DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Inclinare carburator & stuff

notchman
post 21 Mar 2005, 15:26
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 127
Joined: 10 November 03
From: calarasi




Am gasit pe net o chestie interesanta , care se poate aplica la carburile dacia .
Ce parere aveti?
Asta este lincul : http://www.telecable.es/personales/amvelec...ajustesolex.htm

Se poate traduce cu altavista .......

This post has been edited by notchman: 21 Mar 2005, 15:57


--------------------
Lada lada 1200 combi - CL-O1-NGJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valisupernova
post 21 Mar 2005, 15:43
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 126
Joined: 20 October 04




Nu este vorba de o chestie vis a vis de a modifica ceva.
Pe acel site sunt prezentate la obiect, niste modificari ce se pot face la clapeta de acceleratie in cazul in care exista sincope in regimul de progresiune.
Apoi este aratat printre altele, montajul corect al carburatorului pe galerie (dispunerea corecta a camerei de nivel constant in functie de directia de inaintare a automobilului- intotdeauna la carburatorul vertical inversat montajul se face in asa fel incat CNC sa fie in fata difuzorului in sensul de mers inainte al automobilului).


--------------------
dacia supernova - B 24 MWO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
notchman
post 21 Mar 2005, 15:49
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 127
Joined: 10 November 03
From: calarasi




Eu ma gandeam , daca inspirandu'ne din materialul de acolo am inclina carburatorul cu cateva grade ( partea dinspre interiorul masinii ) nu am putea mentine in mers un nivel optim in camera de nivel constant , si in felul asta si o mica reducere a consumului ?

A si am mai gasit ceva putin off/topic (putin mai mult) legat de bujii:
http://performanceunlimited.com/documents/...idegapping.html




This post has been edited by notchman: 21 Mar 2005, 15:56


--------------------
Lada lada 1200 combi - CL-O1-NGJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valisupernova
post 21 Mar 2005, 15:59
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 126
Joined: 20 October 04




In nici un caz. Consumul se reduce prin alte metode ( timp de incrucisare al supapelor mai redus, rapoarte mai lungi in cutie etc).
Daca faci ce ai spus tu, vei avea surpriza ca atunci cand urci un deal, motorul va fi subalimentat avand imediat o pierdere de putere( nu mai trage).
Solutiile pt reducerea consumului sunt multiple si sunt demult bine puse la punct.


--------------------
dacia supernova - B 24 MWO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DodoBird
post 21 Mar 2005, 16:07
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 572
Joined: 15 October 04
From: Bucuresti




QUOTE(notchman @ 21 Mar 2005, 15:49)
Eu ma gandeam , daca inspirandu'ne din  materialul de acolo am inclina carburatorul cu cateva grade ( partea dinspre interiorul masinii ) nu am putea mentine in mers un nivel optim in camera de nivel constant , si in felul asta si o mica reducere a consumului ?

A si am mai gasit ceva putin off/topic (putin mai mult) legat de bujii:
http://performanceunlimited.com/documents/...idegapping.html
*



E tapana modificarea , am sa citesc cu atentie , se modifica crcuitul de relanti adevarat , se inclina insa pozitia carbulu imbogatind canalul de amestec cu aer , si se pare ca si modifica circulatia alimentarii cu aer sub clapeta pt turbionare , cine stie spaniola bine sa citeasca si sa ne spuna , incerc sa o chinui pe fimea ca ea stie spaniola , chestia e iinteresanta ...


--------------------
Dacia Berlina 1300 cmc 2005 Alba - B-54-WEG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
notchman
post 21 Mar 2005, 16:09
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 127
Joined: 10 November 03
From: calarasi




Nu trebe sa stii spaniola cool.gif .......Folosteste translate de la www.altavista.com ph34r.gif


--------------------
Lada lada 1200 combi - CL-O1-NGJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 21 Mar 2005, 16:12
Post #7


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




QUOTE(notchman @ 21 Mar 2005, 16:09)
Nu trebe sa stii spaniola  cool.gif .......Folosteste translate de la www.altavista.com ph34r.gif
*



Si motorul va merge la fel de bine ca o traducere automanta. Nu zic ca e prost altavista dar nu poti avea pretentii.


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
notchman
post 21 Mar 2005, 16:18
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 127
Joined: 10 November 03
From: calarasi




Apropos de reducerea consumului , io la lada mea a trebuit sa fac o flansa de adaptare pentru carb de dacie....zis si facut din platband de AL de 1cm.
Acuma am vorbit cu un amic sa'mi fac la un strung automat , sau cum draq i'o zice o flansa tot din AL sau chiar fier dar pe interior sa o faca ca asta:
http://www.jcwhitney.com/autoparts/Product...isplay/ss-10101

http://www.rpmoutlet.com/helix.htm


Ce ziceti??? sa aiba vre'un efect , ....oricum io testez....

This post has been edited by notchman: 21 Mar 2005, 16:20


--------------------
Lada lada 1200 combi - CL-O1-NGJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DodoBird
post 23 Mar 2005, 16:38
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 572
Joined: 15 October 04
From: Bucuresti




QUOTE(notchman @ 21 Mar 2005, 16:18)
Apropos de reducerea consumului , io la lada mea a trebuit sa fac o flansa de adaptare pentru carb de dacie....zis si facut din platband de AL de 1cm.
Acuma am vorbit cu un amic sa'mi fac la un strung automat , sau cum draq i'o zice o flansa tot din AL sau chiar fier dar pe interior sa o faca ca asta:
http://www.jcwhitney.com/autoparts/Product...isplay/ss-10101

http://www.rpmoutlet.com/helix.htm
Ce ziceti??? sa aiba vre'un efect , ....oricum io testez....
*



Asteptam rezultatele ...testelor ATETNTIE INSA LA UNGHIUL DE ROTATIE !!!!!!!!!!!!!!
este unic !!!!!!!! daca il pui gresit nu da randament!




--------------------
Dacia Berlina 1300 cmc 2005 Alba - B-54-WEG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
notchman
post 24 Mar 2005, 08:34
Post #10


Membru


Group: Members
Posts: 127
Joined: 10 November 03
From: calarasi




La categoria "& stuff"am o alta intrebare .
Dat fiind ca am schimbat carburiciul cu ala de dacia si am un consum de maxxx 10%in oras si 6~maxx7 afara, partea de avans vacumatic nu mai bate cu a carburatorului orijinal , si vreau sa schimb si delcoul sa pun de dacie (si atunci am tot sistemul de carburatie aprindere de dacie , pentru a nu mai exista discrepante)
E io trebe sa modific delcoul de dacie si imi trebe o schema explodata a delcoului , pentru a afla cum se scoate axul de la delco ....daca are cineva o poza cu asa ceva il rog frumossss daca vrea sa mi'o tremita si mie prin mail la "sebi@somajcl.satline.ro" sau sa o puna pe forum " poza sa o puna ohmy.gif "
Mercic....


--------------------
Lada lada 1200 combi - CL-O1-NGJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diaconuliviu
post 24 Mar 2005, 09:30
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.569
Joined: 17 August 04
From: Space, the final frontiere




QUOTE(notchman @ 24 Mar 2005, 08:34)
La categoria "& stuff"am o alta intrebare .
Dat fiind ca am schimbat carburiciul cu ala de dacia si am un consum de maxxx 10%in oras si 6~maxx7 afara, partea de avans vacumatic nu mai bate cu a carburatorului orijinal , si vreau sa schimb si delcoul sa pun de dacie (si atunci am tot sistemul de carburatie aprindere de dacie , pentru a nu mai exista discrepante)
E io trebe sa modific delcoul de dacie si imi trebe o schema explodata a delcoului , pentru a afla cum se scoate axul de la delco ....daca are cineva o poza cu asa ceva il rog frumossss daca vrea sa mi'o tremita si mie prin mail la "sebi@somajcl.satline.ro" sau sa o puna pe forum " poza sa o puna ohmy.gif "
Mercic....
*



Partea de avans vacuumatic depinde 90% de acea capsula. La tine depresiunea nu se face tot de sub obturator?

Intreb ca sa nu mai deschid alt post:
ce influenta are lungirea galeriei? de uniformizat amestecul se uniformizeaza mai bine, dar care e reversul medaliei?


--------------------
Opel Corsa 2001 - xx
Universul si prostia sint infinite.
De a doua sint sigur.
SSP,K!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
notchman
post 24 Mar 2005, 13:03
Post #12


Membru


Group: Members
Posts: 127
Joined: 10 November 03
From: calarasi




[quote=diaconuliviu,24 Mar 2005, 11:30]
Partea de avans vacuumatic depinde 90% de acea capsula. La tine depresiunea nu se face tot de sub obturator?

Ba da si la carbul de lada se face cam la fel , dar dat fiind ca are 2 camere , vacuumul este cam altul...
Am pus carb de dacia , iar la delcoul de lada nu poti regla nimic la vacuum k la dacie , ...............
Acuma am deconectat capsula de vacuum , pentru ca sta mereu "trasa"...


--------------------
Lada lada 1200 combi - CL-O1-NGJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diaconuliviu
post 24 Mar 2005, 13:34
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.569
Joined: 17 August 04
From: Space, the final frontiere




[quote=notchman,24 Mar 2005, 13:03]
[quote=diaconuliviu,24 Mar 2005, 11:30]
Partea de avans vacuumatic depinde 90% de acea capsula. La tine depresiunea nu se face tot de sub obturator?

Ba da si la carbul de lada se face cam la fel , dar dat fiind ca are 2 camere , vacuumul este cam altul...
Am pus carb de dacia , iar la delcoul de lada nu poti regla nimic la vacuum k la dacie , ...............
Acuma am deconectat capsula de vacuum , pentru ca sta mereu "trasa"...
*

[/quote]

pai daca sta "trasa" inseamna ca nu are acea "gaurica" prin care sa revina cind scade depresiunea. Sau exista si e infundata. Sau e un defect acolo, pe vacuum, arc slabit sau mai slab din constructie, etc. Sau ai cumva capsula cu priza dubla, de tragere si de impingere, ca la VW? Daca da, ai un furtun pe partea dinspre delco ce vine in galerie si unul in carburator, situat cam ca la Dacia

Daca vei schimba delcoul, vei imprima curbele de avans ale daciei; cauta daca are cineva curbele de avans, vezi acea gaurica, daca nu, practic-o, si mergi la cineva sa-ti regleze stroboscopic avansul.
Sau, incearca adaptarea unei capsule de Dacia pe acel "delco". Pastrind originalul pastrezi macar curbele centrifugale.

This post has been edited by diaconuliviu: 24 Mar 2005, 13:38


--------------------
Opel Corsa 2001 - xx
Universul si prostia sint infinite.
De a doua sint sigur.
SSP,K!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
notchman
post 24 Mar 2005, 14:33
Post #14


Membru


Group: Members
Posts: 127
Joined: 10 November 03
From: calarasi




Nu are nici un fel de gaurica...aicea chiar ma'i incuiat wacko.gif wacko.gif , draq sa o ia de gaurica ca nu prisep la ce gaurica te referi , ....... ohmy.gif
Io stiam ca in capsula de vacum nu trebe sa fie nici o gaurica daca la capsula te referi , ......daca te referi la carb de dacie normal ca are , altfel de unde luam vacuum (de fapt puteam sa'l iau din galeria de admisie ca la carb de dacie este cam tot draq ala...)
Nu se poate adapta....

Apropos de curbe , nu'i problema , sunt cam la fel , si oricum pe partea de avans centrifugal , ma joc cu arculete sau greutatile , si ii dau io curba pe caare o vreau (de fapt am inceput sa construiesc o masinarie ," aicea este foarte mult de scris dar in principiu simplu " cu care sa pot regla pe banc curbele de raspuns ale avansului centrifugal )
De reglaj cu stroboscop iarasi nu'i bai , ca am stroboscop , este adevarat cu leduri superbright, dar imi fac treaba cu iel ....

This post has been edited by notchman: 24 Mar 2005, 14:36


--------------------
Lada lada 1200 combi - CL-O1-NGJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diaconuliviu
post 24 Mar 2005, 15:34
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.569
Joined: 17 August 04
From: Space, the final frontiere




QUOTE(notchman @ 24 Mar 2005, 14:33)
Nu are nici un fel de gaurica...aicea chiar ma'i incuiat  wacko.gif  wacko.gif , draq sa o ia de gaurica ca nu prisep la ce gaurica te referi , ....... ohmy.gif
Io stiam ca in capsula de vacum nu trebe sa fie nici o gaurica daca la capsula te referi , ......daca te referi la carb de dacie normal ca are , altfel de unde luam vacuum (de fapt puteam sa'l iau din galeria de admisie ca la carb de dacie este cam tot  draq ala...)
Nu se poate adapta....
[...]
De reglaj cu stroboscop iarasi nu'i bai , ca am stroboscop , este adevarat cu leduri superbright, dar imi fac treaba cu iel ....
*



Gaurica, daca te uiti la o capsula de dacia o s-o vezi pe corpul ei, pe aceeasi semicochila cu stutul, in partea opusa curburii lui-are cam 0,7-0,8 max. Are rol de a "descarca" vacuumul pt a raspunde capsula mai rapid la variatii de sarcina-deci de depresiune.

Daca ai acel stroboscop cu PIC 16 F 628,al francezului o sa poti sa reglezi-am si eu montajul executat,astept de la cluj pic si afisaj, apoi sa caut un programator.
Daca e acelasi model, tu unde ai incarcat hex in pic?


--------------------
Opel Corsa 2001 - xx
Universul si prostia sint infinite.
De a doua sint sigur.
SSP,K!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
notchman
post 24 Mar 2005, 15:49
Post #16


Membru


Group: Members
Posts: 127
Joined: 10 November 03
From: calarasi




Este un draq cu pic ministroboscopul , este cu BC107 in numar de 3 parca si un BD ca driver pentru leduri ...


--------------------
Lada lada 1200 combi - CL-O1-NGJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diaconuliviu
post 24 Mar 2005, 15:59
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.569
Joined: 17 August 04
From: Space, the final frontiere




QUOTE(notchman @ 24 Mar 2005, 15:49)
Este un draq cu pic ministroboscopul , este cu BC107 in numar de 3 parca si un BD ca driver pentru leduri ...
*



Cu ala n-o sa poti reface curbele de avans, doar sa aliniezi semnele la turatia de relanti, unde avansul e 0 +/- 1grad, asta la dacia..eventual sa pui o banda marcata pe volanta


--------------------
Opel Corsa 2001 - xx
Universul si prostia sint infinite.
De a doua sint sigur.
SSP,K!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
notchman
post 24 Mar 2005, 16:04
Post #18


Membru


Group: Members
Posts: 127
Joined: 10 November 03
From: calarasi




Nu numai la relanti , se poate si mai mult de atat , am disc gradat pe care'l pun pe fulia de la fibrochen (la lada este altfel decat la dacia )
Iar pentru masinaria vreau sa fac o adaptare la o "placa de achizitie" pentru calculator, ..............si in felul asta rezolv mult treburi , ...am ceva de munca ..dar este un hoby mai mult......


--------------------
Lada lada 1200 combi - CL-O1-NGJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 24 Mar 2005, 19:42
Post #19


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




interesan bujiile melea arata ca alea rica(aratau de fapt).


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tonyus
post 14 May 2005, 23:05
Post #20


Simply clever...


Group: Members
Posts: 211
Joined: 12 April 04
From: Oradea




pt notchman desen "explodat" delco si ceva descrieri(avans centrifugal,etc.)

This post has been edited by Tonyus: 14 May 2005, 23:18

Attached thumbnail(s)
delco.jpg ( Size: 357.21k ) Number of downloads: 297
delco_1.jpg ( Size: 449.77k ) Number of downloads: 230


--------------------
Skoda Fabia Combi 1.4 16v 2002
"A te certa pe internet (forum) e ca si cum ai participa la un concurs de retardati; chiar daca ai sa castigi, tot retardat ramai!"
COPYRIGHT LIVIU

Subscriu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tonyus
post 31 May 2005, 14:20
Post #21


Simply clever...


Group: Members
Posts: 211
Joined: 12 April 04
From: Oradea




Continuare.....

Attached thumbnail(s)
Pag.86_87.jpg ( Size: 431k ) Number of downloads: 290
Pag.88_89.jpg ( Size: 459.86k ) Number of downloads: 273


--------------------
Skoda Fabia Combi 1.4 16v 2002
"A te certa pe internet (forum) e ca si cum ai participa la un concurs de retardati; chiar daca ai sa castigi, tot retardat ramai!"
COPYRIGHT LIVIU

Subscriu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 04:22
Forum Renault