DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> cat sa tai din arcuri, cat imi coboara?

keddy_net
post 11 Jul 2010, 13:22
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 80
Joined: 27 October 07
From: Bucuresti




salut vreau sa tai zilele astea din arcurile de pe masina mea

pe fata: de unde se taie de sus sau de jos?

am auzit ca poti taia si de sus si de jos.

Cat iti coboara daca tai de sus si cat iti coboara daca tai de jos?
Cat coboara la o spira si la o spira jumate ?

mentionez ca nu vreau sa o lipesc de sosea....vreau sa coboare cam 3 cm, sau sa am 1-2cm intre cauciuc si buza aripi. Am jantele originale si cauciucuri de 175.

aceleasi intrebari vreau sa le pun si in cazul arcurilor din spate

vreau cateva lamuriri inainte sa ma apuc de treaba, sa nu fac vreo greseala.

bafta!

This post has been edited by keddy_net: 11 Jul 2010, 13:23


--------------------
Dacia Super Nova 2001 - B 455 KDY
Alpine cda 9831, DLS MS6A, DLS CA12 Dacia Supernova (zdrang zdrang)
in/sonorizari auto
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex3faq
post 11 Jul 2010, 15:02
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 88
Joined: 19 December 09
From: Constanta




si eu vreau sa fak acelasi lucru ... maine kred ca ma duk la mester sa ma rezolve tongue.gif din ce am vb eu cu mai multa lumea m-am decis sa tai 1 jumate (1 spira mia zis cineva ca ar lasa-o 2 cm )


--------------------
Dacia SupeRNovA 2001/europa - CT-26-SEB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
robert1991
post 11 Jul 2010, 15:20
Post #3


robert1991


Group: Members
Posts: 922
Joined: 13 October 09
From: pitesti




da, si mie mi-au zis multi sa tai o jumatate de spira pe spate! dar nu vreau! o las asa ca imi place biggrin.gif daca tai taie o jumatate de spira! pe urma daca nu iti convine mai tai o jumatate dar cred ca e de ajuns o jumatate! acum nu stiu cum e de ridicata smile.gif

This post has been edited by robert1991: 11 Jul 2010, 15:22


--------------------
Renault Megane IV 2018 Business - B -- ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SERGIULICA04FUX
post 11 Jul 2010, 16:15
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.357
Joined: 9 November 08
From: Satu Mare/Cluj Napoca




daca tai 2 spire pe fata si 1 spira pe spate o sa coboare calumea masina, am vazut o nova facuta asa si arata fff bine


--------------------
Skoda Fabia 2005/Confort
Pentru toti cei care ma irita am o vorba sa va spun inca: GURA MICA!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 11 Jul 2010, 20:27
Post #5


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Si cu gropile si bordurile ce faci?


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 11 Jul 2010, 20:43
Post #6


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




pai el traieste in germania unde drumurile sunt oglinda si fara gropi.
Vrei statibilitate investeste in amortizoare.
In afara de o spira taiata mai trebuie incalzit jumate de spira cu aparatul de sudat pentru ai da forma initiala iar cu flexu se taie tesit spira.
Vedeti ce a facut un coleg la slz aia alba de la resita dupa ce s-a taiat arcurile s-a mai pus si cate o bucse la fiecare amortizor pe spate pentru a preintampina bataile la cap de cursa a amortizoarelor.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 11 Jul 2010, 21:21
Post #7


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Am vazut multe arcuri rupte din cauza lipsei protectiei la capete. Le-a luat apa, rugina, si in final au cedat. Chestia patita inclusiv pe opel vectra! Asa ca grija mare cu taieturile astea... cu rugina nu este de joaca, mai ales la arcuri. Chestiile astea se fac cu masuratori exacte, nu "la ochi", hai sa ma joc cu flexul si sa tai arcul... ooops am taiat gresit, asta este. biggrin.gif


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
keddy_net
post 12 Jul 2010, 01:17
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 80
Joined: 27 October 07
From: Bucuresti




alex3faq sa imi spui cat a coborat cat ai taiat si de unde.

Din cate am vazut eu pe loc asa cu roata virata, de jos pot taia o singura spira sau doua nu merge cu jumatati, pt ca nu se mai incadreaza in flansa de jos daca tai mai mult. In schimb nu am vazut cum arata partea de sus a arcului si flansa capac ce e ala de acolo, nu am desfacut niciodata, nu stiu cum vine.

Nu ma intereseaza sa las masina pe burta sa fie lipita de sosea si sa arate beton, am avut asa alta masina cu arcuri taiate si amortizoare taiate si intarite, si pt cei ce vor sa faca lucru asta.....da intradevar arata bine masina dar nici nu va dati seama ce disconfort aveti, si cum maturati absolut orice de pe strada, si o cutie de bere culcata si un pachet de tigari.

Initial vreau sa tai o spira fiindca nu vreau sa imi coboare mai mult de 3 cm....nu imi place cum arata zici ca e jeep imi intra o palma intre cauciuc si aripa, de ce? Pt ca mi-am pus un wofer in porbagaj care cu tot cu cutia din mdf cantareste undeva la 80 de kg si s`a lasat de spate 2.5 cm si s`a ridicat de fata.....

Deci din partea de sus a arcului se poate taia o spira jumate si se poate pune arcul la loc fara probleme? Stiam ca e conic in partea de sus. Sau pot taia intai de jos o spira sa imi vina arcul la loc si daca vreau sa imi mai coboare 1 - 1,5 cm sa tai de sus? Cum merge facut?

This post has been edited by keddy_net: 12 Jul 2010, 01:18


--------------------
Dacia Super Nova 2001 - B 455 KDY
Alpine cda 9831, DLS MS6A, DLS CA12 Dacia Supernova (zdrang zdrang)
in/sonorizari auto
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
and_rei
post 12 Jul 2010, 07:55
Post #9


Membru multumit de fosta lui SupeRNova


Group: Members
Posts: 3.015
Joined: 20 November 08
From: Bucuresti




de ce nu-ti iei niste suspensii sport si ai rezolvat toate lucrurile


--------------------
Renault Megane 2.1 Silver 2005
"Concentrati in metropole, condusi de GPS, vom renunta la creier ca se pare ca gandim prea des."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 12 Jul 2010, 08:13
Post #10


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Suspensiile sport sunt prea scumpe. El vrea ceva ieftin si care se poate face in garaj, si sa coste maxim 50-100 de lei. Flex probabil ca are, mai trage curent cu un prelungitor si aia e.... tuning de garaj (sau de criza).

spor!


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caphonne
post 12 Jul 2010, 09:15
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 968
Joined: 22 August 06
From: Buc. Drumul taberei si Berceni




Te costa 150 ron de intarit un amortizor sunt vreo 2 prin Bucuresti care fac asta doar ca ajungi mai greu la ei.Amortizorul poate sa fie vechi uzat dar sa fie intreg.Doar cu taiatul din arcuri nu rezolvi mare lucru.Plus de asta ar trebuii intarite (dublate) oalele de la amortizoare.


--------------------
Dacia Supernova 2003 Rapsodie rosu imperial
Skoda Octavia Facelift 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogyciu
post 12 Jul 2010, 11:02
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.017
Joined: 11 July 07
From: Constanta




QUOTE(ianys_andrey @ 12 Jul 2010, 08:55)
de ce nu-ti iei niste suspensii sport si ai rezolvat toate lucrurile
*




QUOTE(Maskatu @ 12 Jul 2010, 09:13)
Suspensiile sport sunt prea scumpe. El vrea ceva ieftin si care se poate face in garaj, si sa coste maxim 50-100 de lei. Flex probabil ca are, mai trage curent cu un prelungitor si aia e.... tuning de garaj (sau de criza).

spor!
*




Suspensii sport "de-a gata" pt Supernova nu exista!



2 spire fata si una spate, si arata cam asa (cu jantele originale).
Eu iti recomand sa tai o spira fata si 1,5 spate. Pe fata se taie de jos, pe spate de sus, iar talerul de pe fata se roteste, adica poti taia si "jumatati".


Attached thumbnail(s)
SL275775.JPG ( Size: 2.66mb ) Number of downloads: 1680


--------------------
.... .... .... - ....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caphonne
post 12 Jul 2010, 11:18
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 968
Joined: 22 August 06
From: Buc. Drumul taberei si Berceni




Boygiu fara amortizoare ''intarite''?


--------------------
Dacia Supernova 2003 Rapsodie rosu imperial
Skoda Octavia Facelift 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clau1300
post 12 Jul 2010, 11:59
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 330
Joined: 28 November 08
From: brasov




QUOTE(Maskatu @ 11 Jul 2010, 21:21)
Am vazut multe arcuri rupte din cauza lipsei protectiei la capete. Le-a luat apa, rugina, si in final au cedat. Chestia patita inclusiv pe opel vectra! Asa ca grija mare cu taieturile astea... cu rugina nu este de joaca, mai ales la arcuri. Chestiile astea se fac cu masuratori exacte, nu "la ochi", hai sa ma joc cu flexul si sa tai arcul... ooops am taiat gresit, asta este.  biggrin.gif
*



salutare! Asta cu protectia la capete este pe bune, insa doar la dacia(nu stiu daca la toate modelele) am vazut furtun; la vectra mea arcurile sunt acoperite cu plastic(in camp electrostatic cu pulbere), dar unde s-a dus plasticul, a inceput sa rugineasca, pentru ca in final sa se rupa(eu asa am luat masina). Cat despre suspensii reglabile, poate nu exista pentru dacia, dar sunt atatea modele incat mi se pare chiar iposibil sa nu gasesti unele sa se potriveasca, mai ales modelul pseudomcphearson.


--------------------
dacia 1300 1979 - bv07eyg
opel vectra y20dth
ex. dacia 1300
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogyciu
post 12 Jul 2010, 13:12
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.017
Joined: 11 July 07
From: Constanta




QUOTE(caphonne @ 12 Jul 2010, 12:18)
Bogyciu smile.gif fara amortizoare ''intarite''?
*




Cu. Intarite la BV la cineva care a facut f multe pt Novele "de cupa" si face amortizoare de prin '70 si putin.


--------------------
.... .... .... - ....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caphonne
post 12 Jul 2010, 13:22
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 968
Joined: 22 August 06
From: Buc. Drumul taberei si Berceni




Scuze ca ti-am pocit nikul.


--------------------
Dacia Supernova 2003 Rapsodie rosu imperial
Skoda Octavia Facelift 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
keddy_net
post 12 Jul 2010, 16:58
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 80
Joined: 27 October 07
From: Bucuresti




Am taiat acum 2 ore din arcuri, am taiat de jos, o spira din fiecare. Am observat ca mai are foarte putin ulei amortizorul din dreapta si ca resul uleiului e pe arc fuzeta si toate piesele de pe langa.....concluzia: trebuie sa schimb ambele amortizoare pentru a fi amandoua la fel de tari? Ce amortizor ma sfatuiti sa cumpar?

Am facut vreo 2-3 km si am incercat sa pun frane aproape brushte pt a se lasa arcul si cel din stanga s-a lasat mai am 3 cm intre cauciuc si aripa fata de 7-8 de inainte, si pe dreapta s-a lasat foarte putin aproape nesimnificativ, o fi din cauza amortizorului care e pe duca(inca mai are ulei in el) sau prin simplu fapt ca eram singur in masina si nimeni in dreapta ? Maine am de facut vreo 40 de km....sa vad cum se va prezenta..

Dand roata din stanga jos am observat ca ainceput sa imi arunce si vaselina din burduful de la roata.....ce burduf imi recomandati sa cumpar, am inteles ca sunt mai multe tipuri si unele foarte proaste? se poate monta fara sa se scoata planetara din cutie si acasa...cateva detalii...? mentionez ca stau in Bucuresti

Ms mult de raspunsuri, Bafta!

This post has been edited by keddy_net: 12 Jul 2010, 16:59


--------------------
Dacia Super Nova 2001 - B 455 KDY
Alpine cda 9831, DLS MS6A, DLS CA12 Dacia Supernova (zdrang zdrang)
in/sonorizari auto
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 12 Jul 2010, 18:55
Post #18


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




QUOTE(keddy_net @ 12 Jul 2010, 02:17)
alex3faq sa imi spui cat a coborat cat ai taiat si de unde.

Din cate am vazut eu pe loc asa cu roata virata, de jos pot taia o singura spira sau doua nu merge cu jumatati, pt ca nu se mai incadreaza in flansa de jos daca tai mai mult. In schimb nu am vazut cum arata partea de sus a arcului si flansa capac ce e ala de acolo, nu am desfacut niciodata, nu stiu cum vine.

Nu ma intereseaza sa las masina pe burta sa fie lipita de sosea si sa arate beton, am avut asa alta masina cu arcuri taiate si amortizoare taiate si intarite, si pt cei ce vor sa faca lucru asta.....da intradevar arata bine masina dar nici nu va dati seama ce disconfort aveti, si cum maturati absolut orice de pe strada, si o cutie de bere culcata si un pachet de tigari.

Initial vreau sa tai o spira fiindca nu vreau sa imi coboare mai mult de 3 cm....nu imi place cum arata zici ca e jeep imi intra o palma intre cauciuc si aripa, de ce? Pt ca mi-am pus un wofer in porbagaj care cu tot cu cutia din mdf cantareste undeva la 80 de kg si s`a lasat de spate 2.5 cm si s`a ridicat de fata.....

Deci din partea de sus a arcului se poate taia o spira jumate si se poate pune arcul la loc fara probleme? Stiam ca e conic in partea de sus. Sau pot taia intai de jos o spira sa imi vina arcul la loc si daca vreau sa imi mai coboare 1 - 1,5 cm sa tai de sus? Cum merge facut?
*


Tu zici ca daca ai pus wofer de 80 kg se lasa de fund si se ridica de fata dar daca te-ai urca in ea se echilibreaza treaba .
Am avut pe spate arcurile pot spune lasate ... am catat gresie si faianta tongue.gif iar dupa aceea cand puneam 3 oameni in spate mergeam pe tampoane.
Vezi ce faci cu amortizoarele ... exista un service pe la mitropoliei care incarca si amortizoarele cu ulei si le intareste.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
miaghy
post 12 Jul 2010, 19:00
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 308
Joined: 16 January 10
From: bucuresti




pe 11 iunie ?


--------------------
dacia super nova 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 12 Jul 2010, 19:26
Post #20


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Nu cumva este pe principatele unite?


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 12 Jul 2010, 19:35
Post #21


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




pe 11 iunie de la arcul de triumf pe lina de tranvai 27 tongue.gif in spatele patriarhiei biggrin.gif

This post has been edited by djasu82: 12 Jul 2010, 19:35


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
miaghy
post 12 Jul 2010, 19:40
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 308
Joined: 16 January 10
From: bucuresti




din cate stiu eu arcul de triumf nu este pe 11 iunie smile.gif)


--------------------
dacia super nova 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 12 Jul 2010, 19:41
Post #23


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Arcul de triumf.... patriarhie? Sunt oarecum la o mica mare distanta una de alta... eu cred ca va referiti la mesterul ala care sta pe principatele unite, cum intri pe strada, treci de liceul ala de pe dreapta si este undeva pe stanga, cu un gard galben.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 12 Jul 2010, 19:46
Post #24


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




la bifurcatia dintre 11 iunie si gheorghe petrescu. Acolo e si un tinichigiu foarte bun va rezolva orice.

This post has been edited by djasu82: 12 Jul 2010, 19:46

Attached thumbnail(s)
1.JPG ( Size: 76.63k ) Number of downloads: 1663


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
keddy_net
post 13 Jul 2010, 09:16
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 80
Joined: 27 October 07
From: Bucuresti




pai se poate reconditiona un amortizor care arunca uleiul din el?


--------------------
Dacia Super Nova 2001 - B 455 KDY
Alpine cda 9831, DLS MS6A, DLS CA12 Dacia Supernova (zdrang zdrang)
in/sonorizari auto
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogyciu
post 13 Jul 2010, 11:14
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.017
Joined: 11 July 07
From: Constanta




Da, daca vrei sa intaresti un amortizor toretic nu ai nevoie decat de "teaca" lui si de tija, uleiul si supapele ar trebui sa fie noi. Eu iti recomand sa mergi sa inatresti amortizoarele de pe fata (macar), pretul operatiunii ajunge cam cat doua amortizoare noi, dar rezultatul e f diferit.


--------------------
.... .... .... - ....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 13 Jul 2010, 11:28
Post #27


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Bogyciu, nu stiu cum sunt strazile pe la tine prin tulcea dar in bucuresti rar dai de un drum drept fara praguri de cauciuc pentru reducerea vitezei, cel putin pe strazile laterale. Chestia asta o vad utila doar in afara orasului... in oras o sa te cam zdrangane rau cu una/doua spire taiate si amortizoare intarite.

Pe langa asta nu vad utila o asemenea investitie (pentru toate 4 amortizoare, intarirea ar costa, dupa cum ai spus tu, aproximativ 400 ron). Poate daca te duci cu ea la curse, da... dar in rest, tuningareala din spatele blocului.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogyciu
post 13 Jul 2010, 11:42
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.017
Joined: 11 July 07
From: Constanta




E doar parerea ta...

Eu am dat 550 lei intarit anul trecut prin vara, plus trans prin curier.

Investitiile le face fiecare cum il taie capul sau cum crede de cuviinta, pt ca eu am ales sa imi fac suspensiile mai dure la masina in loc sa imi pun cotiere, luminite peste tot si stckere "racing style" e doar pt ca asa am vrut eu.


PS Si eu cred ca o folie aplicata aiurea pe capota e tot tuningareala in spatele blocului, asa ca suntem toti in aceeasi oala.

PS2 Stau la casa.


--------------------
.... .... .... - ....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 13 Jul 2010, 11:53
Post #29


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Normal ca fiecare face ce doreste. Ma deranjeaza insa cand vad persoane carora le ies oalele prin portbagaj (la propriu) si viseaza la turbine sport. Sau persoane care au cauciucurile tocite dar in schimb isi monteaza xenoane, sau alte brizbrizuri.

Nu ma refer la tine pentru ca stiu ca tu nu ai probleme cu rugina sau cu oalele in general. Autocolantul pe care l-am pus pe capota a fost montat in urma unei reparatii. Vopsitul costa prea mult asa ca am ales varianta mult mai ieftina, pana cand voi vopsi capota. In fine, vad ca te deranjeaza foarte tare cand cineva vorbeste contra ta, nu prea suporti criticile.
bafta


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caphonne
post 13 Jul 2010, 11:59
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 968
Joined: 22 August 06
From: Buc. Drumul taberei si Berceni




Vericul meu are un Ford K adus din Germania cu amortizoare rigide arcuri ''sport'' etc.Am facut un drum Berceni-Pipera dezastru total masina facea ca toate alea la fiecare denivelare.La sinele de tramvai trebuia sa trec foarte incet.La drum lung pe Buc-Giurgiu intradevar masina mergea super dar tot se simteau cela mai mici denivelari.O asemenea masina nu o mai poti folosi ca masina de zi cu zi dar fiecare face ce vrea.

This post has been edited by caphonne: 13 Jul 2010, 12:25


--------------------
Dacia Supernova 2003 Rapsodie rosu imperial
Skoda Octavia Facelift 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 06:19
Forum Renault