DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> roti incinse, rau, ... se incalzesc rotile pe fata, miros de ferodou

Tiberiu-Andrei
post 18 Oct 2008, 17:44
Post #31


Om al muntelui


Group: Members
Posts: 721
Joined: 25 September 07
From: Sfantu Gheorghe




Adi inainte de schimbare aveam frane tepene,doar ca scapa lichid si se prelingea pe oala servo in jos.Exclus alte probleme la ea in afara de pompa.
LE:garnitura aia ma intereseaza,e posibil dat fiind faptul ca e noua se ingruneze revenirea pistonasului?

This post has been edited by Tiberiu-Andrei: 18 Oct 2008, 17:45


--------------------
Dacia 1410 1988 toamna1397 cmc - CV 03 MBO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
loganfan2008
post 18 Oct 2008, 17:50
Post #32


Volvo


Group: Members
Posts: 392
Joined: 6 May 08




QUOTE(djasu82 @ 18 Oct 2008, 17:41)
placutele de frana culiseaza usor penele sunt date cu smirghel fin si unse cu vaselina ?
*



hai ca m-ai facut curios, despre ce pene e vorba? cumva despre acele lamele arcuite care se pun pe suportul etrierului si imping pe laterala placutele de frana?


--------------------
Volvo S40 1996
Swedish car
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tiberiu-Andrei
post 18 Oct 2008, 20:29
Post #33


Om al muntelui


Group: Members
Posts: 721
Joined: 25 September 07
From: Sfantu Gheorghe




Precis ca de alea vorbeste......eu stiam ca pene se numesc "chestiile " alea care se baga deasupra si dedesubtul etrierului ca sa nu-l pierzi(alea cu 2 sigurante in fiecare parte).Da noh n-o d-ati in offtopic ca batrana are febra.SOS!Houston do you copy? huh.gif


--------------------
Dacia 1410 1988 toamna1397 cmc - CV 03 MBO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
loganfan2008
post 18 Oct 2008, 21:33
Post #34


Volvo


Group: Members
Posts: 392
Joined: 6 May 08




intradevar, tin minte ca eu cand am avut astfel de probleme (roti fata infranate) , am curatat acele lamele deoarece erau pline de namol si nu-si mai faceau treaba (am avut noroc , ca nu erau rupte acele urechi pentru-ca acum nu mai gasesti in comert din'astea originale) + achizitionat etrieri noi (de uzina) cu 65 RON/buc ...Tiberiu-Andrei , sfatul meu e sa cumperi o pompa de frana noua... cu franele nu te joci ca o data te lasa popa.gif

This post has been edited by loganfan2008: 18 Oct 2008, 21:35


--------------------
Volvo S40 1996
Swedish car
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tiberiu-Andrei
post 19 Oct 2008, 00:53
Post #35


Om al muntelui


Group: Members
Posts: 721
Joined: 25 September 07
From: Sfantu Gheorghe




Ai dreptate....o data si bine!totusi pana la demonarea/schimbarea pompei de frana(a setului de reparatie)nu avea nimic.Asta cred ca ma oftica.... 111.gif


--------------------
Dacia 1410 1988 toamna1397 cmc - CV 03 MBO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ATM
post 20 Oct 2008, 22:55
Post #36


1948 Tucker Torpedo


Group: Members
Posts: 596
Joined: 28 December 05
From: Bucuresti




Socoteala cu " asteptarea rodajului garniturii in corp" e contraproductiva. Garnitura aia ori merge din prima daca-i buna si montata bine, ori nu merge. Caz in care ramane pistonasul blocat si se lasa cu fum la roti (la subsemnatul, suficient cat sa aiba nevasta tahicardie). Tinand cont ca pompa (fi21, ICP 4 conducte, scarba de pompa mai...) a fost reparata si la mine acum aproape un an si deja e praf si pulbere ('tu-le'n Dumnezeu de garnituri si de pistonase), s-a procedat la schimbarea ei direct. De azi ma mandresc cu pompa noua de frana ICP 4 conducte - ma rog, scrie pe ea fi22.5, Papuc diesel, 2006, da' alta de uzina (sau de Autonova) greu de gasit prin Bucuresti. Si chiar merge excelent. Nu tu griji de conducte, de garnituri, de pierderi, nimic, s-a montat , s-a aerisit si a mers, mare minune. Frane ca acum n-am avut de cand am masina. La tine, mai ramane sa verifici odata reglajul jocului tijei servo, care ataca pompa...si daca ala e bun, ori schimbi iar garniturile si te rogi sa gasesti unele bune (si sa ai si pistonasele bune, bineinteles), ori, daca nu- pompa noua (da' nu de Conex sau ASAM)...


--------------------
MITSUBISHI COLT Z30-2005
Inchiriez fiare de calcat, geamuri termopan, betisoare de urechi, aparate de ras. Rog seriozitate.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 31st May 2024 - 22:23
Forum Renault