DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> sa schimb cureaua de distributie?

madalosu_hunter
post 23 Nov 2009, 20:32
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 22 November 09




Salut,sunt nou aici pe forum si e prima oara cand deschid un topic dar sunt un pic nedumerit.am o Super nova si am luat-o la 60400 km prin 2007. proprietarul mi-a zis ca a schimbat cureaua de distributie la 50000 si eu unul l-am crezut si asa ca 'm-am riscat'. acum am 97000 km si inca nu am schimbat cureaua de distributie.intrebare:e posibil ca proprietarul chiar sa fi schimbat-o sau nu si am avut mare noroc ca am ajuns la 97000 km fara sa se rupa si urmeaza.daca nu a schimbat-o cum a spus ar insemna ca distributia a facut cam 100000km si 8 ani fara sa se rupa,e posibil asta?deci intrebarea mea finala ar fi: sa o schimb la 110000km sau cat de curand?toti pe care ii cunosc si au luat masina second hand,au schimbat cureaua de distributie de la inceput.


--------------------
Daewoo Nubira 2 2003 SX - AG 12 MDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 23 Nov 2009, 20:36
Post #2


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Eh, la ce s-o schimbi... Mergi până la se rupe... Și apoi deschizi un alt topic...


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionut81
post 23 Nov 2009, 20:39
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.031
Joined: 18 February 09
From: Bucuresti




omul a pus o intrebare, daca te pricepi puteai sa raspunzi frumos.

madalosu_hunter bine ai venit pe forum.


--------------------
Nu am SSSjep 1900 toamna
................................................................................
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madalosu_hunter
post 23 Nov 2009, 20:45
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 22 November 09




mersi, as dori un raspuns la intrebarea: e posibil sa reziste atat distributia ca daca nu inseamna ca a fost schimbata deci e bine,cam atat


--------------------
Daewoo Nubira 2 2003 SX - AG 12 MDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionut81
post 23 Nov 2009, 20:48
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.031
Joined: 18 February 09
From: Bucuresti




mai bine o schimbi daca nu esti sigur de o treaba, parerea mea.

mai asteapta si alte pareri de la cei ce se pricep.


--------------------
Nu am SSSjep 1900 toamna
................................................................................
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 23 Nov 2009, 20:51
Post #6


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Când cumperi o mașină SH, singura chestie care te poate face să crezi că distribuția a fost schimbată (deși nici atunci nu e o garanție certă) este factura pentru acea operațiune.

Există mașini la care nu a fost schimbată distribuția nici la 120.000 km, și nu s-a rupt. Dar nimeni nu poate garanta că nu se rupe la 60.001 km sau la 59.999 km. În plus pe lângă asta, contează și vechimea curelei, atât pe raftul magazinului, cât și pe mașină, chiar dacă autoturismul nu a circulat prea mult...

Găsești pe forum SUFICIENTE informații despre distribuție, de la oameni care au schimbat sau nu cureaua, de la oameni la care s-a rupt sau nu...
Trebuie doar să cauți... Și asta în secțiunea dedicată SuperNova, nu la tutoriale, unde ai deschis acest topic. Aici poți posta eventual un ghid despre cum ai schimbat distribuția, cu poze și tot felul de informații, sau poți posta un topic în genul ”Așa nu”, după ce se va rupe...

Un răspuns la întrebările tale e cam inutil, din moment ce ție nu îți este clară soluția, zic eu evidentă...

This post has been edited by C a t a l i n: 23 Nov 2009, 20:52


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristio_79
post 23 Nov 2009, 21:28
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.334
Joined: 28 September 05
From: CONSTANTA




Here we go again.
Cand cumperi o masina SH, schimbi automat cureaua. Poti merge pe incredere doar daca cunosti foarte bine fostul proprietar, daca-i stii obiceiurile la volan. Dar o verificare e bine sa faci si in cazul acesta.
Pe de alta parte, prin Franta, Germania, se schimba la 90.000 sau 120.000 de km in cazul Loganului, deci e facuta sa tina acesti kilometri.
Problema se pune in cazul vechimii si al conditiilor de exploatare a masinii.


--------------------
Citroen / Peugeot C3 / 308 SX 1.4 HDI 2005 / Allure 1.5 BlueHDI 2020
Mai traiti? Bine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
shadow_x3x
post 29 Dec 2009, 16:33
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 149
Joined: 28 December 09
From: Galati




Ar fi indicat sa o schimbi ca sa nu ai alte probleme mai grave apoi...In general se schimba la 60k si 120k...


--------------------
Honda Civic 5D 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tataiedaciotul
post 30 Dec 2009, 08:35
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 504
Joined: 20 September 08
From: Bucuresti




Sau 4 ani.


--------------------
Dacia Solenza Scala - B-31-PGD
Bucuresti,Dacia Solenza, Scala 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yuk
post 14 Jan 2010, 12:26
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 13 March 09
From: SB




daca garantia e 60 mii si ala a schimbat-o la 50, ori e nebun (eventual maniac de ala care pune dura-lube la 1310... am io un var ) ori a umblat la kilometraj... pentru ambele variante iti recomand sa schimbi cureaua...
Eu am schimbat-o pe vremea cand costa cam 300 lei cu tot cu manopera... ma asteptam sa coste mai mult, avand in vedere costurile pt 1,9TDI-ul pe care il mai am in ograda


--------------------
Dacia supernova 2002 Europa - de sibiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 14 Jan 2010, 12:44
Post #11


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.274
Joined: 19 July 04
From: Craiova




@yuk - cureaua se schimba si cand se invecheste, chiar daca nu se atinge numarul limita de km.
Spre exemplu eu am schimbat la mine kitul la 33.000 km, deoarece trecusera deja 4 ani. Asta nu inseamna nici ca sunt mania, nici ca am dat km inapoi. Inseamna doar ca respect indicatiile producatorului.
Nimeni nu poate garanta ca o curea tine. Poate foarte bine sa se rupa si la 15.000 km. Ce se poate spune insa este ca riscul de rupere creste cu numarul de km si varsta curelei. Cam la 60K sau 4 ani, conform producatorului, riscul de rupere e suficient de mare incat sa justifice investitia de inlocuire preventiva.

Bafta!


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu_GTT
post 14 Jan 2010, 14:24
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.502
Joined: 11 May 08
From: BRASOV




sunt care au mers si merg in continuare si cu supernova de 8 ani vechime cu 80-90mii de km avand tot cureaua originala, neschimbata
la logan cunosc pe cineva care a schimbat cureaua la revizia de 60mii si i sa spus si la service ca putea sa mai mearga mult timp cu ea, daca dintii nu sunt tociti si nu prezinta fisuri cureaua mai tine destui km fara probleme
o masina care este exploatata deobicei cu turatie normala de pana in 3000 turatii are si cureaua mai buna decat una care vede f des turatii mari 4500+ si care este fortata tare la plecarile de pe loc, la acesta cam fiind cazul sa fie schimbata cureaua la 60mii km
Nu zic ca nu e bine sa fie schimbata la 60 dar nu ca gata dupa 60mii se rupe daca nu se schimba depinde de caz.


--------------------
Dacia SuperNova 2002 Confort - BV 27 GTT
BMW e46 FL 2.0i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 15th May 2024 - 11:24
Forum Renault