DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> O clona a Matizului, In Romania va fi lansat Chevy Spark

LOVENDAL
post 19 Mar 2005, 10:25
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 241
Joined: 19 January 05




Stire din Evenimentul Zilei:
http://www.evenimentulzilei.ro/sport/?news_id=181798

"General Motors, cel mai mare producator de autovehicule din lume, organizeaza in acest weekend, in localitatea italiana Perugia, primul drive-test pentru jurnalisti cu noul model Chevy Spark, masina de oras care va fi lansata pe piata europeana, inclusiv in Romania, peste citeva saptamini. Tara noastra va cunoaste astfel primul razboi adevarat intre doua masini aproape identice - Chevy Spark si Daewoo Matiz. Cele doua combatante dispun de aceleasi echipari si au preturi sensibil egale. Potrivit reprezentantilor GM, noul Chevy Spark va avea, in varianta standard, pretul de 5.000 de euro! Suma este minima, vizeaza o versiune modesta si nu contine TVA (950 de euro). Varianta de top - motor de 1.000 cmc, patru cilindri, 64 de cai putere, ABS, aer conditionat, dublu-airbag si radio CD - ar urma sa coste 8.500 de euro.

Cit conteaza imaginea? Diferentele sint foarte putine, iar duelul din tara noastra se anunta extrem de echilibrat. Adulat pe piata noastra, Matizul romanesc este mai ieftin cu citeva sute de euro si consuma mai putin. Sufera insa la capitolul imagine. Romanii au devenit sensibili la zvonul potrivit caruia fabrica de la Craiova s-ar putea inchide peste citeva luni, in octombrie expirind licenta de folosire a numelui Daewoo. GM, care este acum proprietarul companiei sud-coreene, nu mai doreste nici macar sa trimita in Banie caroserii si alte componente care echipeaza, in proportie de 40 la suta, modelele oltene. Matiz n-a fost modificat ca aspect de sase ani, de cind a fost lansat pe piata. Recent a primit insa un nou propulsor, mai economic si care respecta regulile de poluare EURO 3. In primele doua luni, Daewoo Romania a vindut pe piata noastra aproape 3.000 de modele Matiz, cele mai multe din versiunea Economic, varianta care costa 5.299 de euro si care nu dispune de nici o optiune (ABS, aer conditionat, servodirectie, airbag).
Spark vine cu un aer mai proaspat, occidental si poarta sigla marcii Chevrolet, divizie a General Motors, fapt ce poate fi similar cu un certificat de garantie pentru performanta si calitate. In plus, modelul americano-coreean este echipat cu un set motor-cutie de viteze mai performant. Designul este spectaculos, iar confortul interior a fost imbunatatit, gratie dimensiunilor mai mari. In schimb, fata de “geamantanul” romanesc, este mai scump, iar consumul este si el mai ridicat. Acest inconvenient ar putea fi diminuat daca se va achizitiona in sistem leasing pentru a se evita o buna parte dintre taxe.
Pe sosea, Chevy Spark se prezinta mult mai bine decit Matiz. Noul model este, datorita motorului mai puternic, impetuos si cu o buna tinuta de drum. Echilibrat, poate lua curbele strinse chiar si la viteze mai mari de 60 km/h, fara sa intre in joc fenomenul de subvirare.

Chevy Spark

capacitate cilindrica: 1.000 cmc, patru cilindri
cai-putere: 64
viteza maxima: 152 km/h
acceleratie de la 0-100 km/h: 13,7 secunde
consum: urban - 8,8 litri/100 km; extraurban - 5,3 litri/100 km; mixt - 6,6 litri/100 km.
pret: 5.950-8.500 de euro (cu toate taxele incluse)

Daewoo Matiz

capacitate cilindrica: 800 cmc, trei cilindri
cai putere: 48
viteza maxima: 144 km/h
acceleratie de la 0-100 km/h: 17 secunde
consum: urban - 7,2 litri/100 km; extraurban - 4,2 litri/100 km; mixt - 5,3 litri/100 km
pret: 5.199-7.799 de euro (toate taxele incluse)

Schimbare neasteptata de nume

In urma cu trei saptamini, la Salonul Auto de la Geneva, standul constructorului Chevrolet se mindrea prezentind Europei noul Matiz, model auto din segmentul mini.
Fabricat sub licenta General Motors, care a preluat acum trei ani compania sud-coreeana Daewoo, Chevy Matiz a atras multe priviri admirative, mai ales ca de aspect s-a ocupat celebrul carosier italian Giorgio Giugiaro.
Nici pretul n-a fost trecut cu vederea, la 8.500 de euro noul citadin (masina folosita cu preponderenta in mediul urban) fiind unul dintre cele mai ieftine automobile de pe piata europeana. In urma cu doar citeva zile, GM a luat insa hotarirea sa schimbe denumirea modelului, renuntind la Matiz in favoarea lui Spark, fara sa intre in detalii."



Attached thumbnail(s)
Chevy_Spark.jpg ( Size: 127.4k ) Number of downloads: 649


--------------------
Renault / Dacia Renault Megane 2 - IS-XX-DWB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan3l
post 19 Mar 2005, 11:47
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 257
Joined: 4 August 04
From: Bucuresti




urat , gurmand , puturos , scump post-336-1110552449.gif


--------------------
Renault Megane 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lar
post 19 Mar 2005, 12:30
Post #3


Agent Smith


Group: Members
Posts: 456
Joined: 27 September 04
From: Bucuresti




QUOTE(bogdan3l @ 19 Mar 2005, 12:47)
urat , gurmand , puturos , scump  post-336-1110552449.gif
*



Mai pe scurt, nasol ! biggrin.gif


--------------------
Seat Leon 1P 2009 Sport Pack - B xx xxx
Curiozitatea omoara pisica !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogdan_F
post 19 Mar 2005, 12:55
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 335
Joined: 30 June 03




Bai baieti, nu va mai uitati in gura ziaristilor de la Evz, ca nu se pricep la auto.

1. Orice cautare banala oe Google arata faptul ca pe anumite piete Daewoo Matiz era vandut din 2003 sau chiar mai de demult sub numele Chevrolet Spark.

2. Poza aia nu reflecta designul noului matiz...Pentru mai multe detalii uitati aici vesti despre noua masina:
http://www.automobilemag.com/auto_shows/20...hevrolet_matiz/
http://www.carpages.co.uk/chevrolet/chevro...&echo=227919118
http://motortrend.com/autoshows/coverage/112_05gen_matiz/

DECI, VEDETI CA E ALTCEVA FATA DE VECHIUL MATIZ. SI E SI MAI ECONOMIC.

This post has been edited by Bogdan_F: 19 Mar 2005, 12:58


--------------------
Ford Fiesta 1.4 TDCi 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreic
post 19 Mar 2005, 18:11
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 415
Joined: 18 January 05
From: Bucuresti




Astazi am vazut o revista coreana care il anunta drept Matiz II. O sa incerc sa fac rost si de niste poze.


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.6 mpi - B-xx-yyy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 19 Mar 2005, 18:48
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




aceiasi Marie cu alta palarie
de fapt palarii ca asta mi se par a fi stopurile smile.gif


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 19 Mar 2005, 19:29
Post #7


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Este vorba de Chevrolet Matiz II
In tarile unde se mai fabric/comercializeaza Daewoo Matiz (I) se comercializeaza sub denumirea Chevrolet Spark


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SORAN
post 19 Mar 2005, 20:54
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 129
Joined: 1 July 04
From: Bucuresti




Nu stiu ce viteza maxima e aia data de ei, mai ales daca motorul e mai mare. Cu un Matiz Korean printre primele aduse am mers cu 160 fara probleme, iar viraje la 60km/h sa fim seriosi si Tico poate mai mult:) Asa ca nu stiu ce sa zic...adevaru e ca acum am un Matiz vechi de aproape 2 ani facut la noi dar care nu se compara cu ala Korean din multe puncte de vedere, adica e mult mai slab si la performante as zice dar in primul rand la finisari si la calitatea executiei.Asta e!


--------------------
Dacia LOGAN VAN 2008
Va stau la dispozitie cu intrebari despre LED-uri!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MMihai
post 19 Mar 2005, 22:46
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 772
Joined: 5 June 03
From: PITESTI




Acum 3 ani Grecia era plina de astfel de masinutze... iar eu ziceam ca gata .. in maxim 3 luni apare si la noi, dar a aparut de n-a mai putut


--------------------
Renault Megane III 1.6 16V 110cp Noir Nacre
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djonexx
post 19 Mar 2005, 23:55
Post #10


Dupa 4.5 ani de DSN


Group: Members
Posts: 86
Joined: 21 November 02
From: Cluj-Napoca




Azi am avut ocazia sa conduc un matiz nou-nout... Mi-a fost efectiv frica sa trec de 70km/h, cu vant din lateral mergeam in toate partile sad.gif Fara servodirectie, fara servofrana, modelul cel mai acru.

Pe cuvant ca supernova ii masina de F1 pe langa buburuza aia. Parerea mea.


--------------------
Ford Focus Trend CL Wagon 2006 - CJ-11-NEC
Ford Focus Trend CL 1.6 tdci 110 cp
Dacia Supernova Clima 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogdan_F
post 20 Mar 2005, 13:28
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 335
Joined: 30 June 03




QUOTE(djonexx @ 20 Mar 2005, 01:55)
Azi am avut ocazia sa conduc un matiz nou-nout... Mi-a fost efectiv frica sa trec de 70km/h, cu vant din lateral mergeam in toate partile sad.gif Fara servodirectie, fara servofrana, modelul cel mai acru.

Pe cuvant ca supernova ii masina de F1 pe langa buburuza aia. Parerea mea.
*




eee, hai acum sa nu exageram. Am condus si Matiz-ul tatalui meu, conduc si SLZ si nu e chiar asa rau. De fapt, in anumite privinte Matizul este peste Supernova si chiar peste SLZ (ma refer la calitatea unor compondente, a chederilor, tabla care desi e subtirica nu rugineste asa usor ca la Dacia, etc). Matizul tatalui meu are 70000 km facuti 80% in bucuresti si in afara de consumabile si o planetara care s-a stricat din cauza unui burduf taiat nu a schimbat absolut nimic.

Si ca sa revenim la on-topic, in contextul aglomeratiei din Bucuresti si din alte orase, masinuta aia o sa fie un succes daca se va vinde intre 5800 si 8500 euroi.



--------------------
Ford Fiesta 1.4 TDCi 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FLEX
post 20 Mar 2005, 18:33
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 570
Joined: 14 November 03
From: Bucuresti




Matiz a trecut la generatia a 2-a a platformei; pe prima platforma s-au construit 2 modele, respectiv al nostru, cel de toate zilele, cu o singura motorizare 0.8l si face-lift-ul Matiz 2 cu modificari ale grupurilor optice si 2 motorizari, 0.8l si 1.0l; acest Matiz 2 il puteti vedea si in Romania, circulind cu numere XX-XX-DWR, probabil capete de serie asamblate experimental la Craiova sau pur si simplu importate pentru uzul fabricii (are logo-ul Matiz II pe hayon).

Noul Matiz ar fi a 3-a varianta a masinii, pe o platforma usor reproiectata (se pare ca ampatamentul si ecartamentul sint un pic mai mari si s-a modificat solutia puntii spate) si dispune de aceleasi motorizari cu varintele precedente; daca se va vinde in Romania doar varianta de 1.0l sub numele de Chevrolet Spark e de asteptat sa nu sufoce de tot uzina craioveana, dar in mod cert va ameninta serios vinzarile de Matiz autohton, peste imaginea caruia s-a cam asternut praful.
Daca GM va obtine o reducere de taxe vamale pentru acest model, s-ar putea specula in cheie optimista despre viitorul Fabricii craiovene ... dar UE vegheaza si Kolin e foarte aproape (Peugeot 107, Citroen C1, Toyota Aygo - 8000E).


--------------------
Daewoo Matiz Fiat 600D
"Inainte de a cumpara sau utiliza un produs cititi cu atentie instructiunile de utilizare"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djonexx
post 21 Mar 2005, 08:10
Post #13


Dupa 4.5 ani de DSN


Group: Members
Posts: 86
Joined: 21 November 02
From: Cluj-Napoca




Bogdan_F - sunt de acord cu tine cu ce spui - componente, finisaje, etc. de o calitate superioara fata de SN.

Eu ma refeream la cum se conduce, cum sta pe drum, demaraj, etc., afara din localitate si nu in oras. Daca faci un drum de 2-300 km de exemplu cu un matiz, ajungi mai stresat sau mai linistit decat cu o SN/SLZ ? Ma gandesc ca nu multi isi permit 2 masini - una de oras (Matiz) si alta de drum lung (...).

Si ideea ar fi daca atunci cand o cumperi primesti suficienta masina wink.gif de acei 5800 euro sau e doar o motocicleta cu 4 roti ?



--------------------
Ford Focus Trend CL Wagon 2006 - CJ-11-NEC
Ford Focus Trend CL 1.6 tdci 110 cp
Dacia Supernova Clima 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogdan_F
post 21 Mar 2005, 09:39
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 335
Joined: 30 June 03




Unul din motivele pentru care mi-am luat SLZ si nu Matiz este ca nu stiam ce se va intampla cu fabrica de la Craiova dupa ce le va expira licenta si prin urmare nu stiam la ce sa ma astept din punct de vedere al service-ului si a pieselor de schimb dupa acest moment.

In schmb, Matizul e mai economic, mai silentios si sa stii ca nu e chiar foarte puturos. Ca dinamica e comparabil cu o Dacie Berlina, iar ca stabilitate nu sta foarte prost si su singuranta mult mai bine decat Tico. Daca te uiti pe www.mobile.de o sa vezi ca in Germania masinuta asta are un pret SH mai mare decat modele mai titrate cum ar fi Reno Twingo, Pejo 106, Fiat Seicento, ceea ce dovedeste ca nemtii il pretuiesc destul de mult....

Iar legat de Matiz 3, designul e superok si cred ca o sa se vanda bine....Ce e si mai interesant de vazut insa e pozitionarea acestuia fata de trio-ul Pejo 107, Toyota Aygo si Citroen C1. Oricum, din toata oovestea asta noi consumatorii suntem cei mai castigati.


--------------------
Ford Fiesta 1.4 TDCi 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
NoDoubt
post 21 Mar 2005, 09:41
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 13 March 05




Indiferent de motorizare, sau optionale, ea va concura direct cu loganul in categoria asta de pret. La dotari egale, preturi cam egale, iar variantele de top la ambele vor fi un pic peste 8000. Faceti si voi o comparatie si o sa vedeti ca nu prea are cum bate loganul nici la siguranta, nici stabilitate, nici.. orice. Va gasi insa adepti in randul domnisoarelor speriate de parcari cu spatele, al firmelor de curierat, taxi, catering, etc. Si daca mai adaugam la asta ca Renault va licita si pentru uzina de la Craiova (deh.. costuri mici si planuri mari de export), ne dam seama ca va fi oprezenta bine privita, va stimula concurenta, aparitia a diferite promotii, dar nu va fi niciodata asa populara si de bine vanduta ca vechiul Matiz care a prins la vremea lui o mare gaura de piata. Si inca un aspect... pana cand vor incepe sa fie vazute cat de cat pe sosele, aproape se va fi terminat 2005, vor fi deja pe piataSH-uri de LGN sau SLZ ajunse la un an doi... si ..pentru unii, un LGN de un an cu 13.000Km la 5000 euro si cu garantie extinsa ramasa de inca doi ani, poate fi mai atractiv decat un MAtiz nou la 6000 (cu TVA) si cu aceiasi garantie. Parerea mea... Deci competitie dura.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Latza
post 21 Mar 2005, 13:08
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 58
Joined: 21 December 04




Dar cu stopurile oare ce-au avut ? Urat de tot fundul...


--------------------
Dacia SLZ Confort Azur 2005 - GL-##-LTZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lucian123
post 30 Mar 2005, 11:48
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 240
Joined: 25 August 04
From: Bucuresti




Am vazut eu unul cu numere straine. Daewoo Matiz II scria pe el.
Un Matiz cu face lift.


--------------------
DACIA LOGAN Laureate 1.4 Rosu - B40XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tazzz
post 30 Mar 2005, 13:35
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 521
Joined: 26 August 04
From: Iasi - Romania




Matiz-ul 2 e aparut de mult...este unul alb prin Iasi de vreo 2 ani, e cu numere de Bucuresti...

il vedeam in fiecare zii cand veneam de la scoala...dar s-a terminat liceul si acum nu stiu daca mai e pe strazi wink.gif

in concluzie oricum e urat tare...nu-mi place...


--------------------
Dacia Logan Laureat 1.6 - IS XX TAZ
si aici ar fii semnatura nu? :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
os
post 30 Mar 2005, 14:09
Post #19


Dictator. Comunist. Arbitrar. Pe scurt: rau.


Group: Moderatori
Posts: 1.528
Joined: 29 April 04




As avea o corectie:

Asa-zisa "Badge Engineering" se practica de mai multa vreme (vînzarea aceluiasi produs, eventual cu modificari minore, sub diverse marci). Alte exemple: Mazda 121/Ford Fiesta (unele generatii); Daewoo Kalos/Chevrolet Kalos; Ford/Mercury (unele modele) si altele.

Mai nou si de interes: Dacia Logan/Renault Logan.

Asadar, nu-i vorba de "o clona a Matizului", ci de "Un Matiz".


--------------------
. . .
Muschii mei minte nu are.
Cip-Cirip! Cip-Cirip! Cip-Cirip!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Radduu
post 30 Mar 2005, 15:08
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 526
Joined: 16 April 04
From: Bucuresti




si totusi e mai bun ca o dacie berlina tongue.gif


--------------------
Dacia 1300 /1310 1983 - B
If you can't find something to live for, Then you best find something to die for


User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
musicall
post 30 Mar 2005, 17:37
Post #21


musicall


Group: Members
Posts: 547
Joined: 6 February 05
From: Braila




Mai frumos Matiz !!!
Astai prea... buburuza !!! biggrin.gif


--------------------
Fiat Punto Classic | Blogu personal - delfinul.com
Va salut dintr-o clinica de dezintoxicare pentru dependentii de webdesign!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tazzz
post 30 Mar 2005, 18:10
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 521
Joined: 26 August 04
From: Iasi - Romania




ce am vazut pe strada...Chevrolet AVEO ...care era exact ca Chevrolet Kalos...din cate stiu eu AVEO e numele pentru piata americana, cine a dat banii sa-si aduca asa o masina tocmai de peste ocean? 04.gif

sau se vinde si in europa cu numele asta? huh.gif


--------------------
Dacia Logan Laureat 1.6 - IS XX TAZ
si aici ar fii semnatura nu? :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zack
post 27 Apr 2005, 22:41
Post #23


Cel' incapatzanat


Group: Members
Posts: 95
Joined: 22 March 05




apai.....de nu le-au sucit astia de la GM numele.....eu unu n-am mai inteles nimica. kalosu=aveo. intrati pe www.chevrolet.ro si o sa vedeti ca acum se comercializeaza chevy kalos cu alt bot(nu-mi place deloc....da in fine) mad.gif


--------------------
chevrolet 1.4 16v 2005, full - nu zic :))
[COLOR=blue]!!! Drive Safety !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lm
post 28 Apr 2005, 08:33
Post #24


Membru


Group: Members
Posts: 185
Joined: 13 July 04
From: Tg-Mures




Am citit ca si in Polonia se va produce noul Matiz. Stie cineva mai multe detalii , respectiv istoricul fabricii din Polonia ? M-ar interesa cel mai mult daca s-a produs acolo Matiz cu motor euro 3, si data aparitiei.


--------------------
Ex.Dacia 1100,1310 1971/1991
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
body
post 28 Apr 2005, 11:13
Post #25


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 568
Joined: 19 July 04
From: Ploiesti




QUOTE(tazzz @ 30 Mar 2005, 19:10)
ce am vazut pe strada...Chevrolet AVEO ...care era exact ca Chevrolet Kalos...din cate stiu eu AVEO e numele pentru piata americana, cine a dat banii sa-si aduca asa o masina tocmai de peste ocean? 04.gif

sau se vinde si in europa cu numele asta? huh.gif
*


Sub numele de chevrolet aveo se vinde si in orientul mijlociu ( kuwait , emiratele arabe unite ...etc) De acolo se ajunge destul de usor cu masina.
Bafta


--------------------
Mitsubishi/Suzuki Lancer/SX4 2007/2008 - PH-72-BVR PH-77-MMR
body cu lancer si nevasta cu suzuki sx4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 3 May 2005, 08:55
Post #26


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




QUOTE(os @ 30 Mar 2005, 15:09)
As avea o corectie:

Asa-zisa "Badge Engineering" se practica de mai multa vreme (vînzarea aceluiasi produs, eventual cu modificari minore, sub diverse marci). Alte exemple: Mazda 121/Ford Fiesta (unele generatii); Daewoo Kalos/Chevrolet Kalos; Ford/Mercury (unele modele) si altele.

Mai nou si de interes: Dacia Logan/Renault Logan.

Asadar, nu-i vorba de "o clona a Matizului", ci de "Un Matiz".
*



Pardon! Mercury e divizia de lux a lu' Ford pt piata europeana...


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
viulian
post 3 May 2005, 09:09
Post #27


Que ?


Group: Members
Posts: 356
Joined: 22 March 04
From: Bucuresti




Ce se intampla, designerii astia parca s-au fastacit in ultima vreme. Nici o masina nu mai arata placut, toate au ceva super suspect la care trebuie sa inchizi ochii caci deh..

Si matizul imi pare aiurea, cu farurile alea de zici ca sunt de tir, si stopuri enorme de bascula de 10 tone.
Bizar..


--------------------
Dacia 1310S - CT-26-VID
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
os
post 3 May 2005, 09:35
Post #28


Dictator. Comunist. Arbitrar. Pe scurt: rau.


Group: Moderatori
Posts: 1.528
Joined: 29 April 04




QUOTE(asarban @ 3 May 2005, 09:55)
Pardon! Mercury e divizia de lux a lu' Ford pt piata europeana...
*



Imi pare rau ca trebuie sa te contrazic:
vezi http://www.mercuryvehicles.com/
si
http://www.ford.com/en/company/about/count...tes/default.htm

Dupa informatiile de pe (unele linkuri de pe) cel de al doilea site, Mercury pare sa nu se vinda in Europa (ceea ce nu-i nici o paguba).


--------------------
. . .
Muschii mei minte nu are.
Cip-Cirip! Cip-Cirip! Cip-Cirip!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cumatru
post 24 Jun 2005, 18:13
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 24 June 05




Matizurile II (Matiz I facelift) cu numere DWR sunt fabricate la Craiova (sunt din loturi pentru export) si apartin Daewoo Automobile Romania (DWAR), iar ala alb din Iasi cu nr. de Bucuresti este de la Centrul Zonal Daewoo Iasi.


--------------------
DW Espero - is-01-fai
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 2nd May 2024 - 08:43
Forum Renault