DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

43 Pages « < 16 17 18 19 20 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Istorie, lucruri pe care nu le-am facut la scoala..

maho
post 3 Dec 2016, 16:27
Post #511


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.088
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




QUOTE(bion @ 3 Dec 2016, 11:54)
Srabunicul meu care a suferit pentru unire era f. dezamagi ca o vint miticii.

Dupa aia i-a trecut, cand au venit moldovenii. 04.gif


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 4 Dec 2016, 07:33
Post #512


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.315
Joined: 3 January 05




"... influența iradiantă a lui Petre Țuțea asupra oricărui tip de interlocutor, mai cu seamă când se implică, tranșant în probleme de stat. Documentul este o relatare nesemnată și se intitulează "Dr. Petre Țuțea negociator economic al României la Moscova, Berlin și Budapesta". Suntem puși în temă cu o discuție de la Restaurantul "Modern" dintre doi negociatori economici, unul german și celălalt maghiar, "intelectuali de mare clasă", dornici să cunoască intelectuali români. Cei doi evocă elogios intervențiile strălucit-intimidante pe teme economice și nu numai ale lui Petre Țuțea: "Să nu vă mirați. în actualul moment istoric Germania este o colonie a României. Ați început un război imprudent pe două fronturi. Ce v-ați face fără petrolul și grânele noastre? în calitatea mea de delegat patriot v-am prins la strâmtoare, am dreptul să vă impun condițiuni feniciene. Vă pun cizma mea pe masă. Plătiți, altfel nu dau."

Vorbe care ar trebui să intre în istorie!

Petre Țuțea, un geniu al stiințelor economice, păstrat în serviciu de toate guvernele ( legionar, antonescian) chiar și de comuniști, până în 1948, când a fost judecat și băgat în închisorile comuniste 13 ani. Urmărit, el si toți cu care intra în contact până în 1989, chiar și la peste 80 de ani, în loc sa fie folosit în Ministerul economiei, că sigur nu ar fi fost foametea din comunism, cu Țuțea la butoane. Un geniu irosit de români!

La 23 august 1944, rezerva Bancii Naționale era pe maximul tuturor timpurilor și a ascuns aurul la mănăstirea Tismana. A fost cineva la muzeul de acolo, recent deschis? Ce s-a întâmplat cu tot aurul? unde a dispărut, că era mult mai mult decât datoriile de război cerute/stabilite de URSS. Adică aurul a fost ascuns nu numai de nemți ci și de ruși și apoi ce s-a întâmplat? Când a fost luat de la Tismana și unde a fost dus?

This post has been edited by nasty: 4 Dec 2016, 09:50


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cosstel
post 4 Dec 2016, 10:09
Post #513


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 4 November 05




Bre nasty se pare ca ai fost atins de sindromul lui jorj-link smile.gif
In fine, poate reusesti sa-mi explici si mie cum devine situatiunea:
QUOTE
La 23 august 1944, rezerva Bancii Naționale era pe maximul tuturor timpurilor și au ascuns aurul la mănăstirea Tismana.

insa armata romana era prost echipata, infometata, instruita ca vai de lume ...
cum se explica paradoxul ?


--------------------
VW Caddy Furgon 2006 - B03???
I'm a simple man, I see boobs, I press LIKE!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M.C.
post 4 Dec 2016, 10:32
Post #514


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.152
Joined: 24 January 04
From: Ploiesti ,din cind in cind.




Crezi ca atunci reprezentau toti cinstea intruchipata?Ca de altfel si aia rosii de le-au urmat....


--------------------
Renault Megane II Sedan Influence 1,6 16 V ,2005
Alfa Romeo 159 1,9 JTS, 2007 , Ford Mustang 2,3 Ecoboost, 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 4 Dec 2016, 12:07
Post #515


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Dadusera aurul cind cu afacerea ©koda. Comandasera 1000 de ©koda 1,2 diesel turbo, de 55 mm. La suprapret.

This post has been edited by corbex: 4 Dec 2016, 12:09


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 4 Dec 2016, 15:11
Post #516


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.315
Joined: 3 January 05




QUOTE(Cosstel @ 4 Dec 2016, 10:09)
insa armata romana era prost echipata, infometata, instruita ca vai de lume ...
cum se explica paradoxul ?
*



Când a fost armata română bine echipată, bine hrănită și bine înstruită?
Niciodată! Nici acum când e pe maxim, cu fregate și F16 second hand.

BNR are și acum rezerve valutare de 35 miliarde de euro, când de exemplu mai bine ar fi avut 25 miliarde și cu diferența de 10 miliarde am fi avut terminate autostrăzile principale.
Nu e niciun paradox, unii are alții nare...

This post has been edited by nasty: 4 Dec 2016, 15:19


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cosstel
post 4 Dec 2016, 21:54
Post #517


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 4 November 05




QUOTE(nasty @ 4 Dec 2016, 15:11)
Când a fost armata română bine echipată, bine hrănită și bine înstruită?
Niciodată! Nici acum când e pe maxim, cu fregate și F16 second hand.
*


am cunostinta despre un tablagiu, pe la intendenta, ce a reusit sa-si faca o vila un pic mai departe de Pipera dintr-un amarit de salar happy.gif
plus ca a mai pierdut pe ici pe colea cam 1/3 din valoarea imobilului
din cind in cind te mai trag diversi in piept

dar in perioada interbelica, fiind alti oameni, alte principii, alte ... kkt-uri


--------------------
VW Caddy Furgon 2006 - B03???
I'm a simple man, I see boobs, I press LIKE!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 24 Jan 2017, 15:04
Post #518


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.088
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




La multi ani, tuturor romanilor! (dar in primul rand moldovenilor si muntenilor).
RO_flag.gif


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 24 Jan 2017, 15:25
Post #519


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




La multi ani lui Napoleon al treilea, care a facut unirea! Cine a fost? Un samsar de trasuri, care-l cunostea pe Kogalniceanu.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 24 Jan 2017, 20:56
Post #520


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.315
Joined: 3 January 05




traiasca gandacul de Colorado...

http://www.historia.ro/exclusiv_web/genera...uropene-dunarii

"In 1845 izbucneste in Marea Britanie o mare foamete, numita si foametea cartofului. Cartoful, principala cultura si aliment in Anglia fusese atacat de gandacul de Colorado si astfel populatia Angliei a suferit de foamete o perioada indelungata. In acest timp in Irlanda un milion de oameni au murit de foame, iar un milion a emigrat in America. Nici acum populatia Irlandei nu s-a intregit la nivelul la care era inainte de 1845. Nemultumirea Angliei fata de nedragarea gurilor Dunarii este data si de faptul ca flota britanica era una maritima in care pescajul navelor ajungea la 3-4 metri si in acest fel navele britanice foarte greu puteau inainta pe bratele Dunarii.

Viceconsulul britanic a sugerat atunci ca tarile care aveau interes pentru imbunatatirea navigabilitatii sa angajeze antreprenori care sa decolmateze gurile Dunarii. Bineinteles acest lucru nu a fost acceptat de rusi si astfel, la Londra in 1848 s-a vehiculat pentru prima oara ideea de a se intra intr-un conflict armat cu Imperiul Tarist. Un eveniment important s-a petrecut in anul 1853 cand Imperiul Tarist doreste sa anexeze Principatele Romane. O data cu intrarea lor in Moldova incepe si primul razboi modern din istorie - razboiul Crimeei(1853-1856). Pretextul a fost unul religios, dar substratul era unul politic deoarece nu se dorea marirea influentei Rusiei in Europa care devenise o mare putere. O data cu intrarea trupelor rusesti in Moldova, Turcia impreuna cu Anglia, Regatul Sardiniei si Franta au atacat Rusia pe care au invins-o in 1856. In urma pacii de la Paris, Principatele Romane au avut de castigat conjunctural prin acordarea celor trei judete din sudul Basarabiei si Delta Dunarii.”


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristic1982
post 26 Feb 2017, 10:45
Post #521


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.194
Joined: 4 February 11
From: Pitești




QUOTE(luck33ro @ 26 Feb 2017, 10:09)
Toate popoarele sunt relativ vechi, umanitatea vreo 7 milioane de ani. Toti au gene diverse dar sa-ti faci titlu de mandrie ca ai fost cucerit, inrobit si modificat genetic in 165 de ani (poftim) mi se pare ridicol cel putin... Patosul asta de a demonstra ceva penibil nu-l inteleg.
Stai pe o strada cu vecini slavi traiesti mii de ani alaturi de ei (cu bune si rele), pana si azi jumatate din cuvintele noastre provin din slava veche (daca luam si arhaismele), da te simti miezul si le arati ca tu esti smecher si special si diferit... Adica esti neintegrat si nemultumit de conditia asta care ti se pare mizera.
Mie personal nu mi-ar place sa am asa vecin, suna a tiganie, ca aia vor sa arate, sa demonstreze ca-s mai smecheri, mai coiosi, mai speciali  ca au mai multe turnulete, desi  traiesc cu calu in casa sleep.gif
Nu ne ajuta la nimic asta si nici aia din vest nu par sa fie impresionati. Da ma rog pana si asta e tot atitudine balkanica  happy.gif
*


Ca sa nu mai facem off topic mut discutia aici.
1. Prima data ziceai ca romanii au macelarit tot, acum o dai la intors.
2. Vecinii aia slavi is cam putini dpdv genetic. Ti-am dat un indiciu cu hispanicii din Americi si ti-am (Dan si cu mine) indicat niste surse de documentare despre baza genetica inclusiv a "slavilor" din sud si a "maghiarilor" (care is mai slavi decat bulgarii sau sarbii).
3. Legat de limba si paricularitatile preponderent latine (demonstrate de multi lingvisti) cum le explici? Ca sigur pasoptistii nu ii puteau invata pe taranii slavi cum se zice la Paris.
4. Care e opinia ta despre originea limbii si a celor care locuiesc in tara asta?


--------------------
Dacia Duster 2010 K9K898 Laureat 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan73
post 26 Feb 2017, 12:08
Post #522


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.427
Joined: 4 July 07




QUOTE(luck33ro @ 26 Feb 2017, 10:09)
Toate popoarele sunt relativ vechi, umanitatea vreo 7 milioane de ani. Toti au gene diverse dar sa-ti faci titlu de mandrie ca ai fost cucerit, inrobit si modificat genetic in 165 de ani (poftim) mi se pare ridicol cel putin... Patosul asta de a demonstra ceva penibil nu-l inteleg.
Stai pe o strada cu vecini slavi traiesti mii de ani alaturi de ei (cu bune si rele), pana si azi jumatate din cuvintele noastre provin din slava veche (daca luam si arhaismele), da te simti miezul si le arati ca tu esti smecher si special si diferit... Adica esti neintegrat si nemultumit de conditia asta care ti se pare mizera.
Mie personal nu mi-ar place sa am asa vecin, suna a tiganie, ca aia vor sa arate, sa demonstreze ca-s mai smecheri, mai coiosi, mai speciali  ca au mai multe turnulete, desi  traiesc cu calu in casa sleep.gif
Nu ne ajuta la nimic asta si nici aia din vest nu par sa fie impresionati. Da ma rog pana si asta e tot atitudine balkanica  happy.gif
*


Deci teoria ta ar fi ori ca suntem si noi niste slavi care ne-am latinizat limba prin odraslele boierilor urmare a mandriei unei origini inventate, ori ca niste oieri vlahi s-au prasit ca iepurii. Vad ca nu ai negat. Asta e intr-adevar penibil. biggrin.gif
Cam amesteci notiuni ca popor, natiune, stat, limba. Fireste ca pana la urma suntem toti oameni. Intre doua sate vecine din Africa exista o mult mai mare diversitate genetica comparand cu restul populatiei lumii care e mult mai omogena din aces punct de vedere. Insa, ce sa vezi, p'acilea se pastraza cel mai bine singurul haplogrup aparut in vechea Europa, anume I.
Cristi a facut o remarca adevarata: e o diferenta mare, dar putin luata in seama, intre limbile slave sudice pe de o parte, si rusa, poloneza. De ex. bulgara, sarba au o sintaxa si morfologie comuna spatiului balcanic, de asemenea si limbii romane. Limbile slave nordice au alta morfologie si sintaxa. Asta spune foarte multe, dincolo de lexicul destul de diferit.
Incearca sa formezi o propozitie in limba romana numai cu cuvinte avand originea (presupusa) in slavona. Nu ai sa poti, dar, invers, intotdeauna, da.

In mod evident, limbile moderne ale spatiului lingvistic slav, sunt legate de marea migratie slava, care nu are mii de ani, ci numai 1400, migratie care a adus mai mult componenta R1a a indoeuropenilor. Haplogrupul R1b (tot indoeuropean) a venit insa mult mai devreme in spatiul balcanic, inca din neolitic, dar prin sud si dispre Anatolia. El apartinea unei populatii de fermieri si crescatori de animale, mult mai pasnici decat pastorii razboinici de stepa slavi. Nu sunt excluse asemanarile in lexic cu limbile slavone venite mai tarziu cu marea invazie slava, fireste, doar apartin unui vechi trunchi comun indoeuropean. Insa aceluiasi trunchi comun apartin si limba latina, limbile celtice... si greaca si germana si persana de ex.
De ce s-a impus slavona recenta la sud de Dunare, mult mai mult decat la nord, e o chestiune care tine si de istorie dar si de geografie. smile.gif
Uita-te pe eupedia..o sa ai un soc. Vezi ca nici bulgarii nu au majoritare genele aduse de slavi. In fapt, genetic se aseamana destul de mult cu romanii, cu unele diferente, fireste, printre care o componenta meridionala si greaca mai mare, evident explicabila.
Tocmai, ca nu pretind ca am fost modificati genetic de o ocupatie de 165 de ani, si nici nu imi fac un titlu de glorie din aia, dar argumentele de bun simt si logica spun ca limba romana e mult mai veche aici, fata de limba, mai mult lexical de origine slava si care este impropriu numita limba bulgara ..ca bulgarii aia adevarati numai slavona nu vorbeau icon_mrgreen.gif
Continuitatea noastra aici (si a populatiei din Bulgaria de asemenea) e dovedita de genetica....si inca am discutat de componenta Y. Pe ADN-ul mitocondrial lucrurile arata o si mai solida continuitate biggrin.gif

This post has been edited by Dan73: 26 Feb 2017, 12:15


--------------------
Citroen C5 III 2.0 HDI, Exclusive, 140 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 26 Feb 2017, 13:01
Post #523


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Tu te contrazici cu cursul scurt de istorie de la Casa de Cultura a Sindicatelor?
In primul rind romanii au ocupat doar Oltenia, Banatul, Hatehul, Apusenii si o fisie le est de apuseni. Maramuresul, Muntenia, Moldova pina dincolo de Nistru si pina in Carpatii fosti ai Poloniei, de unde vorbesc romaneste?

This post has been edited by corbex: 26 Feb 2017, 13:04


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 26 Feb 2017, 13:04
Post #524


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când






--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 26 Feb 2017, 13:13
Post #525


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.088
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Las si eu asta aici. Nu-i doar despre dacii sau comunism, e (foarte) putina istorie recenta. Ara careva rabdare sa-l vada cap-coada? rolleyes.gif
La mine n-a mers cu mozilla, doar cu chrome.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
miki
post 26 Feb 2017, 14:21
Post #526


#Hırsızlargibigeceniniçine


Group: Members
Posts: 1.004
Joined: 30 July 02
From: Bucuresti




QUOTE(Dan73 @ 26 Feb 2017, 13:08)


Uita-te pe eupedia..o sa ai un soc. Vezi ca nici bulgarii nu au majoritare genele aduse de slavi. In fapt, genetic se aseamana destul de mult cu romanii, cu unele diferente, fireste, printre care o componenta meridionala si greaca mai mare, evident explicabila.
Tocmai, ca nu pretind ca am fost modificati genetic de o ocupatie de 165 de ani, ......


Continuitatea noastra aici (si a populatiei din Bulgaria de asemenea) e dovedita de genetica....si inca am discutat de componenta Y. Pe ADN-ul mitocondrial lucrurile arata o si mai solida continuitate  biggrin.gif


E clar, genetic vorbind primii romani fura Adam si Eva
Ptiu... Nu Eva ca e nume unguresc Ptiu...Ptiu....


--------------------
Renault Sedan 1.6 16V / Megane IV 1.33 TCE 2004 / 2019 - XX-B-XXX
#Hırsızlargibigeceniniçine

Funken Kurbelwelle
Uzun Araç!
Değer Așılırsa
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristic1982
post 27 Feb 2017, 00:11
Post #527


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.194
Joined: 4 February 11
From: Pitești




QUOTE(corbex @ 26 Feb 2017, 13:01)

In primul rind romanii au ocupat doar Oltenia, Banatul, Hatehul, Apusenii si o fisie le est de apuseni. Maramuresul, Muntenia, Moldova pina dincolo de Nistru si pina in Carpatii fosti ai Poloniei, de unde vorbesc romaneste?
*


Badie, buna intrebare, dar greu sa dai un raspuns. In clipul pus de MuciX era o idee asupra originii, mai la final, doar ca nu prea e acceptata de mainstream.


--------------------
Dacia Duster 2010 K9K898 Laureat 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 18 Mar 2017, 13:31
Post #528


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.315
Joined: 3 January 05




QUOTE(miki @ 26 Feb 2017, 14:21)
E clar, genetic vorbind primii romani fura Adam si Eva
Ptiu... Nu Eva ca e nume unguresc Ptiu...Ptiu....
*




Chiar și în maxim de glaciațiune, acum 20 000 de ani, teritoriul nostru a fost locuit nonstop:
http://adevarul.ro/locale/targoviste/foto-...72cf/index.html
Astea erau știri din 2014, în 2016 statueta a fost datată ca având 23 000 ani și s-a găsit un colier de scoici de 30 000 de ani!!!

http://www.cunoastelumea.ro/descoperire-re...rea-mediterana/

Am fost în zonă și chiar e un loc de vis: la vărsarea pârâului Doamnei în Bistrița, între Bâtca Doamnei (cetate dacică) și Cernegura. O regiune ascunsă și ferită din calea năvălitorilor și din care n-au dispărut nici oamenii, nici animalele sălbatice, viața a continuat fără oprire.

This post has been edited by nasty: 18 Mar 2017, 19:23


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
miki
post 18 Mar 2017, 14:52
Post #529


#Hırsızlargibigeceniniçine


Group: Members
Posts: 1.004
Joined: 30 July 02
From: Bucuresti




Sigur ereau romani
Sigur nu unguri sau bulgari....
Exclus deasemenea slavi


--------------------
Renault Sedan 1.6 16V / Megane IV 1.33 TCE 2004 / 2019 - XX-B-XXX
#Hırsızlargibigeceniniçine

Funken Kurbelwelle
Uzun Araç!
Değer Așılırsa
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 18 Mar 2017, 19:32
Post #530


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.315
Joined: 3 January 05




Acum 20 000-30 000 de ani, români, daci, romani, slavi, unguri și bulgari?!?
radmasa.gif


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 18 Mar 2017, 20:46
Post #531


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




In cartea lui de istorie lipseau primele pagini.Are numai de la daci biggrin.gif


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 20 Mar 2017, 12:45
Post #532


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.315
Joined: 3 January 05






--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 20 Mar 2017, 14:56
Post #533


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Glaciatiunea a fost folosita si pe vremea lui Caragiale, sa raceasca bere. Slava domnului, era lume destula care o vrea glaciationata.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 20 Mar 2017, 16:08
Post #534


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




Uff.Am scapat de o intrebare existentiala.


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
miki
post 20 Mar 2017, 16:16
Post #535


#Hırsızlargibigeceniniçine


Group: Members
Posts: 1.004
Joined: 30 July 02
From: Bucuresti




QUOTE(nasty @ 18 Mar 2017, 20:32)
Acum 20 000-30 000 de ani, români, daci, romani, slavi, unguri și bulgari?!?
radmasa.gif
*


Numa daci.... si romani
Restul mai tarziu.... este bine stiut ca popoarele inferioare au aparut mai tarziu
Din stepa


--------------------
Renault Sedan 1.6 16V / Megane IV 1.33 TCE 2004 / 2019 - XX-B-XXX
#Hırsızlargibigeceniniçine

Funken Kurbelwelle
Uzun Araç!
Değer Așılırsa
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 20 Mar 2017, 17:49
Post #536


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




Mitici stepa Baraganului blush.gif


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 20 Mar 2017, 20:27
Post #537


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.065
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




QUOTE(corbex @ 20 Mar 2017, 15:56)
Glaciatiunea a fost folosita si pe vremea lui Caragiale, sa raceasca berea.
*


coffee_spitsk.gif



--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 26 Apr 2017, 07:48
Post #538


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.315
Joined: 3 January 05




Mircea Eliade are, în „Căderea în istorie” (1952) câteva fragmente care, puse cap la cap, pot constitui cel mai scurt tratat de istorie a românilor: sub 400 de cuvinte. Înțelegi totul, surprinzător, din două pagini. Cu condiția să fii de acord cu viziunea despre istorie a autorului.

„Noi, ROMÂNII, nu avem niciun motiv să idolatrizăm Istoria. Printre neamurile fără noroc, ne numărăm în frunte.”

„Cu ce am idolatriza, noi, românii, Istoria? Descindem dintr-unul din neamurile cele mai numeroase din lume și praful s-a ales de el; nici măcar limba nu i se mai cunoaște.”

„Ca să supraviețuim în Istorie, ne-am istovit mai mult decât s-au cheltuit alte neamuri să cucerească pământul”.

„Nicolae Iorga spunea că nenorocul ni se trage de la Alexandru Machedon: în loc să-și ridice privirile spre miază-noapte și să unească toate neamurile tracice într-un mare imperiu, Alexandru s-a lăsat atras în orbita civilizației mediteraneene și, ajuns la culmea puterii, s-a îndreptat spre Asia”.

„Cu o mie de ani în urmă, a avut loc ceea ce putem numi pe drept cuvânt o catastrofă de incalculabile consecințe pentru istoria românilor: slavii au ocupat Peninsula Balcanică și s-au întins până la Adriatica”.

„Istoria neamului românesc e alcătuită din atâta sânge și atâta nenoroc datorită în primul rând incapacității Occidentului de a vedea dincotro vine primejdia. Pe noi, timp de cinci secole, ne-a scos din istorie victoria Imperiului Otoman; și această victorie se datorează neputinței occidentalilor de a se uni împotriva unui dușman comun.”

„Istoria se făcea în Apus; fără noi, datorită și sângelui nostru. Occidentalii nu stăteau nici ei cu mâinile în sân, ci se luptau; dar se luptau între ei. Evident, lupta aceasta între frați, veri și cumnați, nu putea avea aceeași sângeroasă intensitate ca, prin părțile noastre, lupta cu turcii și tătarii. Se ardeau orașele în apus, dar parcă tot mai rămânea ceva. Occidentul e bogat în ruine și toate sunt istorice. La noi, nu rămânea nimic, nicio urmă. Încă din timpul năvălirilor barbare, oamenii învățaseră cum să-și ardă satele și să le refacă primăvara următoare.”

„În timpul acesta, la o mie, două de kilometri spre Apus, se înălțau catedralele, se îmbogățeau castelele, se înfrumusețau mânăstirile și oamenii aveau prilejul, măcar la răstimpuri, să citească pe sfinți, pe teologi și pe poeți, să înțeleagă că sunt oameni și să se bucure că trăiesc omenește – iar nu ca fiarele sălbatice, prin munți, prin păduri, ca strămoșii noștri, care nu aveau altă vină decât aceea de a se fi născut în calea răutăților.”

„Românii nu au sabotat istoria. Au înfruntat-o și i-au rezistat din toate puterile lor”.


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady77
post 26 Apr 2017, 08:05
Post #539


راحتزیل یو


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 15 December 05
From: near Bacau




aplauze.gif aplauze.gif


--------------------
________________ ________________ _________________
The problem with this world is that the intelligent are full of doubts, while stupid ones are full of confidence.

ecnedifnocfollufsisoM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 3 May 2017, 11:45
Post #540


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.315
Joined: 3 January 05




Din nou și iarăși despre continuitatea vieții oamenilor în Europa ( nu neapărat Dacia) și teoria că ei s-au raspândit și spre alte continente:

https://youtu.be/_ReAcq6hog4

Dovada este că și acum e la fel.


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
43 Pages « < 16 17 18 19 20 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 20:10
Forum Renault