De ce Audio Connection Box-ul e compatibil doar cu Tuner/Update list?

A incercat cineva sa conecteze totusi ACB sau Xcarlink-ul la un HU Carminat 5000?

Merci!
*




Salut,

Eu tot carminat am si vreau sa iau ceva similar pentru ACB. Ai reusit sa gasesti o solutie care sa functioneze ? Zilele astea vreau sa probez ceva similar


--------------------
Renault Megane II Estate Authentique 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th May 2024 - 16:57
Forum Renault