DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages « < 4 5 6 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> pasapoartele biometrice, si sfarsitul lumii...

radian
post 9 Mar 2009, 07:26
Post #151


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




QUOTE(radu_vasile59 @ 9 Mar 2009, 03:58)
...O sa fii considerat infractor pana la proba contrarie, asta daca se va dori a fi gasita  ph34r.gif
*



Te trezisi la inceput de saptamana coplesit de spaima conspiratiei autoritatilor impotriva cetateanului onest?


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 9 Mar 2009, 09:30
Post #152


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Eu spre exemplu sunt coplesit de spaima INCOMPETENTEI autoritatilor.
Si exemplul ala cu baza de date facuta varza cu carne de la RAR este mai mult decat edificator.
Si la RAR e o baza de date OFICIALA. In care ce sa vezi, acum nu mai e ce trebuie...

Cata bunaciunea de treaba o sa fie cand, in urma unei astfel de erori grosolane si idioate, in baza de date la unul din noi, cetatenii cinstiti, vor aparea amprentele unui infractor si nu ale noatre.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 9 Mar 2009, 10:47
Post #153


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Probabil ca ne vom reintoarce in anii '50 cand organele aveau intotdeauna dreptate iar acuzatul trebuia sa-si probeze nevinovatia. Daca mai avea cum.


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 9 Mar 2009, 11:01
Post #154


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Pai si atunci care ar fi solutia? Sa revenim la solutia stocarii bazelor de date pe hartie? 1001 de formulare, care necesita 1001 de functionari (care iti vor induce o spaima de autoritati si mai mare... biggrin.gif )? Chiar crezi ca vechiul sistem de stocare a informatiilor era infailibil?



--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 9 Mar 2009, 11:03
Post #155


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




nu stiu de ce am impresia ca foarte multi din cei care contesta pasapoartele astea a satanei nu vor avea vreodata nevoie, fie ca nu ies niciodata din tara, fie ca atunci cand o fac, folosesc doar buletinul...da' asa-i romanu'.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 9 Mar 2009, 11:04
Post #156


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Nu va grabiti, tinerii mosului. Ca vine si randul buletinului. E doar o chestiune de timp.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 9 Mar 2009, 11:17
Post #157


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




@argon: daca faci referire stricta la habotnicii in sutana, ai dreptate. dar faptul ca ies numai ciudatii astia in strada, nu inseamna ca restul sunt fericiti sa puna pe tava informatii vitale unor autoritati de care mie unul mi-e jena. ar fi bine sa deosebim, ca stare de spirit macar, turma de credinciosi de indivizii care mai cunosc una, alta.


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bendix
post 9 Mar 2009, 11:24
Post #158


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.005
Joined: 10 November 04
From: Timisoara.RO




Asta-i marea nenorocire, ca va veni randul buletinului sad.gif Voi nu va dati seama ce nenorocire va cadea asupra noastra. Si cand va veti da seama, poate va veti aminti de ce a scris bendix pe aici, dar va fi prea tarziu.

Eu am deschis un poll pe tema asta. Ce e ciudat, este ca foarte putini dintre cei care au votat DA, pentru pasapoartele biometrice si-au argumentat optiunea.


--------------------
Dacia Logan Ambiance - 2005 - TM10### , alb arctic
In mileniul III automobilele vor merge cu apa sau nu vor merge deloc !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Shush
post 9 Mar 2009, 15:39
Post #159


٩(Ś̯Ś)۶


Group: Members
Posts: 2.117
Joined: 30 January 07
From: Brasov




QUOTE(argon @ 9 Mar 2009, 11:03)
nu stiu de ce am impresia ca foarte multi din cei care contesta pasapoartele astea a satanei nu vor avea vreodata nevoie, fie ca nu ies niciodata din tara, fie ca atunci cand o fac, folosesc doar buletinul...da' asa-i romanu'.
*


De acum inainte o sa folosesc doar pasaportul, poate sa fie si posedat.
M-am saturat cate intrebari mi-au pus pe aeroport atat in Anglia cat si in Germania.
Pana la urma unul a fost mai binevoitor si mi-a recomandat sa folosesc pasaportul daca il am la mine.


--------------------
Seat Leon 2008 Reference 1.6 - Bv-29-Trei Litere
Yamaha YZF-R125 2009 - Bv-88-Aceleasi Trei Litere
ex Dacia Logan 2005 Laureate 1.4
If a vegetarian eats vegetables, what does a humanitarian eat ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radu_vasile59
post 9 Mar 2009, 22:01
Post #160


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 16 August 07




O sa vina si buletinul. Apoi o sa rasara ideea in careva conducator ca trebuie sa ti-l bage sub piele, ca esti prost si ti-l pierzi sau il uiti/lasi acasa cand nu ar trebui. Si hautoritatile rromane zic ca TREBUIE sa il ai la tine mereu...
@radian: Vezi ce zice klaus mai jos. Cu RAR, de ex, s-a demonstrat ca nu tehnologia in sine este problema (desi atat de multe surse de radiatie electromagnetica nu ajuta fiinta umana la nimic, din contra), ci utilizatorii acesteia. Ai vazut faza cu telefoanele ascultate/inregistrate. Acum singurul motiv a fost campania electorala. Dar mai incolo, cand asa ceva o sa fie demult fumat, o sa inceapa controlul comportamentului comercial. Mai studiaza fiziologia umana, o sa ai ceva de aflat.

This post has been edited by radu_vasile59: 9 Mar 2009, 22:03


--------------------
Renault x 2/Nissan Kadjar/Captur/Patrol 2021 - 1.3 TCe / 2015 - 0.9 TCe / 2003 - 3.0 d
Stupidity is not a handicap. It's a privilege.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 9 Mar 2009, 23:26
Post #161


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




QUOTE(radu_vasile59 @ 9 Mar 2009, 22:01)
... Mai studiaza fiziologia umana, o sa ai ceva de aflat.
*



FIZIOLOGÍE s.f. Ramură a biologiei care studiază funcțiile organismului viu (animal sau vegetal). ♦ Manual care cuprinde elementele acestei științe. [Pr.: -zi-o-] – Din fr. physiologie.

Mai, sunt inginer, si asta raman. De studiul biologiei, medicinei, etc, sa se ocupe cine-o vrea, tot respectul pentru amatori. dar eu unul sigur nu!

P.S. Telefoanele se asculta pe sustache inca de cand s-au inventat, si pe atunci nu prea exista tehnologia digitala.

This post has been edited by radian: 9 Mar 2009, 23:28


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
77licu
post 10 Mar 2009, 22:20
Post #162


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.130
Joined: 28 December 07
From: Bacau




Un filmulet interesant azi la 'Nasul':un englez si-a bagat un cip in brat,alt englez cu un scanner de magazin i-a aflat codul inscris pe cip.al doilea englez avea si cipuri goale cumparate de pe net pe care nimeni nu il opreste sa le inscriptioneze cu codul aflat cu scanner-ul si sa devina 'altul'.
S-a aratat si cum se poate intercepta semnalul CCTV,al internetului wireless,al unei convorbiri telefonice.
Si concluzia era ca teroristii vor fi primii care vor afla datele inscrise pe cip-uri,implanturi.

This post has been edited by 77licu: 10 Mar 2009, 22:24


--------------------
Dacia MCV . - BC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radu_vasile59
post 11 Mar 2009, 15:14
Post #163


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 16 August 07




@radian:
Era vorba de efectul tehnologiei asupra fiziologiei umane (de aia era interesant de studiat). Nu is rele cipurile in sine, este rau efectul lor colateral pe fiziologia umana (cancer, leucemii, tulburari de comportament etc) si modul in care sunt folosite de cei care le doresc implantate. Cred ca stii cat de bine se dezvolta cancerul cerebral la utilizatorii de celulare (aproape dublu fata de cei care nu abuzeaza de ele). La fel, rata de leucemii la cei care utilizau in exces calculatoarele (mai ales alea cu monitoare cu tub catodic, acum deja pe cale de disparitie).

Ca telefoanele se ascultau de la inventarea lor (sau aproape) nu e o noutate, dar ca ascultarea si urmarirea sa devina un "drept obligatoriu" este prea de tot, indiferent de regimul conducator. Asta te considera infractor pana la proba contrarie. Aici este problema. Ca o sa ajungem la mana unor dementi care o sa hotarasca pentru noi orice, ca ai facut sau nu ceva, ca trebuie, automat sa stai la racoare daca nu esti conform cu cerintele respectivului. Se vor putea fabrica incredibil de usor probe pentru orice se doreste. Trebuie numai vointa cuiva ca asta sa se intample. Tehnologic, va fi foarte usor. Hartia mai greu o sustragi din arhive, mai greu falsifici un registru scris.

Ai inteles ideea? Ca aia discrediteaza lupta anti-prostie datorita faptului ca se precipita sau nu au habar cum sa puna problema, asta nu inseamna ca nu au dreptate. Partea esoterica si religioasa este una din consecinte, zic eu, din pacate care va afecta pe cei mai putin. BTW, stii cati din ortodocsii declarati sunt practicanti (ortodocsi pe bune) ? 4%. Daca mai adaugi pe toti ceilalti nu iti iese mai mult de 5% din populatia Romaniei. De asta rad indivizii de asa manifestatie.


--------------------
Renault x 2/Nissan Kadjar/Captur/Patrol 2021 - 1.3 TCe / 2015 - 0.9 TCe / 2003 - 3.0 d
Stupidity is not a handicap. It's a privilege.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sinaxis
post 11 Mar 2009, 15:39
Post #164


Membru autentic


Group: Members
Posts: 388
Joined: 30 March 04




Aici e filmuletul de care zice 77licu
http://apologeticum.wordpress.com/


--------------------
tohan stas 2012 full
"as fi de parere ca ar trebui interzisi copiii din locurile publice (...). Un sugar stie doar sa manince, sa se cufureasca si sa urle" by Marty
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages « < 4 5 6
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 30th April 2024 - 04:46
Forum Renault