DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Problema portbagaj, Nu se inchide corect

brandon
post 26 Mar 2007, 12:58
Post #31


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 1 March 05
From: Ploiesti




Totusi locul care ramane la mine este destul de mare si este doar intr-o parte si nu cred ca punand un strat de garnitura se va acoperi locul liber.
Ce este interesant este ca in partea unde este spatiul asta( cam pe directia tampoanelor de cauciuc de pe hayon) nu intra apa, iar in partea cealalta este balta de apa.
Nu exista garnitura mai mare? sau merge asta pusa in 2 straturi?


--------------------
DACIA LOGAN ABS+, 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2dor
post 26 Mar 2007, 13:37
Post #32


Desi nu pare, acum sunt fan iPhone


Group: Members
Posts: 2.827
Joined: 14 April 06
From: Bucuresti




Si la Carrefour au garnitura din aia, am pus eu alba la Solenza ca si masina e alba.


--------------------
Ford Mondeo Vignale Hybrid 2018
Be nimble as a greyhound, as tough as leather, as hard as Krupp steel and so you shall be the German warrior incarnate.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pynky_2231
post 24 Mar 2009, 16:05
Post #33


Membru incepator


Group: Members
Posts: 87
Joined: 2 October 08
From: Bucuresti




am si eu o intrebare .. se poate pune pe DSN tot sistemul acela din spate unde sunt boxele ... de pe o solenta ... pe DSN ?


--------------------
Dacia Logan 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 24 Mar 2009, 16:19
Post #34


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Polita da,dar trebuie sa modifici sistemul de prindere din cate stiu... se potriveste dar mai trebuie "prelucrata". Cat despre lateralele cu difuzoare.... acolo nu stiu. O sn si o solenza puse una langa alta si aflii biggrin.gif


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pynky_2231
post 24 Mar 2009, 16:21
Post #35


Membru incepator


Group: Members
Posts: 87
Joined: 2 October 08
From: Bucuresti




ms... cred ca asta o sa fac. .. :>


--------------------
Dacia Logan 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 24 Mar 2009, 16:34
Post #36


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




In principiu ca si forma ar trebui sa intre... ca doar e aceeasi caroserie... blink.gif singurele diferente care ar putea exista ar fii la sistemul de prindere, anume alta pozitie a suruburilor.... zic eu biggrin.gif


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 24 Mar 2009, 17:24
Post #37


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti






--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pynky_2231
post 24 Mar 2009, 17:33
Post #38


Membru incepator


Group: Members
Posts: 87
Joined: 2 October 08
From: Bucuresti




ms mult klaus ....eu sunt nou pe aici ... si nu prea stiu sa caut .. smile.gif apropo .. acum ai idee cat costa toata smecheria aia din porbagaj ... ?


--------------------
Dacia Logan 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
saftonel
post 24 Mar 2009, 20:51
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 551
Joined: 22 March 08
From: Bucuresti




e cineva pe la bursa care vinde polita cu tot cu suporti de pe o solenza avariata...dar are niste preturi...eu vroiam oglinzile dar m`a fericit cu un scor smile.gif))


--------------------
Reno Clio 1.4 16V 2002 - xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DooMFeaR
post 16 Nov 2009, 02:04
Post #40


SuperNova Driver


Group: Members
Posts: 69
Joined: 9 September 08
From: Tulcea




Salut.. Am o SuperNova Europa din 2001 septembrie si am o mare problema cu portbagajul. Pur si simplu nu vrea sa se inchida cand este trantit. Am verificat sistemul de inchidere al portbagajului cu cel de la Solenza si Logan si este la fel. Am un vecin care are tot o SuperNova si am observat ca si el tranteste portbagajul de mai multe ori pana se inchide. Aveti si voi aceeasi problema ? Stiti cum poate fi rezolvata ? Cineva mi-a spus ca trebuie montat un "cui" cum au Solenzele. Am montat acel cui... Aceeasi chestie... Nu vrea sa se inchida. Trebuie trantit de 2-3 ori pana sa se inchida.


--------------------
Dacia SuperNova 2001 Europa - TL-XX-XHM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hacker
post 16 Nov 2009, 09:27
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 880
Joined: 12 October 06




Cuiul de care mentionezi tu acolo are rolul de a nu iti mai vibra haionul si de al tine fix pe pozitie. Problema ta e de la inchizatoarea aia ( nu stiu cum se numeste ) din portbagaj nu de pe haion. Acolo cu o cheie de 10 il mai poti ridica pentru ca broasca sa prinda mai usor.


--------------------
Dacia 1310 / Super Nova 1985 / 2001 - B-21-VZK / B-85-LTJ
Dacia 1310 85'
Dacia SN 01
Peugeot 206 HDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
misu78
post 16 Nov 2009, 14:02
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.392
Joined: 19 May 08
From: voluntari




Si mai verifica si tampoanele de cauciuc de pe haion sa nu fie prea mult scoase in afara.


--------------------
Ford Focus 2015 - IF-44-VOI
Membru cu armă!
Sunt inofensiv dar gandul meu e criminal!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sonnic53
post 16 Nov 2009, 15:04
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 779
Joined: 18 May 09
From: Vrancea




prima data incerci sati strangi tampoanele din cheder . adica sa le infiletezi mai in interior . si il inchizi iar. daca nu merge si face la fel . atunci jos desfaci cu un imbus mie asa mia mers sil dai mai sus mecanismu ala de prinde haionul cand se lasa . cand esti multumit de cum se inchide ati reglezi si tampoanele de pe haion sati stea mai fix si sa nu se mai miste . e bine ca tiai pus si un cui de solenta ... banuesc ca tiau luat si locasul unde intra acel cui smile.gif


--------------------
Vw Golf 3 Logan 1.4 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FUHRER
post 17 Sep 2010, 19:52
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 214
Joined: 15 December 07




Salutare,

Nu am mai scris de ceva timp, dar acum intimpin o problema direct legata de gropile din sectorul 3. hayon-ul se descuie si se si deschide in mers. Sa nu va ganditi ca se ridica de tot in mers, doar se descuie si la fiecare groapa se tranteste. Cand ajung la destinantie primul lucru e sa ma duc sa il trantesc la loc. Am incuietoare de tip vechi si ma gandeam sa fac ceva chiar de maine. Are sens sa iau incuietoare noua de hayon? se uzeaza in timp sau ce naiba sa fac ca din posturile de mai sus nu am inteles nimic.


PLS Help

o alta mica problema de detaliu

La toba finala chiar pe unde iese pe langa bara spate, are un sistem de agatare pe 2 tampoane in forma de romb, de cauciuc. Fiecare romb din ala are 2 gauri una sus unde se agata de un suport al masinii si una jos unde intra intr-o prelungire a tobei. La mine s-au rupt amandoua si am crezut ca va fi munca usoara, dar nu se pot monta usor, deoarece ca sa intre trebuie fortat introduse in ambele gauri simultat. Basca ca nici pozitie nu ai pe sub masina...
Aveti idei? altele in afara de mecanic si elevator???

PLS HELP!!!!!

17 Sep 2010, 19:54:
PS

MODERATOR acest articol nu isi are locul mai degraba la Probleme tehnice?

This post has been edited by FUHRER: 17 Sep 2010, 19:54


--------------------
DACIA Logan 2014/ Laureate/ 0.9 TCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BoR
post 17 Sep 2010, 20:10
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.848
Joined: 20 October 08
From: Buzau




Incerca sa asezi sub toba un cric hidraulic pe care asezi o scandura,doua pentru a putea ridica toba finala.Astfel vei detensiona tampoanele si le poti scoate/introduce pe cele noi mai usor .


--------------------
Dacia SuperNova/ Opel Astra Sports Tourer/ Lada 1200 Combi
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 17 Sep 2010, 21:53
Post #46


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




@fuhrer:

1) Ai o super nova din 2001 deci probabil ai sistemul de incuietoare tip "nova" cu celebrele cuie atasate. Verifica broasca de la hayon, si verifica cuiul sa fie strans bine. Cu masina stand pe loc probeaza hayonul "la mana". Ai neboie de imbus pentru a desface/strange surubul in care se agata incuietoarea. Cred ca ai cuiul prea sus si de aici "sare" la gropi.

2) Eu am schimbat TOTI suportii tobei despre care vorbesti fara rampa si fara scule "sofisticate". Daca ti se pare greu sa schimbi tampoanele din capat, incearca sa schimbi tampoanele din mijloc sa vezi acolo distractie totala... ca si sfaturi ar fi urmatoarele: foloseste un cric pentru a "ridica" toba astfel incat sa nu trebuiasca sa fortezi prea tare cu mana, si al doilea sfat, unge gaurelele acelea doua cu vaselina, astfel incat sa alunece mai usor pe pozitie. Eu am folosit o surubelnita mai groasa pe post de parghie... foloseste-ti imaginatia.

bafta


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FUHRER
post 17 Sep 2010, 22:31
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 214
Joined: 15 December 07




multam de incurajari baieti, va tin la curent!


--------------------
DACIA Logan 2014/ Laureate/ 0.9 TCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FUHRER
post 19 Sep 2010, 15:47
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 214
Joined: 15 December 07




mersi pt idei baieti, am rezolvat-o cu toba! pt hayon tre sa fac rost de un imbus mai mare, dar oricum sunt bucuros ca a meritat chinul la toba!


--------------------
DACIA Logan 2014/ Laureate/ 0.9 TCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
abc
post 19 Sep 2010, 21:43
Post #49


old school kid


Group: Members
Posts: 651
Joined: 28 November 08
From: Bucuresti




hai ca daca tot sunt pe aici....imi intra apa in portbagaj pe la "gaura de aerisire a hayon-ului",aripa spate stanga..ce-i fac ?ca ma dispera de fiecare data cand o spal am apa,am incercat sa-i prelungesc aia de cauciuc degeaba.. blush.gif

This post has been edited by abc: 19 Sep 2010, 21:44


--------------------
solenza scala 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FUHRER
post 23 Sep 2010, 19:09
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 214
Joined: 15 December 07




Salutare din nou! Revin cu problema acestui topic. Am incercat toate solutiile oferite de voi dar tot la fel hayonul se deschide la prima groapa si pe deasupra daca trag mai tare de el se deschide. Am gandeam sa schimb yala propriu zisa dar deh nu gasesc! M-am uitat aseara si la tija care coboara prin hayon dinspre incuietoare si am remarcat ca are un soi de joc de asemenea tija aia trece printr-un fel de surub cu gaura care abia strangea o piulita, am incercat sa strang dar degeaba! M-am uitat la mecanism si am remarcat ca acel cleste care agata si strange cuiul de jos nu pica perpendicular pe cui ci un pic inclinat...asa ar trebui sa fie?? Mai aveti alte idei? Si apropo unde gasesc o incuietoare din aia si la ce bani? Multumesc anticipat!


--------------------
DACIA Logan 2014/ Laureate/ 0.9 TCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GrOzOy
post 23 Sep 2010, 21:16
Post #51


Membru cu Dacie !


Group: Members
Posts: 839
Joined: 8 September 09
From: Ramnicu Sarat,Buzau !




Am vazut pe logan incuietori asemanatoare cu ale noastre . Oare or' fi aceleasi?O sa ma uit mai atent cand o sa am ocazia dry.gif


--------------------
Dacia SuperNova 2002 , fara piele :D - BZ 52 MTG
Cazan Romanesc !

Pasionat de fiarele vechi care merg mai spectaculos ca plasticele de ultima generatie !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu_GTT
post 23 Sep 2010, 21:24
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.502
Joined: 11 May 08
From: BRASOV




e la fel


--------------------
Dacia SuperNova 2002 Confort - BV 27 GTT
BMW e46 FL 2.0i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 24 Sep 2010, 07:57
Post #53


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Incuietoarea la solenza/logan este aceeasi, si se gaseste si la o parte din super nove, in special cele din 2002-2003, cand deja se pregatea platforma pentru solenza.

This post has been edited by Maskatu: 24 Sep 2010, 07:57


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 24 Sep 2010, 09:29
Post #54


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Incuietoarea "de clio" e pe dsn din iunie 2001


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FUHRER
post 24 Sep 2010, 11:44
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 214
Joined: 15 December 07




biggrin.gif Si solutii pt mine??? Incuietoarea mea e model vechi, are cuie din alea...sigur nu se potriveste incuietoarea de Logan!


--------------------
DACIA Logan 2014/ Laureate/ 0.9 TCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GrOzOy
post 24 Sep 2010, 11:51
Post #56


Membru cu Dacie !


Group: Members
Posts: 839
Joined: 8 September 09
From: Ramnicu Sarat,Buzau !




Aaa, noi am crezut ca ai deasta tip U . Pai in magazin nu cred ca se mai gaseste asa cerva, e model vechi de incuietoare. Incearca la dezmembrari , n-ai cum sa nu dai de vreo nova, super nova cu incuietoare ca a ta. Aici la mine am gasit foarte multe piese care mi-au trebuit si foarte ieftine. Alte solutii nu vad. Spor !


--------------------
Dacia SuperNova 2002 , fara piele :D - BZ 52 MTG
Cazan Romanesc !

Pasionat de fiarele vechi care merg mai spectaculos ca plasticele de ultima generatie !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Inya
post 29 Oct 2010, 11:11
Post #57


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 29 October 10




Si portbagajul meu facea la fel trebuia trantit fooooarte tar ca sa se inchida si asa fae figuri, ca mi s-au stricatsi telescopal ede la el de atat trantit...am ridicat partea aceea neagra de plastic care acopera incuietoarea de jos si am strans suruburile..acum se inchide normal fara sa trantesc...


--------------------
Dacia Supernova 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 29 Oct 2010, 11:23
Post #58


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




dtrebuie incuietoarea trasa spre stanga putin de la reglaj se umbla , daca e pe centru perfect nu se inchide.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 29 Oct 2010, 11:46
Post #59


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Completeaza locatia la profil. In targul Vitan cred ca ai sanse sa mai gasesti incuietoare. Eu am luat anul trecut partea de jos pe care se aseaza cuiele, a costat 20 de lei, dar fara surubul de ghidaj in care prinde broasca, doar modulul pe care calca cuiele. Sau mai simplu, de la dezmembrari.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 22:29
Forum Renault