DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Cum sa conducem iarna, Sa invatam din experienta altora

Diomet
post 14 Oct 2005, 14:43
Post #61


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 14 October 05




Corect, toate adevarate, dar mai este o solutie care ami functioneaza din cand in cand iarna: te enervezi si infingi piciorul in acceleratie si iesi din "problema" - a se incerca ultima, intai incercati celelalte.
Eu merg cu cauciucuri de iarna si vara, este vreo problema?


--------------------
Dacia 1300-1310 - SV-05-KSS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FLEX
post 14 Oct 2005, 15:57
Post #62


Membru autentic


Group: Members
Posts: 570
Joined: 14 November 03
From: Bucuresti




Pentru Dani E21:
La tractiunea spate utilizarea frinei de motor pe gheata/zapada are efecte similare cu a trage frina de mina, adica pierzi urgent aderenta si spatele se duce unde vrea el; asa ca mai bine foloseste frinele cit mai eficient (ABS uman, adica apasari rapide pe frina pina la limita aderentei - valabil si la tractiune fata); de asemenea, nu lasa brusc acceleratia, foloseste cu finete ambreiajul cind vrei sa faci o retrogradare sau decelerare din motor. MARE ATENTIE CU PEDALA DE ACCELERATIE, orice abuz se traduce in balet stradal. De aici vine si folclorul urban ca tractiunile spate nu sint bune iarna ... bavarezul tau are oricum o distributie a maselor pe punti apropiata de idea (50/50)l, s-ar putea sa nu ai nevoie de lest in portbagaj.

Pentru Diomet: cauciucurile de iarna intra in domeniul de aderenta maxima de la o temperatura SUB 7gC pina pe la vreo -10gC (depinde de producator); compozitia lor speciala le permite sa isi pastreze elasticitatea la temperaturi scazute, iar geometria specifica (cu microlamele) le permite "agatarea" pe zapada; utilizarea lor vara se soldeaza cu o uzura ceva mai accentuata (material mai moale, temperaturi ridicate) si cu o eficienta ceva mai redusa la frinare (cam 80% fata de unele de vara); nu e un cap de tara, dar nici indicat ce faci tu.

PS: am condus BMW-ul Estului - Lada - ani buni si am mers si cu caucioace de iarna in miezul verii - nu ca am vrut, a fost ghinionul meu..


--------------------
Daewoo Matiz Fiat 600D
"Inainte de a cumpara sau utiliza un produs cititi cu atentie instructiunile de utilizare"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Uncle-Sam
post 14 Oct 2005, 16:24
Post #63


MEMBRU DE PARTID


Group: Members
Posts: 1.377
Joined: 1 April 04
From: Bucuresti




ma intreb cum or pleca aia cu "bamweurile". tractiune spate si motor fatza


--------------------
DACIA 1100 1971 / DAEWOO TICO 1999 - B ** ***
Eu am numai 3 pistoane si ma cheama piTICOt
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FLEX
post 14 Oct 2005, 16:29
Post #64


Membru autentic


Group: Members
Posts: 570
Joined: 14 November 03
From: Bucuresti




QUOTE(Uncle-Sam @ 14 Oct 2005, 18:24)
ma intreb cum or pleca aia cu "bamweurile". tractiune spate si motor fatza
*



Se poate, se poate ... cu grija se poate orice tongue.gif tongue.gif


--------------------
Daewoo Matiz Fiat 600D
"Inainte de a cumpara sau utiliza un produs cititi cu atentie instructiunile de utilizare"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driver
post 14 Oct 2005, 17:26
Post #65


i'm not driving fast, i'm flying low...


Group: Members
Posts: 542
Joined: 10 November 04
From: South Coast




QUOTE(FLEX @ 14 Oct 2005, 15:57)

La tractiunea spate utilizarea frinei de motor pe gheata/zapada are efecte similare cu a trage frina de mina, adica...
*



adica, da-mi voie sa te contrazic rolleyes.gif . Cand tragi frana de mana pe gheata/zapada rotile din spate (daca acolo actioneaza frana de mana) se blocheaza insa la masinile cu tractiune spate utilizarea franei de motor nicidecum nu blocheaza rotile ci le lasa sa se invarta la o rotatie mai mica... tongue.gif. Ia pune labuta pe un BMV/Ford/Lada si sa vezi ce se intampla cand lasi acceleratia in curbe. Sau mai bine iti spun eu rotile fiind putin incetinite pur si simplu se aliniaza in directia de mers, adica tractiunea spate e ca un fel de ABS nu sunt blocate rotile si totusi se invart...


--------------------
Nissan Leaf cu baterie - RLU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smudo
post 14 Oct 2005, 19:59
Post #66


Membru autentic


Group: Members
Posts: 617
Joined: 7 August 05




QUOTE(FLEX @ 14 Oct 2005, 15:57)
La tractiunea spate utilizarea frinei de motor pe gheata/zapada are efecte similare cu a trage frina de mina, adica pierzi urgent aderenta si spatele se duce unde vrea el;

PS: am condus BMW-ul Estului - Lada - ani buni si am mers si cu caucioace de iarna in miezul verii - nu ca am vrut, a fost ghinionul meu..
*


Nu tot ce are tractiune spate e bmw sau daimler. Si lada cu atit mai putin. Condu odata bmw-ul ala original adica sa scrie pe el BMW, sa aiba cauciucuri bune de iarna si sa vezi cum nu se intimpla ce ai scris mai sus. Cel putin mie nu mi s-a intimplat.
@Uncle Sam, condu unul si te convingi singur.


--------------------
x x - X
Cumparindu-ti Dacia, te simti de parca te-ai duce la bagaboante dar tu esti voyeur. In loc sa te satisfaca masina prin confort si performante, trebuie sa te satisfaci tu insuti, adaugind diverse chichite si bagind bani pentru a indrepta cretinismele unui producator idiot! (Marty)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 14 Oct 2005, 20:53
Post #67


-


Group: Members
Posts: 21.839
Joined: 19 April 05
From: Romania




Eu nu inteleg ce va tot plangeti de propulsie. Trebuie doar un pic de atentie in plus cu acceleratia si frana de motor. In rest este placut condusul iarna.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
anamana
post 14 Oct 2005, 21:50
Post #68


Membru


Group: Members
Posts: 179
Joined: 2 September 05




Eu am avut BMW si nu-i chiar asa greu sa-l conduci iarna. E totusi foarte indicat sa ai cauciucuri de iarna, si dintr-adevar trebuie sa fii atent cu pedala de acceleratie (nu atat la Lada; mai degraba e vorba de masini cu cuplu ceva mai mare).
Dintr-adevar, retrogradarea urmata de cuplarea brusca a ambreiajului poate avea efecte de pierdere a aderentei, dar ... acuma ce sa zic ... nu-i destul sa-ti placa, trebuie sa si stii ce faci.

This post has been edited by anamana: 14 Oct 2005, 21:50


--------------------
xx ABC
Mircea cel Batran a fost inmormantat la Cozia impreuna cu umbra sa.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 14 Oct 2005, 22:55
Post #69


-


Group: Members
Posts: 21.839
Joined: 19 April 05
From: Romania




Am condus si BMW ( Serie 5, 2500 cm3 ) iarna si nu mi s-a parut mare tehnologie.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FLEX
post 15 Oct 2005, 17:27
Post #70


Membru autentic


Group: Members
Posts: 570
Joined: 14 November 03
From: Bucuresti




QUOTE(anamana @ 14 Oct 2005, 23:50)
Dintr-adevar, retrogradarea urmata de cuplarea brusca a ambreiajului poate avea efecte de pierdere a aderentei
*


Imi cer scuze ca n-am fost atit de clar precum anamana, asta intentionam sa spun si eu.
Evident, Lada nu e BMW si e un pic mai dificil cu ea (motor foarte greu pe fata, spatele e floricica).


--------------------
Daewoo Matiz Fiat 600D
"Inainte de a cumpara sau utiliza un produs cititi cu atentie instructiunile de utilizare"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driver
post 15 Oct 2005, 18:28
Post #71


i'm not driving fast, i'm flying low...


Group: Members
Posts: 542
Joined: 10 November 04
From: South Coast




retrogradarea sau eliberarea brusca a acceleratiei duce la pierderea aderentei si la masinile cu tracriune nu doar la cele cu propulsie wink.gif .
Oricum e o placere sa ma joc cu o masina propulsata, fie ea de care o fi... sleep.gif


--------------------
Nissan Leaf cu baterie - RLU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
anamana
post 15 Oct 2005, 20:41
Post #72


Membru


Group: Members
Posts: 179
Joined: 2 September 05




QUOTE(driver @ 15 Oct 2005, 18:28)
masinile cu tracriune nu doar la cele cu propulsie


Ai putea sa-mi dai si un exemplu de masina "numai cu propulsie" ? smile.gif

E super-misto sa conduci iarna o masina cu tractiune spate.
Doar ca trebuie sa fii constient de tendinta ei sinucigasa la schimbari bruste de cuplu. (acceleratie sau frana de motor).
Plus o chestie absolut interzisa pe sosea: frana de mana.

This post has been edited by anamana: 15 Oct 2005, 20:43


--------------------
xx ABC
Mircea cel Batran a fost inmormantat la Cozia impreuna cu umbra sa.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 15 Oct 2005, 20:44
Post #73


-


Group: Members
Posts: 21.839
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(anamana @ 15 Oct 2005, 21:41)
Ai putea sa-mi dai si un exemplu de masina "numai cu propulsie" ? smile.gif

E super-misto sa conduci iarna o masina cu tractiune spate.
Doar ca trebuie sa fii constient de tendinta sinucigasa a ei, la schimbari bruste de cuplu. (acceleratie sau frana de motor).
Plus o chestie absolut interzisa pe sosea: frana de mana.
*




propulsie = "tractiune spate" ( . . . . . )
Este chiar buna frana de mana cand trebuie sa intorci in anumite "conditii".

This post has been edited by IRONICK: 15 Oct 2005, 20:45


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
anamana
post 15 Oct 2005, 20:47
Post #74


Membru


Group: Members
Posts: 179
Joined: 2 September 05




Ironick:
Mda ... smile.gif ... eu stiam altfel.

Oricum, frana de mana nu e indicat s-o folosesti la intoarceri prin oras la ora de varf, pe stradute inguste. Cred ca esti de acord.


--------------------
xx ABC
Mircea cel Batran a fost inmormantat la Cozia impreuna cu umbra sa.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 15 Oct 2005, 20:57
Post #75


-


Group: Members
Posts: 21.839
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(anamana @ 15 Oct 2005, 21:47)
frana de mana nu e indicat s-o folosesti la intoarceri prin oras la ora de varf, pe stradute inguste. Cred ca esti de acord.
*



Am zis eu in oras la ora de varf ?

This post has been edited by IRONICK: 16 Oct 2005, 10:35


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sity_boy84
post 18 Oct 2005, 17:06
Post #76


Membru autentic


Group: Members
Posts: 317
Joined: 18 October 05
From: Buzau




dar de tehnica balansului nu a auzit nimeni? sa faci balans cand ai ramas blocat in nameti si sa vezi ce usor iesi si atunci. eu nu am ramas niciodata inzapezit asa si am dacie 1300. cool.gif bafta all!


--------------------
Dacia/Hyundai 1300/Accent 1979/2008 - BZ 79 UAP/BZ 82 TSC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
moshulik
post 21 Oct 2005, 09:23
Post #77


Membru


Group: Members
Posts: 189
Joined: 12 February 04
From: Bucuresti




As vrea sa adaug si eu un argument pentru plecarea cu viteza 1 / viteza 2 .
In principiu, puterea/cuplul livrat la roata este controlabil din ambreiaj. Diferentza apare insa la livrarea puterii catre roata. In viteza a doua, reductia turatiei de la motor pana la roata este mai mica, deci numarul de timpi motor per miscare unghiulara a rotii este mai mic, apare mai pregnant efectul de "transmitere a fortei in impulsuri".

Acelasi fenomen este exploatat pe motocicletele de curse, prin asa-numita metoda "big-bang". Ce se face - pe un motor obisnuit de 600 - 1000 cmc cu 4 cilindri se modifica distributzia si aprinderea, incat cilindrii sa nu mai mearga secventzial, ci in tandem, doi cate doi (ca si cum motorul ar avea doi cilindri in loc de 4). In felul asta se imbunatateste considerabil controlabilitatea accelerarii la iesirea dintr-un viraj, puterea motorului livrata la roata in "impulsuri" o face sa nu rupa aderentza, cum s-ar intampla daca motorul ar lucra "rotund" si ar da lucru mecanic pe un palier drept, fara varfuri - din cauza asta la un moment dat Ducatti a luat un avans mare pe pista, folosind ce-i drept motoare in V (unghi de 90 grade cu doi cilindri). Desi pe linii drepte avea de pierdut (motorul neechilibrat ca un motor in 4 cilindri se tureaza mai greu), pe curbe recupera mult mai mult.

Acelasi lucru se intampla si la plecarea cu viteza a doua pe zapada. Vibratiile care se simt si in schimbator si in masina cand motorul trage subturat reprezinta exact pulsurile de cuplu transmise de fiecare explozie din fiecare cilindru al motorului, pulsatii care ajung la roata si nu-i permit sa rupa aderentza. Practic, la limita, pulsatia de cuplu roteste roata - roata are tendinta sa derapeze, dar pauza de cuplu dintre doua pulsatii face roata sa recapete contactul cu suprafata de rulare. Practic este tot "efectul de ABS", insa in varianta "tractiune, propulsare", nu de franare.


--------------------
skoda octavia, am avut DSN, oltcit. 2003 - b-etc-etc
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 21 Oct 2005, 23:11
Post #78


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




La unele masini se cheama ASR/ESP efectul de ABS pe tractiune smile.gif.
Incercati demaraje bruste pe zapada cu masini dotate cu ASR .. o sa vedeti efectul smile.gif.


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Daedalus
post 1 Nov 2005, 11:56
Post #79


sound addicted


Group: Members
Posts: 947
Joined: 1 March 05
From: Bucuresti




Eu zic ca o chestie buna este practicarea in poligon de derapaje controlate.. ma rog atat cat se poate de controlate biggrin.gif pentru a avea o idee asupra comportamentului masinii in anumite situatii si efectiv pentru a o "simti" cum fuge. Eu pe stradute la mine luam fiecare colt de strada cu frana de mana si deja stiam cum s-o fac sa fuga mai mult sau mai putin sau mai mult in lateral. Conteaza f. mult. Frana de motor e vitala, dar reflexul de apasa pedala din mijloc e aproape imbatabil si mi s-a intamplat, mai ales ca nu tineau toate rotile in mod egal la frana, sa o iau intr-o parte. Ei bine am iesit din rahat f. bine, noroc ca am avut putina practica. Ei bine, daca nu aveti incotro si fuge masina conteaza f. mult s-o redresati si daca pierdeti aderenta cu spatele nu-i mare lucru, sa nu pierdeti cu fata, ca s-a terminat. Daca fuge fundu spre stanga, automat volan stanga si acceleratie, dar nu continuati pana ajungeti in pozitie normala ci din momentul in care masina da semne ca se redreseaza indreptati volanul si accelerati (nu la blana, ci destul cat sa traga spatele, asta se invata pe parcurs), eventual luati un pic invers ca masina are tendinta din inertie sa ii fuga fundul in partea cealalta si e si mai nasol daca a fugit mai mult decat in prima parte. De asemenea la 60km/h in viteza a 4-a (cam mult pt zapada, dar in caz de... ) nu folositi frana de motor in viteza a 2-a ca v-a rupe aderenta clar, direct a 3-a cuplat usor si eventual in fct de drum putina putina frana macar cat sa se aprinda becurile sa se prinda si cel din spate ca tu incetinesti. Cele mai periculoase sunt acele portiuni de gheata masiva si galmata care de multe ori chiar daca mergi drept cu masina fara acceleratie, la viteza constanta, tot fuge masina. Aici conteaza atentia extrem de mult. Cand se intrezareste o astfel de portiune undeva si la 20 de metri in fata, franati cat se poate inainte de aceasta portiune (cu frana de motor si etc) iar cand ajungeti pe portiune mentineti viteza constanta si fara acceleratie sau frana chiar si de motor. De asemenea daca se poate ca 2 roti din lateral (stanga sau dreapta) sa le mentineti pe asfalt, sau macar zapada, neaparat sa faceti asta, conteaza enorm. Cam atat am de zis deocamdata, daca imi aduc aminte alte chestii va anunt. Tot ce am zis mai sus se refera la o masina cu tractiune pe fata.

PS Figurile pe zapada nu sunt de facut pe bulevarde sau pe strazi circulate, e f. riscant sa apara cineva si chiar daca voi stiti sa il evitati, omu se poate pierde usor si sa aduca masina (dintr-un reflex de aparare) in derapaj, stricandu-va planurile de evitare. Pentru asta poligonul e excelent. Eu as vrea sa ma duc iarna asta (sper sa fie si zapada tasata si uniforma) si cu niste jaloane (sticle de plastic cred) sa ma experimentez mai mult. Asta e singurul lucru pentru care imi place iarna (de la o vreme, bineinteles), in rest o urasc cu frigul, gerul care ma fac sa arat ca un urs polar cu 10 haine pe mine. Bafto delo-delo


--------------------
Dacia Solenza Scala 1.4 MPI 2004 - B xx FTU
mda
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ciombe
post 3 Nov 2005, 09:13
Post #80


Membru autentic


Group: Members
Posts: 368
Joined: 9 January 04
From: Arad




Am condus BMW 520i iarna. Echipat corespunzator cu cauciucuri de iarna- pleca de pe loc ca un tractor. Fara nici un misto. Avea ESR, am dezactivat ESR-ul si trebuia sa o calc un pic mai mult ca sa o fac sa derapeze.. Asta pe zapada. Pe gheata nu prea conteaza cauciucurile, ca oricum patineaza.
Ei bine, dupa BMW m-am urcat (la cateva minute diferenta, in acelasi loc) in Mondeo. Mondeo - cauciucuri de vara blink.gif , ca sa vad cum se comporta. Am avut reale probleme la plecarea de pe loc. Cu bmw-ul parca eram la arat, cu mondeo de-abia reuseam sa ma misc... iar la prima franare abs-ul mi-a dublat distanta de franare pe care o aveam in aceleasi conditii cu BMW-ul.

Acum voi testa (iarna asta) Papucul cu tractiune spate si cauciucuri Victoria wacko.gif . De-abia astept.. ufff, mi-a expirat RCA-ul de 2 zile... O sa-l refac..


La oltcit nu am avut niciodata probleme reale pe zapada. In cateva situatii am avut niste probleme minore, pe car ele-am cautat io, adica m-a mancat in c.. sa fac tampenii wacko.gif . Adica am avut implantari in mormane de zapada in curbe (doua zile la rand, in aceeasi curba biggrin.gif ), am avut o rasturnare intr-un sat, la minus15 grade, pe jos zapada de 10 cm BATATORITA, pe margine zapada de 80 -90 cm blink.gif - io cu 60 -70 ca bezmeticu... atunci am avut derapaj stanga controlat urmat de derapaj dreapta controlat prea mult apoi a urmat derapaj stanga cu pedala acceleratiei la fund intr-o incercare disperata de a controla masina ce mergea in lateral de cateva secunde (80 -90 de metri sanie blink.gif ) apoi rasturnare in sant... in fine experiente palpitante... Atata doar ca m-am invatat minte si de 2 ierni folosesc cauciucuri de iarna adevarate. Am testat plecareaa de pe loc cu ele, asa ca ciobanii: A doua, motorul-n 4000 de ture si brusc ambreiajul lasat liber... si cauciucurile au muscat efectiv din zapada. Era palpitant si distractiv - am mers in parcare la BILLA unde era zapada afanta, nimeni nu avea curaj sa intre... si intru io cu olteanca.. Toti se uitau sa vada daca raman impotmolit- spre surprinderea lor, am facut stop&go de mai multe ori, derapaje controlate pana mi-a fiert uleiul in motor... Secretul: Cauciucuri de iarna subtiri (145R13/70). Chiar daca la mine un set de cauciucuri tin maxim o luna- da macar luna aia merg la limita. Iar o parcare gen billa goala, fara masini si pietoni sinucigasi - e tot ceea ce imi trebuie cand e zapada proaspata biggrin.gif . Te ajuta mult joaca asta, pt ca "simti" maisna mult mai bine dupa aia, iti poti da seama de potentialul maisnii, de limite, cum trebe sa te comporti cand o ia pe aratura - te ajuta sa nu intrii in panica in momente dificile. Iar controlul masinii pe zapada se face din acceleratie si volan, frana nu prea ajuta cu nimic.

Io de-abia astept sa vina zapada aia odata blink.gif


--------------------
Oltena 12 TRS, Dacia 1304 Papuc - B-83-JJJ, AR-30-JJJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
thegodsglory
post 6 Nov 2005, 03:06
Post #81


Membru incepator


Group: Members
Posts: 87
Joined: 31 December 04
From: B




vine iarnaaaaaaaaa
panica!
panica!
heheh
zic si eu una pe care am auzit-o dar n-am incercat-o:
daca esti pe o bucata de drum cu gheata de nici tu nu poti sa te tii pe picioare si nici nisip n-ai (cati dintre voi merg cu cinspechiledenisip in portbagaj?), goleste extinctorul sub roti...


--------------------
dacia 1310 alb-ruginiu :) - b14
it's a feature, not a bug.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
musicall
post 7 Nov 2005, 02:20
Post #82


musicall


Group: Members
Posts: 547
Joined: 6 February 05
From: Braila




pana acum nu am mai condus iarna... am sa citesc cu mare atentie acest post !!!


--------------------
Fiat Punto Classic | Blogu personal - delfinul.com
Va salut dintr-o clinica de dezintoxicare pentru dependentii de webdesign!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 7 Nov 2005, 02:24
Post #83


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




Cauciucuri de iarna, sau cauciucuri de vara/all seasons dar noi.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucy_2004
post 11 Nov 2005, 11:40
Post #84


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 11 November 05




QUOTE(b64chr @ 2 Feb 2005, 12:28)
Azi am citit topicul si in pauza de masa am testat plecarea in treapta II (pana acum plecam in treapta I). Confirm ca e mai bine sa pleci cu a II-a. Diferenta nu este spectaculoasa dar e sesizabila. Multumesc lui Liviu pentru tip.
*




[FONT=Arial] Mai e o diferenta intre plecarile cu treapta I si II pe timp de iarna sau daca ai ramas cu masina in noroi....si anume la treapta I in momentul in care o roata derapeaza sau a ramas suspendata, cuplul este transferata pe roata cealalta care are aderenta, iar la viteza a II-a raman cuplate amandoua rotile indiferent de aderenta lor deci sansele de reusita sunt mai mari.Cel putin asa e la dacie....


--------------------
DACIA 1410 - GL-06-GNR
- AI CARTE, AIPARTE ! ...de o dacie (de o seama cu gardul cimitirului) :))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 11 Nov 2005, 11:46
Post #85


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(bucy_2004 @ 11 Nov 2005, 11:40)
... la treapta I in momentul in care o roata derapeaza sau a ramas suspendata, cuplul este transferata pe roata cealalta care are aderenta, iar la viteza a II-a raman cuplate amandoua rotile indiferent de aderenta lor deci sansele de reusita sunt mai mari.Cel putin asa e la dacie....


Ha? blink.gif blink.gif
Sa inteleg ca in treapta a doua se blocheaza diferentialul?
Ai putea sa detaliezi un pic trebulita? Cam cum vine blocarea diferentialului...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AC
post 11 Nov 2005, 11:47
Post #86


Membru autentic


Group: Members
Posts: 569
Joined: 11 March 04
From: Iasi




QUOTE(klaus @ 11 Nov 2005, 11:46)
Ha? blink.gif  blink.gif
Sa inteleg ca in treapta a doua se blocheaza diferentialul?
Ai putea sa detaliezi un pic trebulita? Cam cum vine blocarea diferentialului...
*


Greu de crezut asta! Este ilogic. smile.gif


--------------------
Dacia 1310 TX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 11 Nov 2005, 11:57
Post #87


-


Group: Members
Posts: 21.839
Joined: 19 April 05
From: Romania




Bai baiete . . . . mai ai multe ideii ? Auzi diferential blocabil ! Asa este la dacie . .. . in treapta a II-a . .

This post has been edited by IRONICK: 11 Nov 2005, 11:57


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ciombe
post 11 Nov 2005, 12:28
Post #88


Membru autentic


Group: Members
Posts: 368
Joined: 9 January 04
From: Arad




radmasa.gif

Nu e adevarata treaba cu diferentialul...
Adica: Acum vre-o 9 ani- a plecat tata 2 saptamani din tara in concediu... si io am ramas sa am grija de gradina, si alea alea - inclusiv de masina- in locul lui. Si asa mi-a venit mie o idee: am ridicat masina pe cric - pe rotile de fata, sa faz io cum se invart intr-a 4-a la relanty.. blush.gif . Stiu ca am ridicat intai toata puntea fata, am pus masina pe doi calupi de BCA si i-am dat goarna. Surprinzator a fost ca o roata se invartea inante si cealalta inapoi blink.gif . Desigur, din cauza diferentialului... si asta in TOATE treptele de viteza. Apoi am blocat o roata... sa vad ce se intampla biggrin.gif . Si iarasi i-am dat in gat... si am avut impresia ca roata ce se invartea in gol - se invartea de doua ori mai repede decat atunci cand cealalta nu era blocata. Si asta in TOATE treptele de viteza.. .Am simtit ca mere mai repede roata pentru ca batea mai tare ca inainte (era dezechilibrata)



--------------------
Oltena 12 TRS, Dacia 1304 Papuc - B-83-JJJ, AR-30-JJJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Daedalus
post 11 Nov 2005, 12:48
Post #89


sound addicted


Group: Members
Posts: 947
Joined: 1 March 05
From: Bucuresti




Nu pot sa o cred p-asta cu o roata inainte si una inapoi. Cum sa se intample asa ceva? Masina aia cum merge pe asfalt intr-a 4-a ? In cerc ?


--------------------
Dacia Solenza Scala 1.4 MPI 2004 - B xx FTU
mda
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b64chr
post 11 Nov 2005, 13:52
Post #90


Moderator incepator


Group: Moderatori
Posts: 1.004
Joined: 17 December 04
From: Buzias, Timis




Ba se poate, daca sunt libere, sa se invarta una inainte una inapoi, dar in cazul asta cea care se invarte inainte va avea o viteza egala cu de doua ori viteza care ar avea-o la mers in linie dreapta plus viteza cu care se invarte cealalta inapoi.

Si da, mergi in cerc, cu conditia sa rotesti corespunzator volanul.


--------------------
Dacia Solenza 2003 / Skoda Octavia 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 11:21
Forum Renault