DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Clantanit metalic in zona rotii dreapta fata, Nu este de la scut.

SorinXp
post 14 Jul 2010, 21:21
Post #61


Membru


Group: Members
Posts: 196
Joined: 30 June 05




Am o poza cu arcul fata de cand am schimbat rotile intre ele.
In aceasta poza se poate vedea o clema de metal care tine arcul, la mine pe partea stanga este lipita de arc, pe dreapta are un spatiu de cativa mm(1-2mm), daca trag/imping de arc cand e roata ridicata se misca un pic si face un zgomot foarte usor : clancccc. Cred ca si la voi e la fel si din acest motiv face, mai ales ca suspensia pe fata e de tip McPhaerson si favorizeaza acest lucru.
Din punctul meu de vedere asta nu e problema (vb de cazul meu), as putea indoii putin clema aceea (se observa ca nu e in unghi de 90 grade ca cealalta), dar asa sa stea ( are peste 15000km de cand am observat asta).

Puneti mana pe arc si trageti cu putere, daca se misca el e vinovatul. Inspectati cat se misca si pe unde si in felul acesta vedeti daca necesita o interventie.

Cine se plictiseste si nu are ce face si vrea ceva frumos sa faca cum are DUSTER, un cauciuc in capatul arcului. Cred ca asta a fost motivul, ca pe offroad este mai accentuat fenomenul (si la off-road nu ne plangem in iubita noastra tara)



Pentru bielete puteti testa relativ usor, o mana mai subtire trebuie. Dati rotile la maxim stanga/dreapta si bagati mana pe langa aripa (partea dinspre usa). Prindeti capul de bara si incercati sa miscati de el cu putere; sus/jos stanga dreapta in diagonala.... daca nu se clinteste lasa-l acolo ca dai banii degeaba. Mai puteti testa miscand foarte foarte putin de volan si va uitati foarte atent la roata, dc se misca inseamna ca nu ai joc in directie (pe partea pasagerului ai nevoie de o a 2 persoana). Daca nu exista joc nu exista pacaneli, poate hotie.
Pivotul de la bascula se poate verifica cu masina pe cric, tragi puternic de roata in toate directiile si te poti ajuta si de o ranga...
In felul acesta puteti verifca articulatiile, dupa ce ai fost la un un service ( sa nu fie pacaleala).
Vizualizare bucse brat, pe la bara stabilizatoare si bieleta antirasturnare.
Pe elevator se invarte de roata cu mana si se verifica rulmentul din capul amortizorului ...
Atentie : starea burdufurilor sa fie foarte buna, daca prezinta fisuri, rupturi sau nu etanseaza cum trebuie in maxim 5-10.000 Km pica piesa respectiva ( prima data se duce unsoarea de acolo, apoi scartaie, bate... depinde de piesa)

This post has been edited by SorinXp: 14 Jul 2010, 21:33


Attached thumbnail(s)
Arc_fata.jpg ( Size: 93.47k ) Number of downloads: 223


--------------------
DACIA LOGAN Prestige 1.6 16v Dec2008 - B97GCT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 6th June 2024 - 20:01
Forum Renault