DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Modificare cui broscă ușă, zgomot atenuat la închidere

and_rei
post 13 Jul 2009, 21:57
Post #61


Membru multumit de fosta lui SupeRNova


Group: Members
Posts: 3.015
Joined: 20 November 08
From: Bucuresti




am pus si eu azi scoci pe cui.tine da pana cand nu stiu.se rupe repede.


--------------------
Renault Megane 2.1 Silver 2005
"Concentrati in metropole, condusi de GPS, vom renunta la creier ca se pare ca gandim prea des."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan supernova
post 20 Jul 2009, 16:21
Post #62


Membru autentic


Group: Members
Posts: 754
Joined: 20 April 09
From: Bucuresti




salutare tuturor! de curand imi incepuse sa mi se inchida greu usile ,,am deschis usa si am rirdicat de ea in sus si jos si se misca destul de tare mam uitat la balamale si nu sunt desprinse din sudura sau rupte ceva de genu tutul se trage de la bolturile acelea am intrebat pe cn si mia zis ca se gasesc si nu sunt scumpe dar nu stiu cum se schimba sad.gif daca imi puteti explica si mie va rog frumos cum se schimba smile.gif


--------------------
Dacia /Renault Supernova clima & Clio Supernova (2002) & Clio (2005) - B-902-DAN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 20 Jul 2009, 17:05
Post #63


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




nu se trage de la bolt ci de la lasarea usi , se da jos plasticul de pe partea cu usea de sub bord si ai acces la suruburi unde poti ridica balamalele mai in sus . Decat sa te complici dai fuga la nea viorel desi are multi pe cap te rezolva si pe tine .


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gcgeorgescu
post 20 Jul 2009, 19:33
Post #64


Membru


Group: Members
Posts: 923
Joined: 25 December 08
From: Bucuresti




bucuresti, soare, banda izoliera rezista.
rm valcea ploaie cu descarcari electrice, banda izoliera rezista.
trecu' mai bine de o luna, banda rezista. victorie.gif
(cred, ca nu mai stiu cand am pus)

This post has been edited by gcgeorgescu: 20 Jul 2009, 19:34


--------------------
Renault Fluence 30 dec 2010/ 1.5 Dci 110cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 20 Jul 2009, 21:03
Post #65


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Ideea cu banda izolatoare este urmatoarea: Daca usile se inchid corect, adica nu se lovesc in colturi sus, atunci rezista banda pentru ca nu se forteaza. Dar daca usile nu se inchid corect si se lovesc in colturi, deci sunt lasate din balamale, automat incuietoarea loveste mai tare banda izolatoare si prin urmare se uzeaza mai repede. De aceea la unii rezista si la altii nu.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fory
post 20 Jul 2009, 21:49
Post #66


Membru


Group: Members
Posts: 187
Joined: 27 April 09
From: Bucureti




prima data cand am citit acest post, am zis ca nu e interesant...cui de logan...blablabla...DAR mi-am pus si eu banda asa de proba....e alta treaba...se aude frumos cand inchizi usa. problema la mine e nu este banda..da-o in colo de banda imi pun alta cand se toceste, pe mine ma enerveaza ca se inchid mai greu usile..adica trebuie sa dai mai tare cu ea..pe o parte castig ca se aude mai infundat dar acum se aude mai tare biggrin.gif eu am pus 2-3 straturi de banda asta sa fie motivul?


--------------------
Dacia Supernova europa+ 2001 - OT-03-JDA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu_GTT
post 20 Jul 2009, 22:25
Post #67


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.502
Joined: 11 May 08
From: BRASOV




Binenteles ca din cauza ca ai pus prea multa banda, mai da jos din ea si ai sa te convingi


--------------------
Dacia SuperNova 2002 Confort - BV 27 GTT
BMW e46 FL 2.0i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crick
post 20 Jul 2009, 23:14
Post #68


Membru autentic


Group: Members
Posts: 664
Joined: 2 January 09
From: Bucuresti




QUOTE(djasu82 @ 20 Jul 2009, 17:05)
nu se trage de la bolt ci de la lasarea usi , se da jos plasticul de pe partea cu usea de sub bord si ai acces la suruburi unde poti ridica balamalele mai in sus . Decat sa te complici dai fuga la nea viorel desi are multi pe cap te rezolva si pe tine .
*


La SN balamalele se pot regla din suruburi?! La SLZ sunt sudate iar atunci cind usa e lasata,sigur este boltul rupt.Reglajul usii se face cu o scula gen ranga prin indoirea bratului balamalei.La mine boltul a fost rupt in 3 bucati si a iesit prin incalzire la acetilena.


--------------------
Dacia Solenza Scala 2003 - B _____
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
91_CTL
post 9 Dec 2010, 22:17
Post #69


am multe de invatat......


Group: Members
Posts: 195
Joined: 25 November 10
From: Facaeni, Ialomita




foarte tare georgescule radmasa.gif lumea se chinuie sa calculeze sa puna cuie de logan, sa pileze din cui, din clanta... si u le-ai dat clasa cu banda ta izoliera, maine imi pun si eu aceasta banda minune, bft all si inca odata respect georgescu si banda lui izoliera cool.gif


--------------------
Dacia SuperNova Clima 2001
Nr. inmatriculare: Fara numar, fara numar......
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 9 Dec 2010, 22:24
Post #70


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Daca ai fi citit regulamentul ai fi stiut ca nu ai voie sa adaugi posturi noi doar de dragul de a posta. Drept urmare la viitorul mesaj gen cel de sus sau cel din topicul in care nu se mai scrisese de 7 ani, se lasa cu avertismente.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
scorpion
post 24 Dec 2010, 16:06
Post #71


Membru autentic


Group: Members
Posts: 239
Joined: 3 January 08
From: Bucuresti




djasu82 , spuneai :

QUOTE
nu se trage de la bolt ci de la lasarea usi , se da jos plasticul de pe partea cu usea de sub bord si ai acces la suruburi unde poti ridica balamalele mai in sus . Decat sa te complici dai fuga la nea viorel desi are multi pe cap te rezolva si pe tine .


Cine este nea Viorel si daca-i priceput la Nove , cum dau de el ? Precizez ca eu sunt din Bucuresti , dar daca-i si prin localitatile de langa oras , nu-i o problema pt un mecanic bun , bag un drum...


--------------------
. Citroen Xantia 2.0i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 24 Dec 2010, 16:26
Post #72


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Zi ce problema ai si poate te pot indruma fara sa mai dai bani pe la altii.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
scorpion
post 29 Dec 2010, 12:05
Post #73


Membru autentic


Group: Members
Posts: 239
Joined: 3 January 08
From: Bucuresti




Pt Maskatu :
multumesc de ajutor , chiar am sfeclit-o cu Nova ca nu pot s-o tin asa pana la primavara.
Problemele sunt :
- a inceput sa patineze ambreiajul , il am gata cumparat tot kitul , trebuie montat
- am imbinarea neetansa dintre galeria de evacuare a motorului si teava catalizatorului ( a avut un accident de curte : un prieten de familie , chior si surd a lovit catalizatorul de blocatorul portilor care era zdravan rau si fortand intrarea in curte a smuls tabla de protectie a catalizatorului si-a strambat conul care calca pe galeria de evacuare , probabil pt ca motorul era cald si metalul a fost mai maleabil...) Eu problema asta am rezolvat-o cu Reizosil ( un silicon elastic care rezista la 300C ) si-am luat ITP-ul asa la RAR Bucuresti , dar un REIZOSIL este 40 lei si tine ceva dar trebuie ALTUL daca umbli pe acolo......
- aceeasi bucata de evacuare care contine catalizatorul s-a retezat exact de unde intra in teava de evacuare intermediara si va trebui peticita teava , pt ca un catalizator nou cu un con nou sus la motor si teava ok jos la racord nu-l cumpar cu 700lei nici mort
- reglarea timoneriei CV, pt ca reuseste sa intre in marsarier fara sa ridic gulerul schimbatorului si uneori "servesc" marsarier in loc de a 2-a...

Deci incepand cu motorul care trebuie desfacut pt schimbarea ambreiajului si continuand cu tinichigerie pt catalizator as avea nevoie de-un mecanic si de-un tinichigiu.
Daca stii mecanic si tinichighiu bun , da-mi un bip pe 0745 123 357 si te sun eu , sau lasa-mi un MP , cum ti-e mai la indemana.


--------------------
. Citroen Xantia 2.0i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gcgeorgescu
post 29 Dec 2010, 17:48
Post #74


Membru


Group: Members
Posts: 923
Joined: 25 December 08
From: Bucuresti




a trecut ceva din 2009 si banda rezista, zgomotul e ca la staine (stiu ca nu ma credeti, dar asa e, oarecum ). sa deformat banda exact pe unde trece incuietorul acela si sa strans acolo unde pocnea a sunet metalic, ca un tampon sa zic . e bine ne mai "auzim"peste un an
ultima "izoleire" este din naintea postului anterior, deci rezista.

This post has been edited by gcgeorgescu: 29 Dec 2010, 17:49


--------------------
Renault Fluence 30 dec 2010/ 1.5 Dci 110cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 3 Jan 2011, 14:22
Post #75


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




nu stiu cat rezista guta dar sar putea da doua straturi iar dupa aceea se toarna pe prima tura putin cate putin din supre glue ca sa tina spirele la guta unite iar dupa aceea inca un strat si cu siguranta se simte altfel.
Solutia mi-a venit stand pe ganduri cum sa fac bucsa respectiva .
Si o facea pana la urma dar nu are sens sa arunc cu banu asa cu guta se rezolva rapid.
Sper sa fie utila informatia.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lirutza
post 4 Jan 2011, 14:58
Post #76


Membru autentic


Group: Members
Posts: 243
Joined: 9 May 09
From: București/Buzău




Sau in loc de super glue se face un nod pescaresc smile.gif
Eu zic ca merita incercata solutia.

This post has been edited by lirutza: 4 Jan 2011, 15:00


--------------------
DSN Confort 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 4 Jan 2011, 16:07
Post #77


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




parca vad ca vine altu cu o idee sa dea peste surub cu folie de plastic biggrin.gif


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 21:57
Forum Renault