DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Incape motorul de 2.0 L 16V TURBO pe Logan ?

DeusX
post 20 May 2010, 14:42
Post #31


Pilsener


Group: Members
Posts: 241
Joined: 19 March 06




Mie nu-mi place cand lumea se ia de oameni pentru diferite proiecte, chiar si mai ciudate. Nu inteleg de ce nu poate fi abordata problema doar d.p.d.v. tehnic, nu si al lui "se merita". Omul nu a intrebat daca merita investitia, ci doar daca e posibil.
Destule persoane si-au cumparat consola Wii pentru a explora posibilitatile tehnicii ale telecomenzii speciale, relizand tot felul de bazaconii, de la stilou cu care poti "desena" in pain direct pe ecranul PC-ului pana la miscari multitouch pe peretele pe care prezinta imagini un proiector.



--------------------
- - - - -
Qashqai 1.3 140 (2018)
Micra 1.0 100 (2018)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aditzu08
post 20 May 2010, 14:45
Post #32


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 15 March 10




pai tipic pt unii...e prea greu lasa ca merge si asa..cica pasionati


--------------------
diesel power a a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Darkyro77
post 20 May 2010, 19:31
Post #33


Membru fara Dacie


Group: Members
Posts: 275
Joined: 15 January 05
From: Slobozia




merge
daca va intereseaza il masor eu pe al meu si va spun dimensiunile dar la ochi eu zic ca incape. acum bani si timp sa fie pentru proiect.
si inca ceva ... nu-l recomand pe logan ... mai repede cel aspirat ... parerea mea e ca e prea puternic si violent cel turbo pentru logan. chiar daca se intareste caroseria si se umbla pe la suspensii nu o sa puna ever puterea jos nici macar pe treapta a 3-a

This post has been edited by Darkyro77: 20 May 2010, 19:32


--------------------
Renault Megane R26 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aluibasarabeanu
post 20 May 2010, 22:21
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 664
Joined: 24 August 08
From: CONSTANTA




Incantat sa aud de o asemenea initiativa domnule WRC-SORIN.Vezi ca dupa ce cobori podul de la BILA catre far imediat pe dreapta este un service.Acum vreo 5 ani era acolo un domn Florea sau Florescu care face chestii dintr-astea si se ocupa si de omologare,Un foarte bun prieten de-al meu i-a dat un papuc lovit si un brek si domnul Florea i-a facut un papuc din 2002,parca, cu motor de VW 1,9 diesel.Am lucrat o perioada pe aceasta masina si mi-am batut joc de multi "jmecheri" cu masini "jmechere" cu toate ca avea doar 75 de cai.papucului lovit pe care l-a primit acest inginer i-a implementat un motor 1,9 diesel cu motor de Audi dar de aceasta data cu turbo.Am vorbit un pic cu primul proprietar al acestui papuc si mi-a zis ca face furori daca se pune cu cineva cu masini de 90-110 cai.Imi inchipui ce face un Logan cu 200 de cai!!! biggrin.gif Eu lucrez intr-un domeniu in care conduc mai multe modele de masini si iti povestesc o singura faza:Eram in oras,la semafor,cu un Audi RS4 break modelul vechi de prin '98- 2000 cu motor de 380 de cai si in dreapta mea apar niste pustani cu un porsche boxter ,pusi pe vitejisme si tot ambalau "saraca" masina sa arate ei cat sunt de "rai" si mai aruncau un ochi catre mine radmasa.gif .Cand am plecat am calcat-o sa vad si eu ce poate (de la "vapor" catre Metro 1) ,pustanul deasemeni si vreau sa zic ca pana la reprezentanta Mercedes,aprox 500 metri aveam vreo 5 masini in fata lui blink.gif ,sa fi vazut ce fata avea "jmecherasul" cand m-a ajuns (am accelerat-o pana la 110 km /ora ca sa pastrez o limita de viteza decenta si sigura pentru ca nu era masina mea).A meritat toata stradania.Imi inchipui un Logan de 200 de cai sau mai mult cand ii da "fum" unui BMW 316,318,320 sau vreun cinci-ar 525 :ad sub masa:In concluzie :Respect initiativa dar nu mi-o permit si astept sa vad la altii care au asemenea curaj.


--------------------
Renault Megane 2.2 1,6 16v anul 2006 - Necunoscut momentan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wrc_sorin
post 21 May 2010, 21:33
Post #35


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 29 November 08
From: Constanta




QUOTE(aluibasarabeanu @ 20 May 2010, 22:21)
Incantat sa aud de o asemenea initiativa domnule WRC-SORIN.Vezi ca dupa ce cobori podul de la BILA catre far imediat pe dreapta este un service.Acum vreo 5 ani era acolo un domn Florea sau Florescu care face chestii dintr-astea si se ocupa si de omologare,Un foarte bun prieten de-al meu i-a dat un papuc lovit si un brek si domnul Florea i-a facut un papuc din 2002,parca, cu motor de VW 1,9 diesel.Am lucrat o perioada pe aceasta masina si mi-am batut joc de multi "jmecheri" cu masini "jmechere" cu toate ca avea doar 75 de cai.papucului lovit pe care l-a primit acest inginer i-a implementat un motor 1,9 diesel cu motor de Audi dar de aceasta data cu turbo.Am vorbit un pic cu primul proprietar al acestui papuc si mi-a zis ca face furori daca se pune cu cineva cu masini de 90-110 cai.Imi inchipui ce face un Logan cu 200 de cai!!! biggrin.gif Eu lucrez intr-un domeniu in care conduc mai multe modele de masini si iti povestesc o singura faza:Eram in oras,la semafor,cu un Audi RS4 break modelul vechi de prin '98- 2000 cu motor de 380 de cai si in dreapta mea apar niste pustani cu un porsche boxter ,pusi pe vitejisme si tot ambalau "saraca" masina sa arate ei cat sunt de "rai" si mai aruncau un ochi catre mine radmasa.gif .Cand am plecat am calcat-o sa vad si eu ce poate (de la "vapor" catre Metro 1) ,pustanul deasemeni  si vreau sa zic ca pana la reprezentanta Mercedes,aprox 500 metri aveam vreo 5 masini in fata lui  blink.gif ,sa fi vazut ce fata avea "jmecherasul" cand m-a ajuns (am accelerat-o pana la 110 km /ora ca sa pastrez o limita de viteza decenta si sigura pentru ca nu era masina mea).A meritat toata stradania.Imi inchipui un Logan de 200 de cai sau mai mult cand ii da "fum" unui  BMW 316,318,320 sau vreun cinci-ar 525 :ad sub masa:In concluzie :Respect initiativa dar nu mi-o permit si astept sa vad la altii care au asemenea curaj.
*


Ma bucur ca sunt persoane care incurajeaza acest proiect, momentan am fost plecat din tara, urmeaza sa iau siteurile din germania la rand sa vad ce gasesc.


--------------------
Dacia Logan Prestige 2007 - CT-10-SYR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lord Hades
post 22 May 2010, 10:57
Post #36


Memento Mori


Group: Members
Posts: 1.640
Joined: 28 July 07
From: Brasov




@aluibasarabeanu din cauza astora ca tine, care confunda drumurile publice cu circuite de curse, romania este in primele locuri din europa ca si numar de decese in accidente rutiere. De ce trebuie sa ii dai tu "fum" unui tembel cu porsche? ai dormit mai bine noaptea acasa?

Stimabile sorin, daca vrei motor de 200 CP doar ca sa faci ce descrie stimabilul aluibasarabeanu, sper sa alegi alta tara in care sa iti pui in aplicare proiectul, caci nu imi doresc sa te am in preajma mea in trafic. Am condus masina de 230 CP, si sincer, nici prin gand nu mi-a trecut sa ma iau la intrecere cu careva pe autostrada, doar de dragul de a da "fum" ...


--------------------
OOOO A3 2010 / Vorsprung Durch Technik - BV03:-)
"Death smiles at us all. All a man can do is smile back."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aluibasarabeanu
post 23 May 2010, 02:40
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 664
Joined: 24 August 08
From: CONSTANTA




A fost vorba de un demaraj puternic pana 110 km/h pe un drum cu 2 benzi pe sens si limita de 70 deci consider ca nu este asa de periculoasa viteza de 110 pe un drum de la marginea orasului si foarte liber de multe ori.Sunt genul de sofer extrem de atent si precaut dar daca tot avem masini ,haideti sa si mergem cu ele.Daca am limita de 50,merg maxim 60,daca am limita de 70 ,o tin la 80 si ii urasc pe cei ce in oras merg cu 40 si pe varianta cu 60!!!Nu era mai rapid pentru ei cu RATB.


--------------------
Renault Megane 2.2 1,6 16v anul 2006 - Necunoscut momentan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C@talin
post 23 May 2010, 02:52
Post #38


Dealer autorizat droguri/Stil romantic: Sef.


Group: Members
Posts: 5.405
Joined: 5 December 05
From: cucu




QUOTE(Lord Hades @ 22 May 2010, 11:57)

Stimabile sorin, daca vrei motor de 200 CP doar ca sa faci ce descrie stimabilul aluibasarabeanu, sper sa alegi alta tara in care sa iti pui in aplicare proiectul, caci nu imi doresc sa te am in preajma mea in trafic. Am condus masina de 230 CP, si sincer, nici prin gand nu mi-a trecut sa ma iau la intrecere cu careva pe autostrada, doar de dragul de a da "fum" ...
*



pai nu dasta isi i orice roman,masini turbo si tdi.sa deafum happy.gif unsure.gif radmasa.gif


--------------------
Range Rover V8 5.0 Vogue SE - B 666 IAD
Sold my soul to the devil for the Range.
Ladies if you wanna hang with me, you need a good rope .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 23 May 2010, 08:45
Post #39


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




QUOTE(Lord Hades @ 22 May 2010, 11:57)
@aluibasarabeanu din cauza astora ca tine, care confunda drumurile publice cu circuite de curse, romania este in primele locuri din europa ca si numar de decese in accidente rutiere. De ce trebuie sa ii dai tu "fum" unui tembel cu porsche? ai dormit mai bine noaptea acasa?

Stimabile sorin, daca vrei motor de 200 CP doar ca sa faci ce descrie stimabilul aluibasarabeanu, sper sa alegi alta tara in care sa iti pui in aplicare proiectul, caci nu imi doresc sa te am in preajma mea in trafic. Am condus masina de 230 CP, si sincer, nici prin gand nu mi-a trecut sa ma iau la intrecere cu careva pe autostrada, doar de dragul de a da "fum" ...
*


Tu nu sti o paine in plus pacat ca isi pierd viata si unii cu famile copi mici mor nevinovat.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wrc_sorin
post 27 May 2010, 21:53
Post #40


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 29 November 08
From: Constanta




Parerile sunt impartite, daca ai un motor puternic asta nu insemna ca trebuie sa moara cineva. Adevarata putere a motorului poate fi pusa in evidenta la momentul oportun adica la cursele legale. Sunt atatea masini puternice in trafic din fabrica, in fine nu trebuie sa facem o tragedie din asta daca schimbam un motor .


--------------------
Dacia Logan Prestige 2007 - CT-10-SYR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 27 May 2010, 21:59
Post #41


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




schimbal si ne spui si noua cum a decurs omologarea cu actele insirate ... poate ne lipim si noi de asa ceva tongue.gif


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GOLAN 91
post 1 Jun 2010, 23:38
Post #42


Membru


Group: Members
Posts: 172
Joined: 13 April 06




Spor la treaba cu proiectu,pe logan sa montat 2,0 16v de pe laguna cel de 136(paremise cp) cu succes.Dece nu iei in calcul modificarea motorului actual??si nu mai trebuie omologat.....Aspirat sau turbo,cum preferi sau cum iti permiti....


--------------------
Dacia Logan Laureat 1.4 MPI - B 42 ZIF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bleumineral
post 19 Jun 2010, 16:23
Post #43


Român și neștiutor


Group: Members
Posts: 167
Joined: 2 May 09




QUOTE(aluibasarabeanu @ 23 May 2010, 02:40)
A fost vorba de un demaraj puternic pana 110 km/h pe un drum cu 2 benzi pe sens si limita de 70 deci consider ca nu este asa de periculoasa viteza de 110 pe un drum de la marginea orasului si foarte liber de multe ori.Sunt genul de sofer extrem de atent si precaut dar daca tot avem masini ,haideti sa si mergem cu ele.Daca am limita de 50,merg maxim 60,daca am limita de 70 ,o tin la 80 si ii urasc pe cei ce in oras merg cu 40 si pe varianta cu 60!!!Nu era mai rapid pentru ei cu RATB.
*


Și eu urăsc dobitocii care merg cu 30-40 la oră mai ales când văd mașina poliției, acolo unde legea le dă dreptul la 70. Dobitocii ăștia ar trebui amendați, pentru că încurcă circulația, în special tutele, se face rândul în spatele lor...
Acum revenind la problema pe care o tratează topicul... ar fi tare de tot să ai un motor de 300 de cai pe Logan și să le iei fața cocalarilor cu mașini scumpe care îți frânează în față doar ca să accelereze când te apropii de ei. Însă, numai sub capotă să umbli, restul să fie așa cum l-a făcut fabrica pentru efect maxim.


--------------------
Dacia Logan 1.4 mpi gpl 2007 Laureate - -***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slider2
post 19 Jun 2010, 18:05
Post #44


doar membru si atat


Group: Members
Posts: 3.630
Joined: 15 April 08




la ce zici tu acolo sa umble doar la motor si la nimic altceva iese efect maxim garantat... cred ca planetarele le arunci direct afara din cutie, de oprit o sa ai nevoie de niste pomi, iar de luat curbele cu 300cp pe puntea fata fara vreun diferential din ala controlat electronic... post-336-1110552483.gif


--------------------
symboala neagra 2008
mormantul n-are decat o singura usa... intrarea... atat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Serje
post 19 Jun 2010, 19:14
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 11 December 04
From: Cluj-Napoca




Se referea la aspectul exterior al masinii ...


--------------------
MTD Optima 53 SPB HW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slider2
post 19 Jun 2010, 19:15
Post #46


doar membru si atat


Group: Members
Posts: 3.630
Joined: 15 April 08




cred ca si pe acolo ar trebui umblat, aerodinamica nefiind un capitol forte al loganului...


--------------------
symboala neagra 2008
mormantul n-are decat o singura usa... intrarea... atat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreiy
post 19 Jun 2010, 21:56
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 431
Joined: 21 February 09
From: Pitesti




Si tu cum ai imbunatati aerodinamica unui logan,ii pui gps antena imitation? coolspeak.gif


--------------------
Dacia SuperNova 2002
Imi place stilul tau, tunezi si apartamente?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slider2
post 19 Jun 2010, 22:03
Post #48


doar membru si atat


Group: Members
Posts: 3.630
Joined: 15 April 08




daca vrei sa faci ceva serios, se poate si la logan... dar trebuie facut temeinic, cu teste, calcule, chestii...

apropos de antenele alea, am vazut zilele trecute un polo. avea doua puse, asa pe marginea plafonului in laterale radmasa.gif

This post has been edited by slider2: 19 Jun 2010, 22:06


--------------------
symboala neagra 2008
mormantul n-are decat o singura usa... intrarea... atat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 20 Jun 2010, 12:21
Post #49


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




Exista in afara Logan (mai multe exemplare) cu [peste 200 cp la roata.

Insa, acele masini sunt construite astfel :

-dezbracate de toata mecanica
-dezbracate de toate panourile, inclusiv plafonul
-sudat roll-cage, cu intarituri pe oalele amortizoarelor si in punctele cheie
-montat un cadru motor nou, cu bascule si elemene de suspensie manufacturate (sistem tubular, pentru ca tabla ambutisata a basculelor de logan nu rezista )
-sistem franare imbunatatit
-toate astea legate de cadrul tubular ce face legatura cu roll-cage-ul si celelalte intarituri
-montat motor cu o cutie adecvata
-testat
-refacut panourile caroseriei - aripi, usi, plafon



Crezi tu, draga co-forumist, ca o garantie verbala din partea meseriasului cu cielo de 300cp este suficient? Abia rezista basculele la un condus sportiv cu cei 90cp de fabrica, la masina mea, d-apoi la 200cp !

Daca vrei sa faci ceva destept, cumpara piese din anglia si transforma motorul K4M al Prestige-ului tau. Aspirat, poate ajune undeva pe la 240-250cp. Verifica Clio S1600, are fix motor K4M aspirat.

Atunci sa-l vad pe amicul tau meserias, stie?


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Darkyro77
post 21 Jun 2010, 08:19
Post #50


Membru fara Dacie


Group: Members
Posts: 275
Joined: 15 January 05
From: Slobozia




deja o dam in altele dane. acolo nu mai e vorba de o masina de zi cu zi.
sa concluzionam ... se poate pune motor de 2.0 si aspirat si turbo pe logan dar cu investitii astronomice care nu merita ... mai repede iei un clio rs sau un megane rs si asta e.
daca tot te-ai apucat sa le zici de englezi zi-le si unde sa se uite ... e vorba de k-tec racing care lucreaza doar cu renault.

le: si eu am incercat pe al meu logan sa fac ce vreti voi ... am ajuns la concluzia de mai sus ... de aceea a disparut loganul din semnatura si a aparut "asta mica" din avatar ph34r.gif

This post has been edited by Darkyro77: 21 Jun 2010, 08:22


--------------------
Renault Megane R26 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andrei Rsc
post 22 Jun 2010, 15:05
Post #51


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 7 April 10




Amintesc un lucru. WRC-Sorin a intrebat daca acel motor dorit de el incape pe o Dacia Logan. Nu mi se pare un raspuns adecvat. I-ati un Clio!!
Cu tot respectul suntem pe Forum Dacia, suntem pasionati sau posesori ai marcii Dacia deci discutam despre aceasta marca. Cat despre meritat, fiecare isi stie limita bugetului.


:tongue.gifS:: Unii merg la pescuit...merita?, altii baga bani in scule de muzica doar ca sa tremure casa....merita?, unii joaca GOLF.....(din pasiune spun ei)...lor le merita?
La Fel Unii din noi suntem pasionati de masinile noastre si bagam bani in ele fara regrete...nu vad care e problema!!!


--------------------
Dacia 1310 1995 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slider2
post 22 Jun 2010, 15:07
Post #52


doar membru si atat


Group: Members
Posts: 3.630
Joined: 15 April 08




da dar nu cred ca cineva care s-a cam chinuit sa-si un logan de 10.000euro isi permite sa bage 50% din valoarea lui (daca nu mai mult) in adoptarea unui alt motor....


--------------------
symboala neagra 2008
mormantul n-are decat o singura usa... intrarea... atat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 22 Jun 2010, 15:25
Post #53


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.997
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Aia care se duc la peste sau la golf o fac cu scule potrivite, nu fac muste artificiale din peruci de dama sau crose de golf din bastonu lu bunicul. Asa si aia de se duc la curse nu au Loganuri de 2 l turbo.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andrei Rsc
post 24 Jun 2010, 00:06
Post #54


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 7 April 10




Eu unu urmeaza sa imi cumpar Dacia Logan nu din lipsa de bani dar din cauza fixurilor mele si dragului meu pentru marca. Iar daca as mari puterea masinii as face-o pe motorul din fabrica pentru a fi mai original. Si daca as face acest lucru nu l-as face pentru curse dar pentru a arata ca se poate si din pasiune si daca m-ar tine bugetul as faceo fara sa ma gandesc de 2 ori.

PS: motorul 1.6 16V e destul de puternic pentru acest model. Singurele imbunatatiri estetice si a fiabilitatii ar fi o coborare de 7 centimetrii a garzii la sol si jante de 16". O eventuala evacuare din inox ar fi suficient. Parerile sunt impartite


--------------------
Dacia 1310 1995 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ArtVandelay
post 24 Jun 2010, 00:18
Post #55


Anytown, USA..


Group: Members
Posts: 2.662
Joined: 5 January 08
From: Craiova




cum imbunatatesc acele chestii fiabilitatea ?


--------------------
Ford focus 2001
He wondered why the boomerang kept getting bigger. Then, it hit him.

I got 99 cookiez cause a bitch ate one.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andrei Rsc
post 24 Jun 2010, 00:28
Post #56


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 7 April 10




coborarea garzii la sol si rigidizarea suspensiei nu permite inclinarea in curbe asa tare deci se evita a muri ca un bun prieten al meu care s-a ridicat pe 2 roti in curba cu faimosul LOGAN si s-a izbit de pom:). Ma bucur ca ai intrebat sper ca te-am clarificat


--------------------
Dacia 1310 1995 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ArtVandelay
post 24 Jun 2010, 01:01
Post #57


Anytown, USA..


Group: Members
Posts: 2.662
Joined: 5 January 08
From: Craiova




De acord, doar ca fiabilitate inseamna altceva tongue.gif si nu are legatura cu stabilitatea pe viraje

This post has been edited by ArtVandelay: 24 Jun 2010, 01:02


--------------------
Ford focus 2001
He wondered why the boomerang kept getting bigger. Then, it hit him.

I got 99 cookiez cause a bitch ate one.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 24 Jun 2010, 08:13
Post #58


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.997
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(Andrei Rsc @ 24 Jun 2010, 01:28)
coborarea garzii la sol si rigidizarea suspensiei nu permite inclinarea in curbe asa tare deci se evita a muri ca un bun prieten al meu care s-a ridicat pe 2 roti in curba cu faimosul LOGAN si s-a izbit de pom:). Ma bucur ca ai intrebat sper ca te-am clarificat
*


Eu cred ca amicul tau nu a murit din cauza suspensiei de Logan (derapeaza inainte sa se ridice pe 2 roti) ci ori din cauza unui obstacol pe drum ori pentru ca intrat prea tare in vreun viraj si a iesit in sant si dupa aia in pom.
Oricum, 7 cm in minus la garda la sol rezulta cursa supensie 2 cm.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andrei Rsc
post 24 Jun 2010, 10:47
Post #59


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 7 April 10




Cu mult mai mult nu se poate cobora garda la sol doar daca se fac si alte adjustari.


--------------------
Dacia 1310 1995 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caphonne
post 24 Jun 2010, 13:52
Post #60


Membru autentic


Group: Members
Posts: 968
Joined: 22 August 06
From: Buc. Drumul taberei si Berceni




Andrei RSC nu te supara tu esti ca un prieten de al meu care isi luase zgarda inainte sa-si ia cainele.Te-ai interesat cat costa un kit de suspensie si un set de jenti cu cauciucuri adecvate?.Legat de rasturnare vezi ca si alea de raliu se rastoarna.La etapa de raliu de pe Transfagarasan acum de curand s-a rasturnat un Logan dupa ce a intrat in derapaj cam in linie dreapta (este filmul si pe youtube parca) deci totul tine de sofer.Bafta.
uite filmuletul


This post has been edited by caphonne: 24 Jun 2010, 13:57


--------------------
Dacia Supernova 2003 Rapsodie rosu imperial
Skoda Octavia Facelift 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th May 2024 - 22:50
Forum Renault