DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

143 Pages « < 76 77 78 79 80 > »  
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Vw Touareg - The Battleship, si cateva Logan-uri din dotare

Victorine
post 20 Apr 2021, 13:56
Post #2311


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.986
Joined: 20 April 05
From: Timișoara




Si mie imi place cum au iesit. Mi-ar fi placut mai mult cu un scris mai mic si mai adunat, asa e cam ostentativ, dar frumos lucrat!


--------------------
Toyota Auris Touring Sports HSD 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 20 Apr 2021, 14:31
Post #2312


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.723
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Bai, normal, e chestie de gusturi, iti place sau nu. Va asigur ca nu sunt stikere sau photoshop, este vopsea albastra stratul 1 peste care am aplicat literele decupate din folie autocolanta, apoi argintiu, scos folia si sigilat totul cu lac.
De altfel abilitatile mele in grafica computerizata sunt zero, ca altfel faceam si scrisul asta mai mic, mai curbat si mai bine incadrat. Data fiind situatia pandemica nu am mai apelat la prieteni si am facut totul singur, inclusiv decupatul.
Mie mi-au placut intotdeauna detaliile de genul, mi-au picat cu tronc niste etrieri Alfa Romeo, care tot asa, aveau sigla marcii fara vopsea rosie sau alte bling-uri si aratau demential. Este un fel de atentie la detalii care acum nu se mai practica in industrie, plus de asta ca era prea simplu monocolor si, nu-i asa de ce sa nu ne complicam existenta...
Pe vremuri masinile (nu numai autoturismele) erau facute sa arate frumos, nu numai sa fie functionale, cum arata o masina de cusut Singer din 1800 si cum arata una din 1980.

Evident saracul Logan nici nu a fost facut sa-si arate etrierii prin jante de aliaj decupate (majoritatea au tablele alea triste). Eu am aliaje pe ambele seturi de roti, asa ca elementele de franare sunt la vedere. Este daca vreti si o mica ironie, nu-i asa, sigla aia nu poate fi pusa pe un produs high end... biggrin.gif
Vedem cum stau pe masina, cum se vad printre spitele jantelor, mai am niste idei de genul...


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 20 Apr 2021, 14:46
Post #2313


-


Group: Members
Posts: 21.835
Joined: 19 April 05
From: Romania




Auzi, da nu trebuia scris pe verticala? Cine isi suceste gatul la 90 da grade?


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 20 Apr 2021, 14:55
Post #2314


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.222
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




Cainii care fug sa muste din roata.

Ca veni vorba de caini... sper ca se vor proiecta niste cartoane pentru rotile astea, ca ar fi pacat sa vina Grivei cu pareri critice pe tema incongruentei sansalvadoriene. Filip e p-aci, sigur va poate oferi consultanta.

This post has been edited by bucatzel: 20 Apr 2021, 14:58


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 20 Apr 2021, 14:57
Post #2315


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.723
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Nu ma, asa trebuie, asa sunt toate.

1f14215e9e8166975f938fd46ad0a091.jpg ( Size: 66k ) Number of downloads: 636


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 20 Apr 2021, 15:01
Post #2316


-


Group: Members
Posts: 21.835
Joined: 19 April 05
From: Romania




Aha, deci se scrie de jos in sus. Deci le-ai stricat, trebuiau scrise in sensuri diferite.

This post has been edited by IRONICK: 20 Apr 2021, 15:01


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 20 Apr 2021, 15:08
Post #2317


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.723
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Ntt, ca m-am documentat. Noi scriem de la stanga spre dreapta, deci in dreapta este de jos in sus, in stanga de sus in jos. Este important, ca intai frangi gatul intr-o parte, apoi invers... biggrin.gif

Bucatel, n-are treaba, lac UHS, odata catalizat nu e atacat usor. Si tii minte ca am daramat cuibul cotofenei, ma ocup si de potaia nesimtita... biggrin.gif

This post has been edited by YRX: 20 Apr 2021, 15:12


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 20 Apr 2021, 15:43
Post #2318


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Chiar imi plac.
La unele de Fraud te bagi ? Macar cu sfaturi?


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 20 Apr 2021, 18:13
Post #2319


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.723
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Ai curaj sa ii dai jos cateva zile si sa lasi tevile cu dop?
Procesul e destul de intins ca durata, ca astepti dupa materiale sa se intareasca.

Demontare integrala, eu i-am dezechipat complet. Mi-am permis pentru ca sunt pereche de rezerva.
Prima data e curatarea, ei sunt ruginiti, plini de praf de frane si un fel de acoperire din fabrica. Asta face fosforicul in 8-12 ore, fara sa te chinui prea mult. Dupa fosforic spalare cu apa si, imediat, wd40 pe fiare, ca ruginesc instant.
Apoi urmeaza polizarea bavurilor, muchiilor ascutite, defectelor. De ce? Pentru ca nu se pot vopsi calumea cu bavuri, stau in calea jetului si vor rugini repede in zonele alea.
Convertizor de rugina, in caz ca a mai ramas ceva prin pori si apoi grund etch.
Apoi local aplicata culoarea literelor, am constatat ca mi-e mai usor sa folosesc pozitivul (literele) la mascare.
Se pune decalul si se vopseste fondul, incet, cu jeturi fine sa nu se aglomereze la margini pentru ca va iesi in relief.
Totul se sigileaza cu lac transparent, de buna calitate, ca va lua in freza toate mizeriile si trebuie sa dureze.

Nu este necesara vopseaua high temp la etrieri, cea auto rezista fara probleme la 100 si de grade, plus ca aia de temperatura e si cam proasta la aderenta. Discul in schimb se incinge mai tare de atat, acolo e nevoie de temperatura.
Pentru Ford gasesti decal-uri gata facute, este o metoda si aplicarea de stikere dupa vopsit. Cu stikere poti sa-i vopsesti chiar si cu pensula intr-o dupa-amiaza, lasi sa se usuce si aplici decalul.

This post has been edited by YRX: 20 Apr 2021, 18:16


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 20 Apr 2021, 19:23
Post #2320


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.935
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




Parca ati fi aeromodelist, asa fain a iesit! biggrin.gif
Pentru argintiu rezistent la temperatura exista ceva spray pentru tobe de esapament.
Totusi cred ca ala daca nu se "coace" nu`i prea rezistent.


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 20 Apr 2021, 20:21
Post #2321


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Merci, in cazul asta pas!
Merg și gri, nu stau câteva zile fara fer!

This post has been edited by dizzy: 20 Apr 2021, 20:21


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 25 Apr 2021, 09:13
Post #2322


Membru


Group: Members
Posts: 3.413
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




O intrebare: ai patit sa iti musteasca pe la imbinarile catchcanului? Pare ca s.a miscorat furtunul sau s.a slabit colierul...
Cam atata s.a colectat din iunie si aprox 8000km...as mai monta inca unul in serie doar de curios daca ar mai colecta ceva biggrin.gif

Attached thumbnail(s)
Screenshot_20210425_101053_Gallery.jpg ( Size: 1.63mb ) Number of downloads: 469
Screenshot_20210425_101039_Gallery.jpg ( Size: 1.44mb ) Number of downloads: 445
Screenshot_20210425_101045_Gallery.jpg ( Size: 1.49mb ) Number of downloads: 415


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 25 Apr 2021, 10:00
Post #2323


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.723
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Nu-mi musteste, eu am pus soricei. Curata cu spray de frane furtunul si porturile si strange-le mai bine.


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 30 Apr 2021, 05:40
Post #2324


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.723
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Am incheiat operatiunea frane Logan. Nimic dificil, multumita vaselinei aplicate acum vreo 10 ani cand am schimbat discurile. Suruburile s-au desfacut usor, fuzeta arata ca noua.

20210429_133634_resized.jpg ( Size: 253.67k ) Number of downloads: 320


Curatire prin zona fara graba, vaselina high temp si noile discuri erau montate.

20210429_135632_resized.jpg ( Size: 308.97k ) Number of downloads: 85


Au urmat etrierii, cu grija mare la vopsea (ce nasol e sa nu mai poti bate, baga surubelnita pe post de levier etc.).

20210429_142432_resized.jpg ( Size: 289.22k ) Number of downloads: 84


Conectat furtunul, cateva aerisiri si roata sus. Asa arata prin jantele de iarna. Alea de vara Sinaia sunt tot cam asa de decupate. Eu zic ca nu e ostentativ, doar un detaliu pentru cine are ochiul ager.

20210429_144556_resized.jpg ( Size: 320.22k ) Number of downloads: 89
20210429_144603_resized.jpg ( Size: 325.57k ) Number of downloads: 78


Si din partea ailalta:

20210429_160915_resized.jpg ( Size: 239.16k ) Number of downloads: 79


Discurile vechi, Brembo, 10 ani, 3 seturi de placute. Nu le-am masurat la uzura, dar nu e prea mare. Nu sunt deformate, nu bat. Problema este de coroziune pe partea interioara, pista de lucru a placutei s-a micsorat.

20210429_163005_resized.jpg ( Size: 430.96k ) Number of downloads: 81
20210429_163020_resized.jpg ( Size: 428.01k ) Number of downloads: 68





--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 30 Apr 2021, 06:32
Post #2325


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Pe spate cum arată? tongue.gif

Acum serios, arată ok, se vede că ți-ai dat silința. Acum sunt curios cum le tii curate, că jantele alea nu sunt prea permisive pentru o pensulă și zici că astea sunt de iarnă, când e jegul mai mare.

P.S. gelos, nevoie mare pe voi ăștia care puteți pune mâna pe un lucru fără să se aleagă praful.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 30 Apr 2021, 07:31
Post #2326


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.723
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Pe spate tamburii sunt vopsiti cu aceeasi nuanta ca etrierii.
O sa incerc sa-i mentin curati cu Sonax FE, mai fara atingere mecanica. Acum suprafata nici nu mai e atat de rugoasa, eu zic ca nici nu se vor mai murdari asa rau. Vedem in practica, daca se nasolesc am pe ailalti sa incerc v2.0... biggrin.gif
Ce praf sa se aleaga? E destul de banal un schimb de frane, sau te referi la altceva?
Logan-ul asta mi-a cam trecut tot prin mana, totul e uns (ca doar batalia cu rugina e la toate componentele) si merge treaba usor. Il si cunosc foarte bine, stiu cu precizie ordinea operatiilor, am piese de schimb fara numar, folosesc suruburi si piulite noi. Chiar, afurisitii astia de la Brembo au pus doar 2 suruburi in setul de discuri (iti trebuie 2 pe disc, deci 4). Noroc ca aveam din Vitan vreo 10 de origine, ma gandesc ca in service le puneau pe alea vechi inapoi, la urmatorul schimb era rost de burghiu, extractor, fuzeta noua... biggrin.gif


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 30 Apr 2021, 08:48
Post #2327


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.935
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




Cuplul fonta-otel este relativ usor de desfacut la caldura, otel-otel mai greu dar merge, aluminiu-otel...cel mai aiurea, are abraziv in filet, oxidul de aluminiu, incalzit insuficient nu se desface, prea tare, rade filetul, este demulte ori la noroc asta.
Pus neaparat ceva pasta antiblocare si aveti sanse mai mari se a nu rupe ceva.


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 30 Apr 2021, 08:50
Post #2328


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Ma refeream la toata operatiunea descrisa, de luat etrierele, curatat, ba chiar imbunatatit, revopsit, adaugat o nota personala, reconditionat, pus la loc si ale dracu tot nu scapa lichid pe nicaieri.

Si da, am zis sa fac o glumita cu tamburii, pentru ca meritai, sunt lucratura diavolului pe aici tamburii, mai ales aia vopsiti si mai ales de catre proprietari, nu fabricant.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Filip
post 30 Apr 2021, 09:27
Post #2329


Forumist


Group: Members
Posts: 2.905
Joined: 23 July 09




Arata f bine etrierii!
Discurile vechi au o uzura neglijabila
PS: Imi dai mie discurile alea uzate? (cred ca se potrivesc pe laguna)
PS2: Glumesc. (cu cererea de discuri)

This post has been edited by Filip: 30 Apr 2021, 09:27


--------------------
Renault Laguna 1 1.6 16v, Nubira 1.6 16v, Astra G 1.4 16v 1998 ,1999, 2006
Fara Dacie viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 30 Apr 2021, 10:46
Post #2330


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.723
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Filip, nu merita discuri sh la nici o masina, sunt relativ ieftini si discul nou e disc nou, oricat de made in China este. De amorul artei as fi incercat o rectificare, daca aveam cu ce, dar doar sa vad cum e.
Calcatura aia proasta a placutei din spate e tipica etrierului asta flotant cu un singur piston, in timp face un joc in culise si apasa in partea superioara a placutei. Am zis ca urmatoarea masina o sa aiba etrieri Brembo cu 6 pistoane (si motor V8 si o sa inceapa cu P si o sa se termine cu nne... icon_mrgreen.gif )

Mucix, ca sa curga un etrier reconditionat trebuie sa fie o gresala din partea mecanicului. Daca bagi garnituri noi, pistonul impecabil pe alezaj (daca are cea mai mica zgarietura se ia altul) nu are cum.


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Filip
post 30 Apr 2021, 10:52
Post #2331


Forumist


Group: Members
Posts: 2.905
Joined: 23 July 09




Stiu, cu franele nu ma joc. La urmatorul schimb de placute schimb si eu discurile si reconditionez etrierii. Garnituri noi si culise le am luate deja. Suruburile alea mici care tin etrierul pe pozitie le schimb de fiecare data cu altele noi.

This post has been edited by Filip: 30 Apr 2021, 10:53


--------------------
Renault Laguna 1 1.6 16v, Nubira 1.6 16v, Astra G 1.4 16v 1998 ,1999, 2006
Fara Dacie viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 30 Apr 2021, 19:47
Post #2332


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.935
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




QUOTE(YRX @ 30 Apr 2021, 10:46)
De amorul artei as fi incercat o rectificare, daca aveam cu ce, dar doar sa vad cum e.

*



Va spun eu cum este cu rectificatul, MURDAR!
Este fonta, de calitate dar tot fonta este si iasa o negreala care se depune pe utilaje.
Negreala aia de pe jenti in fapt de la grafitul discurilor se trage nu de la placute, asa se depune pe ghidajele sculelor incit eu prefer sa nu prea prelucrez fonta.
Calcatul ala strimb mai repede a inceput cind s`a uzat discul pe exterior, culisele alea nu fac decit sa tina etrierul in rama sa nu cada.
Si da, aveti dreptate daca-l rectificati mergea iarasi drept.


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 1 May 2021, 06:31
Post #2333


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.723
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Da, stiu ca nu e prea usor si placut. M-am uitat pe Youtube sa vad cum se face, erau meseriasi din tari in care nu se arunca nimic si manopera este derizorie. La noi clar nu merita, am dat 90 de le pe un disc nou.
Am uitat sa zic si de ulei, dupa multi ani de Shell am bagat un Total Q 9000 5w40, sa vedem ce-i poate pielea, zice pe bidon numai de bine. A fost sub 100 de lei bidonul de 4 litri si mi-a fost lene sa dau comanda la Epiesa de Shell.

20210430_122457_resized.jpg ( Size: 276.68k ) Number of downloads: 61


Si o poza cu tamburii spate, vopsiti acum vreo 5 ani. Acolo am experimentat prima data curatarea chimica si convertizorul de rugina. Nu a mai inflorit rugina nici macar unde s-a julit vopseaua cu janta.

20210430_182320_resized.jpg ( Size: 320.67k ) Number of downloads: 60


Urmeaza, la Logan, o reparatie aripa spate cu rugina (ultimul serivce a reparat-o de mantuiala - imi retrag calificativul bun care l-am dat atunci), vopsire capota motor, aripa fata si plafon - astea sufera de casarea lacului original, decolorare si multe lovituri mici. La sudura nu m-as baga eu, dar parca vad ca n-am incotro, vopsirea se va face de moi. Incercam grund epoxy si lac ceramic.

Touareg-ul va trebui desputit, curatate franele fata, schimbat pompa de apa si alte cateva operatii cosmetice. O sa schimb si pompa master de ambreiaj, ca parca tot nu-mi place cum merge ambreiajul dupa schimbarea cilindrului.


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rue
post 1 May 2021, 06:53
Post #2334


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.590
Joined: 18 September 05
From: Internet




Vrei loganul să facă 20 de ani la tine?
Care e gradul de utilizare zilnica la mașini?


--------------------
former Dacia Logan 2006 1.4 mpi Laureate Plus - RUE
Dacia Logan 2021 100 TCE Eco G, Comfort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 1 May 2021, 07:56
Post #2335


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.723
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




20 face sigur, are 17 acum. Ce sa zic, nu ma plang de nimic la el, e o masina asa de usor de intretinut, e gata de plecare in orice moment, nu trebuie regenerat dpf-ul, nu trebuie incalzit motorul, merge linistit si 500 de metri pe cursa, nu trebuie aia sau ailalta.

Gradul de utilizare? Nu calculez niciodata asa ceva, masinile ma asteapta in parcare sa ma duc unde am treaba. De ce va complicati viata cu statistici, TCO, grad de utilizare, return investment etc. Trebuie traita viata, masina trebuie sa-ti faca placere sa te urci in ea, telefonul trebuie sa-ti stea bine in mana, televizorul trebuie sa aibe culori frumoase, casa trebuie sa fie pe gustul tau, chiar daca esti considerat de altii kicios sau taran, trebuie sa te bucuri de fiecare lucru pe care decizi sa-l faci, fara sa te uiti in urma.
Daca Outlanderul te face fericit mergi cu el pana ii cad rotile, repara-l calumea si apoi mergi iar cu el si tot asa, nu exista Skoda Rapid avea TCO mai mic, nu mai merita sa bag mai mult de 1000 de lei ca nu-i mai recuperez sau ca nu fac 200k km pe an si nu se justifica.

Am un prieten care mereu regreta cand isi cumpara ceva (fara sa fac vreo aluzie la tine). E cea mai nasoala chestie, nu se poate bucura de nimic, isi ia masina (dupa ce ne termina pe toti cu analiza pe cost, pe fiabilitate, pe ma-sa pe tac-su) apoi sta masina in parcare ca nu-i place, isi ia telefon auriu si dupa aia regreta ca nu si-a luat negru, mergem la mare si acolo zice ca ar fi vrut de fapt la munte. Eu sunt de vina ca mi-am luat Touareg si pot sa merg prin zapada, forestiere, nisip si el nu, ca are garda de Ferrari.

This post has been edited by YRX: 1 May 2021, 07:57


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 1 May 2021, 09:27
Post #2336


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Cool job !

Tamburii Stepwayului, "ventilați", doar la sablare se mai pot curăța..........


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rue
post 1 May 2021, 09:45
Post #2337


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.590
Joined: 18 September 05
From: Internet




Este mare adevăr.
Și Loganul meu da același feeling de fiabilitate, dovada fiind că a fost păstrată în dauna altor mașini deținute vremelnic.
Nu am cum sa fac calcule de eficiență în cazul nostru pt că circulam foarte puțin acum de un an și a mai fost o perioadă cu concedii cu avionul.
Singura estimare e pe baza șanselor de a călători și ce concedii vor fi posibile.
Nu as pleca până în vest distanta de 1500-2000 km x2 cu vechiul logan și poate nici cu outlanderul ăsta. Sa iau alt lucru fan as face doar după ce:
1. Îl vând pe cel vechi
2. Ajunge cel vechi să facă figuri deranjante.

This post has been edited by rue: 1 May 2021, 09:56


--------------------
former Dacia Logan 2006 1.4 mpi Laureate Plus - RUE
Dacia Logan 2021 100 TCE Eco G, Comfort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 1 May 2021, 10:14
Post #2338


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.723
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




@ dr_mke:
Daca ii faci acum, cat sunt noi, e mai fara multa munca. Paint remover (decapant chimic) pe ei sa scoti vopseaua aia de fabrica (e o vopsea 1k de vopsit garduri ca de aia nici nu tin prea mult) si sunt fier curat. Apoi un grund de doamne-ajuta si vopsire similara caroseriilor. Poti sa incerci si o grafica, aripioarele de alta culoare... tongue.gif

Rue, maine m-as duce cu incredere pana in Spania cu Loganul. Din punct de vedere al fiabilitatii nu e nici o problema, sunt sigur ca m-as intoarce cu bine (numai sa nu dea vreun Touareg peste mine... biggrin.gif ), ca e zgomotos si m-ar obosi teribil e alta treaba.
Pe de alta parte de aia tot mesteresc la Touareg, sa il stiu si pe el in stare sa faca oricand orice drum. E nasol sa pleci cu frica masinii la drum, iti ia toata placerea calatoriei.


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 1 May 2021, 10:46
Post #2339


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




După prima supraincalzire zboara vopseaua de pe ei oricum Personal nu am timpul sau cheful sa mai butonez la ei...... noroc ca-s mici si nu se prea vad. La Prestij erau negri, facuti la Marian in hala veche 😎


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rue
post 1 May 2021, 11:02
Post #2340


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.590
Joined: 18 September 05
From: Internet




Cu Loganul vechi nu mă tem de riscul defecțiunilor ci de ce faptul că nu e făcut să pleci cu el în Spania sau Olanda. Că azi dacă ne-ar permite vremurile sa plecăm as fugi și cu 1310 le e partea a doua. Probabil când trece evaluarea națională și prin iulie vedem libertăți de a călători, pot decide momentul sa iau un Logan nou. Daca vine valul 4 merg cu outlanderul la marea cea Neagra.
Yrx este un zeu al mecanicii. Chiar dacă îmi place nu s pregătit să trec prin atâta aventura.

This post has been edited by rue: 1 May 2021, 11:04


--------------------
former Dacia Logan 2006 1.4 mpi Laureate Plus - RUE
Dacia Logan 2021 100 TCE Eco G, Comfort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
143 Pages « < 76 77 78 79 80 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 09:32
Forum Renault