DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Am si eu o problema., disciplina in constructii

Filip
post 19 Mar 2012, 20:41
Post #1


Forumist


Group: Members
Posts: 2.920
Joined: 23 July 09




Buunnn... a venit vremea sa ma adresez si eu forumului, poate avem colegi care lucreaza pe la Inspectoratul de Stat in Constructii, poate v-ati lovit de situatii asemanatoare, problema consta in felul urmator:
Mi-am facut o casa: cu avize, autorizatii, totul legal, pana la un punct. Adica pana am depasit termenul pe autorizatie cu vreo 1 mie si ceva de zile. Irelevant de spus, casa am construit-o la timp, insa nu am mai facut receptia.

Vine insa si ziua sa termin ce au inceput parintii mei (undeva pe la sfarsitul lui sept. 2011, unde dupa ce am platit o amenda si o cota parte din val. autorizatiei - ce ramasese neplatita), am obtinut intr-un final procesul verbal de receptie la terminarea lucrarilor. Constatarile comisiei: - respectarea autorizatiei;
- comisia de receptie in urma constatarilor facute propune: - receptionarea lucrarilor (aici nu inteleg ce trebuie facut);
- comisia motiveaza propunerea facuta prin: incheierea P.V.R. (proces verbal receptie);
- comisia recomanda urmatoarele: inscriere la Administratia Finainciara.

Ei bine, eu asteptandu-ma la alte taxe, si impozite din urma, si in lipsa de bani, n-am mai inscris casa la Adm. Financiara... si uite asa intram in anul de gratie 2012... si aud de la vecini ca inspectorul care mi-a facut receptia la casa a incercat sa dea de mine (eu nu locuiesc acolo). Banuiesc ca m-a ginit ca n-am dus la capat propunerile.

Intrebarile mele: - trebuie sa ma astept la alte amenzi?
- platesc impozit din urma, de la data cand expira autorizatia (prin 2007?
- mai trebuie sa repet receptia (cred ca-mi iau campii)?

Mentionez ca impozitul pe teren l-am platit independent de casa pana prin 2010. Pe teren sunt in acte la Adm. Financiara.

Vreau sa clarific problema la primarie cat se poate de repede, dar vreau sa stiu la ce sa ma astept. tongue.gif

This post has been edited by Filip: 19 Mar 2012, 20:45


--------------------
Renault Laguna 1 1.6 16v, Nubira 1.6 16v, Astra G 1.4 16v 1998 ,1999, 2006
Fara Dacie viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 19 Mar 2012, 22:16
Post #2


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Dupa receptia la terminarea lucrarilor trebuia, in ... zile (para 30) sa declari penru impozitare la Adm. Financiara.
Din cate stiu, acum vei plati o amenda + impozitul restant de la receptie pana in prezent.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Filip
post 19 Mar 2012, 23:32
Post #3


Forumist


Group: Members
Posts: 2.920
Joined: 23 July 09




Multumesc! smile.gif Acum, mai ramane sa aflu cuantumul amenzii... E timpul sa scap de ezitarile mele, pentru ca numai belele mi-am creat. Parca vad ca amenda se calculeaza in functie de nr. de zile restante... sad.gif


--------------------
Renault Laguna 1 1.6 16v, Nubira 1.6 16v, Astra G 1.4 16v 1998 ,1999, 2006
Fara Dacie viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
l@u
post 20 Mar 2012, 00:56
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.057
Joined: 31 July 06




amenda nu se calculeaza in functie de restanta dar penalitatile da.daca nu termini in termenul de valabilitate al autorizatiei aceasta se poate prelungi o data ,daca nu ai facut asta si nu ai declarat terminarea lucrarilor la Inspectorat ai sa ai surprize si acolo .Daca nu ai pv de receptie partial sau final declarat la Taxe si Impozite nu prea ai treaba dar acum te iau cei de la Inspectorat cu taxa lor si cu autorizatia.In situatia cea mai buna ti se va impune ,,Intrarea in legalitate" ceea ce presupune reobtinerea tuturor acordurilor si autorizatiilor.ai de treaba si bani de cheltuit

20 Mar 2012, 10:11:
M-am uitat acum in autorizatie .PV -ul ala e facut de Inspectorat? Daca da iti recomanda receptia cu comisia de la primarie,arhitect si constructor, dupa aceea o inscrii la taxe si impozite.Fii mai explicit

This post has been edited by l@u: 20 Mar 2012, 10:11

Attached thumbnail(s)
IMG_0307.JPG ( Size: 75.53k ) Number of downloads: 710


--------------------
Land Rover Freelander Td4, HSE -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Filip
post 20 Mar 2012, 19:19
Post #5


Forumist


Group: Members
Posts: 2.920
Joined: 23 July 09




Multumesc l@u - mai ales ca ai stat sa cauti prin legislatie la asa o ora tarzie.
Ca sa clarific - eu am platit deja amenda - aveam 1700+ de zile intarziere + o taxa de 0,7% din val autorizatiei platita la inspectoratul judetean in constructii... Ilfov. Astea le-am platit. Am procesul verbal de receptie la terminarea lucrarilor in mana, in original, semnat de comisie, cu stampila arhitectului sef, cu fisa de calcul in care am trecuta amenda, am chitantele de plata tot. Numai ca dupa asta, nu am mai mers sa inscriu casa la Administratia Financiara, si mi-e teama sa nu-mi anuleze procesul verbal de receptie. Asta e... maine la 8 sunt la primarie sa ma lamuresc.


--------------------
Renault Laguna 1 1.6 16v, Nubira 1.6 16v, Astra G 1.4 16v 1998 ,1999, 2006
Fara Dacie viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
l@u
post 20 Mar 2012, 19:44
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.057
Joined: 31 July 06




Adm. financiara nu are cum sa iti anuleze pv-ul,ei te pot baga la calcul dupa ce expira termenul legal de declarare plus niste penalitati.Ce valoare ai in aut. de constructie?Vezi ca la 3 ani trebuie reevaluare si depunere la taxe si imp.


--------------------
Land Rover Freelander Td4, HSE -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Filip
post 20 Mar 2012, 20:11
Post #7


Forumist


Group: Members
Posts: 2.920
Joined: 23 July 09




70000 Lei. Multumesc, am notat.


--------------------
Renault Laguna 1 1.6 16v, Nubira 1.6 16v, Astra G 1.4 16v 1998 ,1999, 2006
Fara Dacie viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
l@u
post 20 Mar 2012, 21:08
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.057
Joined: 31 July 06




Valoarea este acceptabila spre mica(asta depinde si de constructie)deci si darile vor fi proportionale.Mergi si incearca intai sa ceri lamuriri fara a da nume sau adresa ca sa iti dai seama de consecinte si de puterea ta financiara de a le suporta,apoi iei hotararea finala.


--------------------
Land Rover Freelander Td4, HSE -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Filip
post 21 Mar 2012, 13:39
Post #9


Forumist


Group: Members
Posts: 2.920
Joined: 23 July 09




M-am lamurit cum sta treaba... trebuia sa inscriu casa la Adm. Financiara, ma costa... un timbru legalizat. Impozitele le plateam la sfarsit de an, nu ma conditiona nimeni. Acum, pentru ca am intarziat o sa platesc o amenda de vreo 1000 Lei.

Puteti sa ma treceti lejer la "imbecili autohtoni" sau "caterinca zilei"... o merit! doh.gif doh.gif


--------------------
Renault Laguna 1 1.6 16v, Nubira 1.6 16v, Astra G 1.4 16v 1998 ,1999, 2006
Fara Dacie viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 21 Mar 2012, 14:22
Post #10


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.112
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




N-as trece la "imbecili" pe cineva care aspira (si face ceva in sensul asta) la independenta financiara. Good luck (& good ridance) smile.gif !


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady77
post 22 Mar 2012, 08:34
Post #11


راحتزیل یو


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 15 December 05
From: near Bacau




QUOTE(Filip @ 21 Mar 2012, 13:39)
M-am lamurit cum sta treaba... trebuia sa inscriu casa la Adm. Financiara, ma costa... un timbru legalizat. Impozitele le plateam la sfarsit de an, nu ma conditiona nimeni. Acum, pentru ca am intarziat o sa platesc o amenda de vreo 1000 Lei.

Puteti sa ma treceti lejer la "imbecili autohtoni" sau "caterinca zilei"... o merit!  doh.gif  doh.gif
*


Nu merge programul "Prima spaga"?


--------------------
________________ ________________ _________________
The problem with this world is that the intelligent are full of doubts, while stupid ones are full of confidence.

ecnedifnocfollufsisoM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Filip
post 23 Mar 2012, 15:41
Post #12


Forumist


Group: Members
Posts: 2.920
Joined: 23 July 09




Am mers azi la registratura impozite si taxe, cu o copie dupa autorizatia de constructie si procesul verbal de receptie, am platit o amenda de 30 lei + 2 lei timbru judiciar, mi-au dat si un sumar ca tot eram acolo, cu impozitul pe teren - e 58 de lei pe an, aprox ca la dacie. Am completat o cerere pe care am atasat-o la copia dupa autorizatie si PVR, a facut doamna referent de la ghiseu ochi mari cand a vazut ca aveam autorizatie pana in dec. 2007 si eu am facut receptia in sept 2011, dar i-am zis ca s-a rezolvat, si peste o luna o sa ma prezint tot la impozite sa vad cat am de plata si la casa. Am inscris apoi casa si la Registrul Agricol, aceleasi copii + 1 cerere. Nu m-a costat decat xerox-ul. Cu disciplina in constructii am ramas in relatii bune ca poate mai am nevoie si pe viitor de autorizatii, cine stie mai imi fac un garaj, un depozit peste ani... smile.gif
Bine ca sunt si eu in carti acum, pot sa "move on". smile.gif
Ca sa-mi scot acum titlu de propietate trebuie sa ma duc tot la primarie nu? Sa am certificat fiscal recent privind imobilul, si declaratie pe propie raspundere cum ca nu sunt litigii legat de propietate, nu? Asa zic avocatii pe net. Eu n-am mai intrebat, dar oricum cu primul drum acolo, aduc in discutie.

Apropo, e musai sa-mi fac cat mai repede titlu de propietate? E vreo reglementare legat de asta. Ca nu prea cred ca o sa inchiriez casa prea curand. Eu oricum vreau sa-l am in mana in vreo luna 2.

Voi cum stiti ca se obtine un titlu de propietate? Multumesc. icon_mrgreen.gif


--------------------
Renault Laguna 1 1.6 16v, Nubira 1.6 16v, Astra G 1.4 16v 1998 ,1999, 2006
Fara Dacie viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 23 Mar 2012, 17:23
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




inscrierea in cartea funciara este titlul de proprietate. acolo apare noul proprietar, data dobandirii, servituti si alte clauze.


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Filip
post 23 Mar 2012, 18:04
Post #14


Forumist


Group: Members
Posts: 2.920
Joined: 23 July 09




Super, deci trebuie sa fac cadastru si intabulare...
Daca am avut cadastru facut cand s-a dezmembrat terenul, pe baza caruia am obtinut autorizatia de constructie, acum dupa ce am facut casa, mai trebuie o noua masuratoare de cadastru, din care sa reiasa ca totul e in regula ca in proiect? Ca asa imi lasa mie de inteles procedura de pe site-ul http://www.carte-funciara.com/category/ins...artea-funciara/ .

Banuiesc ca se fac masuratori cadastrale si de interior, nu? Ca asa am avut facute la apartament la bloc. Eu nu inteleg, mai ales la bloc de ce trebuie facute atatea masuratori. Umbla vorba, (la blocul meu nu avem toti facut cadastru si intabulare) sa vina un inginer adus de administratia blocului, sa ne faca cadastru la toti. 2 timpuri de apartamente: cu 2 camere si cu 3 camere. El cica masura doar intr-un apartament de fiecare tip, apoi completa la toate la fel, ca e logic, se repeta apartamentele. Dar taxa lua de la toti. Eu nu inteleg ce trebuie masuratori la un bloc care s-a facut cu proiect, unde e evident cati mp are un apartament, de ce nu se uita in planurile blocului, cand se completeaza actele? Ce, le-o fi teama ca nu corespunde? S-or mai fi mutat peretii intre timp (e drept ca multi si-au facut modificari in apartamente), dar... in fine. Poate are vreun rost. biggrin.gif

This post has been edited by Filip: 23 Mar 2012, 18:04


--------------------
Renault Laguna 1 1.6 16v, Nubira 1.6 16v, Astra G 1.4 16v 1998 ,1999, 2006
Fara Dacie viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 23 Mar 2012, 21:21
Post #15


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(b76bgaarh @ 23 Mar 2012, 17:23)
inscrierea in cartea funciara este titlul de proprietate. acolo apare noul proprietar, data dobandirii, servituti si alte clauze.
*


Inscierea in cartea funciara NU este titlu de proprietate.
La casele construite in regie proprie titlul de proprietate e format din autorizatia de constructie si de procesul verbal de receptie finala.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Filip
post 24 Mar 2012, 09:02
Post #16


Forumist


Group: Members
Posts: 2.920
Joined: 23 July 09




Multumesc... deci asta e tot? Da` eu vroiam diploma cu numele meu, cum se da la scoala! plange.gif

Lasand gluma la o parte, multumesc, m-am mai linistit. smile.gif


--------------------
Renault Laguna 1 1.6 16v, Nubira 1.6 16v, Astra G 1.4 16v 1998 ,1999, 2006
Fara Dacie viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 24 Mar 2012, 09:24
Post #17


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




@Filip: cât fu "felicitarea" că ai întârziat (câți ani, că nu prea am înțeles) înscrierea pe rol la fisc?


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 21st June 2024 - 13:56
Forum Renault