DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

10 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Chip tuning, cât cum unde... discuții pe această temă

Bogdan.spd
post 23 May 2002, 09:50
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 91
Joined: 23 May 02
From: Bucuresti




Sunt curios cati dintre posesorii de DSN au schimbat cipul original cu cel oferit de Elca Technoservices SRL (http://www.motorpower.ro) si ce rezultate a dat operatiunea. Eu am vorbit cu un tip Vlasceanu de la firma respectiva si zicea ca prin martie vanduse deja cam 20 de buc.

Bogdan.


--------------------
Dacă nu caști ochii .... caști gura!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogdan.spd
post 23 May 2002, 11:54
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 91
Joined: 23 May 02
From: Bucuresti




Dupa cate observ va uitati la topic da' nu comentati nimic. Sa inteleg ca nu sunteti interesati de subiect sau n-ati avut ocazia sa incercati cipul?

Speram ca macar unul dintre cei 20 virtualii posesori sa citeasca mesajul.

In fine, haideti sa va spun ce diferente am constatat eu cu cipul de la Elca (+12 CP, + 14 Nm, 150 USD):
- nu se simte putere marita la turatii mari (astfel nu creste nici viteza maxima)
- intre 2 si 3 mii de ture, motorul trage mai bine (are cuplu mai bun si urca mai usor in turatie).

Bogdan.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex
post 23 May 2002, 12:34
Post #3


Membru autentic


Group: Admin
Posts: 749
Joined: 22 May 02




Nu e cam mult 150USD pentru 12CP :?: :shock:


--------------------
N/A N/A N/A
snafu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 23 May 2002, 13:06
Post #4





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


Sunt putin sceptic cu privire la chip-tuning. Nu cred ca o firma precum Renault pur si simplu a "ratat" o configuratie optima (din TOATE punctele de vedere) si respectiva configuratie optima se gaseste la 150 $.
Cu alte cuvinte, cei cativa CP in plus (si Nm in plus) se platesc, cred eu, prin alte parti (consum marit in ansamblu, instabilitate in anumite regimuri, noxe (?), durabilitate sau cine stie in ce alte zone).
:?


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
alex
post 23 May 2002, 13:48
Post #5


Membru autentic


Group: Admin
Posts: 749
Joined: 22 May 02




QUOTE
Sunt putin sceptic cu privire la chip-tuning.

Este o tehnica de marketing a firmelor producatoare de a limitata electonic motoarele. Daca nu ar fi limitate, performantele gamei entry-level ar ajunge in zona de mijloc si atunci nu s-ar mai vinde masinile de aici. Eu am vazut intr-o revista de tunning nemteasca reclama la chip de tunning pt motorul asta de 75 de cai pe SN (si clio) care cica aducea un spor de putere de 30CP si cica scadea si consumul de benzina. Pe asta cu consumul de benzina nu prea o cred eu, in rest este ok.


--------------------
N/A N/A N/A
snafu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogdan.spd
post 23 May 2002, 13:58
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 91
Joined: 23 May 02
From: Bucuresti




Apropo de pret am avut si eu mari semne de intrebare. Insa ce mi se pare ciudat e faptul ca dupa ce am mai cautat pe alte site-uri oferte similare, am gasit pe http://www.tuning.fr/ts_shop/product_info....oducts_id=14639, am dat peste aceleasi indicatii ...+12 CP, + 14 Nm, insa la alt pret, cca 400 EURO. Am senzatia ca romanasii nostri au facut o susta cu cei de la POWERCHIPS.
Concluzia legata de pret "150 USD pt. +12CP +14 Nm" este ca mai rezonabil de atat nu cred ca se poate - prin comparatie +5-6 CP, obtenabili prin instalare filtru K&N (50-100 USD) si toba sport (de la 100 USD in sus)
Legat de consum, impresia mea este ca acesta nu creste ci din contra, mai ales la regim moderat de viteza, insa nu am inca date sigure despre asta.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 23 May 2002, 14:43
Post #7





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


Nu stiu in ce masura o firma isi miscoreaza performantele produselor sale ca tehnica de marketing ! Gama entry-level are motoare mai slabe pentru ca sunt mai slabe pur si simplu si nu pentru ca au un circuit reglat sa mearga "prost". Nu am vazut vreo oferta in care sa vad doua motoare cu aceleasi caracteristici (nota bene !) si cu puteri diferite !!!
Ca sa revin: in nici un caz Renault nu va livra un motor 1,4l cu 75 CP cand poate sa-l faca de 80 CP sau 85 CP !!! (si asta numai din reglaje, nu vorbesc de modificari constructive importante). Daca face asta va veni un d'alte Citroen, VW etc. cu unul de 1,4 care "poate" 80 sau 85 CP.

Motorul din respectiva revista nu a capatat 30 CP numai din tuning; este imposibil ! Probabil ca tunning-ul prin chip a fost insotit de multe-multe alte ... "mânareli", care pot fi folositoare, dealtfel, in aceasta privinta.


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
alex
post 23 May 2002, 17:37
Post #8


Membru autentic


Group: Admin
Posts: 749
Joined: 22 May 02




Mai toate firmele practica acest lucru (ca dovada ca si pt. greii europeni exista tunning:Mercedes, BMW, VW etc). Am vorbit azi cu un prieten care are un clio cu motor de ~100CP si pt tunning prin schimbarea soft-ului (ca la GSM-uri) trebuie sa scoata din buzunar 700USD. Castigul garantat? 15CP si clasica scadere de consum :shock: . Cel mai mare avantaj ar fi ca NU pierzi garantia la masina.


--------------------
N/A N/A N/A
snafu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 24 May 2002, 07:28
Post #9





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


Probabil nu numai politica de marketing este de vina ci calcul costurilor masini care tine si de domeniul financiar! Daca ar mai fi pus in plus 150 $ sau ma rog mai putin ca nu stiu daca in pret e inclusa si manopera, ar fi crescut pretul si masina nu ar mai fi fost la fel de competitiva (ca pret) pe piata UE (unde concurenta e apriga, nu ca in Romania). Pe urma cred ca se mai tine si de cerintele consumatorilor la clasa compacta, consum, performane, pret etc...! De fapt tot la politica de marketing ajungem! biggrin.gif
Sau ma gandesc ca au facut ei niste calcule si probabil scade durata de utilizare medie a motorului!
Oricum daca as avea 150 $ si nu as avea ce sa fac cu ei probabil ca as pune si eu un CIP din asta dar momentan inca platesc rate si nu-mi permit... :cry:


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
Sergiu
post 24 May 2002, 08:20
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 494
Joined: 23 May 02
From: Timisoara




Deci nu chestia ca ar creste pretul din fabrica cu $150 daca ar face-o mai puternica nu e corecta. Ei fac softul respectiv, iar prin tuning il schimbi cu altul, nu se adauga nimic la masina. Nu e un chip aditional care invarte mai tare sau ajuta calculatorul sa mearga mai rapid sau alte aberatii din astea, e vorba pur si simplu de schimbarea unor parametrii de functionare ai motorului.

Pe de alta parte, o firma adevarata de tuning poate oferi solutii de chip-tuning adaptate oricaror modificari fizice asupra masinii, de ex. daca pui galerie de evacuare sport, toba sport si filtru de aer sport - se va modifica si programul, nu? La curse, au baietii chiar softul si hardul necesare pentru experimentare cu diversi parametrii. Am citit pe un site din Australia de o chestie din asta, dar nu pentru E7J. Oricum, se schimba calculatorul de injectie cu totul, iar pentru modificare, aveai un soft pe PC cu grafice si simulare. Ori, la motor-power ei au un chip cu programul gata facut, probabil cu maxim de conservatorism (adica ramanand pe partea sigura, la mai mult de un pas de linie smile.gif ).

Apropo: ce fel de galerie de evacuare are SN? Cu patru tevi, adica cate una pentru fiecare cilindru?


--------------------
Dacia SupeRNova
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 24 May 2002, 13:26
Post #11





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


Probabil considerentele pentru care motorul asta a fost reglat asa sunt mai multe, dar eu cred ca 2 sunt mai importante:
- a fost gandit ca un motor in primul rand fiabil (daca imi aduc bine aminte, e un motor 'patrat')
- trebuia sa existe o diferenta destul de semnificativa intre el si cel de 16V 98CP care este acuma pe Clio..

Pe langa asta, eu personal sunt destul de sceptic fata de modificarile aduse de cineva unui motor proaspat scos din fabrica, si care e si de generatie relativ noua..


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
post 28 May 2002, 11:54
Post #12





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


Nu prea intzeleg ce vrei sa spui. Cum adica a crescut puterea cu 12 cai dar nu se simte la turatzie mare? Pai la ce turatzie a crescut cu 12 cai?
Shi la fel despre cuplu..
Cum ai masurat? Tzi-au scos motorul shi l-au pus pe banc? Asha se masora puterea reala a unui motor. Se pune pe banc se stabileshte o turatzie cu frana hidraulica shi se masoara cuplul cu un dinamometru.
Puterea se mai masoara shi la rotzi dar aici intervin shi altzi factori.


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
Bogdan.spd
post 28 May 2002, 13:11
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 91
Joined: 23 May 02
From: Bucuresti




Nu am masurat puterea motorului pt. ca pe la service-urile la care am intrebat, nu aveau aparatura necesara. Toti spuneau ca au scule pt. verificare compresie; asa ca pana nu vad, nici eu nu cred ca sunt +12 CP ... daca totusi cunosti tu pe cineva, discutam.
Revenind la diferente, impresia mea este ca motorul trage mai bine intre 2000 si 3000 ture; nu mi se pare insa, ca ar fi vreo diferenta peste 3500 ture. Vreau sa incerc si un filtru de aer sport, dar nu cred ca o sa aiba cine stie ce efect.
Cat despre viteza, am prins destul de lejer, de curand, 170 pe ceas, venind dinspre Campina spre Bucuresti, cu 2 persoane si cateva bagaje(cauciucuri Pirelli 175/70 R13; benzina Petrom superplus f.p.; masina are 1 an, 25.000 km, motor Spania). Ramane sa-mi spui tu cat ar fi insemnat pe cauciucuri standard de 165/70 R13 (apropo de "altzi factori") :wink:.

Cele bune,
Bogdan.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 6 Jun 2002, 14:36
Post #14





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


Nu shtiu nici eu unde se poate masura pe banc puterea motorului. De asta am intrebat. Ash vrea shi eu sa masor chiar daca trebuie sa dau jos motorul. Probabil la uzina dar nu pot sa ajung acolo.
Shi eu am 175/70 R13 shi viteza reala e cu 3% mai mare decat cea indicata. Deci 175 daca vitezometrul mergea bine.
Ma framanta shi pe mine o idee..daca mashina ia 170 de ce uzina spune ca ia 162 ? Oare indica bine vitezometrul?
Altzi factori implicatzi la masurarea puterii la rotzi sunt frecarile din cutia de viteze shi planetare, evntul placutzele de frana, eshapamentele montate, eventual alternatorul in sarcina,servodirectzia daca exista. Toate astea scad puterea.


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
alex
post 6 Jun 2002, 22:58
Post #15


Membru autentic


Group: Admin
Posts: 749
Joined: 22 May 02




Dar clio de ce are in bord 220 km/h ? Asta nu indica un motor capabil de cel putin ~200 km/h ?


--------------------
N/A N/A N/A
snafu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogdan.spd
post 7 Jun 2002, 08:05
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 91
Joined: 23 May 02
From: Bucuresti




QUOTE

Ma framanta shi pe mine o idee..daca mashina ia 170 de ce uzina spune ca ia 162 ? Oare indica bine vitezometrul?  
Altzi factori implicatzi la masurarea puterii la rotzi sunt frecarile din cutia de viteze shi planetare, evntul placutzele de frana, eshapamentele montate, eventual alternatorul in sarcina,servodirectzia daca exista. Toate astea scad puterea.



Pai la majoritatea masinilor vitezometrul indica mai mult decat vit. reala. Diferente de 3-4 km/h la vit. de 100 km/h, sunt considerate normale - deci la 170 afisat, un real de 162 e plauzibil.
Despre factori care "fura" din puterea transmisa la roti, exista o multime de metode de a elimina din pierderi, conteaza doar pana unde vrei sa mergi. De exemplu se poate instala un sistem care decupleaza alternatorul pt. a lasa motorul sa traga mai bine, alimentarea cu curent fiind sustinuta exclusiv de baterie (in momentul in care bateria incepe sa "cada" recuplarea se face automat). Merita insa sa dai cca 500$ pe asa ceva in conditiile in care puterea castigata e destul de mica? Deasemenea diametrul sistemului de evacuare se poate calcula pt. randament la turatii inalte. Dar n-ar fi mai eficient sa cumperi direct un motor mai puternic la care sa nu mai conteze "amanunte" de 5-10 CP. :wink:


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogdan.spd
post 7 Jun 2002, 08:10
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 91
Joined: 23 May 02
From: Bucuresti




QUOTE
Dar clio de ce are in bord 220 km/h ? Asta nu indica un motor capabil de cel putin ~200 km/h ?


Atata timp cat acelasi model poate fi oferit (din fabrica) cu motoare de putere diferita nu vad de ce ar monta vitezometre care sa se opreasca la 180/200 km/h 8)


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 14 Jun 2002, 16:03
Post #18





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


Sunt de acord cu Cristi in ceea ce priveste tuning-ul. Pe de o parte e logic ca o firma mare (Renault, VW, Opel, BMW,..) sa nu produca motoare sub performante (in fond, cred ca stiu si ei de firmele de tuning, etc.). Daca cipul de tuning e atat de bun, ar trebui ca firma producatoare de masini sa-l cumpere din start (in cantitate f. mare si la pret mic) si sa-l includa in pretul masinii (la 15.000 de euro cine se uita la 200 de euro?) si nu sa piarda timp si bani in cercetarea si dezvoltarea motoarelor. Pe de alta parte, pentru pasionatii de tuning, este necesara producerea unui cip (in cazul acestui tip de tuning) care sa le satisfaca nevoile intr-o plaja de turatii limitata. Asta nu inseamna ca motorul merge mai bine. Pentru pasionati, recomand cartea de tuning a lui Charles O. Probst: How to Service and Modify Bosch Fuel Injection&Engine Management. Concluzia cartii e clara: cel putin in ceea ce priveste sistemele Bosch tuning-ul nu creste performantele. Vrei motor mai tare? Ia-ti motor mai mare.
PS: si eu am cip-tuning pe motor.


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
post 8 Jul 2002, 10:06
Post #19





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


Sint interesat de chestiune! Explicatiile celor de la MotorPower par OK si prea se insista pe ideea ca durata de viata a motorului nu are de suferit (ba din contra) ca sa nu fie adevarata. Plus de asta se reduce consumul de benzina, idee ce ma atrage in mod deosebit.
As ruga pe cineva care a facut pasul sa-mi spuna cum i s-au parut tipii de la MotorPower, erau meseriasi si aveau aparatura buna? Sau interventia s-a facut pe cheiul Dimbovitei in Vitan!? :wink:


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
miki
post 30 Jul 2002, 14:38
Post #20


#Hırsızlargibigeceniniçine


Group: Members
Posts: 1.004
Joined: 30 July 02
From: Bucuresti




In principiu treba cu chip-urile sta astfel:
Producatorii in dezvoltarea unui motor urmaresc obtinere unor anumite performante legate de fiabilitate si consum implicit putere care sa fie cit mai uniforme pentru o anumita gama de motoare, avind un vedere si faptul ca normele de poluare sint din ce ince mai drastice este normal sa se urmareasca scaderea drastica a noxelor.:shock:
Pentru ca un motor sa polueze cit mai putin este necesar ca acesta sa functioneze cu amestec cit mai sarac. deci cu un consum cit mai mic ceeace duce la necesitatea obtinerii unor anumite valori pentru parametrii ca: avans la aprindere, timp de injectie. Acestia sint reglati de sistemul electronic.
Modificarea acestor parametrii prin inlocuire chip-ului poate duce intradevar la cresteri de putere si de cuplu motor de 15CP si 14Nm dar numai in conditii de banc de proba. In conditii normale (de trafic) sporurile sint mai mici doarece mai sint factori care influenteaza compotramentul masinii (filtru de aer, diametrul galeriei de admisie, diametrul galeriei de evacuare, esapamentul si chiar temperatura aerului)
Asadar pentru un tunning serios inafara chip-ului mai trebuie inlocuit si filtrul cu unul sport si TOT sistemul de evacuare nu numai tobele de esapament.
De asemenea un rol foarte important in comportamentul unui motor il are si axul cu came care "decide" cind si cit timp stau supapele deschise.
Pentru un tunning adevarat trebuie luate in considerare toate aceste aspecte. Numai inlocuirea chip-ului va poate dezamagi, este adevarat ca este cea mai rapida si ieftina modalitate, dar rezultatele pot fi chiar contrare scopului vostru, Daca chip-ul nou nu este de calitate(ma refer la soft) puteti obtine:
- consum marit :cry:
- noxe :oops:
- scaderea maniabilitatii in trafic urban. :oops:
- reducerea duratei de viata a motorului :shock:
Concluzie: Puteti obtine un supermotor cu aproximativ 600$ :idea:
P.S. Ce faceti cu supermotorul daca nu va tine caroseria? icon_twisted.gif Este totusi o DACIE icon_evil.gif


--------------------
Renault Sedan 1.6 16V / Megane IV 1.33 TCE 2004 / 2019 - XX-B-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 31 Jul 2002, 11:08
Post #21





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


M-am linistit, o las balta! De vreme ce-am descoperit ca-mi ploua in masina am probleme mai stringente de rezolvat...


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
hans
post 8 Sep 2002, 07:59
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 8 September 02




Apropo de viteza: cu masina goala (exceptand soferul...), cauciucurile si tuning-ul standard si benzina de 98 de la Rompetrom (o benzinarie amarata), vitezometrul mi-a ajuns la 180 (drum orizontal, fara vant din spate...).


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 15 Dec 2002, 18:52
Post #23





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


Am incercat fel de fel de smekerii "ieftine" cu DSN in incercarea de a mari puterea motorului. Va spun sigur :!: NU TINE~! Am vazut un tunning facut pe o alta marca de masina pe care o consideram egala cu a mea din punct de vedere al performantelor - era o skoda felicia cu motor de 1,3l si 70 CP / Stiti ce a facut baiatul ala? A inlocuit axul care actioneaza supapele, filtrul de aer(era din ala conic), montase niste bare intre axele telescoapelor pe fata si pe spate, si a mai montat niste flanse la roti fapt care a dus la marirea ecartamentului cu numa 6cm; si cred ca avea si niste tobe mai speciale, oricum ce vreau sa va spun este ca la plecarea de pe loc, eu cand ajungeam sa schimb din a IIa in a IIIa, era deja inaintea mea cam cu 15m ( mai departe nu spun ca mi-e rusine); DSN are cica 75CP; din discutiile avute ulterior, am inteles motorul avea cca 110CP adica cu 35 mai mult si ca axa cu came si filtrul de aer sunt toata smekeria. Daca mi-ati putea spune unde gasesc o axa pt DSN mai speciala, poate ca multi dintre noi ne-am putea rezolva problema legata de tunning.


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
post 5 Jan 2003, 20:49
Post #24





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


Nu va entuziasmati prea tare cu faptul ca ati atins 170 sau alte viteze pe ceas cu supernova...e pacaleala ...va minte rau...a mea a atins peste 170 fara nici un chip sau alte modificari...da puteti sa va verificati toti ceasul la arcul de triumf unde e radaru' ala ...la 81 la ora pe ceas ,radarul mi-a aratat 73...cifra care este comunicata de uzina este cea reala...chiar atata prinde...162...e cifra reala....la viteze mari vitezometrul va va pacali si mai mult ....asta e...mai vorbim


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
post 6 Jan 2003, 11:05
Post #25





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


e vrajeala ma!dati 150 $ degeaba ca va mai baga aia 7-8 cai k nu da mai mult......si voi simtiti o crestere in putere....la 12 cai ar trebui sa se simta!


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
post 6 Jan 2003, 15:33
Post #26





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


DECI CEASUL DE PE BORD NU INDICA CORECT LA NICI O MASINA!ASTA E FFF CLAR!iAR CHIP tuning nu cred ca se merita la dsn!Bani aruncati degeaba pe o panarama de masina!mai bine dai 150 $ sa nu mai ploua in ea si sa nu mai scartzaie!am dreptate?


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
demi
post 7 Jan 2003, 01:39
Post #27


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 13 December 02
From: Arad




Salut,
Am si eu o observatie legata de viteza maxima. Asta vara, pe Pitesti-Bucuresti am fost cu DSN-ul meu, dupa indicatiile vitezometrului peste 180km/h (foarte putin peste).Problema era ca turometrul arata 5.000 de ture in cap, or cf. cartii tehnice, in a 5-a, la 1.000rot/min ai 35km/h, deci aveam 5*35=175km/h. Cine minte mai mult? Turometrul sau vitezometrul?

Sa aveti bafta, sa nu va ploua in masina, sa nu se sparga radiatorul, sa nu se strice limitatorul frana spate si cam atat din experienta.
PS: Si sa n-o zgaraie nimeni cu un cui cand trece pa langa ea...


--------------------
Dacia Logan Ambition / Duster dCI 4x4 2005 / 2010 - AR-...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
miki
post 7 Jan 2003, 10:38
Post #28


#Hırsızlargibigeceniniçine


Group: Members
Posts: 1.004
Joined: 30 July 02
From: Bucuresti




Abaterea vitezometrului este in medie +10Km/h.
Eu am verificat cu ajutorul radarului de la Arcul de Triumf. Ceasul arata 60 iar radarul 51. Bineinteles ca si el poate avea o eroare, dar pot spune ca am trecut cu 60Km/H in oras pe linga radar adevarat da' nu m-au oprit.


--------------------
Renault Sedan 1.6 16V / Megane IV 1.33 TCE 2004 / 2019 - XX-B-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 7 Jan 2003, 12:32
Post #29


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




cipul va aduce la motoarele aspirate cam 10% din puterea motorului; din experienta : tata a luat anul trecut un golf IV cu motor de 1.4 -75 cp , stiu stiu un motor de ... dar in fine, pe langa faptul ca cei de la porsche romania au vandut masina defecta ... si cu unele piese lipsa (suport pahare fata care costa doar 50 euro) nici nu l-au reparat si a trebuit sa mergem la midocar ... diferenta intre motorul asta si cel de dsn este ca este pe 16 supape ... bun am inlocuit la c&c toba cu una sebring (doar finala) filtrul cu unul k&n si cipul la o firma cu care c&c lucreaza ... ah si becurile care aveau o lumina galbuie si nu luminau mai mult de 10m ... acelasi lucru l-am facut si la dsn meu... cu care momentan sunt in service ( a se sti ca am doar 1000km , numere de ag noi si o aripa si usa dr spate infundate, un haion deplasat si o punte spate indoita, in parcarea din fata casei de un binevoitor intre orele 01-03 in noaptea de revelion, si daca il prind il calc in picioare ) .... in fine se repara... castig de putere cam 20 cp.... cipul da cam 8 cp
filtrul cam 7 cp
toba cam 4-5cp
senzatii ---- daca inainte vroiai sa-i dai foc, acum e o placere sa mergi cu ea... trebuie tinut cont de faptul ca are jenti de 16 si cauciucuri 205 55 r16 stiu ca pot intra pana la 20" dar totusi...
cat despre dsn mea o sa incep cat de curand sa aduc poze... vreau sa-i schimb volanul si schimbatorul... pe la 10000 sa-i schimb chip toba si filtru de aer ... si pana atunci sa de-a necuratu' sa pun mana pe ala care a lovit'o ca e vai de dosu' lui.... respectuos binenteles... smile.gif


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogdan.spd
post 7 Jan 2003, 14:08
Post #30


Membru incepator


Group: Members
Posts: 91
Joined: 23 May 02
From: Bucuresti




QUOTE
... castig de putere cam 20 cp.... cipul da cam 8 cp
                   filtrul cam    7 cp
                   toba cam    4-5cp

La un motor de 75CP (fie el si 16V) nu ai cum sa castigi 7 CP (eu zic maxim 2CP) prin schimbarea filtrului de aer cu unul sport... poate doar daca are o turbina in el biggrin.gif . Un filtru sport este oricum benefic pentru cip, evacuare - in sensul ca le pune mai bine in valoare. Peste 5CP ies la motoare mai suparate (peste 150CP).
Bafta!


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
10 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 03:40
Forum Renault