DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> problema planetara, planetara

kosmin90
post 18 May 2011, 19:20
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 5 August 10




salut....revin si eu cu inca o problema la dacia mea,de aceasta data este vorba de planetara de pe partea dreapta care (troncane) la viraje s-au cand accelerez,as dori sa stiu daca s-a mai lovit cinevA de aceasta problema si daca as putea sa schimb ceva la ea ca sa nu o schimb cu totul ,din cate am vazut una noua este 215 lei sad.gif .Tin sa m-ai mentionez ca dacia este model 2003 ,pe injectie cu cutie in 5 trepte si din cate am auzit planetara ar fi una scurta biggrin.gif .Va multumesc si scuze daca nu am fost destul de explicit ,insa mecanica nu e punctul meu forte icon_mrgreen.gif


--------------------
dacia dacia berlina 2003....dacia injectie - GJ.03.URT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragoselu
post 18 May 2011, 19:26
Post #2


SB-12-UST


Group: Members
Posts: 677
Joined: 5 November 06
From: Sibiu




Mergi la un atelier de strungarie si da planetara la rectificat, te costa in jur de 80 lei toata treaba! Nu are rost sa dai 200 lei pe o planetara noua, care tot va bate ca mitraliera dupa 5000 km.


--------------------
Volkswagen Passat TDI 1996 - GL-11-UST
[SIZE=14]Nicio masa fara usturoi![/SIZE]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghitza
post 18 May 2011, 19:44
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.806
Joined: 23 April 08
From: ARAD




Pai de ce crezi tu ca va bate una noua dupa 5000km?poate asa ai auzit.
Kosmin:eu sincer nu iti recomand sa o duci la rectificat pentru ca peste putin timp iarasi o sa dai 80roni pentru rectificat,eu am la a mea (tot injectie si acelasi an cu al tau)amndoua planetarele de AUTOSPEED(multi o sa zica ca sunt idiot)dar iti dau cuvantul meui ca de 2ani jumate nu au nic o problema si costa in jur de 180 una noua asa ca mai bine pui 100 pa langa aia 80 care e rectificatu si o ai noua si e model cu miez gros,acuma tu faci cum stii,si da ai model scurt de planetare iti dau si un link ca idee http://www.bestautovest.ro/planetara-scurta-dacia.html exact asa am eu de 2 ani jumate si fac naveta cu masina si nu au nici o problema


--------------------
Dacia/BMW 316i an 99 1310 li 2003 Berlina - Ar-07-GIB/BG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gangara
post 19 May 2011, 10:19
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 876
Joined: 30 October 07




este ultra discutata problema asta...

parere personala: cumpara una noua, insa nu de Connex, Iasi.
Eu le-am rectificat la meserias si cand mi-a fost lumea mai draga s-a rupt una si nu am facut mai mult de 2000 de km cu ele.
Alt tovaras si le-a rectificat la service specializat, i-a dat garantie un an, iar dupa 8 luni s-a dus cu masina inapoi. Troncaneau ca naiba. I-au schimbat una, care oricum l-a lasat mai apoi. Pana la urma si-a luat noi.

Eu am dat 170 lei pe bucata, noi, si le am de aprox 2 ani. Se comporta ca noi si nu le-am menajat absolut deloc. Sunt General Ricambi. Sunt italienesti.


--------------------
Renault Megane 2011/E2 - rosii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai7575
post 19 May 2011, 10:42
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 744
Joined: 1 December 10
From: SLATINA




QUOTE(kosmin90 @ 18 May 2011, 20:20)
salut....revin si eu cu inca o problema la dacia mea,de aceasta data este vorba de planetara de pe partea dreapta care (troncane) la viraje s-au cand accelerez,as dori sa stiu daca s-a mai lovit cinevA de aceasta problema si daca as putea sa schimb ceva la ea ca sa nu o schimb cu totul ,din cate am vazut una noua este 215 lei sad.gif .Tin sa m-ai mentionez ca dacia este model 2003 ,pe injectie cu cutie in 5 trepte si din cate am auzit planetara ar fi una scurta biggrin.gif .Va multumesc si scuze daca nu am fost destul de explicit ,insa mecanica nu e punctul meu forte icon_mrgreen.gif
*


Si eu iti recomand sa -ti cumperi 1 noua,daca o incarci,nu te va tine mai mult de 10000 km,parerea mea.
te salut.


--------------------
Dacia 1300, dacia solenza, 1981,2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 1st June 2024 - 19:36
Forum Renault