DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Accidente rutiere: cat de vinovati sunt nevinovatii?

Un sofer implicat ca victima intr-un numar mare de accidente, pe an, poate fi suspectat ca:
 
Este foarte ghinionist, dar nimic mai mult. [ 5 ] ** [11.36%]
Ceva e in neregula cu modul in care conduce, numai daca accidentele au fost similare ca mod de producere. [ 13 ] ** [29.55%]
Sigur ceva e in neregula cu modul in care conduce respectivul sofer. [ 26 ] ** [59.09%]
Total Votes: 44
Guests cannot vote 
FiveThreeFive
post 31 Jan 2004, 10:41
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 232
Joined: 26 June 03
From: Bucuresti




Ma refer aici la cei care sunt implicati in accidente rutiere ca victime, deci nu autori. Din punct de vedere legal, ei nu sunt responsabili de producerea unui anumit accident. Altcineva a circulat incorect si a produs evenimentul rutier.
Stim insa cu totii ca este foarte usor sa determini pe cineva sa te tamponeze fara voia lui, dar, legal vorbind, el sa poarte vina. Mai ales in oras.

Sa presupunem ca ar exista o baza de date pentru fiecare sofer in parte, in care sa se inregistreze accidentele in care a fost implicat ca victima. Se poate considera, de la un anumit numar de astfel de accidente in sus (sa zicem, peste 4..5 pe an) ca ceva e totusi in neregula cu respectivul sofer? Poate neatent, poate prea agresiv sau prea defensiv, poate indiferent fata de conduita preventiva.

Ce parere aveti?


--------------------
ex- Dacia 1310 Break , on the road: 1988-2003 , scrapped: 2010
VIN# UU1R13300J0056523. User formely known as "old1310".
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 1 Feb 2004, 00:25
Post #2


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




Un astfel de "sofer" e pericol public. Eu unul i-as lua carnetul daca depaseste un anumit numar de astfel de evenimente intr-o perioada de timp. Si i l-as lua pentru totdeauna. Sa circule pe jos. icon_mrgreen.gif


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 1 Feb 2004, 00:50
Post #3


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Eu am votat "ceva in neregula numai daca accientele au fost similare". Acum poate sa fie si ghinionist, mai stii? Adevarul este ca sunt unii care te provoaca sa intri in ei (in special franari bruste in fata ta). Legal nu cred ca ai ce le face decat sa fii atent. Acesti soferi se bazeaza in special pe lipsa de atentie a celorlati si spera ca-si pot repara masinile (de obicei harburi) pe RCA-ul tau. Din pacate singura metoda de aparare e atentia si rabdarea.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rares
post 1 Feb 2004, 13:52
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 27 January 04
From: Tgv




cunosc pe unu care facea asa ceva. Odata avea aripa dreapta strambata si timp de 2 sapt tot cauta pe cineva sa isi scoata mai mult botu masini pe strada principala ptr a intra in el.Nu stiu daca a gasit atunci cert e ca si-a reparat masina de vreo 2-3 ori cu faze de genu. 022.gif
DE votata am votat a 3-a (cat de ghinionist sa fi sa faci cateva accidente pe an) Mie sincer si 2 mi se par multe. :roll:


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 2 Feb 2004, 13:55
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




nu stiu daca se poate generaliza.. nu stiu ce sa votez...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OCEBE
post 2 Feb 2004, 14:05
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.324
Joined: 30 January 04
From: galati




am votat 3 dar nu cu toata convingerea pentru ca poa sa circule zi de zi pe un traseu imbacsit, zeci sau sute de km zilnic; una peste alta, totusi e ceva putred daca o comite non-stop


--------------------
dacia 1300
Am avut o DACIA 1300
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 2 Feb 2004, 17:45
Post #7


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.444
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




initial am fost revoltat de topicul asta, adice ce nene? daca omu' face 1 milion de km pe an, e normal sa aiba o gramada de accidente ...
dar dupa 1 min, mi-am dat o palma (la figurat) si mi-am zis ca daca ala face un milion de km pe an si are o gramada de accidente, inseamna ca este de o prostie fenomenala ...

deci, clar, am votat 3 (cu toate ca se putea pune si 4. fenomenal de prost; in chestionar)


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 2 Feb 2004, 20:12
Post #8


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Cunosc oameni care 10 ani de zile n-au avut nici macar o zgarietura la masina si apoi, in decurs de o saptamina, au facut 4 accidente. A gresi e omeneste! Nimeni nu e perfect, nimeni nu e de fier, toti avem suflete si toti avem atit bucurii cit si necazuri. Nu poti acuza un om caruia i s-a intimplat o nenorocire, de faptul ca a condus impresionat de cele ce i se intimplasera! Nu mai fiti asa radicali cind vine vorba de altii, ginditi-va doar ca si voi puteti fi in locul lor (eu va doresc sa aveti parte numai de bucuri in viata, Doamne fereste de necazuri)!


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentine
post 2 Feb 2004, 21:52
Post #9


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




profund de acord cu marty smile.gif

desi am avut 2 accidente pana acuma, nici unul nu intra la categoriile de mai sus: primul a fost vina mea (tot frana brusca - eu intrat in spate) al doilea a fost grrrr... vina iernii si a santurilor lasate nesemnalizate 022.gif nici acuma nu e reparata masina ... asa ca la capitolul ghinion se poate intampla orice ... cred ca threadul asta nu are sens ...


--------------------
Ford Focus 2009
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.

Atentie, atentie, si iar atentie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 2 Feb 2004, 21:59
Post #10


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.444
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




si eu sunt de acord cu voi, dar ziceam altceva ... ceva despre cei care fac xxxxxxx km pe an, un nr ffffff mare. Nu zic de ghinion, e normal, nu stii niciodata cand te paleste, dar mai exista si conceptul ala de conduita preventiva, si daca la fiecare drum te intorci acasa cu minim o zgarietura pe bara, asta deja nu cred ca mai tine de ghinion.


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 1st May 2024 - 21:07
Forum Renault