DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> pedala de frina anormal de tare

eurocristi
post 26 Mar 2008, 22:01
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 237
Joined: 16 May 07
From: Oradea




De la o vreme am remarcat ca pedala de frina a devenit anormal de tare si trebuie sa o apas cu mai multa forta ca sa am aceasi eficienta de frinare.Am facut testele,invatate de pe forum,de verificare a pompei de servo frina si pare o.k. . Parca si ABS-ul intra in functie mai repede decit inainte.
A mai avut cineva probleme de genul asta?


--------------------
logan ambition 2005
membru proaspat dar experimentat in auto
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
liviu2004
post 26 Mar 2008, 22:10
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.184
Joined: 21 November 05




Totusi intarirea pedalei inseamna ca servo nu-si mai face bine treaba. Nu imi pot da seama daca ABS-ul are vreo treaba aici, desi n-ar fi exclus.


--------------------
Opel Tigra Twintop 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 27 Mar 2008, 10:37
Post #3


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Intarirea pedalei e data, in general, de pierderea de vacuum.
verifica supapa, furtunul si prinderile circuitului de vacuum dintre amplificatorul de frana si galeria de admisie


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 27 Mar 2008, 16:25
Post #4


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




mai degraba omul descrie simptomul de "pedala elastica"... adica trebuie sa apese mai tare pe ea pentru a fi eficienta... de aici si senzatia de "pedala tare"... eu recomand un test de franare la un service sau banc de probe ITP

fiind ambition, deci cu ABS, cred ca ar fi cazul si de o verificare a sistemului ABS... cu testerul... poate ofera ceva indicii


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eurocristi
post 27 Mar 2008, 19:42
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 237
Joined: 16 May 07
From: Oradea




Primo,va multumesc foarte mult pentru raspunsuri!
Secundo,masina e in garantie pina in luna Mai asa ca nu am sa surubaresc la ea,cel putin nu deocamdata.Eram curios daca a mai patit cineva chestia asta ca sa stiu la ce sa ma astept.
Referitor la raspunsurile voastre:
-pedala e beton armat acum.Inainte avea o oarecare elasticitate dar functiona perfect fara sa fie necesar sa apas pe ea foarte tare pot sa spun ca era mai promta decit la multe alte masini pe care le-am condus.
-ABS-ul isi faca treaba ,la-am testat live pe sosea uda de la 100km/h la 0 si nu am ce sa-i reprosez. Faptul ca intra mai des in functie se datoreste,probabil,faptului ca nu mai reusesc sa dozez forta de frinare la fel ca inainte.
Inclin sa-i dau dreptate domnului Klaus,mai ales ca, la testele facute pe loc se pare ca pompa de servofrina functioneaza.
Inca o data multumesc si astept opinii de la cei patiti.

biggrin.gif


--------------------
logan ambition 2005
membru proaspat dar experimentat in auto
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
șoferistul
post 28 Mar 2008, 07:20
Post #6


excesul de combustibil dăunează grav sănătății


Group: Members
Posts: 370
Joined: 19 June 06
From: București




Mi s-a întărit și mie pedala de frînă (a crescut forța de apasare pentru frînare).


--------------------
Dacia Logan Prestige
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 28 Mar 2008, 10:51
Post #7


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Este diferenta intre a crescut forta necesara franarii si s-a intarit pedala.
Pedala intarita = cum e pedala cu motorul oprit.
Crescut forta necesara franarii poate insemna ca pedala nu s-a intarit, ci ca e nevoie de apasat mai mult pe ea (cu forta mai multa) pentru a frana (pedala tare, cu deplasare, dar ineficienta). Asta se poate datora si aerului din circuit, scurgerilor de lichid din circuit, placutelor uzate/sparte/uleioase, discului cu adancituri, pierderilor de vacuum


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 30th May 2024 - 01:56
Forum Renault