DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Probleme baterie sau incarcare ?

marianstancu112
post 2 Mar 2024, 12:45
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 2 March 24




Detin un duster 1.0 2020 tce gpl . In luna ianuarie m a lasat bateria afica dupa aprox 3 ani jumate . Am cumparat o baterie noua efb fiind cu sistem start stop masina. Am montat bateria iar dupa 2 sapt m a lasat si bateria asta “noua”. Am dus masina in reprezentanta considerand ca masina are o problema cu incarcarea . Cei de acolo au verificat o si concluzia a fost ca masina nu are nici O problemă incarcarea. Concluzia bateria nu era buna. Totusi mi se pare ciudata si incarcarea adica in momentul cand masina e la relanti fara consumatori alternatorul nu incarca , el incarca abia atunci cand dau drumul la consumatori. E normal asa ceva ?am lasat o la relanti aproximativ 30 min fara consumatori iar tensiunea din baterie a scazut sub 12 v si tot nu incarca alternatorul. Sa fie bateria defecta sau o problema la incarcarea masinii? Am verificat si masina nu are consumatori ascunsi cand e motorul oprit


--------------------
Dacia Duster 2020 - Hd80sta
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alc2
post 5 Mar 2024, 12:13
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 568
Joined: 12 July 05
From: Bucuresti




Ambele variante sunt posibile. Mergi si la un service specializat in baterii, preferabil unul independent si solicita la final un raport/test. Cat incarca cu consumatori ?


--------------------
Renault Kadjar Intens Flame red_K9K-648 -
Ex :Renault Clio III 2007/1.4 16v/98 CP/Privilege/ Beige Poivre
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 09:05
Forum Renault