DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> rezistenta aerului

cristibcd
post 3 Jun 2005, 18:02
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 9 April 05




am o dacie din 89 1313 TLX din aia pentru export Germania sau Ungaria
am pe ea cutie cu 4 trepte si grup 9x34, la 3000rpm am 95 km/h.
Poate sa-mi spuna cineva care este rezistenta aerului la aceasta viteza si ce se poate face pentru a mai micsora putin ca am auzit ca se cunoaste la consum.


--------------------
DACIA 1310 TLX 4TR 89 - TR 02 HVR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 3 Jun 2005, 19:43
Post #2


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.444
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




asta tine de imbunatatiri, asa ca se muta acolo !


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DodoBird
post 3 Jun 2005, 21:13
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 572
Joined: 15 October 04
From: Bucuresti




QUOTE(cristibcd @ 3 Jun 2005, 18:02)
am o dacie din 89 1313 TLX din aia pentru export Germania sau Ungaria
am pe ea cutie cu 4 trepte si grup 9x34, la 3000rpm am 95 km/h.
Poate sa-mi spuna cineva care este rezistenta aerului la aceasta viteza si ce se poate face pentru a mai micsora putin ca am auzit ca se cunoaste la consum.
*



Stii ca Dacia adica de fapt Renault original a fost prima masina a firmei franceze profilata in tunbel aerodinamic ? Si totusi eu zic ca sunt multe chestii de facut (da nu aripi !).
De exemplu botul cel mai aerodinamic , in mod ciudat este "zambetul lui Iliescu" impreuna cu bara fata dintr-o bucata. Eu nu am avut sange in mine sa schimb tot botul (a mea este modelul cu "dinte" la mijloc din 1996) dar bara fata am schimbat-o (respectiv cea originala 3 buc. cu cea dintr-o bucata). Nu pot sa zic ca practic "se simte" as fi penibil. Dar TEORETIC acum am castigat ceva aerodinamicitate , asta pentru ca orice este mai mare ca zero este un gastig (chiar daca in procent este 0.1% wink.gif )


--------------------
Dacia Berlina 1300 cmc 2005 Alba - B-54-WEG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
matrafox
post 4 Jun 2005, 16:46
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 238
Joined: 2 May 05




cristi tat .ai o berlina exact ca a mea.si pe mine ma tot batea gandul sa umblu la aerodinamicitate ptr ca stiu sigur ca pot scoate ceva bun.poate imi dai id-ul tau de mess si vb mai multe chestii legate de masinile noastre in afara de ce vom vb pe forum.numai bine


--------------------
dacia 1310 tlx - CT-02-GVS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Al Cap0nE
post 4 Jun 2005, 18:15
Post #5


Lex talionis


Group: Members
Posts: 407
Joined: 19 February 04
From: Bucuresti




Cea mai buna imbunatatire aerodinamica pe care o puteti face este sa acoperitii burta masinii de la cap la coada cu o tabla, fibra de sticla sau mai stiu eu ce.

PS
nu e gluma wink.gif


--------------------
Dacia 1310 84 - KPN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mpa
post 4 Jun 2005, 18:49
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 80
Joined: 31 May 05




QUOTE(Al Cap0nE @ 4 Jun 2005, 18:15)
Cea mai buna imbunatatire aerodinamica pe care o puteti face este sa acoperitii burta masinii de la cap la coada cu o tabla, fibra de sticla sau mai stiu eu ce.

PS
nu e gluma wink.gif
*


Sincer cred ca ai gandito mult pe asta. Ai auzit de portanta>>?? Hai sa o facem dreapta astfel incat aerul sa treaca pe sub masina liber si neobosit. Ce vrei sa le faci oamenilor astora sa ii ridici in aer sau sa ii omori?? biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
Va trebuie bara fata cat de jos posibil si praguri. Si lasati botul masinii in jos pe cat posibil -> coeficient aerodinamic mai bun.; stabilitate mai buna
ph34r.gif


--------------------
Dacia BK 1999 - B - 77 - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DodoBird
post 4 Jun 2005, 20:25
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 572
Joined: 15 October 04
From: Bucuresti




QUOTE(mpa @ 4 Jun 2005, 18:49)
Sincer cred ca ai gandito mult pe asta. Ai auzit de portanta>>?? Hai sa o facem dreapta astfel incat aerul sa treaca pe sub masina liber si neobosit. Ce vrei sa le faci oamenilor astora sa ii ridici in aer sau sa ii omori?? biggrin.gif  biggrin.gif  biggrin.gif  biggrin.gif
Va trebuie bara fata cat de jos posibil si praguri. Si lasati botul masinii in jos pe cat posibil -> coeficient aerodinamic mai bun.; stabilitate mai buna
ph34r.gif
*



Scuzate signore da acilea no nimerirati ! Al CapOne are mare dreptate ! Din neferiicire este extrem de greu de executat si eu mam gandit mult timp la asta , din nefericire acoperitoarea trebuie si usor demontabila deoarece acolo dedesupt este zona tehnologica. Hmmm tare se complica ... sad.gif


--------------------
Dacia Berlina 1300 cmc 2005 Alba - B-54-WEG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DodoBird
post 4 Jun 2005, 20:30
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 572
Joined: 15 October 04
From: Bucuresti




QUOTE(DodoBird @ 4 Jun 2005, 20:25)
Scuzate signore da acilea no nimerirati ! Al CapOne are mare dreptate ! Din neferiicire este extrem de greu de executat si eu mam gandit mult timp la asta , din nefericire acoperitoarea trebuie si usor demontabila deoarece acolo dedesupt este zona tehnologica. Hmmm tare se complica ...  sad.gif
*



Si apropo la o masina similara cu Dacia (greutate forma ) problema portantei apare peste 300 Km/ora ! (adicatelea daca ai burta lisa si nici un eleron) wink.gif


--------------------
Dacia Berlina 1300 cmc 2005 Alba - B-54-WEG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragos.avramescu
post 4 Jun 2005, 21:57
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 235
Joined: 6 May 05




Portanta apare la o viteza mai mica, nu se simte in sensul de a ridica masina de la sol, insa se simte la aderenta (adica descarca sensibil rotile, a.i. se poate simti la franare)
Din cate stiu, bara/spoilerul din fata are o importanta mai ridicata decat tabla de sub masina, asa ca mai bine umbla la asta.
Revenind la subiect, rezistenta la inaintare se manifesta in principal prin depresiunea din spate, si mai putin prin presiunea suplimentara din fata (aici se formeaza un profil fals, format din aer comprimat; e ca si cand ar fi mai rotunjita decat este)
Eu cred ca pentru imbunatarirea consumului nu prea ai ce sa-i faci ca sa si renteze, gandeste-te ca nu obtii cine stie ce fara sa dai jos acele stresini.
O idee ar fi sa acoperi acea denivelare din partea din spate a capotei (la 20 de cm de luneta), intarziind desprinderea fileurilor. Dar eu nu as face asta, pt ca nu cred ca e pusa acolo de design, ci probabil pt stabilitate....


--------------------
Dacia Logan Ambition - B-64-TUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 4 Jun 2005, 22:07
Post #10


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




De pe la nesuferitele ore de fizica mi-aduc aminte ca la viteze mici forta pe care o opune aerul e legata de Cx si de viteza masinii.
Pana la 60km/h rezistenta ar fi de forma Cx*v
60km/h-2000 rezistenta ar fi de forma Cx*v^2
200km/h----> rezistenta ar fi de forma Cx*v^3
Solutia tehnica este in orice caz micsorarea Cx. La Dacia, Cx-ul oricum nu este stralucit, e 0,4. Il putem imbunatati astfel:
-retezare strasini, indulcire muchii, bot alungit gen Mercedes E-klasse (Cx=0,27), parbriz si luneta lipite, lufturi micsorate, etc. Cu forma ei destul de veche, nu cred ca o sa imbunatatiti coeficientul cu mai mult de 10%
De fapt uitati-va la caroseria unui E-klasse si cam asa trebuie facuta.


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mpa
post 4 Jun 2005, 22:17
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 80
Joined: 31 May 05




Daca imi permiteti sa va explic sau daca e nevoie va aduc manuale si citit singuri.
Sunt la aeronave ce mama naibii....
Nu e bine sa lasi aerul sa treaca pe sub masina. Fenomenul de portanta se manifesta la orice viteza si preia o parte din greutatea masinii. Daca nu mai apasa aceleasi kg pe roata automat aderenta e mult mai mica.

Mai spun odata. Daca ati face scuturi de cauciuc adica fuste care sa frece soseseaua garantez ca dacia ar sta lipita pecurbe la viteze mari, ar fi mult mai stabila si viteza maxima ar creste simtitor...........


--------------------
Dacia BK 1999 - B - 77 - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 5 Jun 2005, 16:22
Post #12


__________________


Group: Members
Posts: 13.006
Joined: 4 September 04
From: -




De la ce s-a plecat si la ce s-a ajuns... Omul vrea sa stie cum sa micsoreze consumul, nu cum sa intre in curbe cu 100 la ora.

mpa, cred ca te referi la efectul de portanta specific profilului de aripa de avion (poza), unde aerul ce trece pe deasupra are viteza mai mare din cauza drumului mai lung pe care-l parcurge => depresiune, bla, bla, bla... Dar ce viteza trebuie unei Dacii ca sa decoleze, cam cate alte sisteme are un avion in plus fata de Dacie ca sa isi ia zborul!?! La faza cu debitul de aer ce trece pe sub masina, de acord, trebuie sa fie masina cat mai joasa pt aderenta max (vezi masini supersport). Insa pt REDUCEREA CONSUMULUI, planarea burtii masinii ar fi o solutie. Ca trebuie sa n-ai altceva mai bun de facut ca sa te apuci de asa ceva, ca la vitezele de care o dacie este capabila nu se justifica, asta e alta poveste...

cristibcd, daca tii neaparat sa reduci consumul intervenind la aerodinamica, peste viteze de 90 km/h are o oarecare contributie un spoiler ca cel din poza (avand in vedere modelul masinii tale si daca nu-l ai deja). Parerea mea este ca la capitolul asta ajunge atat...

Attached thumbnail(s)
untitled.JPG ( Size: 30.81k ) Number of downloads: 126
spoiler.JPG ( Size: 19.85k ) Number of downloads: 610


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
brunner
post 5 Jun 2005, 17:42
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 220
Joined: 25 January 04
From: ...




QUOTE
Dar ce viteza trebuie unei Dacii ca sa decoleze, cam cate alte sisteme are un avion in plus fata de Dacie ca sa isi ia zborul!?!

Nu-i vorba de decolat, ci de controlat masina pe sosea la viteza. Ca daca ai cateva sute de kg de portanta (sau care o fi echivalentul romanesc al lui 'lift') nu decolezi, dar nici nu mai controlezi masina, si la prima clipire din ochi esti in pom.


--------------------
M M 1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 5 Jun 2005, 18:01
Post #14


__________________


Group: Members
Posts: 13.006
Joined: 4 September 04
From: -




QUOTE(brunner @ 5 Jun 2005, 18:42)
Nu-i vorba de decolat, ci de controlat masina pe sosea la viteza. Ca daca ai cateva sute de kg de portanta (sau care o fi echivalentul romanesc al lui 'lift') nu decolezi, dar nici nu mai controlezi masina, si la prima clipire din ochi esti in pom.
*



Oky doky, de acord, ideea mea era totusi ca in acest topic se urmareste scaderea consumului, nu cautarea de generare a "down-force-ului" necesar stabilitatii, aderentei, cum vreti voi...
Am citit undeva (nu mai stiu unde) ca la 200 km/h Dacia decoleaza la propriu. Dar, repet, asta e o cu totul alta discutie...
Si, ca fapt divers, daca ne referim la cazul eleroanelor (barelor deportante (parc-asa se zice)) de exemplu, folosirea lor duce la o crestere a consumului, gresesc?!


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Electronistu'
post 5 Jun 2005, 18:10
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 239
Joined: 8 May 05
From: Bacau




QUOTE(Muttley @ 5 Jun 2005, 18:01)
folosirea lor duce la o crestere a consumului, gresesc?!
*


eu asa as zice ca e normal. Din moment ce apasa cu cateva zeci (probabil) kg pe spatele masinii, e normal sa creasca si consumul (desi nu cred ca semnificativ).
"Nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma".


--------------------
Dacia 1300 - BC-xx-DAN

[I][B]SHAREWARE[/B][/I]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gattoman
post 6 Jun 2005, 19:26
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 511
Joined: 24 December 04
From: ---




dizzy spune-ne si noua de unde stii cx-ul la dacie? eu am cautat si nu am gasit blink.gif


--------------------
Tractor U650 16v z - K-MR-589
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
padual
post 6 Jun 2005, 22:49
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 295
Joined: 29 November 04
From: MANGALIA




Eu am postat pe un topic pe aici mai demult,...cautasem pe net si gasisem niste pdf-rui interesante - o sa le caut. Concluzia mea: taiat stresini neaparat!; inlocuit oglinzi cu unele porfilate aerodinamic; spoiler fata cat mai jos si prelungit usor(ca la passaturi si nu numai) in dreptul
rotilor, capace de roti pline(ajuta mai mult decat credeti la
aerodinamica!)!Eventual sub partea din fata a masinii pana in puntea fata sa se monteze o tabla ceva plana.

Mai zilele trecute era la un post de documentare (vineri seara e numai despre masini) o masina care avea coeficientul aerodinamic mai mic decat Jaguar E type(legendarul) si spunea ca poti mari cu pana la 30% parca top speedul din aerodinamica. Nu mai stiu exact dar si 10-15% ar fi deajuns!


--------------------
Daewoo | Ford MATIZ 0.8l - 49cp | Focus 1.8l - 115cp 2006 E | 1999 - CT-89-PAD|TX-6273-TX
Doamne ajuta!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gattoman
post 6 Jun 2005, 23:34
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 511
Joined: 24 December 04
From: ---




pentru micsorarea rezistentei aerului este importanta ingroparea clantelor, realizarea unei apropieri a suprafetei geamurilor de suprafata caroseriei. o imbunatatire sensibila a formei aerodinamice a suprafetei laterale a caroseriei se obtine prin inlaturarea jgheaburilor de scurgere a apei din jurul usilor. orice proemineta a caroseriei impiedica (,) curgerea lina a aerului pe langa ea. partea de dedesubt a masinii sa fie neteda, iar orificiile pentru intrarea si iesirea aerului care raceste motorul sa fie corect amplasate. priza de aer trebuie sa se gaseasca intr-o portiune a suprafetei caroseriei in care exista presiune suplimentara, iar cea de iesire a aerului trebuie sa se gaseasca intr-o portiune in care exista depresiune. marginile prizelor trebuie sa fie cat mai aerodinamice pentru a nu crea vartejuri si rezistente suplimentare.

concret: schimbat botul masini cu unul "zambetul lu iliescu", schimbat fetele de usi cu cele cu clapita, schimbat oglinzile cu unele cu o forma mai aerodinamica, taiat streasina de la usi, schimbat stergatoarele cu unele aerodinamice, ingroparea rotilor in caroserie (asta se poate face prin umflarea aripilor, vezi cum sunt la slz), montarea sub spoilerul fata a unui prelungitor care sa impinga aerul spre laterale si, cum s-a mai zis, sa se faca in asa fel incat burta masinii sa fie cat mai neteda. smile.gif


--------------------
Tractor U650 16v z - K-MR-589
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
padual
post 6 Jun 2005, 23:40
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 295
Joined: 29 November 04
From: MANGALIA




am oare voie sa pun un link???catre un pdf??

This post has been edited by padual: 6 Jun 2005, 23:41


--------------------
Daewoo | Ford MATIZ 0.8l - 49cp | Focus 1.8l - 115cp 2006 E | 1999 - CT-89-PAD|TX-6273-TX
Doamne ajuta!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EvilOne
post 7 Jun 2005, 00:09
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 325
Joined: 23 December 03
From: Bucuresti/Alexandria




Sint o groaza de masini cu burta acoperita(Lexus LS, Accord nou, C Class etc), insa din ce am vazut nu e chiar o suprafata neteda, ci prezinta destule santuri si neregularitati (C 320 exemplu vazut pe elevator).Plus ca esapamentul nu e acoperit, ar fi un cosmar. Asta ar fi cea mai radicala metoda, insa combinata cu lasarea masinii, un "lip" la partea din fata (apasare fara drag) si un spoiler spate. Asta pentru neutralizarea fortelor portante.



--------------------
Reno Megan Sedan (coaja) 1.6 2008
156
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
padual
post 7 Jun 2005, 15:02
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 295
Joined: 29 November 04
From: MANGALIA




cautati asta pe google !!!

rva2002_gr11_contribution-to-drag.pdf



cititi asta neaparat!!!FOARTE interesant!

This post has been edited by padual: 7 Jun 2005, 15:04


--------------------
Daewoo | Ford MATIZ 0.8l - 49cp | Focus 1.8l - 115cp 2006 E | 1999 - CT-89-PAD|TX-6273-TX
Doamne ajuta!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lancerEvo
post 8 Jun 2005, 22:15
Post #22


Membru


Group: Members
Posts: 158
Joined: 24 May 05




QUOTE(mpa @ 4 Jun 2005, 22:17)
Mai spun odata. Daca ati face scuturi de cauciuc adica fuste care sa frece soseseaua garantez ca dacia ar sta lipita pecurbe la viteze mari, ar fi mult mai stabila si viteza maxima ar creste simtitor...........
*


cum ar trebui sa arate fustele alea? ca si la raliu? din cate am vazut au ceva pe sub masina ca niste "presuri intinse la uscat" tongue.gif


--------------------
Dacia 1300 - cj 06 cal
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
padual
post 9 Jun 2005, 11:20
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 295
Joined: 29 November 04
From: MANGALIA




Acele presuri cred ca ar izola foarte bine aerul de sub masina, si nemaiexistand forta de portanta ar exista doar presiunea aerului in partea superioara,dar estetic nu prea renteaza!!!


--------------------
Daewoo | Ford MATIZ 0.8l - 49cp | Focus 1.8l - 115cp 2006 E | 1999 - CT-89-PAD|TX-6273-TX
Doamne ajuta!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DodoBird
post 9 Jun 2005, 12:55
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 572
Joined: 15 October 04
From: Bucuresti




QUOTE(lancerEvo @ 8 Jun 2005, 22:15)
cum ar trebui sa arate fustele alea? ca si la raliu? din cate am vazut au ceva pe sub masina ca niste "presuri intinse la uscat" tongue.gif
*



1- Cea mai mare frecare cu aerul se produce sub burta masinii (portanta apaare intadevar periculos in momnetul in care tinuta de drum este fata ridicata mai sus de orizontala, adica la Dacie )!
2- Fustele au fost inventate de Collin Chapman care era pe vremea aceea la Lotus daca nu ma insel respectiv F1. Acolo burta masinii neste perfect etansa si lisa si de jur imprejurul masinii se montau niste fuste, daca vreti asemanatoare cu cele de pe hovercrafturi (masini cu perna de aer). Rezultatul era practic o mare Ventuza (fusta fiind lipita de carosabilul , la rndul sau impecabil, lis)! Deci acest lucru nu ajuta decat la lipirea masinii in viraje , mai ales, respectiv abordarea lor la viteze cu mult mai mari ! Efect efectiv de ventuza . Consecinta : este absolut inutil la masinile noastre montarea fustelor.


--------------------
Dacia Berlina 1300 cmc 2005 Alba - B-54-WEG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 07:03
Forum Renault