DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Dacia 1300 by Renault !

Dacia 1300 "frantuzeasca"
 
Sunt interesat de acest subiect [ 12 ] ** [66.67%]
Este un subiect banal [ 6 ] ** [33.33%]
Total Votes: 18
  
Daddy
post 4 Jun 2004, 21:31
Post #1


Membru discret


Group: Members
Posts: 494
Joined: 29 April 04
From: Bacau




Fiind nou in forumul acesta dar avand o pasiune enorma pentru Dacia 1300 vreu sa deschid un subiect rezervat in exclusivitate ( scuze, dar am vazut ca se poarta vizavi de Solenta, Logan, etc)
Intrebarea este daca exista printre noi propietari de 1300 'frantuzeasca' si daca sunt dispusi sa discute despre problemele batranei doamne.
Acest subiect va sta la statistici 30 de zile, timp in care voi vedea daca intereseaza, iar in functie de caz va fi mutat la diverse sau se va desfiinta. Mersi.


--------------------
Dacia 1300 F 1972 - BC-93-MAX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tarzy
post 5 Jun 2004, 10:57
Post #2


aroist


Group: Members
Posts: 1.958
Joined: 12 January 04
From: Bucuresti




eu am o urmasa a acestei masini, adica o 1310 din 91, dar sincer sunt interesat de subiect


--------------------
DACIA / ARO / TICO L 1,6 / 244 / SX 2005 / 1993 / 1999 - B55MGY
Aha
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Daddy
post 5 Jun 2004, 19:28
Post #3


Membru discret


Group: Members
Posts: 494
Joined: 29 April 04
From: Bacau




Bravo Tarzy pt. interesul acordat dar sa speram ca vin mai multi.

Ideia in sine este ca Dacia 1300 este o masina care astazi intoarce priviri daca este intr-o conditie impecabila. Acest lucru se poate face doar cu multa rabdare - piese originale mai greu - si cu cunostinte de mecanica solide. Eu insumi am facut asa ceva si nu regret, am o masina super.

Acest lucru, restaurarea unei Dacii, il recomand fiecaruia dar sa aiba multa rabdare si suficienti bani ca sa duca proiectul la sfarsit. O conditie elementara este ca Dacia sa fie un hobby nu o necesitate.


--------------------
Dacia 1300 F 1972 - BC-93-MAX
Daciile sunt ca femeile....cat ai bani sa bagi in ele merg bine...cand nu mai ai bani te lasa cand iti este lumea mai draga...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
KpK1
post 5 Jun 2004, 21:58
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 22 April 03
From: Galati




ca bine ai spus, Dacia este un hobby, pt omul harnic si truditor .A avut un unchi de-al meu o Dacie facuta integral cu piese frantuzesti.O bijuterie,mergea mai bine ca 95% din berlinele de astazi,dar a vandut-o pana la urma ca nu mai putea,el nu masina laugh.gif .Omu are 85 de ani si nu mai poate de vreo 3 ani sa conduca.


--------------------
Dacia Solenza Scala 1.4i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FLEX
post 8 Jun 2004, 20:47
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 570
Joined: 14 November 03
From: Bucuresti




Parerea mea este ca "batrina doamna" merita o sectiune separata, mai ales pe un forum Dacia, poate si impreuna cu Dacia 1100; problemele acestei masini sint "mai specifice", ca sa zic asa, mai ales pentru cei care vor sa-i mentina aspectul si echparea tehnica originala; din ce in ce mai rar vezi astfel de masini pe strada, in stare buna.

Eu zic mai ales in acest moment de reinodare a traditiei sa dam respectul si aprecierea cuvenite Daciei 1300(f), poate vor fi mai multi doritori de a restaura o astfel de masina.


--------------------
Daewoo Matiz Fiat 600D
"Inainte de a cumpara sau utiliza un produs cititi cu atentie instructiunile de utilizare"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Daddy
post 9 Jun 2004, 10:35
Post #6


Membru discret


Group: Members
Posts: 494
Joined: 29 April 04
From: Bacau




[quote]Parerea mea este ca "batrina doamna" merita o sectiune separata, mai ales pe un forum Dacia, poate si impreuna cu Dacia 1100; problemele acestei masini sint "mai specifice", ca sa zic asa, mai ales pentru cei care vor sa-i mentina aspectul si echparea tehnica originala; din ce in ce mai rar vezi astfel de masini pe strada, in stare buna.
.[/quote]


Da, intradevar fiecare model de dacie trebuia sa aiba sectiunea lui separat dar acest lucru poate sa-l faca numai moderatorii forumului ( sa creat separat Solenta si Nova ca astea sunt masinile lor dar pe alta parte le dau si dreptate deoarece nu pot urmari un subiect despre o masina care nu o cunosc).
Ideia este ca subiectele nu pot fi tratate la general si nu intereseaza atata timp cat se discuta intr-un topic despre mai multe modele si subiectul este comun. Daca luam ca exemplu rotile este clar ca va iesi un tames-balmes deoarece gasim pt. dacie si 13' si 14' cu 3, 4, 5 prezoane si diferite dimensiuni ale pneului.
Ideia mea a fost la deschiderea acestui chestionar sa vad daca sunt pasionati de 1300 (f) si care doresc sau lucreaza deja la restaurarea unei asemenea masini tinand cond de faptul ca eu deja am facut una si nu a fost chiar simplu cum am crezut la inceput.


--------------------
Dacia 1300 F 1972 - BC-93-MAX
Daciile sunt ca femeile....cat ai bani sa bagi in ele merg bine...cand nu mai ai bani te lasa cand iti este lumea mai draga...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B31AYZ
post 9 Jun 2004, 12:07
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 647
Joined: 1 April 04




Pe mine ma intereseza ce probleme apar la D1300(F).Eu am o D1300 di '80 si poate mai invat cate ceva daca problemele si rezolvarile sunt pe aproape .


--------------------
DACIA 1300 din 1980 - B31AYZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danny_nt
post 9 Jun 2004, 13:45
Post #8


fac slalom printre cretini zi de zi


Group: Members
Posts: 70
Joined: 23 January 04
From: Bucuresti->Auchan->Tiganie




si eu am o dacia 1300 -1982 da nu prea am bani de restaurare(si sincer nu sunt adeptul)..ma multumesc sa o pastrez intr-o stare buna de functionare..si sa ii aduc imbunatatiri pe cat se poate si permite bugetul-imi place sa fac majoritatea reparatiilor cu mana mea..
cel putin pana acum am primit raspunsuri la toate intrebarile pe care le-am postat pe forum...sincer nu exista asa mare diferenta intre dacii multe piese se potrivesc ..doar in 20 de ani nu au schimbat prea multe


--------------------
Dacia 1300 1982 - NT01SJU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FLEX
post 9 Jun 2004, 14:03
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 570
Joined: 14 November 03
From: Bucuresti




[quote]
sincer nu exista asa mare diferenta intre dacii multe piese se potrivesc ..doar in 20 de ani nu au schimbat prea multe
[/quote]
Te rog sa incerci sa pui alaturi o D1300(f) si un "zimbetul lui Iliescu" ... ELEMENTELE DE CAORSERIE NU SE POTRIVESC DELOC! seamana, dar nu rasare! compartimentul motor e complet modificat si multe componente mecanice difera! la o D1300 nu iti pui problema unde gasesc o aripa dreapata-fata, ci unde gasesc un tinichigiu bun sa o repare pe aia infundata sa mincata de rugina ... asta daca nu o transformi intr-un hibrid ...


--------------------
Daewoo Matiz Fiat 600D
"Inainte de a cumpara sau utiliza un produs cititi cu atentie instructiunile de utilizare"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 9 Jun 2004, 15:27
Post #10


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




Pentru ca sint pasionat de masini si de surubarit la ele, o sa incerc sa ajut intiativa lui Daddy asa cum pot eu.
Voi face in cadrul rubricilor CLT cite un topic specific pentru 1300 F, astfel incit doritorii sa-si poata posta acolo ce probleme, sugestii, nevoi au.
E cam mult sa facem o sectiune a forumului separata, pentru ca deja forumul devine tot mai stufos si n-are rost sa-l aglomeram.


A, inca ceva, moderatorii nu sint niste guru absoluti care stiu totul despre masinile unde modereaza. Treaba lor e sa-i impedice pe participanti sa depasesca cadrul regulamentului acestui forum (adica sa nu-i lase sa se ia de par, sa se injure, sa se calce cu masinile :twisted: ), sa ii indrume cind posteaza aiurea si alte asemenea atributii organizatorice.


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tlivius2000
post 1 Jul 2004, 08:53
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 30 June 04




Felicitari

Este o idee foarte buna topicul acesta, dar dupa parerea mea... cam putin.
Poate exagerez, dar cred ca o sectiune Dacia 1300 - Masina de epoca, si-ar avea locul pe acest site.
Tot ca propuneri: - pasionatii cauta cu siguranta: piese originale, liste furnizori, oferte, licitatii poate, ateliere de restaurari, conditii pt ca o Dacie 1300 sa poat fi inscrisa ca masina de epoca...
Apropo, voi intreba (poate reusiti si dumneavoastra) despre aceasta la www.retromobil.ro
Am o reala problema, incercand sa restaurez o Dacie 1300 din '78.
Chiar va rog, daca stiti, poate imi dati cateva sfaturi. Dupa cum cred ca banuiti, piese originale sunt aproape imposibil de gasit.
O intrebare concreta:
Am auzit ca se scoate RPD din fabricatie ultimul model de berlina.
Ce ma sfatuiti: Sa cumpar acum, cat mai exista, o caroserie si sa o modific sau e f diferita de modelul original?
Va multumesc.
Liviu.


--------------------
Dacia 1300 1978
Dacia 1300, o frumusetze de mashina!!! ... pentru totdeauna!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 1 Jul 2004, 09:00
Post #12


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




Liviu, fara supararea, e vina mea. Am uitat sa inchid topicul asta.
Vezi ca am facut la Tuning (am facut la toate sectiunile de la CLT, dar doar ala de la tuning e cel mai frecventat) un topic cu Dacia 1300 "frantuzoaica". Acolo e maestru de ceremonii Daddy, ca tot e pasionat pina peste cap de ea.
O sectiune noua dedicata doar "frantuzoaicei" se pare ca e cam devreme o data ce nici la topicul ala nu se inghesuie prea multi :mrgreen:
Ne vedem acolo :wink:


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 1st May 2024 - 20:16
Forum Renault