DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Modificare cui broscă ușă, zgomot atenuat la închidere

doctorasul
post 3 May 2007, 20:12
Post #1


Membru imbatranit


Group: Validating DaciaClub
Posts: 1.603
Joined: 13 November 06
From: Pitesti




Daca s-a mai postat scuze,rog un moderator sa-l stearga.Poza cred ca spune totul,cautati un meserias si-l fortati sa faca treaba.Bucsa de teflon se poate confectiona cu usurinta,iar filetele se pot da si fara sa fi expert in domeniu.Succes!.
Au fost la Bursa si s-au vandut(nu-mi cereti altele).


--------------------
Dacia Dacia 92 - ot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
toto
post 4 May 2007, 10:57
Post #2


Destul de fost membru


Group: Members
Posts: 432
Joined: 26 April 04
From: Bucuresti




1. mai multe detalii pls cum fac rost de (confectionez) bucsa de teflon
2. trebuie micsoarata si raza cuiului unde vine bucsa sau grosimea acesteia este f mica si nu conteaza ?

merci


--------------------
Honda CIVIC 5D 1.8 Sport M/T - '07
romania, frumoasa tara...pacat ca e locuita...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marco24
post 13 May 2007, 22:02
Post #3


Membru...


Group: Members
Posts: 592
Joined: 22 February 06
From: Cluj-Napoca/Rm.Valcea




...daca cineva poate sa faca asa ceva vreau si eu 4 bucati. Cine se anunta???meseriasi ceva? icon_mrgreen.gif


--------------------
Dacia Logan 1.6 16v / BMW E46
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
deconectat
post 13 May 2007, 23:29
Post #4


Membru cu avatar de sezon


Group: Members
Posts: 1.116
Joined: 11 January 05
From: Brasov




Si eu sunt interesat, ca suna ca o conserva! sad.gif
1. Cum se confectioneaza bucsa? Unde gasesc teflon?
2. Trebuie dat filet in capatul cuiului si pusa o piulita, ceva, ca sa nu iasa bucsa?

3. Merge sa dau cu izoler pe cui (in loc de bucsa de teflon)? Rezista in timp?

This post has been edited by valentin.dumitran: 13 May 2007, 23:30


--------------------
logan 1.6 8v ambition .
Ex. DSN Rapsodie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
toto
post 15 May 2007, 16:53
Post #5


Destul de fost membru


Group: Members
Posts: 432
Joined: 26 April 04
From: Bucuresti




pai daca doctorasul ne-ar spune si noua cum sa confectionam bucsele de teflon "cu usurinta", poate as demara proiectul...sad.gif

This post has been edited by toto: 15 May 2007, 16:53


--------------------
Honda CIVIC 5D 1.8 Sport M/T - '07
romania, frumoasa tara...pacat ca e locuita...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
deconectat
post 15 May 2007, 17:01
Post #6


Membru cu avatar de sezon


Group: Members
Posts: 1.116
Joined: 11 January 05
From: Brasov




Eu am dat cu izoler si suna mult mai bine (se aude mai incet si nici nu mai suna a conserva). Acum astept sa vad cat tine; nu ma deranjeaza prea tare sa-l schimb o data la 2 saptamani.


--------------------
logan 1.6 8v ambition .
Ex. DSN Rapsodie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
doctorasul
post 15 May 2007, 18:52
Post #7


Membru imbatranit


Group: Validating DaciaClub
Posts: 1.603
Joined: 13 November 06
From: Pitesti




Schita la bucsa,sper sa va fie de folos.

This post has been edited by doctorasul: 15 May 2007, 18:57


--------------------
Dacia Dacia 92 - ot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
deconectat
post 15 May 2007, 19:09
Post #8


Membru cu avatar de sezon


Group: Members
Posts: 1.116
Joined: 11 January 05
From: Brasov




Unde pot sa gasesc materialele necesare (teflonul adica) si cum se prelucreaza el?


--------------------
logan 1.6 8v ambition .
Ex. DSN Rapsodie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 24 Jun 2009, 08:18
Post #9


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Am masurat cuiele de la super nova mea si un logan si iata rezultatele
Super nova : Cuiul care iese din caroserie are lungimea de 2,4 cm + 2-3 mm bucata aceea din care iese cuiul propriu-zis, iar diametrul bucatii unde am tot pus noi banda izolatoare este de 3,4 cm

Logan: Cuiul care iese din caroserie are lungimea de 2,2 cm + 7 mm bucata aceea din care iese cuiul propriu-zis, iar diametrul partii cu acel cauciuc cu tot este de 4,3 cm.

Deci avem asa:
Super nova - Logan
34 mm - 43 mm
24 mm - 22 mm
2 mm - 7 mm


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AdrianSavu
post 24 Jun 2009, 08:53
Post #10


Supernovist


Group: Members
Posts: 353
Joined: 28 August 08
From: Bucuresti




Si .. se potrivesc sau nu ??
Eu ma gandeam la altceva (daca nu se potrivesc cuiele) , exista un furun exact cum este ala care e pus pe cuiul de logan ( da nu stiu pe unde se gaseste) si putem face asa :
Taiem o bucata de 2 cm din furtun , il taiem si in lung (pe jumate ), il bagam pe cui si pe urma il lipim cu picatura smile.gif ...
Ce zici , ar merge ??


--------------------
Dacia SuperNova 2003 - Clima
Conduc o Dacia si asta imi ocupa tot timpul
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 24 Jun 2009, 09:29
Post #11


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Este o idee... dar trebuie un plastic dur, gen teava de plastic, nu cauciuc. Si unde gasesti sa cumperi doar 5 cm de furtun?? Cred ca se vinde la 2-3 metri.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fory
post 24 Jun 2009, 17:51
Post #12


Membru


Group: Members
Posts: 187
Joined: 27 April 09
From: Bucureti




biggrin.gif ce sunt acelea cuie? chiar nu stiu...ce fac? de ce trebuie sa puneti de logan?


--------------------
Dacia Supernova europa+ 2001 - OT-03-JDA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu_GTT
post 24 Jun 2009, 18:25
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.502
Joined: 11 May 08
From: BRASOV




Cuiele, acelea de pe caroserie de care se prinde incuietoarea portierei cand o inchizi
La logan are pe ele plastic ca sa diminueze sunetul produs la inchiderea portierei

Maskatu : M-am uitat si eu la un logan si am vazut ca sunt mai groase cuiele decat la snova , proprietarul de logan mi-a spus ca dupa o vreme trebuie sa schimbe acel plastic ca se uzeaza, cuiul fiind demontabil astfel schimba numai plasticul
Cu toate ca e mai gros banuiesc ca ar merge adaptat la supernovele noastre

This post has been edited by Relu_GT: 24 Jun 2009, 18:25


--------------------
Dacia SuperNova 2002 Confort - BV 27 GTT
BMW e46 FL 2.0i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristio_79
post 24 Jun 2009, 19:55
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.334
Joined: 28 September 05
From: CONSTANTA




Tot ce se lipeste pe acel cui va ceda foarte repede. Eu am incercat prin mai multe metode, chiar si cu un izolator de la un cablu mai mare in diametru si nu a tinut. Se taie imediat. Daca nu ati observat, acel plastic ce imbraca cuiele la Logan, dar si la alte masini, este mobil. In momentul cand broasca inchide, face o miscare de rotatie, iar acel plastic se misca impreuna cu acel zavor. Daca este fix, se taie.
La Solenza, eu am masurat diametrul acelui cui (partea pe care se prinde efectiv zavorul) si avea 10 mm grosime.
Cred ca singura modalitate ar fi confectionarea unor cuie sau modificarea celor existente pe masina la un strungar. Adica micsorarea diametrului si introducerea unui textolit mobil pe acesta.


--------------------
Citroen / Peugeot C3 / 308 SX 1.4 HDI 2005 / Allure 1.5 BlueHDI 2020
Mai traiti? Bine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 24 Jun 2009, 20:05
Post #15


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




@relu gt
Toate masinile straine au plastic la cuiele usilor. Si desigur ca sunt mai "groase" ca au acea izolatie de cauciuc. Daca nu ar avea izolatia probabil ar avea acelasi diametru ca si cuiele de super nova. Eu am incercat astazi o improvizatie cu un varnis de cablu de curent dar nu am avut lipici si nu prea era uniform. Si cum spune si colegul cristio, acest plastic este mobil, nu este lipit si este dintr-o bucata. In consecinta am pus la loc power tape. Dar asta nu tine decat 2-3 zile.

Mai este o problema. La logan parca prinderea este in capatul cuiului, cu imbus, la super nova stiu sigur ca se deschide cu o cheie de 10-15. O sa ma uit maine la un logan sa vad ce sistem de fixare are. Si am putea daca se demonteaza cuiul sa luam 4 cuie de logan si sa pune plasticul lor pe cuiele noastre. Dar trebuie verificat intai daca se inchide usa cu ele. Asta depinde numai si numai de incuietoarea situata pe usa. Daca poate sa "inghita" cuiul cu tot cu cauciuc. La logan s-ar putea sa fie mai mare deschiderea de la incuietoare cu cativa mm.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 24 Jun 2009, 20:21
Post #16


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




QUOTE(Maskatu @ 23 Jun 2009, 22:16)
Se aude a conserva pentru ca acel cui in care sta usa prinsa de caroserie nu are protectie de plastic. Poate sa fie si dacia lu bunicu din 1900 toamna. Daca are incelis de plastic la cuie, sunetul de conserva este atenuat cu mult. Si eu am izolat usile si tot se aude sunetul de conserva "multumita" acestui cui idiot. Am incercat cu diverse benzi izolatoare, cu power tape, dar nu rezista mai mult de cateva zile.

pozeee sa va oftic  biggrin.gif
*



Am cumparat eu doua chie de logan partea prosta e ca plasticul are diametrul mai mare decat cel de super nova si nu se inchide . Dar solutia e sa dai jos plasticul respectiv si sa tragi un furtunel pe suportul metalic al cuiului de logan diametrele vor vi la fel . Suportul de metal de la logan are diametrul mai mic fata de cuiul de super nova . Un cui = 16,5 lei bucata.
Eu momentan am lasat usiile fiindca ma ocup de opel , activez calculatorul si alte functii pe care le avea dezactivate.
Cel putin la logan suportul care sta bucatica de plastic se poate desface si ai acces la schimbarea plasticului .
Se poate prelucra la un strung e bine ca se misca si cu um pic de vaselina grafitata foarte buna pentru miscari .
In rest ar trebui polizata broasca ca sa intre acel plastic de logan frumos. Si cred ca asa veti proceda cu toti fiindca e mult mai usor de realizat .

This post has been edited by djasu82: 24 Jun 2009, 20:39


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 24 Jun 2009, 20:38
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...389&hl=conserva

moderator edit:multumesc costi. am unit topicurile


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 24 Jun 2009, 20:51
Post #18


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




nu e afisata schita de la bucse biggrin.gif , eu cred ca doctorasul a loat frumos la polizaor maciulia de la cuiul de super nova iar dupa aceea a folosit o filiera M10 sau M8 pentru a da filet si a prinde dupa aceea o piulita m8 sau m10 ma rog . Si la interior a introdus bucsa de teflon . Dupa ce s-a introdus bucsa de teflon a bercuit cu ciocanul in capul surubului pentru a nu mai iesi .
Oricum loati datele de la cui diametru la exterior scadeti din diametru 2mm pentru ca bucsea sa aibe diametrul la fel precum cuiul de super nova ne prelucrat . In final la strung se aschiaza cuiul de super nova cu 2mm sau 3 depinde cat de goasa in carne vrei sa fie bucsa dupa aceea se da 3-4 mm filet cu filiera .... si ca mai sus se procedeaza la fel.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 24 Jun 2009, 21:04
Post #19


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




I-am dat eu un pm, sper sa o mai aibe sa ne poata ajuta.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu_GTT
post 24 Jun 2009, 21:08
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.502
Joined: 11 May 08
From: BRASOV




djasu82

Dar nu ai incercat sa montezi cuiele de logan sa vezi daca se mai inchide cum trebuie portiera ?
Scuze nu am fost pe faza

This post has been edited by Relu_GT: 24 Jun 2009, 21:25


--------------------
Dacia SuperNova 2002 Confort - BV 27 GTT
BMW e46 FL 2.0i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 24 Jun 2009, 21:10
Post #21


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




QUOTE(djasu82 @ 24 Jun 2009, 21:21)
Am cumparat eu doua chie de logan partea prosta e ca plasticul are diametrul mai mare decat cel de super nova si nu se inchide .
*



--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 24 Jun 2009, 22:07
Post #22


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




QUOTE(Relu_GT @ 24 Jun 2009, 22:08)
djasu82

Dar nu ai incercat sa montezi cuiele de logan sa vezi daca se mai inchide cum  trebuie portiera ?
Scuze nu am fost pe faza
*



Nu le-am montat de potrivit se potrivesc dar fara plasticile respective iar cuiul de logan se desface in bucati si anume e confectionat dintr-un surub cu cap torex iar pe surub intra un tub (pe care se afla si plasticul respectiv) la care la un cap se termina cu o suprafata rotunda si mai mare iar dupa ea vine o shiaba de plastic si dupa ea o piulita la fel de mare .
Deci de intrat intra capul de la surub nu intra plasticul.... ca sa intre frumos se poate prelucra broasca adica lund la pila in asa fel sa intre usor pe plastic . Asta zic din ce am vazut la prima vedere asa in mare .


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu_GTT
post 24 Jun 2009, 23:11
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.502
Joined: 11 May 08
From: BRASOV




Atunci monteaza un cui si vezi cum se inchide usa


--------------------
Dacia SuperNova 2002 Confort - BV 27 GTT
BMW e46 FL 2.0i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gcgeorgescu
post 25 Jun 2009, 11:04
Post #24


Membru


Group: Members
Posts: 923
Joined: 25 December 08
From: Bucuresti




doctorasule nu am vazut nici o poza, dar mi-ai dat o idee, daca confectionez niste camasi pentru cuiele existente (ca la cablul de lumina) se poate intampla ceva rau?
mersi.


--------------------
Renault Fluence 30 dec 2010/ 1.5 Dci 110cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 25 Jun 2009, 11:14
Post #25


-


Group: Members
Posts: 21.841
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(djasu82 @ 24 Jun 2009, 23:07)
torex
TORX!


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 25 Jun 2009, 19:36
Post #26


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




QUOTE(gcgeorgescu @ 25 Jun 2009, 12:04)
doctorasule nu am vazut nici o poza, dar mi-ai dat o idee, daca confectionez niste camasi pentru cuiele existente (ca la cablul de lumina) se poate intampla ceva rau?
mersi.
*


Da nu se inchide usea !
Cel mai simplu am vazut azi si m-am uitat cu atentie , cumparam cuie de logan lasam plasticul acolo si prelucram clanta tongue.gif ma rog cum se mai spune in asa fel in cat sa copieze cola de plastic de pe cui . Eu zic ca e cel mai simplu asa , cine are flex da frumos clanta jos de pe use si o prelucreaza iar unde e semicircular foloseste o piatra micuta de polizor care se monteaza in bormasina . Nu stiu daca se potriveste clanta de la logan ca asa le-am cumpara si monta direct.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 26 Jun 2009, 08:21
Post #27


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




M-am uitat mai atent si se pare ca "sistemul" de prindere al cuielor difera de la logan la super nova. La super nova cuiul se poate demonta cu o cheie fixa, avand un fel de "surub" la baza, pe cand la logan se poate demonta in capatul cuiului cu imbus.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu_GTT
post 26 Jun 2009, 13:14
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.502
Joined: 11 May 08
From: BRASOV




La logan se demonteaza ca sa se poata schimba cand e nevoie plasticul ala


--------------------
Dacia SuperNova 2002 Confort - BV 27 GTT
BMW e46 FL 2.0i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
and_rei
post 26 Jun 2009, 16:12
Post #29


Membru multumit de fosta lui SupeRNova


Group: Members
Posts: 3.015
Joined: 20 November 08
From: Bucuresti




eu ma gandeam sa pilesc cuiu vreo 1-2 mm cu o pila foarte rezistenta ca am inteles ca si cuiu e "incapatanat" iar apoi sa-l imbrac intr-un cauciuc ceva.e ceva de munca da.....a mai incercat cineva sau i-a trecut prin gand asa ceva?


--------------------
Renault Megane 2.1 Silver 2005
"Concentrati in metropole, condusi de GPS, vom renunta la creier ca se pare ca gandim prea des."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 26 Jun 2009, 19:40
Post #30


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




QUOTE(Maskatu @ 26 Jun 2009, 09:21)
M-am uitat mai atent si se pare ca "sistemul" de prindere al cuielor difera de la logan la super nova. La super nova cuiul se poate demonta cu o cheie fixa, avand un fel de "surub" la baza, pe cand la logan se poate demonta in capatul cuiului cu imbus.
*


O sa fac maine o poza cu cuiul de logan si iti vei da seama ca in mare e la fel nu conteaza daca se strange cu cheia de 13 cred sau cu torx . Mai simplu se ia clanta la pila si se schimba cuiele de super nova cu cele de logan impreuna cu plasticul original . Din clanta pe toata suprafata pe unde calca cuiul de super nova ar trebui sa se ia cam 1mm la pila sau flex .


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 06:25
Forum Renault