DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages « < 2 3 4 5 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> rugina, rugina la amortizor spate dreapta

Marian66
post 31 Jan 2009, 19:25
Post #91


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




da, deci am fost
revopsit barele integral (care incepusera sa se exfolieze de cand am cumparat-o), plus niste puncte de rugina, 400 ron
capota trebuie schimbata, pentru ca nu a fost izolata cum trebuie in fatza si s-a strans apa mereu si, evident, a inceput sa coaca ...

asadar, pe langa anuntzul de la bursa, mai zic si aici: cumpar capota de solenza, preferabil alba



--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ozzzy
post 12 Apr 2009, 18:22
Post #92


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 18 November 07




Am si eu aceeasi problema cu rugina la oalele amortizoarelor din spate .
Intrebare: a ajuns cine va cu masina la tinichigiu? Cum ati rezolvat problema si cam cat costa reparatia?


--------------------
dacia solenza clima 2003 - PH-xx-LHK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alinbum
post 13 Apr 2009, 10:52
Post #93


Membru autentic


Group: Members
Posts: 349
Joined: 9 February 08




si eu am o problema asemanatoare cu a lui ozzzy, tot la oalele amortizoarelor din spate. nimeni nu ne poate ajuta sa rezolvam rugina? am atasat si o poza.

Attached thumbnail(s)
DSC05881.JPG ( Size: 526.6k ) Number of downloads: 1523


--------------------
dacia solenza 1.4 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CIPTUNING
post 13 Apr 2009, 11:28
Post #94


Membru autentic


Group: Members
Posts: 891
Joined: 22 November 05




De rugina nu te mai poate scapa decat tinichigiul, din pacate sad.gif . Dar te putem ajuta sa previi aparitie pe viitor a acestui lucru:
QUOTE(CIPTUNING @ 8 Mar 2009, 11:17)
Aceasta poza m-a lamurit: doua table suprapuse, probabil cu o mica distanta infima intre ele (nu au cum sa fie suprapuse si lipite perfect prin sudura pe toata suprafata), in afara de acele canale prin care intra apa -2 pe fiecare parte. Astfel, se absoarbe umezeala care macina tabla dinspre portbagaj, fiind mai subtire.
Solutia mea: astupat gaura de jos cu silicon, bagat ulei cu un furtunas prin canal pana se umple - eu am atasat un furtunas subtire la o pompita cu ulei- apoi astupata si gaura de sus. Alceva nu aveti ce face din lipsa acces- ceara de cavitati nu se poate raspandi pe toata suprafata pt ca este solida, pensula nu incape..etc.
CONCLUZIA: DEGEABA DATI CU FELURITE GRUNDURI SI ANTIFONURI PE DINAFARA SI PRIN PORTBAGAJ - unii chiar recomanda raschetarea totala a vopselei pana la tabla, si refacerea stratului protector, in vederea combaterii macinarii oalei  radmasa.gif - DACA NU TAIATI RAUL DIN RADACINA, ADICA, ACCESUL APEI SI APARITIA CONDENSULUI INTRE CELE DOUA TABLE SI IMPLICIT, RUGINIREA TABLEI "PRIN SPATE".
*



This post has been edited by CIPTUNING: 13 Apr 2009, 11:32

Attached thumbnail(s)
contra_aripa_dr.jpg ( Size: 205.06k ) Number of downloads: 1775


--------------------
SLZ SCALA - BZ 04 XLZ
"Religia-o frază de dânșii inventată
Ca cu a ei putere să vă aplece-n jug"
Eminescu- Imparat si proletar ;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ozzzy
post 13 Apr 2009, 13:58
Post #95


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 18 November 07




Ca nu mai scap de tinichigiu , mi-a fost clar din momentul in care am indepartat vopseaua si am vazut ce e acolo.
Dar eram curios sa vad la ce costuri se ridica reparatia.
EU am fost azi la un service autorizat si mi-au spus ca timpul de manopera pentru un singur pasaj de roata e de 3 ore deci 3x2 = 6 ore x 60 ron /ora rezulta 360 ron plus piesele aproximativ 240 ron amandoua.
Problema e ca nu m-au lamurit daca in timpul de manopera intra si finisarea adica vopsit , antifonat... sau or sa ma mai incarce si cu materiale si manopera si pentru aceasta operatie.
In concluzie: stie cineva la cat se ridica costurile totale?


--------------------
dacia solenza clima 2003 - PH-xx-LHK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
26-Kbe
post 14 Apr 2009, 07:23
Post #96


Membru Dacia Club


Group: Members
Posts: 510
Joined: 17 October 08
From: Bucuresti




Salut,
@CIPTUNING trebuie sa-mi dai drepturi de autor acum am realizat ca poza pusa de tine este din masina mea smile.gif) radmasa.gif


--------------------
Hyundai Accent 2003
Skoda Octavia RS1 / 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 26 Apr 2009, 08:07
Post #97


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Lol? Si cum ai reparat-o kbe? Sau inca e in stadiul asta?? Banuiesc ca ai pus alte oale ca de reparat nu mai ai ce...


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CIPTUNING
post 26 Apr 2009, 09:45
Post #98


Membru autentic


Group: Members
Posts: 891
Joined: 22 November 05




QUOTE(26-Kbe @ 14 Apr 2009, 07:23)
Salut,
@CIPTUNING trebuie sa-mi dai drepturi de autor acum am realizat ca poza pusa de tine este din masina mea smile.gifradmasa.gif
*


@Kbe, dupa culoarea vopselei din poza, recunosc faptul ca nu mi-as fi dat seama vreodata, ca portbagajul argintiu apartine unei supernove rosu toreador. laugh.gif Ce s-a intamplat, nu ti-a mai placut culoarea originala?

@Maskatu, din ce am citit aici, http://www.daciaclub.ro/Rugina-t145521-s30...ml#entry1834351 , Kbe a gasit un meserias bun, iar in urma recomandarii sale, a mai fost si altcineva multumit de serviciile mesterului.


--------------------
SLZ SCALA - BZ 04 XLZ
"Religia-o frază de dânșii inventată
Ca cu a ei putere să vă aplece-n jug"
Eminescu- Imparat si proletar ;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalinski
post 25 Jan 2013, 17:33
Post #99


Membru autentic


Group: Members
Posts: 622
Joined: 9 July 12
From: Turnu Magurele,Teleorman




am si eu o intrebare: se pot schimba oalele, sunt ruginite de tot si imi e sa nu raman cu spatele masini in urma biggrin.gif o sa vin cu poze poate ma ajuta si pe mine cineva cu rezolvare?


--------------------
Dacia SuperNova 2001 /clima - numar fara sot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 25 Jan 2013, 20:59
Post #100


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




Un tinichigiu bun o pune "pe roti".


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 25 Jan 2013, 22:41
Post #101


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Mda. As vrea si eu un tinichigiu bun in bucuresti in care sa am incredere sa las masina cateva zile sa o faca. In service imi cer aproape 500-600 lei pentru carpeala la o aripa. smile.gif


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady_13
post 29 Jan 2013, 16:27
Post #102


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 16 January 13




Un tinichigiu bun prin bucuresti sa imi rezolve si mie problema din poze?

Attached thumbnail(s)
Fotografie0454.jpg ( Size: 804.21k ) Number of downloads: 1056
Fotografie0457.jpg ( Size: 809.46k ) Number of downloads: 1038


--------------------
Dacia Solenza Scala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius c
post 30 Jan 2013, 20:26
Post #103


Membru


Group: Members
Posts: 156
Joined: 13 October 10




urata treaba ady si la mine cam la fel au fost am fost la tinichigiu mi le-a rezolvat pretul 400 de lei rezolvale cat mai repede la mine se misca amortizorul cu tot cu oala


--------------------
dacia solenza 1.9 diesel 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daseky30
post 31 Jan 2013, 09:17
Post #104


Membru


Group: Members
Posts: 71
Joined: 30 July 12
From: Bacau




Salut, am si eu o intrebare, ce se repara la oalele acestea?, se carpesc sau sunt schimbate cu totul?, daca e doar o carpeala cu o tabla rezistenta deasupra dupa ce se taie partea ruginita asta pot sa fac si eu, cred ca as scapa mai ieftin1 smile.gif


--------------------
Dacia Solenza 2004/ Scala
Dacia solenza 1.4 Scala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex_DNK
post 31 Jan 2013, 11:11
Post #105


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.795
Joined: 9 May 08
From: Slobozia




din moment ce nu prea se mai gasesc oale de solenza, cred ca majoritatea tinichigiilor apeleaza la carpeala.


--------------------
skoda octavia 2009 - 87 dnk
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cgc64
post 31 Jan 2013, 12:51
Post #106


Membru


Group: Members
Posts: 130
Joined: 30 December 09
From: Constanta




daca la primul punct de rugina ,te apucai sa il smirgheluiesti si sa dai cu grund,nu mai ajungeau oalele in halul asta.plus daca bagai ulei in gaurile care se sunt deasupra amortizorului si le astupai cu silicon,nu mai erai nevoit sa le schimbi pe o gramada de bani


--------------------
dacia sandero laureate 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 31 Jan 2013, 14:50
Post #107


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




as vrea eu sa vad cum slefuiesti tu patele de rugina aparute pe partea cu roata, nu pe partea cu portbagajul. Ca la oalele alea rugina nu apare din interior spre exterior, ci invers.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady_13
post 1 Feb 2013, 23:13
Post #108


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 16 January 13




cgc64 am cumparat masina vara trecuta si nu mi-am dat seama ca este chiar atat de adanc intrata rugina. Am acceptat sa o cumpar ca eram in criza de timp, conditionat de bani si a fost cea mai buna varianta din vro 10 solenza vazute


--------------------
Dacia Solenza Scala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosstti
post 4 Feb 2013, 21:20
Post #109


Membru autentic


Group: Members
Posts: 487
Joined: 26 April 11




Vorbim despre oalele amortizoarelor spate, acolo este boala sau viciul de fabricatie al acesui model.
Acolo unde apare rugina "cancerul" sunt doua table puse una peste alta. Apa patrunde prin cele doua gauri (nu stiu care a fost ratiunea constructiva) din apropierea amortizorului, dat fiind ca apa nu are pe unde se scurge.... solutia este sa obturati acele doua gauri.
Inca un amanunt: tabla groasa care confera rezistenta oalei este doar o fasie de aprox. 15 cm. Aceasta fasie de tabla groasa este acoperita de tabla subtire, intre aceste bucati de tabla are loc oxidarea propriuzisa iar tabla mai subtire cedeaza si infloreste.
Daca rugina nu a afectat foarte grav structura oalei, din exterior (de sub masina) nu se vad urme de rugina.
Mai apare un aspect: in portbagaj este cald pe timp de iarna, afara este frig si pe oala apare condensul (oare intre cele doua table ce o mai fi?).
Acoperirea oalei dupa reparatie cu material gen pasla, cred ca ar fi oportuna.
Solutie: decopertarea tablei bolnave doar de pe structura de rezistenta (fasia de tabla groasa de pe verticala), prinderea alteia, de data asta de tabla galvanizata chiar si in popnituri care sa acopere portiunea decupata, apoi acoperirea cu un izolator termic (pasla).
Se pot da doua gauri in partea superioara a oalei, pe unde se mai poate baga ulei cu o seringa, dar atentie... celor doua canale verticale ar trebui sa li se dea doua gauri de scurgere in planul planseului portbagajului. Uleiul injectat va spala si va proteja structura de rezistenta impotriva coroziunii apoi se va scurge pe gaurile special practicate in acest scop.
Precizare: de obicei oxidarea apare doar in portiunea unde tablele se suprapun. Acolo trebuie decopertata tabla subtire.


--------------------
dacia sandero stepway 1.6, 8V, 62Kw. 2o11 - is xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdanelkva
post 5 Feb 2013, 08:54
Post #110


/\____/\____/\____/\


Group: Members
Posts: 1.147
Joined: 4 November 09
From: reghin




Acum vreo 3 ani am bagat si eu ulei in oalele alea,am astupat apoi gaurile cu silicon,buuun...Dar nu sunt lamurit asupra unui lucru,spatiul (golul) dintre cele doua table e cumva impartit in doua compartimente si daca da,exista legatura intre ele?Tin minte ca am bagat ulei prin ambele orificii de sus,daca ar fi fost legatura intre goluri,bagam ulei pe o gaura si intra in ambele spatii... unsure.gif


--------------------
ford focus facelift tot cu benzina 2009 - MS**---
In goana dupa posturi.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aliosha
post 5 Feb 2013, 08:59
Post #111


Membru autentic


Group: Members
Posts: 312
Joined: 14 December 09
From: arges




QUOTE(cosstti @ 4 Feb 2013, 21:20)
...
Precizare: de obicei oxidarea apare doar in portiunea unde tablele se suprapun. Acolo trebuie decopertata tabla subtire.
*


Bine spus "de obicei". Mie mi-a aparut fix de-a lungul canalului vertical pozitionat spre fata masinii, atat pe oala stanga cat si pe oala dreapta. Nu era atacat nimic altceva.


--------------------
Renault Megane 2.2 CC 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hhd_0
post 5 Feb 2013, 09:57
Post #112


Membru


Group: Members
Posts: 106
Joined: 27 September 10




M-am hotarat ! Poate ca trebuia sa postez rubrica "preturi" dar nu pot sa nu ma abtin. Problema ruginei pe oale o am si eu. Un tip de la service mi-a pus o amestecatura de substanta ca sa nu mai intre apa in porbagaj. Sincer asa o las pana cad din ea. La ce preturi se vad Solenzele nu mai bag un ban in ea inafara de mecanica.

This post has been edited by hhd_0: 5 Feb 2013, 09:58


--------------------
Dacia Solenza 2004 - AG-38-RLR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gaboru4all
post 11 Feb 2013, 22:57
Post #113


Membru


Group: Members
Posts: 186
Joined: 10 December 08
From: Bucuresti/Sector2




Eu la primele semne de rugina am decupat o parte din dublura oalelor, am curatat bine si am dat cu grund si vopsea cauciucata.Norocul meu a fost,poate,ca a fost afectata doar dublura de la exterior.De atunci nu a mai aparut nici un pic de rugina!...revin maine cu foto...


--------------------
Renault Megane 2.1 2008 - IF 11 RDU
Cand imi fuge pamantul de sub picioare,ma ambitinonez si fug si eu mai tare!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosstti
post 12 Feb 2013, 07:57
Post #114


Membru autentic


Group: Members
Posts: 487
Joined: 26 April 11




Ai procedat bine. Probabil ca ai obturat si cele doua canale in partea superioara, este un amanunt esential.
Spui ceva de "dublura de la exterior", cred ca te referi strict la dublura cere se vede in portbagaj. Nu-i asa?
Pe oala apare condens dupa un drum mai lung la vremea asta, in masina este cald si afara frig, oalele trebuie acoperite cu om material termo-izolant pentru a inlatura acest inconvenient.
In partea superioara a oalei ar trebui lasat un orificiu pentru aerisire si pentru a baga ulei din cand in cand.


--------------------
dacia sandero stepway 1.6, 8V, 62Kw. 2o11 - is xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex_DNK
post 12 Feb 2013, 11:47
Post #115


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.795
Joined: 9 May 08
From: Slobozia




asa am facut si eu. am decupat tabla, am dat cu grund, antifon de vapor si foarte multa vaselina, dupa care am acoperit cu tapiteria portbagajului.


--------------------
skoda octavia 2009 - 87 dnk
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin1983
post 12 Feb 2013, 11:54
Post #116


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.587
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti-Rahova




dar vaselina aia in afara de miros urat la ce mai e buna?


--------------------
Renault Megane1- -Sisteme electronice de securitate
"Pe zi ce trece, prostii fac progrese, devin si mai prosti!" C. Vadim Tudor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex_DNK
post 12 Feb 2013, 12:11
Post #117


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.795
Joined: 9 May 08
From: Slobozia




mirosul nu ma deranjeaza. e buna sau nu e, eu am pus din belsug


--------------------
skoda octavia 2009 - 87 dnk
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosstti
post 13 Feb 2013, 12:14
Post #118


Membru autentic


Group: Members
Posts: 487
Joined: 26 April 11




Vaselina se dizolva in apa si face o chestie asa deschisa la culoare, care nu stiu ce proprietati mai poate sa aiba.
In partea inferioara a celor doua canale (acolo unde se imbina cu planseul portbagajului) ar trebui practicate o gaura sau doua cu diam. aprox. 5 mm. care sa corespunda cu exteriorul. Daca se baga ulei pe gaura de deasupra oalei, uleiul spala tabla si formeaza o pelicula protectoare dupa care scurge jos pe gaurile de 5 mm.
Daca nu se dau acele gauri in partea inferioara a canalelor (gaurile se practica, se dau in pozitie verticala), putem avea surpriza sa umplem ochi spatiul dintre cele doua table cu un amestec de apa, ulei si rugina sau acel amestec sa curga in portbagaj.


--------------------
dacia sandero stepway 1.6, 8V, 62Kw. 2o11 - is xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
just_horia
post 13 Feb 2013, 15:11
Post #119


Membru autentic


Group: Members
Posts: 387
Joined: 7 October 11
From: Galati




Si am crezut ca eu am probleme ca am SuperNova da vad ca si SLZ are sad.gif


--------------------
Dacia Super Nova 2001/Clima
0721 176 172
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosstti
post 14 Feb 2013, 13:45
Post #120


Membru autentic


Group: Members
Posts: 487
Joined: 26 April 11




Pai daca au caroseriile identice ca forma, doar mici diferente le deosebesc.
Ceruirea in sadiul cand rugina inca nu si-a facut aparitia este binevenita. exceptia de la ceruire sunt oalele unde nu poate fi facuta.


--------------------
dacia sandero stepway 1.6, 8V, 62Kw. 2o11 - is xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages « < 2 3 4 5 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 20:15
Forum Renault