DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> dacia stepway e ok?

endyps
post 12 Mar 2021, 05:46
Post #31


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 11 June 20




bun raspunsul de la DFA, dovada ca ma inselam in toate privintele.

1. deci senzorii coreleaza cu dispayul. cred ca ma bulversase faptul ca senzorii mei aftermarket au afisata distanta din 10 in 10 cm iar astia, de 5 ori mai scumpi o au afisata din 30 in 30 de cm). oricum pe cei de spate ii voi plati de 2 ori pentru ca iau pachetul parking si varianta confort de stepway (care deja ii contine dar pachetul e tot 450euro)

2. alte informatii aflate de la dealer: ma stresam ca freonul folosit e destul de inflamabil si toxic si mi-a explicat ca oricum structura AC ului e in exteriorul habitaclului, deci riscurile sunt minimale.

3. ma stresam ca valva de siguranta de la gaz e in interiorul masinii si presiunea evacuarii va afecta ocupantii inainte sa explodeze geamurile. am inteles ca evacuarea se face pe sub masina

4. credeam ca vara nu am voie sa tin masina cu GPL afara, in soare si nu am posibilitatea nici la cumparaturi sa o pun in parcare subterana si am inteles ca pot sa intru in parcari subterane si ca soarele nu e un risc

5. am inteles ca butelia de gaz e ancorata bine in caroserie si in caz de accident nu va sfarama coloana celui de pe locul din spate (desi acelasi dealer a spus ca butelia se ridica in caz de impact pe spate) - vorbim de inertia unei structuri de 100kg la un impact spate la 30-40km/h diferenta - pasagerul din spate e blocat prin centura

6. e adevarat ca radarul din spate va opri masina si nu emite doar un semnal sonor. totusi fuctia respectiva nu protejeaza deloc pietonii pt ca identifica doar obiectele metalice

7. dealerul a spus ca senzorii pentru unghiul mort sunt in oglinda si au frecventa joasa. paradoxal sunt in bara din spate si au frecventa inalta (peste 20Ghz). deci vor fi mai multi mutanti nascuti de acum - (masina e scurta iar emitatorul e la distanta foarte mica de pasagerul din spate...iradierea e functie de patratul distantei si de durata) - dar prea multa vorbarie...pot sa inchid scanerele pt blind spot, sau chiar sa nu le iau

8. ca raspuns la intrebarea de mai jos: habar nu am daca chiar sa o cumpar. oricum daca guvernul lanseaza RAbla la final de aprilie si fondurile de la rabla 2020 le-a blocat...e rasul curcilor. in timpul asta francezii primesc 1000 euro pt motoarele cu gpl


PS am vazut comentarii/comentatori super profi pe aici. poate dilemele mele nu au acelasi standard.

This post has been edited by endyps: 12 Mar 2021, 18:38


--------------------
logan1 dci 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victorine
post 12 Mar 2021, 06:54
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.986
Joined: 20 April 05
From: Timișoara




Tu chiar vrei s-o cumperi , sau de fapt vrei sa n-o cumpere alții?


--------------------
Toyota Auris Touring Sports HSD 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 12 Mar 2021, 08:29
Post #33


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.897
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Mutanti? te asigur ca iradierea cu ultrasunete de la o ecografie e mai mare decat ce primeste o femeie care trece pe langa senzorul tau de unghi mort de mii de ori.... basca ca ala bate la picioare.
Iar alea cu butelia care zboara prin masina si gazul care se evacueaza in masina.... Esti natural sau faci misto de noi?


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 16 Mar 2021, 12:55
Post #34


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.897
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




La naiba acum am vazut ca tu te ingrijorai de efectele etilenglicoului scurs din calorifer pentru sanatatea pasagerilor.
Poate cel mai bine iti iei o electrica, fara antigel in habitaclu, fara gpl,
P.S. Vezi ca si frigiderul si Acul din casa au agenti refrigerenti atat toxici cat si inflamabili.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 16 Mar 2021, 17:26
Post #35


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.512
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




QUOTE(endyps @ 12 Mar 2021, 05:46)
7. dealerul a spus ca senzorii pentru unghiul mort sunt in oglinda si au frecventa joasa. paradoxal sunt in bara din spate si au frecventa inalta (peste 20Ghz). deci vor fi mai multi mutanti nascuti de acum - (masina e scurta iar emitatorul e la distanta foarte mica de pasagerul din spate...iradierea e functie de patratul distantei si de durata) - dar prea multa vorbarie...pot sa inchid scanerele pt blind spot, sau chiar sa nu le iau
*


Din câte știu eu toți senzorii de pe mașină, fie de parcare, fie BSD (Blind Spot Detection) sunt cu ultrasunete și nu de tip RADAR (cu unde radio, microunde, etc.).
Prin urmare, sunt inofensivi, atât pentru pasageri cât și pentru pietoni - poate doar câinii să fie deranjați de ei, dar se pare că nu sunt o problemă reală nici pentru animalele cu un spectru auditiv mai larg.
Prin urmare, grijile tale sunt nefondate.


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
x_dadu
post 29 May 2021, 17:41
Post #36


Membru


Group: Members
Posts: 158
Joined: 27 April 08
From: Pecineaga (CT)




Intenționez să comand și eu un stepway cu rabla.
Am câteva întrebări:
1. ce este planșeu portbajag din opționale ? Adică cum este mașina fără acea opțiune?
2. Ce sumă minimă trebuie dată la momenutl când te angajezi să cumperi o mașină de la dealerul Dacia? eu intenționez să dau per total un avans de 4000e plus rabla, doar că nu am acum toți acei 4000e, dar până vine mașina îi voi avea.
3. când trebuie predată rabla? Există un timp între predarea rablei și primirea noii mașini? Cât de lung poate fi acel timp? Pentru că rabla mea nu e o mașină abandonată, de fapt nu este o rablă, e un Logan 1.4 cu AC, fără rugină, care merge foarte bine și cu care fac naveta 40km zilnic la serviciu.
4. Este cineva pe forum posesor de stepway CVT ? ceva impresii, probleme apărute etc? Intenționez să iau cu CVT.


--------------------
Dacia Sandero Stepway 2021 Confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 30 May 2021, 11:29
Post #37


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.512
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




QUOTE(x_dadu @ 29 May 2021, 17:41)
Intenționez să comand și eu un stepway cu rabla.
Am câteva întrebări
*



1. Practic ai o podea portbagaj variabilă - mai jos sau mai sus - sus - podeaua se continuă la nivelul canapelei rabatate (și ai un spațiu de depozitare suplimentar) iar jos obții un volum mai mare - vezi în acest videoclip - https://www.youtube.com/watch?v=o_yPhK6X84s

2. Avansul minim este de 5% din valoarea mașinii.

3. Dacă rabla e funcțională se poate casa cam cu 1-2 săptămâni înainte de data de fabricație al celei noi, la momentul comenzii spui agentului că vrei să te folosești de rabla cât mai mult și astfel procesul de casare va fi întârziat.

4. Găsești aici câteva detalii despre CVT - la secțiunea de TRANSMISII - https://www.daciaclub.ro/Logan-III-2020-2021-t326272.html

This post has been edited by DFA: 30 May 2021, 11:29


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
x_dadu
post 30 May 2021, 11:52
Post #38


Membru


Group: Members
Posts: 158
Joined: 27 April 08
From: Pecineaga (CT)




mulțumesc pentru răspunsuri

Să înțeleg că voi sta fără mașină 1-2 săptămâni ? sau practic ceva mai mult ? Cam aiurea dacă ajung la 2 săptămâni sau mai mult.


--------------------
Dacia Sandero Stepway 2021 Confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 30 May 2021, 12:03
Post #39


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.512
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




QUOTE(x_dadu @ 30 May 2021, 11:52)
Să înțeleg că voi sta fără mașină 1-2 săptămâni ?
*


Da, va trebui să te descurci fără rabla funcțională un timp. Cât timp? Depinde.
Dacă mașina e esențială împrumută una de la un prieten/rudă/etc.
Sau închiriază.


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
killerul
post 3 Jun 2021, 08:34
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 818
Joined: 5 December 07
From: Timisoara




Poti sa vorbesti la dealer si ramai cam 2 zile fara masina.
Eu de ex am vorbit dupa ce ajunge masina la ei (miercuri de exemplu) le aduc "rabla" si ei se ocupa de casare. In aceeasi zi m-am programat la politie pentru radiere.
Merg inapoi cu certificatul de radiere si ei trimit dosarul spre aprobare.
Daca se misca cei de la AFM repede, deobicei 1 zi, vineri dimineata mergem sa ridicam masina.
Asta e teoria. Sa vedem si practica smile.gif


--------------------
Ex-Renault Kadjar Intens 159 EDC 1.33 Tce 2019
Nissan Qashqai Tekna 1.33 Tce X-tronic 2023
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 3 Jun 2021, 22:13
Post #41


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE(endyps @ 12 Mar 2021, 04:46)
4. credeam ca vara nu am voie sa tin masina cu GPL afara, in soare si nu am posibilitatea nici la cumparaturi sa o pun in parcare subterana si am inteles ca pot sa intru in parcari subterane si ca soarele nu e un risc

Vezi ca nici iarna nu ai voie sa intri in parcari subterane daca afara e zapada si e mai frig decit in parcare. Risti sa se strice masina, si mai ales instalatia de GPL, care va trece prin socuri termice (afara frig, in parcare mai cald, dupa aia iar iesi in frig) Poti intra in parcarile subterane numai daca e zapada si daca e la fel de frig ca si afara

QUOTE(endyps @ 12 Mar 2021, 04:46)
6. e adevarat ca radarul din spate va opri masina si nu emite doar un semnal sonor. totusi fuctia respectiva nu protejeaza deloc pietonii pt ca identifica doar obiectele metalice

Nu stiam ca pun radar in spate la Dacia. Sa ai grija sa nu te opreasca cumva brusc acel radar cind mergi cu viteza mai mare de 50 km/h...

This post has been edited by MoneyTalks: 3 Jun 2021, 22:13


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 4 Jun 2021, 12:29
Post #42


membru


Group: Members
Posts: 4.528
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Ma, da' le stii si tu mai mult de-o gramada. E interzis accesul in parcari subterane pentru ca GPL-ul e mai greu decat aerul, si in caz de ceva bube nu se aeriseste deloc de la sine.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
busu 12
post 5 Jun 2021, 08:56
Post #43


Member


Group: Members
Posts: 567
Joined: 22 October 14




Apropo de avatarul dvs tatabobu, parca a făcut Ceaușescu 5 prototipuri și a renunțat. Nu a intrat in linia de producție


--------------------
Renault dacia 1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 5 Jun 2021, 21:08
Post #44


membru


Group: Members
Posts: 4.528
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




1. Nu ma lua cu dvs, te rog!
2. O fi facut, da' nu cu jante asa bengoase si nu cu esapament de ciuning 04.gif
3. Stiu ca le-am vazut la TIB, erau prezentate trei: una de 27.5 tone, una de 55 si una de 110. Basculantele Mîrșa, parca asa tin minte ca se numeau. Nu stiu nimic de vreo productie, fie si de serie mica.
4. Tipul asta oricum e destil de raspandit pe la minele enorme din Australia, de exemplu.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 7 Jun 2021, 07:23
Post #45


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.897
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




alea de 27,5 erau de marsa, si s-au facut mai multe. Aia de 110 a fost exportata ca era la juma de pret fara de bucyrus de pe care era copiata (prost).


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 7 Jun 2021, 10:36
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.102
Joined: 10 May 20




Mda, si cu alea "micute" de Marsa s-a "facut" si Canalu' , deh amintiri... dar hai ca o cam...luam pe aratura cu rotile alea prea mari pentru un Sanderica!


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 7 Jun 2021, 10:58
Post #47


-


Group: Members
Posts: 21.832
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(einstein1984 @ 24 Feb 2021, 15:43)
Tu ai vrea un "e bine boss, baga mare ca e liber" ca sa nu te mai uiti in oglinzi probabil.
*
Asa cum este si normal.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dang3r
post 20 Aug 2021, 20:15
Post #48


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 15 August 21




Nu inteleg cum poti analiza de multe zile o masina si sa spui chestii putin relevante, dar sa omoti ceva foarte relevant.

In primul rand noul Sandero (stepway) are platforma CMF-B, noua de la Renault, nu cea de 10 ani care o avea inainte si pe care inca o are Dacia Duster, etc. Adica, comfort mai bun, izolare fonica mai buna, consum mai bun, siguranta mai buna, franare activa, pe langa alte chestii gen led in faruri, look exterior etc


--------------------
Dacia Sandero Stepway 2021 100 Eco-G Comfort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 02:16
Forum Renault