DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> senzor de soc

Cezar29
post 2 May 2007, 14:45
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 20 February 07




Am o problema cu un Alcar H22. Este foarte sensibila, in sensul ca orice masina trece ea se declanseaza. Am si doi senzori de interior. Am descoperit o placuta mica sub volan care are doua leduri (unul verde si unul rosu), in dreptul fiecaruia fiind doua rotite. Cum pot da sensibilitatea mai mica? Cum trebuie sa rotesc cele doua rotite? Este vreo legatura intre ele sau o rotita este pentru sensibilitatea interioara si una pentru senzorul de soc?


--------------------
Dacia Super Nova 2002 Confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GoGu
post 2 May 2007, 23:19
Post #2


Prea de la tara


Group: Moderatori
Posts: 1.970
Joined: 14 August 03
From: Iasi




Daca ce ai gasit tu sub volan e senzorul de soc (ai cumva si senzor de perimetru?) atunci cele 2 rotite ar trebui sa fie reglajul pragurilor de pre-alarma si, respectiv, alarma (aprinderea ledului verde ar trebui sa semnifice atingerea pragului de pre-alarma iar aprinderea ledului rosu ar trebui sa semnifice atingerea pragului de alarma).
In mod normal sensibilitatea creste la rotirea potentiometrelor respective in sens orar.

Te descurci tu sa le identifici, ideea e ca nivelul de prealarma sa fie undeva peste jumatate, zic eu iar nivelul de alarma mai nesimtit (joaca-te si tu, oricum, sub jumatate, dar vezi cum se comporta...).
Oricum, intai tine minte cum e reglata in prezent pt. a putea reveni, in caz de ceva macar la setarile initiale.

PS, ar trebui sa ai o procedura pt. a dezactiva senzorul de soc din telecomanda. Daca parchezi in locuri unde stii ca ti se declanseaza de pomana alarma atunci dezactiveaza socul (eu asa fac).


--------------------
Renault Scenic 1.5dCi recolta 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 22nd June 2024 - 20:42
Forum Renault