DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Omologare tuning, Cum se face?

djasu82
post 31 Oct 2010, 09:15
Post #61


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




adica de la basescu biggrin.gif


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 31 Oct 2010, 14:44
Post #62


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




QUOTE(Bogyciu @ 30 Oct 2010, 22:08)
Ca sa iti treaca o alta dimensiune in carte RARul are nevoie de o hartie de la "uzina" ca dimensiunea aceea de anvelopa a fost pusa din fabrica pe modelul respectiv.

La masinile de fabricatie straina, nivelurile de echipare mai slabe au dimensiunile la jante mai mici, cu cat creste nivelul de echipare cu atat creste si dimensiunea la janta, + un inch, doi... depinde de fiecare. Golf 4, motor 1,6 am vazut cu 15 si 16 in carte, GTI-ul are 17 din fabrica, a luat o hartiuta de la reprezentanta, a mers cu ea la RAR, si in 10 min avea dimensiunea pe 17 trecuta in carte. 

Dacia nu ofera asa ceva, sunt multi care vor sa puna pe Logan 16 si stiu si pe cineva cu 17 trecut in carte, dar e suspect de fals in acte, ceea ce nu e tocmai ok. Daca la Solenza ai doar 13 in carte (am inteles ca au fost cateva) poti trece 14 cu 165/65 foarte usor, dar la Supernova nu exista. Stiu Nova cu 195/50/15 in carte, dar omologarea s-a facut inainte de 2000.

Legislatia e de rahat, si nimeni interesat sa schimbe ceva.
*


l-a prins politia i-a ridicat talonul si la trimis la RAR sa omologheze anvelopele de 185/70 R14 pe solenza...maxim pe solenza se pun cum ai zis tu din uzina 165/65 R14...a fost a platit si le-a trecut in carte si pe alea de 185...deci ce spui de asta...un coleg cu solenza...colegul cu skoda fabia a vrut sa puna jante pe R16 si in cartea avea R14 si 15...cind a auzit cit il costa a renuntat...pentru orice omologare la anvelope sau jante mai mari decit cele din uzina raspunde RAR...el este singurul care isi da acordul pentru ele...si solenza sau super nova cind s-a omologat ca masina tot RAR raspunde...


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
serviccom
post 31 Oct 2010, 19:30
Post #63


Unii parca au doua maini stangi!


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 27 September 09
From: Wolverhampton




QUOTE(djasu82 @ 31 Oct 2010, 09:15)
adica de la basescu biggrin.gif
*



Da, mi s-a acrit de el biggrin.gif


--------------------
Renault Trafic SL27 DCI 2006 - PE06 ZXZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogyciu
post 1 Nov 2010, 20:44
Post #64


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.017
Joined: 11 July 07
From: Constanta




QUOTE(ramsen @ 31 Oct 2010, 15:44)
l-a prins politia i-a ridicat talonul si la trimis la RAR sa omologheze anvelopele de 185/70 R14 pe solenza...maxim pe solenza se pun cum ai zis tu din uzina 165/65 R14...a fost a platit si le-a trecut in carte si pe alea de 185...deci ce spui de asta...un coleg cu solenza...colegul cu skoda fabia a vrut sa puna jante pe R16 si in cartea avea R14 si 15...cind a auzit cit il costa a renuntat...pentru orice omologare la anvelope sau jante mai mari decit cele din uzina raspunde RAR...el este singurul care isi da acordul pentru ele...si solenza sau super nova cind s-a omologat ca masina tot RAR raspunde...
*




Pune o poza te rog cu dimensiunea aia omologata intr-o carte de identitate de Solenza.


--------------------
.... .... .... - ....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 1 Nov 2010, 20:46
Post #65


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




QUOTE(serviccom @ 31 Oct 2010, 20:30)
Da, mi s-a acrit de el  biggrin.gif
*


Si el de noi fiindca ai adora pe manelisiti ( mamelisti )


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 1 Nov 2010, 22:23
Post #66


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




QUOTE(Bogyciu @ 1 Nov 2010, 20:44)
Pune o poza te rog cu dimensiunea aia omologata intr-o carte de identitate de Solenza.
*


daca tu crezi ca in noul talon se mai trece dimensiunea la anvelope si jante o sa pun poza...el dupa ce i-a omologat anvelopele alea mari s-a dus a platit taxa talon la banca sau finante si dupa la politie...
i s-a facut talon nou din ala european...deci de unde sa pun poza...


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
p_alecsu
post 1 Nov 2010, 23:33
Post #67


Alex


Group: Members
Posts: 355
Joined: 11 December 09
From: 25 km de Pitesti




intradevar in taloanele europene nu scrie dimensiunea cauciucurilor. m.am interesat si eu si se poate rezolva cu o adeverinta de la service(ca poti pune pe masina caucioace cu dimensiunea respectiva ) o vizita la rar si o taxa
. daca toata treaba s.a facut la pitesti sigur se poate. sunt toti niste incompetenti incepand cu politia comunitara si terminand cu arr.


--------------------
Dacia Supenova 2001 Rapsodie - AG 10 WSM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danciusergiu84
post 2 Nov 2010, 10:54
Post #68


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.738
Joined: 25 February 08




@ramsen - intr-adevar in noile taloane nu se trece dimensiunile anvelopelor dar Bogyciu zicea de cartea de indentitate, aia e neaparat nevoie la RAR, si chiar daca ar comenta ARR pe drum si ar suspenda talonul ca nu ai si cartea sa-ti demonstrezi nevinovatia, iti recuperezi talonul usor de la RAR avand CI unde e adaugata noua dimensiune

@p_alecsu - vorbind serios, cred ca singura adeverinta pe care o poate da un service e pentru angajati lor, cum ca sunt salariati, ceva de genu...
eu stiu ca orice omologare se face la RAR, ei verifica prin teste si masuratori daca sunt respectate normele unui autovehicul privind circularea pe drumurile publice
orice service sau piesa care e agreata RAR nu inseamna decat ca RAR sta de vorba cu tine in vederea omologarii, daca ziceti ca nu e asa atunci azi ma duc sa-mi pun jante de aliaj pe 14" agreate RAR si le montez intr-un service agreat RAR si apoi ma duc cu facturile plus bani de-o taxa sa-mi treaca noile dimensiuni in CI


--------------------
ex Dacia ex Nova GTi 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
p_alecsu
post 2 Nov 2010, 17:25
Post #69


Alex


Group: Members
Posts: 355
Joined: 11 December 09
From: 25 km de Pitesti




pai omologarea finala se face la rar. dar de parte cu masuratorile si testele se "ocupa" servisul si iti elibereaza o adeverinta. eu l.am intrebat pe un baiat care se ocupa cu itp.uri la un service din pitesti si asta mi.a spus.


--------------------
Dacia Supenova 2001 Rapsodie - AG 10 WSM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 2 Nov 2010, 17:59
Post #70


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




noua marime de anvelope pe care o omologheaza RAR-ul este trecuta de ei in cartea de identitate a masinii...dupa care cu aceasta carte se duce la politie si se schimba talonul ...daca esti oprit de RAR pe drum pot verifica direct la politie sau in baza lor de date care o pot accesa direct de la fata locului...
un coleg de serviciu cind a fost la RAR pentru identificare sa isi inscrie masina adusa din Germania avea anvelope pe masina 195/65 R15,iar pe carte erau trecute 175 si 185... taxa mai mare si i s-a trecut la optionale pe cartea de identitate si noile marimi de anvelope...dupa care a facut dosarul pentru inmatriculare la politie...deci se rezolva cu marimea mai mare la anvelope...o zi buna va doresc


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 2 Nov 2010, 18:37
Post #71


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




si totusi ce tineti mortisi de roti mai mari ? nu aveti bani de benzina si va bateti capu cu astea.
Eheeee o sa mai treaca un deceniu pana cand se rezolva si la noi legislatia precum in europa dar pana atunci se va discuta contradictoriu.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GrOzOy
post 2 Nov 2010, 18:38
Post #72


Membru cu Dacie !


Group: Members
Posts: 839
Joined: 8 September 09
From: Ramnicu Sarat,Buzau !




Cu niste roti mai late m-as putea simtii si eu mai in siguranta


--------------------
Dacia SuperNova 2002 , fara piele :D - BZ 52 MTG
Cazan Romanesc !

Pasionat de fiarele vechi care merg mai spectaculos ca plasticele de ultima generatie !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreiy
post 2 Nov 2010, 19:20
Post #73


Membru autentic


Group: Members
Posts: 431
Joined: 21 February 09
From: Pitesti




Daca sunt mai mari ca diametru(R14, R15...) nu e neaparata nevoie sa fie si mai late


--------------------
Dacia SuperNova 2002
Imi place stilul tau, tunezi si apartamente?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GrOzOy
post 2 Nov 2010, 19:33
Post #74


Membru cu Dacie !


Group: Members
Posts: 839
Joined: 8 September 09
From: Ramnicu Sarat,Buzau !




Pai eu am nevoie de stabilitate, de mai multa siguranta la franare ( bineinteles si cu un alt sistem de franare) . De ce sa cresc diametrul rotii? (inafara de aspect nu vad alt motiv ) .


--------------------
Dacia SuperNova 2002 , fara piele :D - BZ 52 MTG
Cazan Romanesc !

Pasionat de fiarele vechi care merg mai spectaculos ca plasticele de ultima generatie !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
melomanuu
post 3 Nov 2010, 20:48
Post #75


Membru autentic


Group: Members
Posts: 600
Joined: 10 March 07
From: Timisoara




Daca ai putea creste diametrul rotii, legal vorbind in acte, poti trece la un alt nivel al discurilor si etrierilor. Etrierii de pe SN sunt etrierii penali de dacie 1300, varianta adaptata pentru discuri ventilate, la care romanii nostrii au gandit foarte mult culisarea acestora pe portetrier.... si ne miram ca discurile nu sunt uzate uniform, ca masina merge infranata.... Oare asta in mintea celor de la RAR nu intra in categoria siguranta??
Sunt de acord cu omologatul la RAR, sunt de acord cu omologatul doar la ceea ce se poate considera imbunatatire. Adica franare, iluminare, stabilitate, directie etc, dar la noi cand mergi la RAR primul raspuns e "Nu se poate", iar apoi daca sari cu o atentie incepe sa se poata. Foameeeeeeee mareeeeeeee


--------------------
dacia super nova 2001 clima - TM86SRG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 4 Nov 2010, 18:21
Post #76


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




te poti plange cat vrei si degeaba daca sunt mana in mana se sustina unuii pe alti uzina sustine guvernu cel putin cu cifra de afeceri guvernu le sustine rablele prin rar.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 04:34
Forum Renault