DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> schimbare motor, alfa/dacia

clauditu2002
post 27 Feb 2011, 20:26
Post #1


claudiu


Group: Members
Posts: 166
Joined: 1 October 07




as vrea sa pun un motor de alfa romeo 147, 1.6 twin spark pe o dacia nova sau super nova. as vrea sa stiu daca e posibil, care ar fi costurile care implica aceasta operatie. mentionez ca nu prea ma descurc cu mecanica, deci aceasta operatie ar trebui facuta intr un service.


--------------------
Dacia Solenza confort 2005 - CT 33 CLD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
panter1
post 6 May 2011, 00:40
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 792
Joined: 26 February 09
From: Bucuresti




eu unul, nu cred ca merita schimbarea la masina din semnatura cu acel motor de 1.6.. dai da banii degeaba, iar schimbarile vor fi minore gen 20% mai multa putere si 100 de probleme inclusiv omologare etc.. etc.. ai un motor destul de bun de 75cp foarte fiabil, care daca este sofat cum trebuie lasa in urma logan, renault clio, renault megane si cam toate de acest gen datorita caroseriei usoare.. Exista chip tuning, poti sa o urci ceva mai sus in cai pana la vro 85 sau 90 auzisem pe supernovisti..

din experienta mea.. eram cu cineva intr-un megan pe la 145km/h prinsi cu chinuiala iar o supernova a trecut pe langa noi fara probleme.. deci 1.4 de solenza este un motor foarte bun.. am vazut drifting-uri cu supernova si etc.. Ambaleaz-o si tu mai tare la schimbarea treptelor si vezi ca trage bine biggrin.gif Apropo.. zilele trecute eram intr-o depasire in spatele unui Logan care depasa o duba, eu eram cu berlina mea(1310 din 2002) si mai sa il imping de la spate pe logan.. el intrase cu a 5-a in depasire si nu avea putere, eu eram cu a 4-a urla motorul dar i-am luat pe amandoi pana la urma biggrin.gif Frumusetea condusului nu sta intotdeauna in puterea motorului smile.gif

This post has been edited by panter1: 6 May 2011, 00:48


--------------------
Dacia 1310 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 6 May 2011, 01:41
Post #3


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.226
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




Astept tutorialul de mare angajament. Au, stai, tu nici macar n-ai idee daca se potriveste dansa-ntransa.

Bai nene, da' unu' n-ar casca ochii pe unde posteaza.


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 6 May 2011, 07:33
Post #4


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Nu trebuie omologat nimic, te pacalesc astia, daca incape in portbagaj, e okei.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 6 May 2011, 09:39
Post #5


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Din regulamentul foarte scurt de la tutoriale:
QUOTE(regulament)
La TUTORIALE se va deschide un topic nou DOAR DACA initiatorul ARE SA NE SPUNA UN TUTORIAL

se inchide


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 09:20
Forum Renault