DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> JOS taxa auto 2013, propuneri, discutii, posibile rezultate

velceani
post 10 May 2013, 07:34
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 953
Joined: 29 May 09
From: C de Arges




Sunt de acord,

decat sa te puna sa platesti aberatia asta de taxa, mai bine sa ii faci o revizie la sange a masinii si un ITP corect.
Sunt destule masini mai noi care sunt trecute la ITP fara probleme si au probleme mai mari decat cele vechi si intretinute corect.


--------------------
Dacia Logan 2 Sl plus 1.2 16v 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tince1290
post 10 May 2013, 07:52
Post #32


Membru cititor


Group: Members
Posts: 1.795
Joined: 19 September 08




da...la asta ma gandeam si eu....nu mai simplu e sa fie mai serios controlul la itp?...astfel multe masini ar iesi din circulatie...selectie naturala...cei ce au avut grija de pot sa mearga, restul nu. Cat despre taxa, singurele criterii valide in opinia mea sunt cantitatea de noxe, capacitatea cilindrica si numarul de km....pana la urma de acolo vine "cantitatea" de poluare pe care o scoate masina...nu vad ce treaba are vechimea...

in al doilea rand, nu vad ce face statul cu banii astia...adica omul daca trebuie sa mearga tot merge...si mai ales dupa ce plateste o taxa colosala pentru masina, e clar ca o foloseste si are nevoie de ea...deci din banii de taxa trebuie facut altceva, sa compenseze efectele astea...ceva de genul: plantari de copaci, montare de eoliene, panouri solare, hidrocentrale, statii pentru masini electrice sau hibride s.a.

dar degeaba...defrisarile continua, centralele termice tot functioneaza...cred ca statul a uitat de fapt care este scopul taxei...si da...un stat de lasi...nu trebuia sa toleram asa ceva...acum cred ca e prea tarziu pentru un protest


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hhd_0
post 13 May 2013, 12:46
Post #33


Membru


Group: Members
Posts: 106
Joined: 27 September 10




Poate scapam de ea ... unii dintre noi.

Din cate am auzit legea spune ca taxa nu se mai aplica pt autovehicule inmatriculate dupa 2008.

Solenza mea este 2004 si am inmatriculat-o pe numele meu in 2009. Am platit nush ce taxa de 2 lei la CEC smile.gif)) Acum daca o vand cumparatorul mai trebuie sa achite vreo taxa ?


--------------------
Dacia Solenza 2004 - AG-38-RLR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 13 May 2013, 12:53
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




nu mult...vreo 1700 de euro... wacko.gif


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
velceani
post 13 May 2013, 13:43
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 953
Joined: 29 May 09
From: C de Arges




din cate stiu eu da
rugam cunoscatorii sa isi dea cu parerea


--------------------
Dacia Logan 2 Sl plus 1.2 16v 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andri1940
post 13 May 2013, 15:04
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.741
Joined: 23 March 08
From: Pitesti




hhd_0, daca prima inmatriculare a solenzei tale s-a facut in anul de cand e masina, NU are taxa platita. Legea e idioata si ii condamna pe toti cei cu solenze sau logan euro3, care n-au platit taxa de prima inmatriculare, sa ramana cu masinile pana le dau la rabla.


--------------------
Renault Laguna 2 1.8 16v Dynamique 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
velceani
post 20 May 2013, 08:52
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 953
Joined: 29 May 09
From: C de Arges




pana la urma si optiunea asta e ok, daca dau cum se laudau 1500 euro pe ea...


--------------------
Dacia Logan 2 Sl plus 1.2 16v 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 20 May 2013, 08:55
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




o fi valorind tichetul 1500 de euro dar...nu va da nimeni banii astia pe acea hirtie...iar ca sa cumperi o alta masina pina la cea ma ieftina e cale lunga...citeva mii de euro... sad.gif asa ca noi astia mai fara posibilitati financiare ne vom chinui cu cazanelele noastre...


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
velceani
post 22 May 2013, 10:18
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 953
Joined: 29 May 09
From: C de Arges




horicav, romanii sunt prea comozi si prea fricosi pentru asa ceva...
Ar trebuii sa iesim toti sa blocam Bucurestiul cateva zile si sa-i vezi atunci smile.gif

hai sa ne strangem 200/300 de masini si sa traversam de cateva ori bucurestiul pe unde e mai aglomerat si sa ii vezi apoi ce le trece cheful de taxa de timbru


This post has been edited by velceani: 22 May 2013, 10:20


--------------------
Dacia Logan 2 Sl plus 1.2 16v 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 22 May 2013, 11:44
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




ai dreptate velceani:

in timp ce in restul continentului aveau loc manifestatii impotriva austeritatii ce faceau vajnicii romanasi, da, aia care se vaita ca n-au ba una ba alta? pai ce sa faca: gratare! si la urma mizerie, multa mizerie...asa ca nici o sansa de proteste...

This post has been edited by george_scala_2004: 22 May 2013, 11:45


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul_bipolar
post 22 May 2013, 12:21
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.667
Joined: 23 July 08




Ma bag si eu cu voi!


--------------------
Toyota RAV4 HSD Elegance 2018
Toyota Highlander HSD Exclusive 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosstti
post 8 Jun 2013, 20:40
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 487
Joined: 26 April 11




Daca ar avea loc o astfel de actiune ar fi catalogata de catre guvernanti ca nesupunere sociala a unor detinatori de rable, care nu reprezinta nici pe departe majoritatea conducatorilor auto din Romania.
Va mai putea fi catalogata ca protest izolat si fortele de ordine puse sa-si faca datoria.
Amintiti-va de protestele de strada din iarna anului 2012"comandate de anumiti lideri politici".... Care a fost finalitatea acestor proteste?
Forte de ordine cat cupride, violente si identificarea demonstrantilor surprinsi de camerele de luat vederi, in vederea actionarii in judecata.
Sa nu va imaginati ca tin cu ursul, sant in aceeasi situatie ca si voi dar hai sa privim mai realist lucrurile, sa analizam cauza si efectul.
Solicitarea armonizarii legislatiei cu cea a Germaniei, a Frantei sau a Belgiei poate ar fi binevenita. O petitie cu zeci de mii de semnaturi poate ca ar fi salutara. Ce ziceti??


--------------------
dacia sandero stepway 1.6, 8V, 62Kw. 2o11 - is xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosstti
post 8 Jun 2013, 20:40
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 487
Joined: 26 April 11




Daca ar avea loc o astfel de actiune ar fi catalogata de catre guvernanti ca nesupunere sociala a unor detinatori de rable, care nu reprezinta nici pe departe majoritatea conducatorilor auto din Romania.
Va mai putea fi catalogata ca protest izolat si fortele de ordine puse sa-si faca datoria.
Amintiti-va de protestele de strada din iarna anului 2012"comandate de anumiti lideri politici".... Care a fost finalitatea acestor proteste?
Forte de ordine cat cupride, violente si identificarea demonstrantilor surprinsi de camerele de luat vederi, in vederea actionarii in judecata.
Sa nu va imaginati ca tin cu ursul, sant in aceeasi situatie ca si voi dar hai sa privim mai realist lucrurile, sa analizam cauza si efectul.
Solicitarea armonizarii legislatiei cu cea a Germaniei, a Frantei sau a Belgiei poate ar fi binevenita. O petitie cu zeci de mii de semnaturi poate ca ar fi salutara. Ce ziceti??


--------------------
dacia sandero stepway 1.6, 8V, 62Kw. 2o11 - is xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
velceani
post 10 Jun 2013, 07:57
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 953
Joined: 29 May 09
From: C de Arges




cosstti, de asta am deschis si topicul asta, ca sa discutam si sa vedem cum putem face ceva. macar un semnal de alarma daca tragem sa fie auzit de cine trebuie...
Cine se baga atunci la o petitie semnata?
Cine ne poate ajuta cu asta?


--------------------
Dacia Logan 2 Sl plus 1.2 16v 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosstti
post 11 Jun 2013, 05:42
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 487
Joined: 26 April 11




Se poate initia semnarea unei petitii online iar fiecare dintre noi sa angrenam si prietenii, cunoscutii in semnarea acesteia.
Chiar posesorii de masini noi o pot semna lejer deoarece si masinile lor se vor invechi odata si odata.
Sau putem lua exemplul turcilor care de data asta au procedat cum scrie la carte si chiar sper ca initiativa sa aiba efectul scontat:
"Protestatarii turci au cumpărat spațiu de reclamă în publicația americană New York Times. În ediția de vineri a ziarului în locul unei reclame a fost tipărit un text care susține protestele anti-guvernamentale din Turcia."
Asa gandesc eu acum, daca cineva are alta solutie.... sa o auzim.
Ma bag la semnarea petitiei.










--------------------
dacia sandero stepway 1.6, 8V, 62Kw. 2o11 - is xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MyKe89
post 11 Jun 2013, 06:10
Post #46


Membru RFG


Group: Members
Posts: 3.013
Joined: 16 December 07
From: Bucuresti




Exista deja o petitie aici:

http://jostimbrudemediu.info/petition.php


--------------------
'23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 11 Jun 2013, 07:26
Post #47


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Petitiile online sunt frectie la picior de lemn. Pentru ca ceva sa se intample cu adevarat trebuie proteste de strada.Stiti de ce au iesit turcii in strada? Pentru ca autoritatile vor sa le demoleze nu stiu ce parcuri...


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
velceani
post 11 Jun 2013, 07:32
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 953
Joined: 29 May 09
From: C de Arges




MyKe89, multumim de link

maskatu, tu crezi ca noi suntem turci? nu cred ca se vor ajunge la protestele astea la noi.


--------------------
Dacia Logan 2 Sl plus 1.2 16v 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 11 Jun 2013, 08:56
Post #49


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Asta incercam sa punctez. Protestele "online" au sanse limitate de succes. Statul roman trebuie dat in judecata la curtea europeana. Asta ca sa fie scoasa de tot. Asta pentru ca este o taxa discriminatorie.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosstti
post 11 Jun 2013, 09:17
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 487
Joined: 26 April 11




Cred ca Velceani are dreptate, noi nu suntem turci, ba in plus suntem ai dracu de comozi, ne place sa privim teatrul, nicidecum sa fim actori si ne mai place sa scoatem castanele din foc cu mana altuia.
Nici nu va imaginati cu ce eforturi si promisiuni ar putea fi scosi in strada trei, patru duzini de flacai tomnatici posesori de cazane nevandabile care sa racneasca fals si dogit in fata Palatului Victoria: "Jos cu taxa de mediu!!!"
Trecatorii s-ar uita la noi ca la Cascadorii Rasului si ar zambi cu subanteles.
In continuare cred ca petitia ar fi cea mai la indemana. Am sa vad ce link ne-a trimis MyKe89 si ce contine.
Multumesc MyKe89.

11 Jun 2013, 09:33:
Na ca am semnat-o!
Deci suntem vreo 15300 de protestatari pana in prezent.
Unde va fi trimisa aceasta petitie si cand va fi trimisa aceasta petitie? stie cineva?


This post has been edited by cosstti: 11 Jun 2013, 09:33


--------------------
dacia sandero stepway 1.6, 8V, 62Kw. 2o11 - is xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MyKe89
post 11 Jun 2013, 15:12
Post #51


Membru RFG


Group: Members
Posts: 3.013
Joined: 16 December 07
From: Bucuresti




Petitia a fost creata de un avocat, Coltuc. Nu am retinut prea multe detalii.


--------------------
'23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
velceani
post 11 Jun 2013, 15:19
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 953
Joined: 29 May 09
From: C de Arges




se pare ca la cel putin 100000 de semnaturi se poate face ceva, sa se treaca mai departe la alt nivel...

Asa ca mai dureaza.


--------------------
Dacia Logan 2 Sl plus 1.2 16v 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosstti
post 11 Jun 2013, 17:08
Post #53


Membru autentic


Group: Members
Posts: 487
Joined: 26 April 11




Se pare ca pe acest numar mare de samnatari (greu de strans) s-au bazat si guvernantii cand au clocit o asemenea lege discriminatorie. De aceea stau si ei acum linistiti si nu le pasa.
"Dureaza" zici? Pai or fi cu totul 100.000 de nemultumiti ca sa se intample ceva?


--------------------
dacia sandero stepway 1.6, 8V, 62Kw. 2o11 - is xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
velceani
post 12 Jun 2013, 07:25
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 953
Joined: 29 May 09
From: C de Arges




cred ca sunt mai multi, dar din lipsa de informare sau ignoranta nu semneaza asa ceva...


--------------------
Dacia Logan 2 Sl plus 1.2 16v 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosstti
post 13 Jun 2013, 22:08
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 487
Joined: 26 April 11




Lipsa de informare este intradevar un motiv, dar adevaratul motiv este comoditatea si resemnarea... sper ca imi vei da dreptate.
Sant din Iasi si stiu ca voi cei din sud aveti o oarecare aversiune fata de moldoveni care sunt mai conservatori si blegi in viziunea voastra.
Eu am convingerea ca nu este chiar asa de catastrofala situatia.
Am spertante ca situatia se va remedia in ce priveste doleantele noastre.
Nu uita ca "Unirea ne da puterea!"
Salutari de la Iasi!


--------------------
dacia sandero stepway 1.6, 8V, 62Kw. 2o11 - is xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
velceani
post 14 Jun 2013, 07:40
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 953
Joined: 29 May 09
From: C de Arges




man, nu am nici un fel de sentiment din asta, suntem toti romani... smile.gif
Si eu cred ca se va face ceva ca nu merge mult o chestie dinasta. Din ce in ce mai multi deschid proces si castiga asa ca pana la urma statul asta isi va da seama ca idiotenia asta nu merge chiar asa cum au crezut ei... smile.gif

te astept pe la Curte de Arges smile.gif



--------------------
Dacia Logan 2 Sl plus 1.2 16v 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 14 Jun 2013, 08:55
Post #57


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




In afara de a astepta iar alegerile si retragerea taxei auto , altceva nu aveti ce sa faceti . Multi au vandut masinile pe numele lor si as asteptat sa se scoata taxa si atunci le-au inmatriculat .
Din pacate legal nu aveti ce sa faceti si chiar daca reusesc cativa sa si-o recupereze , se recupereaza DUPA ce se plateste si nu se anuleaza , ca orice amenda in RO .
Personal , daca voi vinde vreodata masina , o voi vinde unui cunoscut si daca nu se poate face vreun artificiu la acel moment , o las pe numele meu . Nu am de gand sa platesc nici o taxa , tinand cont de faptul ca taxa asta apare si dispare dupa cum au chef unii , deci nu toti au platit-o . Daca m-as duce in Germania sa-mi iau masina , mi se pare normal sa o platesc , altfel nici gand . Piata este deja saturata de junghiuri , este prea tarziu pentru ea , apoi tinta si scopul acestei taxe este gresit .

This post has been edited by marius80_eugen: 14 Jun 2013, 09:03


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosstti
post 15 Jun 2013, 10:41
Post #58


Membru autentic


Group: Members
Posts: 487
Joined: 26 April 11




Din punct de vedere psihologic, guvernantii si-au ales f bine momentul punerii in aplicare a legii astea aberante.
Nu este campanie electorala , nu este sfarsit de mandat, taxa este diferentiata...ce mai? "dezbina si stapaneste!"
Personal nu cred ca aceasta taxa care aduce bani la buget se va retrage si nici nu cred ca va dispare. Cel mai probabil, romanul inventiv din fire va gasi o modalitate de a instraina masina unui cunoscut dar va ramane pe numele vechiului proprietar asa cum a dat exemplu Marius.

15 Jun 2013, 10:49:
Multumesc pentru invitatie Velceani, anul trecut am trecut prin Curtea de Arges dupa ce am facut Transfagarasanul. Orasel frumos si ingrijit la prima vedere, mi-a placut.
Astept vesti in legatura cu procesul.

This post has been edited by cosstti: 15 Jun 2013, 10:49


--------------------
dacia sandero stepway 1.6, 8V, 62Kw. 2o11 - is xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 16:45
Forum Renault