DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> COnsum de 12% la Solenza pe benzina

djasu82
post 13 Mar 2011, 11:31
Post #31


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




QUOTE(marius80_eugen @ 27 Feb 2011, 22:52)
Cum sa n-aveti retur la pompa de benzina ?
Presiunea pompei nu are cum sa fie atat de exact cat se consuma de catre motor , restul de presiune trebuei sa se poata intoarce in rezervor , pana si la vechea dacie era la fel . Nu inteleg principiul pe care se bazeaza pompele de care spuneti voi . Toata benzina pompata din rezervor se consuma ?
Poate ca mai depinde si de unde ai bagat benzina . Eu nu am astfel de probleme , ionutiulia si poate ar trebui sa te gandesti ca nu toti baga de la Petrom benzina , apoi altii paote ma baga si aditiv si tratamente care nu lasa acele mizerii sa se depuna . Sfatul asta ca toti ar trebui sa se apuce sa schimbe pompele de benzina , injectoarele , bobinele .... este putin cam EXAGERAT ... nu crezi ?
*


Tu ai modelul vechi ca la sn cele 2004-2005 nu mai au retur de la rampa de injectie ci sunt in pompa montate si anume regulatorul de presiune si din pompa pleaca un furtun spre injectie.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
reddacy
post 15 Mar 2011, 18:34
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 240
Joined: 18 January 08
From: In inima Ardealului




la mine a scazut consumul de vreo 4-5 luni cam aproape cu un litru......de fapt nu mai prea trage acolo pe la turatia de cuplu... sad.gif

ma gandesc sa-i curat injectoarele si sa-i schimb bujiile, ca au 15000 km.....


--------------------
dacia solenza 2003 scala - AB-29-RAZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
augustin87r
post 15 Mar 2011, 22:11
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 865
Joined: 18 June 06
From: Rm.Valcea




si bujiile pot fi de vina pt consum mare mai ales in oras. AM vazut pe pielea mea , desi ma incapatanam sa cred ca nu conteaza foarte mult. In oras chiar conteaza mult...


--------------------
Dacia Solenza Clima 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 12 Oct 2015, 15:57
Post #34


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




Dupa cativa ani buni care am folosit noul ansamblu pompa benzina,inlocuindul pe cel original pe motiv ca NU imi indica bine nivelul de benizna in final am ajuns sa pun inapoi ansamblu original de benzina pe solenza.De ce?? pentru ca cel pe care il bagasem in rezervor a inceput sa schioapete sa nu mai bage bine benzina cand apasam pedala de acceleratie iar in tr a II a in plafona mersul motorului.Acum cu originalul ansamblu cu care a fost echipata masina in 2004 merge motorul super, nu mai am problema din tr a II si in pante cand bag piciorul in ea se simte ca fuge si nu se ingatuie si dupa pleaca si ea.


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 15th June 2024 - 14:37
Forum Renault