DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

11 Pages « < 6 7 8 9 10 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> O noua taxa pt. autoturisme din 2005

tatabobu
post 7 Jan 2005, 09:43
Post #211


membru


Group: Members
Posts: 4.589
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Nu e vorba de bani, in definitiv 300.000 nu ma omoara. E vorba de faptul ca incompetentii astia nu au fost in stare sa dea un fax la RAR, de unde sa ceara tabelul cu masini Euro 2 si tabelul cu masini Euro 3+. Era foarte usor, dar de....


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 7 Jan 2005, 10:03
Post #212


membru


Group: Members
Posts: 4.589
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Al, la tine e in regula numarul de omologare? E Euro2 la ambele masini?


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OCEBE
post 7 Jan 2005, 11:46
Post #213


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.324
Joined: 30 January 04
From: galati




trebuie facuta constatarea la RAR ptr. ca fara constatare, masina va fi considerata si la anu' si peste doi ani si de-a pururi non-euro.


--------------------
dacia 1300
Am avut o DACIA 1300
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 7 Jan 2005, 11:53
Post #214


membru


Group: Members
Posts: 4.589
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Mai sunt si alte tipuri de masini in situatia asta: Ov zicea de o Felicia cu inj. multipunct, senzor O2, catalizator la care se termina numarul ala in cifre.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 7 Jan 2005, 12:10
Post #215


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




QUOTE(tatabobu @ 7 Jan 2005, 10:03)
Al, la tine e in regula numarul de omologare? E Euro2 la ambele masini?
*



da..... cu mentinuea ca la Logan e Euro3 (numarul se termina cu E3) iar la Matiz Euro2 (numarul se termina cu X4)...


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihneag
post 10 Jan 2005, 10:50
Post #216


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 6 October 03
From: Bucuresti




O intrebare: daca nu mergi decat prin localitate si te opreste politia, primesti amenda daca pe 16 nu ai rovinieta?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MirceaMM
post 10 Jan 2005, 11:03
Post #217


Membru incepator


Group: Members
Posts: 54
Joined: 1 September 04
From: Bucuresti




Eu am o masina straina fabricata in 1992 care este EURO-2 (benzina, Injectie, ECU, Sonda Lambda, Catalizator) dar vanzatorul de rovignete vrea sa ma incadreze la NON-EURO. Situatia este putin deosebita fata de Dacia Nova GTI (de exemplu) in sensul ca la aceasta din urma, fiind fabricata in Ro, este completata (in cartea de identitate) rubrica "Omologare de tip" pe cand la mine este completata rubrica "Omologare individuala".
Considerand ca, evident, nu sunt singurul in aceasta situatie, intreb:
1. Daca a solicitat / obtinut cineva acea constatare de la RAR, pe baza careia masina sa fie incadrata cum trebuie, anume la categoria "EURO-2 sau peste"?
2. Cum se face? Exista un formular de completat?
3. Trebuie sa te prezinti cu masina sau este o suficienta dovada de verificare tehnica valabila?
4. Cat timp dureaza?
5. Cat costa?

Multumesc.


--------------------
Ford Mondeo 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skoda
post 10 Jan 2005, 11:37
Post #218


Membru incepator


Group: Members
Posts: 89
Joined: 10 October 04




Nu mai pot sa-mi sterg singur mesajul ala, fa-o tu, te rog.
Asta e articolul :

Soferii scapa de busculada pentru roviniete
In urma sesizarilor din ziarul Adevarul, Ministerul Transporturilor a decis sa reduca birocratia, simplificand documentatia necesara pentru achizitionarea rovinietei. Astfel, incepand de marti, 11 ianuarie, persoanele fizice si juridice care platesc integral tariful de utilizare a retelei de drumuri nationale in statiile Petrom, Rompetrol si Mol vor trebui sa prezinte numai certificatul de inmatriculare sau cartea de identitate a autovehiculului (in copie sau original, dupa caz). La solicitarea Companiei Nationale de Autostrazi si Drumuri Nationale din Romania (CNADNR), Ministerul Finantelor a aprobat ca societatile care distribuie roviniete sa elibereze bon fiscal sau chitanta, care trebuie pastrate de utilizator, in copie sau original, dupa caz, pentru a face dovada platii la o verificare ulterioara in trafic. Intr-un comunicat remis de Biroul de presa al Ministerului Transporturilor se arata ca, din 11 ianuarie, bonul fiscal sau chitanta vor putea fi eliberate doar de Petrom, Rompetrol si Mol. Utilizatorul poate folosi orice modalitate de plata acceptata in punctul de vanzare sau de distribuitor (numerar, card, ordin de plata). in momentul eliberarii rovinietei, utilizatorul trebuie sa verifice daca aceasta a fost compostata corespunzator datelor din documentele vehiculului prezentate si perioadei de valabilitate cerute. De asemenea, utilizatorul trebuie sa verifice inscrierea pe documentul de plata a numarului vehiculului si a seriei rovinietei. Posesorii vehiculelor Euro 1 - al caror an de fabricatie nu este mai mic de 1993 - vor solicita pe proprie raspundere eliberarea rovinietei conform clasei de emisii poluante a vehiculului, nefiind necesare alte documente, precizeaza sursa citata. "Responsabilitatea declararii datelor apartine integral si neconditionat detinatorului vehiculului", mentioneaza comunicatul. Valabilitatea rovinietei este de 12 luni din momentul achizitionarii si este necesara doar pentru reteaua de drumuri nationale si autostrazi.


Deci in ziar au zis in ultima fraza ca nu este necesara in oras. Dar poti sa te lupti cu garcea daca te opreste, in baza unui articol de ziar ?


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4 - Toreador
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bog_cip
post 10 Jan 2005, 12:04
Post #219


membru


Group: Members
Posts: 215
Joined: 16 July 04
From: Brasov




Am luat rovinieta ...
Daca sunteti din Brasov va recomanda urmatoarele Oficii postale ( daca aveti noroc nu este coada :-)):
- Brasov OP 5, STR. Oltet nr.27 (Tractoru)
- Brasov OP 6, STR. Jepilor nr.2 (?)
- Brasov OP 7, STR. Grivitei nr. 35
- Brasov OP 14, STR. Socarelui 4 A ( Calea Bucuresti, nr telefon 330850 de aici am luat eu )
Exclus:
- OP 1
- La petrom recomand sa se dea un telefon in prealabil Statia 4 Dirste nr 0268-336296 ori e o tanti acra mad.gif ori un tip destul de amabil.
Din cite am inteles eu :
- trebuie sa ai lipita pe geam rovinieta daca nu o ai lipita si o ai in masina garcea iti poate da amenda
- trebuie sa ai la tine copie dupa chitanta cu care s-a achitata rovinietate in caz contrar garcea iti poate da amenda
Altele nu mai stiu.

This post has been edited by bog_cip: 10 Jan 2005, 12:06


--------------------
Toyota corola sedan 2008 - -----
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 10 Jan 2005, 12:20
Post #220


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




Am luat si eu prostia aia de rovigneta.
De la Petrom de pe Sf. Lazar.
Nu era nimeni la coada.
Nu a trebuit decit talonul si buletinu.
Nu am lipit panarama in geam ci am prins-o cu cauciucul ala care tine oglinda, pentru ca vreau sa schimb parbrizul si la intrebarea mea ce fac dac o lipesc pe geam si tre sa schimb parbrizu se uitau la mine ca la extraterestri. wink.gif
Non-euro 945.000 mad.gif


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ant
post 10 Jan 2005, 16:42
Post #221


Utilizator resuscitat


Group: Members
Posts: 358
Joined: 21 June 04
From: Bucuresti




Va rog spuneti si din Bucuresti unde este mai putina aglomeratie sa achizitioneza si eu porcaria de rovigneta.
Daca nu o achizitionez si pe 16 ma opreste garcea , cu toate ca nu am de gand sa ies din Bucuresti, sunt pasibil de amenda ?

Nu stiu de ce oare dar anul asta am invatat o noua expresie ... huuuuoo, hotii !!! 022.gif


--------------------
Opel Vectra 2005 cu remorca - B .. AIT
Daca nu merge cu ciocanul din prima, incercati un ciocan mai mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 11 Jan 2005, 09:55
Post #222


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




Eu am luat-o de la Posta de pe Sincai. Fara aglomeratie, insa am semnat la hirtii de parca faceam credit la nu stiu ce masina, nu ca dadeam bani pentru o amarita de rovigneta.


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristimm
post 11 Jan 2005, 10:01
Post #223


Membru vechi


Group: Members
Posts: 664
Joined: 30 September 02
From: Bucuresti




QUOTE(AL @ 7 Jan 2005, 11:33)
Vedeti si voi ce costa mai putin: constatarea aia de la RAR (nota de constatare) sau diferenta de la non-euro la euro 2+
*




Corectie: vedeti ce costa mai putin: constatarea la RAR sau diferenta de anul acesta + diferenta de la anu + diferenta de peste 2 ani + ...

In concluzie eu cred ca toti cei care sunt nedreptatiti trebuie sa faca tot posibilul pentru reglementarea situatiei si sa NU plateasca suplimentar daca stiu masina lor este EURO 1,2,3.


--------------------
ex Dacia Nova GTi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sstanescu
post 11 Jan 2005, 10:12
Post #224


Membru autentic


Group: Members
Posts: 681
Joined: 5 July 02
From: Bucuresti




Eu am fost aseara pe la orele 20 la benzinaria Mol de langa Billa Titan. A durat nitel mai mult ca era un nene cu actele de la firma pt vreo 20 de masini. Ca persoana fizica, a fost nevoie doar de talon in original (doar s-au verificat datele) si de completat un fel de borderou (cu nr inmatriculare, serie sasiu, nr omologare). Platit la casa si eliberat vigneta. Chiar daca eu am luat-o aseara, baiatul ala mi-a gaurit-o ca incepand de pe 15 ianuarie tongue.gif.


--------------------
Dacia SupeRNova Clima - B-92-SLC
All warfare is based on deception. If your opponent is of choleric temper, seek to irritate him. Pretend to be weak, that he may grow arrogant.
- Sun Tzu on the Art of War
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ant
post 11 Jan 2005, 10:38
Post #225


Utilizator resuscitat


Group: Members
Posts: 358
Joined: 21 June 04
From: Bucuresti




si chitanta e emisa cu data de 10 ? sa nu caraie cineva din cauza asta biggrin.gif


--------------------
Opel Vectra 2005 cu remorca - B .. AIT
Daca nu merge cu ciocanul din prima, incercati un ciocan mai mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 11 Jan 2005, 11:03
Post #226


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




O clarificare...

Atata timp cat nu esti utilizator al retelei de drumuri nationale, NU platesti nimic (rovinieta)...In localitate nu este nevoie de rovinieta.
Sursa...un director de la AND din minister.

Ai nevoie sa iesi din localitate...platesti...nu..stai acasa in oras si gata...Nu ai bani sa platesti rovinieta...mergi cu trenu... iar in localitate cu masina...

Pagina AND este www.andnet.ro (sper sa nu fie reclama)

In curand se va introduce si plata esalonata, sau pe zile, luni etc...Asa ca daca ai nevoie sa mergi undeva in afara localitatii, iei o rovinieta pe 1 sapt de ex. si gata...Nu e musai sa platesti tot anul... DAR..acest lucru nu este inca valabil, ptr. ca nu este gata sistemul informatic ..CICA...dar de fapt, ei vor sa incaseze mai multi bani acum la inceput...iar pana in vara, se pare, ca vor da drumu' si la astea pe perioade scurte.....

Banii efectiv, vor fi toti la AND ptr. drumurile nationale si autostrazi...Amenzile intr-adevar 75% se duc la stat, iar 25% la AND..

Multa bafta...


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ant
post 11 Jan 2005, 11:40
Post #227


Utilizator resuscitat


Group: Members
Posts: 358
Joined: 21 June 04
From: Bucuresti




citez din legea 415/2004 : Art. 7

(1) Responsabilitatea achitarii tarifului de utilizare în ceea ce priveste tipul si valabilitatea rovinietei revine în exclusivitate, în cazul utilizatorilor români, detinatorilor mentionati în certificatul de înmatriculare, .

pai asta nu inseamna ca in cazul leasingului, detinatorul din certificatul de inmatriculare adica firma de leasing, trebuie sa plateasca rovigneta ???


--------------------
Opel Vectra 2005 cu remorca - B .. AIT
Daca nu merge cu ciocanul din prima, incercati un ciocan mai mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 11 Jan 2005, 12:13
Post #228


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




QUOTE(dantes @ 11 Jan 2005, 11:03)
O clarificare...

Atata timp cat nu esti utilizator al retelei de drumuri nationale, NU platesti nimic (rovinieta)...In localitate nu este nevoie de rovinieta.
Ai nevoie sa iesi din localitate...platesti...nu..stai acasa in oras si gata...Nu ai bani sa platesti rovinieta...mergi cu trenu... iar in localitate cu masina...

*


Asa este. Dar ce te faci daca la Carrefour in Regie e super full si zice nevasta, "hai in Militari"!


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 11 Jan 2005, 12:20
Post #229


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Ii spui..."Draga, mergem maine daca nu marca banu' si nu mai luam produsul X!"
Eu am vrut sa clarific problema asta, ptr. ca am vazut mai sus o mica dezbatere pe tema asta...
In cazul tau, poti sa mergi pana unde vrei...iar daca ai bulanu' sa te intalnesti cu organu'...platesti banu'!

Despre leasing...asa e! Firma trebuie sa se ingrijeasca sa plateasca aceasta taxa...DAR..mai mult ca sigur banii ii dati dvs!


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 11 Jan 2005, 17:26
Post #230


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




Mie Eurialu mi-a trimis inca din decembrie o scrisoare in care imi aduc la cunostinta de existenta acestei taxe si de faptul ca responsabilitatea de a o achizitiona imi revine mie. Acu ce sa le mai fac... O s-o iau io si asta e.


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
Ramas bun, ne vedem pe alt forum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ant
post 12 Jan 2005, 10:04
Post #231


Utilizator resuscitat


Group: Members
Posts: 358
Joined: 21 June 04
From: Bucuresti




am pus si eu o intrebare la leasing si asta a fost raspunsul lor :
"Avand in vedere prevederile legale din materia leasingului precum si prevederile contractuale, obligatia achitarii tarifului de utilizare a drumurilor nationale este in sarcina dumneavoastra.
In acest sens a fost emisa Nota Companiei Nationale de Autostrazi si Drumuri Nationale din Romania (pe care v-o transmitem alaturat) ) prin care se face precizarea ca in cazul vehiculelor achizitionate in sistem de leasing sau inchiriate, in al caror certificat de inmatriculare, la rubrica „detinator”, este nominalizata societatea de leasing sau proprietarul vehiculului, plata tarifului de utilizare se poate face si de catre utilizator sau locatar, pe baza contractului de leasing sau a contractului de inchiriere, dupa caz, iar la eventualele controale, „se vor prezenta pe langa rovinieta si documentele care atesta plata tarifului si o copie a contractului de leasing sau o copie a contractului de inchiriere dupa caz.”
De asemenea, Compania Nationala Posta Romana, in cadrul informatiilor oferite clientilor sai , face precizarea ca „Posesorii de masini luate in sistem leasing trebuie sa prezinte si copie dupa contractul de lesing” la achitarea tarifului de utilizare a drumurilor nationale. "

sper sa ajute si pe altii ....


--------------------
Opel Vectra 2005 cu remorca - B .. AIT
Daca nu merge cu ciocanul din prima, incercati un ciocan mai mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 12 Jan 2005, 10:12
Post #232


membru


Group: Members
Posts: 4.589
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Am luat si eu rovigneta aia nenorocita azi....non-euro (la dacie nu am luat-o inca).
Era o doamna care avea masina in leasing si nu a avut nevoie de nimic altceva decat de talon. La fel si la mine: doar talonul, nu si buletinul.
Am cumparat-o de la Petrom-ul din Drumul Taberei, de pe Sibiu (ala de la Favorit).


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 12 Jan 2005, 10:17
Post #233


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE(whitesorcerer12 @ 6 Jan 2005, 22:05)
daca tot e peste tot in ue, eu Zic sa ne luam gandu ca se scoate...


Tocmai asta e problema ca aceasta taxa NU ESTE IN NICI O TARA DIN UE!!!

Deci conform cu reglementarile UE, aceasta taxa este ILEGALA! excl.gif

In unele tari din UE se plateste TAXA DE AUTOSTRADA excl.gif care e ALTCEVA decit taxa asta. Nu aveau decit sa puna si la noi taxa de AUTOSTRADA! mad.gif


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 12 Jan 2005, 11:06
Post #234


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Corect MoneyTalks....dar cine ne aude? nimeni....noi latram, caravana trece...asta e romania cu aspiratii la UE...le intelegem pe dos...

Referitor la leasing, intr-adevar exista o norma a AND-ului ptr. leasing...deci tot cel care plimba masina o plateste...

Eu unu astept sa poti sa cumperi rovinieta ptr. perioade scurte de timp...gen 1 zi, 1 sapt. etc...iar lucrul asta va urma curand.

...sau poate va fi eliminata...vise! tongue.gif


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BOGDAN DSN
post 12 Jan 2005, 13:16
Post #235


Membru autentic


Group: Members
Posts: 248
Joined: 18 October 04
From: Bucuresti




La cati km. de autostrada avem noi nu prea incasau bani(doar la vara pentru mare) asa ca au zis pt. drumuri nationale.Probabil ca o sa avem si noi odata macar 1000-1500 km autostrada si va fi ca in "tarile cu apa calda".
- in cateva saptamani se va introduce rovigneta pentru o zi si pentru 7 zile.


--------------------
Toyota Aygo 2006 - masina de servici - fost posesor de DSN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 12 Jan 2005, 14:18
Post #236


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




QUOTE(dantes @ 12 Jan 2005, 11:06)
Eu unu astept sa poti sa cumperi rovinieta ptr. perioade scurte de timp...gen 1 zi, 1 sapt. etc...iar lucrul asta va urma curand.
*


Daca aparatul ala din care scoti bani se cheama "bancomat", atunci ala de unde iei rovigneta sa se cheme "rovignomat" si sa-l instaleze pe orice drum national si gata.
Nu sa platesc pe un an, si eu circul pe ele cu a mea masina, 4 zile din luna.
Dar n-avem sa vedem asa ceva. E doar Ro..


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sstanescu
post 12 Jan 2005, 14:57
Post #237


Membru autentic


Group: Members
Posts: 681
Joined: 5 July 02
From: Bucuresti




Clar ca sistemul este aberant. Sa lasam deoparte sistemul clasic in care eu trec podul la Otopeni sau ma duc pana in Pipera sau urc podul in Militari catre Carrefour. Ce se intampla cu nea Gheorghe de la tara, care face si el un ghiseft in localitatea invecinata? Isi ia pe un an. Sau ii punem aparat de eliberat vignete la fiecare iesire din localitate? Ala, in situatia actuala, de unde-si cumpara vigneta, ca banuiesc ca la birtul satesc nu se gasesc. Sau ala nu plateste? Aaaaa... atunci asta e alta taxa sa ia bani de la prostii astia din orasele mari care scot banul de frica sa nu-si piarda timpul la parlamantari cu Garcea. Saru'mana pentru taxa.

BTW, compania de drumuri s-a imprumutat cu bani pentru reteaua de drumuri nationale, insa trebuie sa si returneze banii la banci. Cum bugetul era limitat, s-a bagat treaba asta cu taxa utilizare drumuri nationale. Anul trecut au mai imprumutat o serie noua de bani, ca doar stiau ca de la 1 ian 2005 platesc oamenii... Oare "autostrada Bechtel" avea toate documentele de finantare gata, ori s-au facut ca dau drumul la lucrari (pentru cine nu-si aduce aminte, inainte de alegerile locale, cu Adelu, Manivelu si dl Rus, candidat la primaria Cluj) iar acum se scarpina in cap de unde ies banii?


--------------------
Dacia SupeRNova Clima - B-92-SLC
All warfare is based on deception. If your opponent is of choleric temper, seek to irritate him. Pretend to be weak, that he may grow arrogant.
- Sun Tzu on the Art of War
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 12 Jan 2005, 16:54
Post #238


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




Pai la tara nu platesc, daca pe la ei nu trece drum national si pot circula si intre comune foarte bine, situatie egala cu cea in care circuli numai prin Bucuresti. Mai nasol este pentru cei care, drumul national le trece prin poarta, Sindrilita, Cosereni, Potigrafu etc. Aia trebuie sa plateasca.
Taxa asta este numai pentru drumuri nationale.


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sstanescu
post 12 Jan 2005, 17:01
Post #239


Membru autentic


Group: Members
Posts: 681
Joined: 5 July 02
From: Bucuresti




Adica daca mergi pe drum judetean sau comunal, esti in regula? Dar daca e un DN suprapus pe un E? Cum mai e? Trebuie sa recunosc ca tampenia incepe sa se dezvaluie incet-incet.

Eu ma gandesc ca e o confuzie de termeni, DN (drum national) si reteaua de drumuri nationale. Habar nu am care in ce jurisdictie e, mai putin ca ce e in localitate e la consiliul local. Insa atunci, treaba asta cu rovigneta doar petru "in afara localitatilor" e imbecila rau. Iar noi suntem marii papagali ca o platim.

Later Edit: Daca ma uit pe o harta rutiera, vad ca E sau DN traverseaza diverse localitati. Conform celor cunoscute, AND-ul a reabilitat acele drumuri, chiar daca erau in interiorul localitatii. Daca eu, ca locuitor al acelei localitati, merg pe strada principala (DN) dar nu ies din raza localitatiii? Platesc sau nu? Intrebare suplimentara: pentru Bucuresti, DN-urile si E-urile se termina la delimitarea localitatii sau la km. 0??


--------------------
Dacia SupeRNova Clima - B-92-SLC
All warfare is based on deception. If your opponent is of choleric temper, seek to irritate him. Pretend to be weak, that he may grow arrogant.
- Sun Tzu on the Art of War
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BOGDAN DSN
post 12 Jan 2005, 17:29
Post #240


Membru autentic


Group: Members
Posts: 248
Joined: 18 October 04
From: Bucuresti




DN si E incep/termina la km 0.
macar de s-ar vedea drumuri mai bune si mai largi dupa ce platim taxa(si eventual ceva autostrazi).In 15 ani - 100km inseamna mai putin de 7km/an.Cred ca e o "performanta" nu ?


--------------------
Toyota Aygo 2006 - masina de servici - fost posesor de DSN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
11 Pages « < 6 7 8 9 10 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th June 2024 - 18:41
Forum Renault