DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Omologare tuning, Cum se face?

djasu82
post 21 Oct 2010, 21:04
Post #31


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




nu se ia de geante cat se ia de dimensiunile cauciucurilor pot fi din tabla si cu aliaj dar sa respecte dimensiunile scrise in talon.
2milioane costa sati modifici din 165/70 r13 cu r14 altevalori ma rog ca la slz si sa-ti treaca in talon.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 21 Oct 2010, 21:26
Post #32


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




nu imi mai racesc gura degeaba sa va explic ca si de jante se ia politia daca nu sint omologate de RAR...de ce la cumpararea unui set de jante aliaj,la astea ma refer eu,se da acel certificat de omologare cum am si eu la ale mele???de prosti ce sint aia???oare???cine are jante aliaj si nu a fost inca oprit de politie bravoo lui...eu am fost oprit pe A2 de politie si luat la intrebari de geamuri si jantele de aliaj...dupa ce le-am aratat certificatele de omologare m-au salut si am plecat...de ce oare?


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 21 Oct 2010, 21:33
Post #33


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




pai astia de la tine din pitesti nu stiu dar au boala mereu cand trec prin comuna de langa pitesti spre valcea ... merg cu ochii beliti peste tot biggrin.gif de frica astora si nu fac prosti in trafic .
De ce astia te-au prins te ard se ia de tine din orice si de tine ramsen se poate lua de ce ai toba sport etc biggrin.gif
Eu la mine cel putin am vazut cum a venit unu de la rar si a inspectat opelu meu acum 2 luni cand i-am facut itpul ca cica avea noxele prea mici si a oprit masina pentru inspectie suplimentara .
A venit baiatul s-a uitat la cauciucuri a luat din nou noxele s-a uitat sub ea la seria motorului , stopuri , frane verificate inca o data si cam atat.
A trecut masina fara reprosuri.
Urmeaza sn si tot in zona la autovit o duc unde am dus si opelu , oricum altfel se uita mecanicul cand vede ca ai trecut si acum 2 ani sa faci itp la el.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 21 Oct 2010, 22:25
Post #34


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




QUOTE(serviccom @ 21 Oct 2010, 20:29)
Cauciucurile sunt 165/70/R13 dimensiunea din talon.
*


Bun deci jantele sunt de 14 si de aceea te-au respins? Sau cum?


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 21 Oct 2010, 22:59
Post #35


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




QUOTE(djasu82 @ 21 Oct 2010, 21:33)
pai astia de la tine din pitesti nu stiu dar au boala mereu cand trec prin comuna de langa pitesti spre valcea ... merg cu ochii beliti peste tot biggrin.gif de frica astora si nu fac prosti in trafic .
De ce astia te-au prins te ard se ia de tine din orice si de tine ramsen se poate lua de ce ai toba sport etc biggrin.gif
Eu la mine cel putin am vazut cum a venit unu de la rar si a inspectat opelu meu acum 2 luni cand i-am facut itpul ca cica avea noxele prea mici si a oprit masina pentru inspectie suplimentara .
A venit baiatul s-a uitat la cauciucuri a luat din nou noxele s-a uitat sub ea la seria motorului , stopuri , frane verificate inca o data si cam atat.
A trecut masina fara reprosuri.
Urmeaza sn si tot in zona la autovit o duc unde am dus si opelu , oricum altfel se uita mecanicul cand vede ca ai trecut si acum 2 ani sa faci itp la el.
*


scuze ...eu nu am toba sport pe solenza...la mine sint tobele ei originale numai ca la final este un ornament de inox...si nu m-a oprit politia prin Pitesti ci pe autostrada A2...


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
serviccom
post 22 Oct 2010, 22:59
Post #36


Unii parca au doua maini stangi!


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 27 September 09
From: Wolverhampton




Anvelope de 13 pe jante de 14? Cum naiba? M-au respins pentru ca nu sunt agreeate de producator, daca erau originale de tabla sau aliaj de SN nu erau probleme, dar astea a zis ca sunt montate de mine si nu se accepta.


--------------------
Renault Trafic SL27 DCI 2006 - PE06 ZXZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GrOzOy
post 22 Oct 2010, 23:19
Post #37


Membru cu Dacie !


Group: Members
Posts: 839
Joined: 8 September 09
From: Ramnicu Sarat,Buzau !




N-ai incercat sa le pui niste capace, sa para de tabla?


--------------------
Dacia SuperNova 2002 , fara piele :D - BZ 52 MTG
Cazan Romanesc !

Pasionat de fiarele vechi care merg mai spectaculos ca plasticele de ultima generatie !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
serviccom
post 23 Oct 2010, 09:25
Post #38


Unii parca au doua maini stangi!


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 27 September 09
From: Wolverhampton




Nu am vrut sa dau banii pe capace, care sa le pun odata la 2 ani cand fac revizia, oricum vreau sa le schimb ca sunt strambe. Am dat asta anul trecut 45 lei sa le echilibreze, dar asta primavara ziceai ca toate drumurile erau bombardate si iar bat, pana s-a asfaltat am fost nevoit sa folosesc masina si s-au dat dracu, chiar si cu viteza mica cum am trecut prin ele, tot s-au strambat. Mai auzisem pe unii ca cele de tabla se stramba si mai greu si sunt mai rezistente. Am mai auzit si faptul ca astea de aliaj, ar distruge directia, ceea ce nu cred si se vireaza mai greu cu ele, nici asta nu cred, pentru ca merge directia de parca am servo (aproape).


--------------------
Renault Trafic SL27 DCI 2006 - PE06 ZXZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 23 Oct 2010, 09:46
Post #39


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




si de care jante iti cumperi...daca vrei de aliaj iti pot da adresa de la magazinul care comercializeaza jante aliaj...de unde mi-am luat si eu...ieftine si trimit si prin curier...daca nu vrei sa vii 100 km pina la Pitesti
unde locuiesti stai chiar in oras?


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
serviccom
post 23 Oct 2010, 18:07
Post #40


Unii parca au doua maini stangi!


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 27 September 09
From: Wolverhampton




Da, chiar in oras stau, e la 100 km de pitesti, dar nu mai vreau de aliaj, am una originala de tabla in stare excelenta si o sa mai iau 3 si rezolv treaba. Vazusem la un coleg la bursa care vindea 3 de tabla, era la fix, dar nu am avut banii atunci, erau si ieftine. parca 100 de lei.


--------------------
Renault Trafic SL27 DCI 2006 - PE06 ZXZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danciusergiu84
post 25 Oct 2010, 10:34
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.738
Joined: 25 February 08




din ce se vede in poza jantele de golf au latimea 6j pe cand cele de sn (tabla) 5,5, daca difera latimea cel mai probabil sa difere ET, oricum cel putin o margine a rotii (interioara sau exterioara) nu va fi ca pe original

eu cred ca aici e buba la ITP, recomandarea mea sa incerci cu jante identice ca dimensiuni cu cele originale de sn si daca nu te trece unde ai fost mergi altundeva unde oamenii nu-s asa de ingusti la minte


--------------------
ex Dacia ex Nova GTi 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
serviccom
post 25 Oct 2010, 18:40
Post #42


Unii parca au doua maini stangi!


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 27 September 09
From: Wolverhampton




Sincer nu prea ma pricep la jante, dimensiuni, e posibil ce zici si tu, am spus, nu ma incanta jantele astea deloc, asa am cumparat masina cu ele, sunt doar frumoase zie eu. Ma deranjeaza in primul rand ca sunt deformate, ce e cel mai grav, iar prin echilibrare rezolv numai pe moment problema. Imi iau unele de tabla drepte sh si nu ma mai complic.
Am fost si m-am uitat, sunt 6J, deci ai dreptate, se pare ca te pricepi mai bine ca mine, chestia e ca ala nici macar nu s-a uitat ce tipuri sunt, dimensiuni si altele, mi-a zis de l-a inceput "cu rotile astea nu iti dau revizia".

This post has been edited by serviccom: 25 Oct 2010, 18:46


--------------------
Renault Trafic SL27 DCI 2006 - PE06 ZXZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
melomanuu
post 25 Oct 2010, 22:37
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 600
Joined: 10 March 07
From: Timisoara




Asta e romania noastra... ala la RAR te poate respinge si ca nevastasa nu a dormit noaptea trecuta acasa. Te poti contrazice cu el??
Fac orice ca sa sari si tu cu o mica atentie. Stiu masini noi care nu au luat ITP-u din cauza unor securisti dinastia, asta e. Ne mai trebe pe putin 20 de ani sa scapam de comunisti


--------------------
dacia super nova 2001 clima - TM86SRG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 26 Oct 2010, 16:00
Post #44


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




Nu e vorba de comunisti ci de foamete si e foamete mare in romania !


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 26 Oct 2010, 16:06
Post #45


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Tineti totusi si cont de faptul ca vorbim de masini cu o vechime ce duce spre un inceput de "batut la ochi", adica cel putin 7 ani, pana la 10 ani !! Si pana la urma "ie dacii" nu bemve', mercedes, deuu, reno sau ceva mai rasarit....


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 26 Oct 2010, 16:18
Post #46


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




sa vezi tu ce purica astia un bmw din 99-2000 biggrin.gif mai ceva decat o dacie din 98.
Am un prieten care nu renunta la dacia lui si o are din 87 parca si asa de bine e intertinuta de zici ca acuma a scoso din uzina nu a avut ce sa-i gaseasca aia la itp , tin franele noxele ,normale tabla ok , motorul are peste 190 de mii fara segmentare asta datorita faptului ca schimba mereu uleiul la 5000 de km .


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 26 Oct 2010, 16:20
Post #47


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Ma refeream la fiabilitatea pieselor.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
serviccom
post 26 Oct 2010, 17:04
Post #48


Unii parca au doua maini stangi!


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 27 September 09
From: Wolverhampton




Am vazut la tv, acum o saptamana sau doua, un proprietar de service, dintr-un logan accidentat, a scos o decapotabila misto. Masina nu a facut-o pentru strada, ci de expozitie, dar arata cand mergea cu ea pe strada, bagase o galagie de bani in ea. Daca ar scoate si decapotabile astia de la dacia, cred ca ar rupe gura pietei biggrin.gif


--------------------
Renault Trafic SL27 DCI 2006 - PE06 ZXZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 26 Oct 2010, 18:38
Post #49


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




Dar marketing e prost la dacia oricum nu stiu cat o sa mai tina vrajeala cu francezi fiindca au pierdut cei de la reno multi bani in detrimentul loganului.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
serviccom
post 27 Oct 2010, 20:25
Post #50


Unii parca au doua maini stangi!


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 27 September 09
From: Wolverhampton




Nu as fi chiar asa de sigur, se exporta in masa, parerea mea e ca merge foarte bine uzina, salariile sunt si ele pe masura. Am cam deviat de la subiect.
Revin, nu a facut nimeni tuning la Sn lui prin care i-a schimbat radical infatisarea, referitor la bari, capota roti, chiar motor, o vopsea mai deosebita care sa atraga atentia, eleron, care in acelasi timp sa fie in regula din punct de vedere tehnic, cu acte intocmite in regula?


--------------------
Renault Trafic SL27 DCI 2006 - PE06 ZXZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
quick
post 28 Oct 2010, 10:58
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 996
Joined: 13 April 07
From: bistrita




asule, pierd pe reno si castiga pe dacia, nu vad nici o problema, tot bani lor sunt, spre deosebire de alte firme auto care sunt in pierdere.

serviccom cred ca cel mai rapid o sa afli un raspuns de pe vreun forum dedicat tuningului, aci cine si-a facut ceva la masina nu cred ca are acte in regula, normal si legislatia noastra este deamoaca, nu cred ca se specifica undeva ca sa nu faci modificari la tabla spoilere si alte nebuni atata timp cat trenul de rulare este acelasi, luminile fata spate corespund, si nu ai cine sti ce brizbrizuri care sa obstructioneze vizibilitatea fata/spate... da ma rog in romania fiecare "organ" face legea cum vrea, si habar nu am mai multe despre acest subiect io nu ma prea omor cu tiningu, nu ca nu imi place, da mi se pare o pierdere de bani atata timp cat nu imi permit. oricum orice modificare nu se va reflecta in pretul masini la o revanzare.


--------------------
dacia super nova 2002/ ford focus 2007 1.6tdci90cp /suzuki samurai 1.3 1985 numa buna de off road
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danciusergiu84
post 28 Oct 2010, 23:35
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.738
Joined: 25 February 08




nu demult am urmarit un o emisiune "A car is born" in mai multe episoade, downloadata de pe torente fiindca nu se mai difuzeaza la Discovery, acolo era vorba despre un hobby - constructia de masini clasice ca replica la original - kitt car - le zice
prezentatorul si-a construit un ford cobra functional binenteles cu componente furnizate de o firme care asigura productia de subansamble, iar la finalul emisiunii a fost cu ea la omologare si i-au verificat-o dupa toate normele in vigoare (binenteles a trecut testele)
ce vreau sa zic e ca la ei (englezi) exista comunitati intregi care se ocupa cu acest hobby si care chiar isi inmatriculeaza perfect normal si dupa toate standardele de siguranta diversele modele create

spre deosebire de ei, la noi, nu poti sa faci ceva inbunatatiri la masina fiindca nu ti le omologeaza nimeni, adica ceva de genu sa pui jante de golf pe sn(presupunand ca ar fi o inbunatatire) sau sa pui dimensiuni mai mari la cauciucuri pentru aderenta-siguranta mai buna, sau sa pui jante mai mari pentru aspect pastrand dimensiunea de rulaj a cauciucului micsorand talonul cauciucului, in fine nu avem legislatie care sa aibe o directie concreta in acest sens

This post has been edited by danciusergiu84: 28 Oct 2010, 23:38


--------------------
ex Dacia ex Nova GTi 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 29 Oct 2010, 13:22
Post #53


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




te contrazic...merge si la noi sa le omologhezi...mai intereseazate ca se poate...numai ca ne trebuie factura si multi bani la ce punem pe masina pentru omologare...jante,anvelope mai mari etc etc


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogyciu
post 29 Oct 2010, 17:22
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.017
Joined: 11 July 07
From: Constanta




Si eu te contazic pe tine wink.gif NU OMOLOGHEAZA NIMENI JANTE MAI MARI DE 13 PE SUPERNOVA. Pana prin 2000 era alta legislatia si se mai puteau face "manarii", acum trebuie facute teste dinamice, pe nush ce banc de probe din nush ce localitate dar mai mult ca sigur nu vor aproba montarea respectivei dimensiuni pe masina (peste 13, repet). Dute la RAR si intreaba, ai sa primesti un zambet larg sau un mustacit si un bombanit scurt, urmat de nu se poate.


--------------------
.... .... .... - ....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 29 Oct 2010, 18:07
Post #55


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Este o porcarie. Solenza are DIN FABRICA jante de 14" si este aceeasi platforma, deci... teoretic ar trebui sa se poata omologa fara probleme, dar practic...


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danciusergiu84
post 30 Oct 2010, 02:29
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.738
Joined: 25 February 08




asta incerc si eu sa subliniez ca legislatia rutiera nu favorizeaza omologarile chiar daca se fac imbunatatiri... dry.gif

chiar acuma ma gandeam ca atata de idioata e treaba asta incat nici nu se poate face upgrade de la carburator la injectie, dar pe de alta parte se mareste taxa de prima inmatriculare din considerente ecologice


--------------------
ex Dacia ex Nova GTi 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 30 Oct 2010, 07:36
Post #57


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




QUOTE(Bogyciu @ 29 Oct 2010, 17:22)
Si eu te contazic pe tine wink.gif NU OMOLOGHEAZA NIMENI JANTE MAI MARI DE 13 PE SUPERNOVA. Pana prin 2000 era alta legislatia si se mai puteau face "manarii", acum trebuie facute teste dinamice, pe nush ce banc de probe din nush ce localitate dar mai mult ca sigur nu vor aproba montarea respectivei dimensiuni pe masina (peste 13, repet). Dute la RAR si intreaba, ai sa primesti un zambet larg sau un mustacit si un bombanit scurt, urmat de nu se poate.
*


tocmai asta este...am fost la RAR cu un tovaras cu o skoda fabia...el vrea sa isi puna jante pe R16,in talon are pe R 14 si R 15...am intrebat inginerul care se ocupa de asa ceva si raspunsul lui a fost :daca aveti factura si certificatul de omologare a jantelor de la firma autorizata de RAR sa comercializeze asa ceva se poate rezolva usor plus plata taxelor, cica il duce vreo 500 lei si gata problema este rezolvata...nu se omologheaza jante fara factura la ele...anvelopele mai mari decit in talon care nu sint scrise la fel se procedeaza platesti taxele,300 lei, si sint trecute...deci concluzia mea este ca merg omologate dar numai cine vrea si dispune de asemenea bani le poate face...tovarasul meu cind a auzit de suma asta a zis da-le naiba de jante si anvelope...deci nu este chiar asa de rau cum se crede...numai ca taxele sint mari pentru asa ceva...o zi buna

This post has been edited by ramsen: 30 Oct 2010, 07:39


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 30 Oct 2010, 07:39
Post #58


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




in bucuresti se fac omologarile la rar te duci dai banu iti face alt talonu cu gentile r14 ca la slz daca asta doriti .
Eu sunt multumit asa cum e scoasa din fabrica cu rotile ei biggrin.gif


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogyciu
post 30 Oct 2010, 22:08
Post #59


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.017
Joined: 11 July 07
From: Constanta




QUOTE(ramsen @ 30 Oct 2010, 08:36)
tocmai asta este...am fost la RAR cu un tovaras cu o skoda fabia...el vrea sa isi puna jante pe R16,in talon are pe R 14 si R 15...am intrebat  inginerul care se ocupa de asa ceva si raspunsul lui a fost :daca aveti factura si certificatul de omologare a jantelor de la firma autorizata de RAR sa comercializeze asa ceva se poate rezolva usor plus plata  taxelor, cica il duce vreo 500 lei si gata problema este rezolvata...nu se omologheaza jante fara factura la ele...anvelopele mai mari decit in talon care nu sint scrise la fel se procedeaza platesti taxele,300 lei, si  sint trecute...deci concluzia mea este ca merg omologate dar numai cine vrea si dispune de asemenea bani le poate face...tovarasul meu cind a auzit de suma asta a zis da-le naiba de jante si anvelope...deci  nu este chiar asa de rau cum se crede...numai ca taxele sint mari pentru asa ceva...o zi buna
*




Ca sa iti treaca o alta dimensiune in carte RARul are nevoie de o hartie de la "uzina" ca dimensiunea aceea de anvelopa a fost pusa din fabrica pe modelul respectiv.

La masinile de fabricatie straina, nivelurile de echipare mai slabe au dimensiunile la jante mai mici, cu cat creste nivelul de echipare cu atat creste si dimensiunea la janta, + un inch, doi... depinde de fiecare. Golf 4, motor 1,6 am vazut cu 15 si 16 in carte, GTI-ul are 17 din fabrica, a luat o hartiuta de la reprezentanta, a mers cu ea la RAR, si in 10 min avea dimensiunea pe 17 trecuta in carte.

Dacia nu ofera asa ceva, sunt multi care vor sa puna pe Logan 16 si stiu si pe cineva cu 17 trecut in carte, dar e suspect de fals in acte, ceea ce nu e tocmai ok. Daca la Solenza ai doar 13 in carte (am inteles ca au fost cateva) poti trece 14 cu 165/65 foarte usor, dar la Supernova nu exista. Stiu Nova cu 195/50/15 in carte, dar omologarea s-a facut inainte de 2000.

Legislatia e de rahat, si nimeni interesat sa schimbe ceva.


--------------------
.... .... .... - ....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
serviccom
post 30 Oct 2010, 23:03
Post #60


Unii parca au doua maini stangi!


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 27 September 09
From: Wolverhampton




Se spune ca si pestele tot de la cap se impute.


--------------------
Renault Trafic SL27 DCI 2006 - PE06 ZXZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 02:16
Forum Renault