DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Inchidere centralizata cu telecomanda,dar fara alarma.

elro
post 1 Feb 2005, 16:11
Post #31


Membru


Group: Members
Posts: 2.254
Joined: 12 November 04
From: Ct




Orange+pink se leaga la (-)
White+black se leaga la(+)

si Purple/Green se leaga la firele albastre si verzi (acuma vezi tu cum vin astea doua excl.gif cand armezi alarma vezi ori se inchid,ori se deschid excl.gif si le inversezi intre ele pana le conectezi corect)

succes sper sa te ajute sfaturile mele smile.gif


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2, 1,5 dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
elro
post 1 Feb 2005, 16:13
Post #32


Membru


Group: Members
Posts: 2.254
Joined: 12 November 04
From: Ct




alarma este desteapta dar ca sa faca si celelalte functii cum ar fi ridicarea geamului(ai nevoie de un modul aferent),de deschiderea portbagajului de un releu cu 4 pini.


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2, 1,5 dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Daccia
post 1 Feb 2005, 17:07
Post #33


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 9 December 04




Pentru portbagaj m-am echipat deja, am mai luat un actuator cu 2 fire si un releu din Vitan cu 200k amandoua. Cum se mai imbuna vremea, cum 053.gif
Cat despre geamuri electrice, mi-e teama ca deja sar calu'. LolLolLo.gif Ce as mai vrea sa iau la alarma asta e un senzor de perimetru, dar numai pentru interior.

Merci domnule pentru sfaturi, si ne-om mai auzi si pe alte topicuri... 256.gif

valuri.gif


--------------------
Dacia 1310 Berlina - B-10-CMW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
elro
post 1 Feb 2005, 17:23
Post #34


Membru


Group: Members
Posts: 2.254
Joined: 12 November 04
From: Ct




Senzor de exterior/interior(senzor de perimetru) in CT costa 1 mil+montare este universal,si fiecare zona se regleaza separat,ma bate gandul sa imi cumpar dar...... ma mai gandesc


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2, 1,5 dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
elro
post 3 Feb 2005, 15:18
Post #35


Membru


Group: Members
Posts: 2.254
Joined: 12 November 04
From: Ct




Acestea fiind zise ............cred ca acest topic trebuie inchis ca ocupa spatiu degeaba tongue.gif


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2, 1,5 dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 3 Feb 2005, 16:19
Post #36


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.444
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




ok, il inchid.

Daca initiatorul vrea sa mai adauge ceva, atunci PM la mine si se redeschide !


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 7 Feb 2005, 20:13
Post #37


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.444
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




initiatorul VREA sa mai adauge ceva, asa ca topicul se redeschide.


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Daccia
post 8 Feb 2005, 14:27
Post #38


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 9 December 04




Vroiam doar sa spun ca am reusit sa-i dau de cap biggrin.gif . Modulul nu avea mai nimic, inafara de o dioda strapunsa, insa principiul de operare se bazeaza pe comanda separata. Daca un actuator cu 5 fire este conectat pe comanda inchidere-deschidere, atunci pentru a avea si comanda din alta parte (pastrand actuatorul activ), trebuie taiat circuitul de la actuator in momentul comenzii "externe". In atasament am incercat sa explic cum am facut, poate cineva ca mine (la inceputul acestui topic) vrea sa stie.
Nu stiu cum au conectat altii inchiderea, poate au alte tipuri de modul, sunt invitati sa-mi raspunda.
Astept pareri si din partea colegului rcosmin.

P.S.: pentru Ov, daca va place, poate-l treceti la tutorials...? blush.gif

Attached File(s)
Attached File  CONECTAREA_FIRELOR_PENTRU_INCHIDEREA_CENTRALIZATA.pdf ( 88.51k ) Number of downloads: 334


--------------------
Dacia 1310 Berlina - B-10-CMW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
elro
post 8 Feb 2005, 16:01
Post #39


Membru


Group: Members
Posts: 2.254
Joined: 12 November 04
From: Ct




Nu mi se pare complicat ,dar..... wacko.gif wink.gif eu unul nu am procedat asa...Ce am inteles eu din ce am citit:
(pe usile din fata avem actuatorii cu 5 fire) ok
-in momentul cand tu incui actuatorul de pe usa soferului,automat se incuie si cele de pe spate,dar actuatorul de pe usa pasagerului fiind deschis ,le deschide si pe celelalte??? mellow.gif
In momentul in care se da comanda de pe una din usile de pa fata
ex.(usa soferului) se da comanda in modul si cele 3 actuatoare se inchid,actuatorul de pe usa pasagerului functionand ca cele de pe spate(celelate fire alb,maro,negru fiind inutile)
Eu inainte a lega inchiderea la alrma am probato si credema ca functiona bine ,nu ramanea nici o usa deschisa happy.gif .
Iar la montarea ei pe alarma am renuntat complet la actuatorul inchiderii ca nu mergea cu 2 module biggrin.gif ca am incercat si doar se descuiau atat, de incuiat.........nevoie tongue.gif ,si am renuntat complet la actuatorul inchuderii,si am taiat mufa care intra in modulul inchiderii ,si din toate firele nu am folosit decat firul alabastru si firul verde.O sa atasez schema alarmei si cum ies firele pt actuatori din modulul alarmei

Attached File(s)
Attached File  Schema_montare_alarma.BMP ( 1.04mb ) Number of downloads: 171


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2, 1,5 dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
elro
post 8 Feb 2005, 16:05
Post #40


Membru


Group: Members
Posts: 2.254
Joined: 12 November 04
From: Ct




reatasez o poza mai mica biggrin.gif

Attached thumbnail(s)
Schema_montare_alarma.jpg ( Size: 1.02mb ) Number of downloads: 448


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2, 1,5 dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Daccia
post 8 Feb 2005, 19:41
Post #41


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 9 December 04




Ca sa raspund la prima intrebare: da. Era o pozitie intermediara in care incepeau sa tremure rapid sus-jos, cu miscari mici, si daca fortam un actuator sa se inchida, intrau in scurt si nu mai mergea deloc pana nu puneam toate actuatoarele in aceeasi pozitie (deschis sau inchis).

Explicatia e simpla: cand actuatoarele sunt inchise, sa zicem, unul din firele de comanda (maro sau alb, de exemplu sa zicem maro) are tensiune pe el, iar celalalt nu are, insa ramane conectat la masa. Daca deschid actuatorul de la sofer, in momentul acela circuitul incearca sa le deschida si pe celelalte si concomitent schimba tensiunea pe firul celalalt de comanda (pe firul alb am tensiune si maro da la masa). Dar celalat fir are deja circuitul inchis prin actuatorul pasagerului... deci deschide actuatoarele inapoi! Nu stiu daca am fost foarte coerent in explicatia mea insa cert este faptul ca la mine nu merge inchiderea centralizata cu ambele actuatoare cu 5 fire conectate. Si asta fara alarma, numai sistemul normal (actuatoare, fire, modul centralizat).

Iar alarma nu face altceva decat sa conecteze alternativ doua relee cu trei pozitii fiecare (ca in schema pe care am desenat-o: daca nu are curent prin bobina, F1-F3 este conectat, daca are curent prin bobina,F2-F1 este conectat). Daca conectez firele de tensiune ale actuatorilor (respectiv verde si albastru) prin releele alarmei, inseamna ca daca pastrez si alarma si modulul de inchidere, atunci dau la masa direct prin fir, si atunci sa vezi artificii... wacko.gif Dar probabil, fiindca impulsul este doar de 0,5-0,7 sec., se arde numa' siguranta...

Daca se suprima modulul de inchidere, atunci nu mai ai cum sa dai comenzi prin actuator, si ai redus toti actuatorii la functionalitatea celor cu doua fire,nu? Si atunci iti cumperi 4 actuatori cu 2 fire (160k in Vitan, total 650 k), sarma si gata ai inchidere centralizata la alarma, ieftin si bun!

Intrebarea care ramane este daca la tine mergea sistemul (fara alarma) cu ambii actuatori cu 5 fire conectati (cu toate cele 5 fire)? Altcineva care vrea sa ne spuna? O alta parere, din experienta sa proprie?


--------------------
Dacia 1310 Berlina - B-10-CMW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
elro
post 9 Feb 2005, 11:46
Post #42


Membru


Group: Members
Posts: 2.254
Joined: 12 November 04
From: Ct




mad.gif de ce nu esti atent ,am spus ca mergea perfect(fara alrma) tongue.gif smile.gif


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2, 1,5 dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
elro
post 9 Feb 2005, 11:48
Post #43


Membru


Group: Members
Posts: 2.254
Joined: 12 November 04
From: Ct




Eu sunt din CT si la noi cel mai ieftin actuator este 300.000 sad.gif ,cada mai este careva din CT si stie undeva mai ieftin sa ma anunte si pe mine rolleyes.gif


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2, 1,5 dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Daccia
post 9 Feb 2005, 14:59
Post #44


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 9 December 04




Sefule, cu prima ocazie cand dai prin Bucuresti, mergi la parcul Autovit din Vitan (atasez o miniharta), si inauntru sunt mai multe firme care vand diverse pentru auto. Un actuator cu 2 fire e 160k, unul cu 5 este 200k.(Mai sunt si unii care dau mai scump) wink.gif

Sau, mai bine: http://www.storeonline.ro . Preturile cred ca sunt cu TVA, dar merita intrebat. rolleyes.gif

Attached thumbnail(s)
autovit.jpg ( Size: 42.73k ) Number of downloads: 343


--------------------
Dacia 1310 Berlina - B-10-CMW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Daccia
post 11 Feb 2005, 13:11
Post #45


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 9 December 04




Domnu' moderator Ov, acu' cred ca se poate inchide topicu'. sleep.gif Multam. happy.gif


--------------------
Dacia 1310 Berlina - B-10-CMW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 11 Feb 2005, 14:14
Post #46


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.444
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




nu mut la tutoriale ca se pierde acolo wink.gif

si nici nu-l inchid pt ca:

cum pot sa-mi fac si eu un buton in bord ca sa inchid/deschid usile din buton. Am inchidere doar pe usile din fata si actuatoare doar cu 2 fire. Am alarma care nu are modulul de inchidere incorporat, ci 2 relee (cred) separate, montate de aia care au pus alarma si infasurate bine in izolir. Defapt acum totul e infasurat in izolir si habar n-am care ce si unde merge. Daca poti sa-mi faci o schema sa inteleg cum merge, ar fi minunat.

Mersi.


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Daccia
post 14 Feb 2005, 10:42
Post #47


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 9 December 04




In schema atasata am incercat sa schitez principiul de functionare al unei alarme care nu are relee de comanda incorporate, ci separat (cum are Ov). Alarma insa presupun ca are firele care dau comanda releelor (si care primesc tensiune alternativ, in functie de comanda telecomenzii - suna un pic aiurea, dar sper ca ati inteles ce-am vrut sa zic). Daca nu e tensiune in releu, circuitul F1-F3 este inchis (se poate verifica cu un ohmmetru, dupa standardele internationale ar trebui sa scrie pe releu pinul 30 cu pinul 87a), iar cand releul primeste tensiune (prin pinii 85 si 86), deschide circuitul F1-F3 si inchide circuitul F1-F2 (pinii 30 si 87)
Deci pe scurt, daca releul R1 are alimentat releul in momentul comenzii, inchide circuitul F2-F1 si da tensiune in actuatoare care au masa prin releul R2, circuitul F1'-F3'. Analog se realizeaza circuitul pe sensul celalalt.

Pentru inserarea unui intrerupator, pur si simplu se adauga la circuitele de comanda, in loc sa dea comanda alarma, o da omuletu' cu degetu'. Treaba e ca intrerupatorul nu trebuie sa fie alimentat mai mult de o secunda, ca sa nu se arda actuatoarele. Deasemenea, pentru protectie (nu stiu daca alarma are) ar trebui puse diode pe firele care vin din alarma, ca sa nu arda ceva cand primesc (+) prin intrerupator). biggrin.gif

Ar fi interesant daca ar sti cineva cum se face un circuit de protectie pe firul de (+) de la intrerupator, ca sa limiteze timpul cat functioneaza inrerupatorul (just in case…). happy.gif

This post has been edited by Daccia: 14 Feb 2005, 10:56

Attached File(s)
Attached File  Conectare_IC_la_actuatoare_cu_2_fire_si_relee_de_comanda_separate.pdf ( 81.48k ) Number of downloads: 207


--------------------
Dacia 1310 Berlina - B-10-CMW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Daccia
post 14 Feb 2005, 12:48
Post #48


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 9 December 04




M-am mai gandit blink.gif blink.gif si o alta solutie, pentru evitarea diodelor alora, ar fi conectarea celor doua fire ale intrerupatorului la iesirile din relee ale firelor actuatoarelor (respectiv F1 si F1'). Si gata. biggrin.gif

This post has been edited by Daccia: 15 Feb 2005, 11:55


--------------------
Dacia 1310 Berlina - B-10-CMW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 15 Feb 2005, 16:31
Post #49


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.444
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




cu prima ocazie testez. Mersi mult !


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 25 Feb 2005, 10:13
Post #50


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.444
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




OK, deci merge. Singura diferenta fata de schema e ca alarma mea da comanda pe - nu pe +.

THX !


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ador13
post 20 Mar 2006, 16:04
Post #51


VADER


Group: Members
Posts: 263
Joined: 9 September 05
From: Mangalia




QUOTE
M-am mai gandit  si o alta solutie, pentru evitarea diodelor alora, ar fi conectarea celor doua fire ale intrerupatorului la iesirile din relee ale firelor actuatoarelor (respectiv F1 si F1'). Si gata.


As incerca si eu sa-mi montez butonul ala, dar acum nu mai inteleg: leg cele 2 fire de la buton de care actuator? ca doar sunt 4. De oricare dintre ele? Si o sa actioneze comanda din buton pe toate 4 actuatoarele? Chiar am intrat in ceata.


--------------------
OPEL ASTRA H 2007 - CT-13-...
EX: DACIA SOLENZA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zolygas
post 6 May 2006, 10:26
Post #52


tanar,fara bani...cu dacie


Group: Members
Posts: 73
Joined: 19 August 05




buna!
la fel ca si multi altii de aici ,nu stiu cam nimic despre acest sistem...as dori sa va intreb ce marca de inchidere ar trebui sa aleg petru dacia mea 1300...???tin sa mentionez ca va trebui sa-mi schimb intregul sistem de inchidere den la usi...deoarece sunt "varza"(yale,butuci si clt)...oricum astea ma vor costa o caruta de bani...Dar intrebarea este: din momente intentiomez sa-mi montez si un sistem de inchidere cu telecomanda...ar trebui sa cumpar al tip de butuci,yale...decat cel de 1300???


--------------------
dacia 1300 berlina - tm-01-AKG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zolygas
post 6 May 2006, 10:36
Post #53


tanar,fara bani...cu dacie


Group: Members
Posts: 73
Joined: 19 August 05




de asemenea as dori sa stiu ce marca de inchidere centralizata are telecomanda comuna si pt alarma...si cam cat poate sa coste?un coleg de-al meu are asa ceva pe D1310 lui(adica are telecomanda comuna pt inchidere si alarma...) si ii merge foate bine...partea proasta ca nu stie nimic despre ea...a cumparat masina cu tot cu astea pe ea...


--------------------
dacia 1300 berlina - tm-01-AKG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tarzy
post 6 May 2006, 11:00
Post #54


aroist


Group: Members
Posts: 1.958
Joined: 12 January 04
From: Bucuresti




@daccia - schemele pusede tine sunt Ok, dar ... trebuie specificat faptul ca 90% din alarme dau semnalul de IC pe masa, aceeasi observatie si ptr buton, semnalul catre interfata de relee este cu masa.

QUOTE
OK, deci merge. Singura diferenta fata de schema e ca alarma mea da comanda pe - nu pe +.


imi cer scuze ca "fac pe desteptul" dar .... trebuie precizat ca lamasini nu exista - (minus) ci 0V sau "masa".


-----------

abuzez de calitatea de moderator si ii dau d-lui tarzy raspunsul chiar in post-ul lui.
Nu vreau sa subliniez ca dupa un an se trezeste omul "ca desteptul" sa faca o observatie mai mult sau mai putin pertinenta, da-l invit sa ridice capota de la masina dumnealui si sa-mi spuna ce scrie pe borna din stanga (cum te uiti din fata de la baterie wink.gif )

This post has been edited by Ov: 1 Jun 2006, 11:35


--------------------
DACIA / ARO / TICO L 1,6 / 244 / SX 2005 / 1993 / 1999 - B55MGY
Aha
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ador13
post 30 May 2006, 09:49
Post #55


VADER


Group: Members
Posts: 263
Joined: 9 September 05
From: Mangalia




QUOTE
M-am mai gandit  si o alta solutie, pentru evitarea diodelor alora, ar fi conectarea celor doua fire ale intrerupatorului la iesirile din relee ale firelor actuatoarelor (respectiv F1 si F1'). Si gata.


As incerca si eu sa-mi montez butonul ala, dar acum nu mai inteleg: leg cele 2 fire de la buton de care actuator? ca doar sunt 4. De oricare dintre ele? Si o sa actioneze comanda din buton pe toate 4 actuatoarele? Chiar am intrat in ceata. Sau le leg in paralel toate cele 8 fire de la actuatoare?


--------------------
OPEL ASTRA H 2007 - CT-13-...
EX: DACIA SOLENZA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vierme_ha
post 1 Jun 2006, 10:46
Post #56


Membrul


Group: Members
Posts: 386
Joined: 6 January 04
From: Fetesti/Bucuresti




Asa am facut eu la mine.Am luat un buton de logan si am legat cele 3 fire la el(firele care NU alimenteaza actuatorul)
puteti sa legati cele toate firele de la actuatoarele din usile din fata(dar inutil,ca ele sunt in paralel) asa ca sunt necesare 3 fire de la actuatorul de la usa.nu mai tin minte culorile dar in butonul de la logan NU trebuiesc legate firele albastru si verde,deci legati celelalte 3 care raman de la actuatorul soferului.E destul de simplu.


tot ce am scris e valabil pentru inchiderea care permite incuierea tuturor usilor prin incuierea oricarei usi din fata.inca nu am vazut inchiderea care sa faca lucrul asta si prin usile din spate(desi e posibil,dar degeaba)


--------------------
Dacia 1310 TLX fost 1.8 16v 99kw 1990 - IL-02-XFP
Semnat: eu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
magicone
post 15 Jul 2006, 08:34
Post #57


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 4 November 05




cine a montat, pe dacia 1300 si daca merge sau ce modificari a facut, vreu ajutor, am si alarma


--------------------
dacia opel - as.12.as
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 15 Jul 2006, 19:33
Post #58


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Siconi si Driverx din cate stiu eu. Trimite PM..poate poate.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
toporas
post 8 Feb 2007, 16:01
Post #59


Schizofrenic


Group: Members
Posts: 1.611
Joined: 21 December 06
From: Bucuresti




Ok. Am o intrebare, scurt si la obiect: cine se pricepe sa monteze o alarma si o inchidere pe o dacie 1310 din ''96? am schema ei si toate componentele.eu nu ma pricep si nici nu vreau sa ma duc la service sa mi ia 150 pt alarma si inca 100 pt inchidere[2 usi].Sunt din bucuresti asa ca ar fi de preferat sa gasesc pe cineva din zona.


--------------------
Vand anvelope iarna si vara noi si sh
Care a fost primul barbat care a spus: "E nevoie de o femeie in casa!"?
Raspuns: Mesterul Manole
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 8 Feb 2007, 19:11
Post #60


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Poate spui si zona, daca profilul nu vrei sa il completezi...


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 5th May 2024 - 12:49
Forum Renault